Şimdi Ara

Ram Kitlenmesi, Güç Kaynağı yetersizliği, Sorun nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
936
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar benim sorum ve sorunum basit cevabını da aslında biliyorum fakat yine de sorma ihtiyacı duyuyorum:

-Msi Gaming 5 Anakart
    -Asus Amd R9 280x Ekran kartı
    -Cooler Master Modelini Bulamadığım Kasa
    -Corsair 2x4 (8 GB) Ram
    -İntel İ5 4690k işlemci
    -Akasa Venom Vodoo İşlemci soğutucu

Kingston ramlerim bozulduğu için corsair ramleri yeni aldım fakat 1. 3. veya 2. 4. slota yerleştiremediğim için ramleri performans düşüklüğü yaşıyorum. işlemci soğutucum 1. ve 2. slotaları tamamen kapatıyor ramlerin üzerinde duvar gibi soğutucu olduğu için 1. ve 2. slotalara koymam mümkün değil. 3. ve 4. slotlara yerleştirdim bu da H1Z1 gibi ram içen bir oyunda fps yönünden bana hiçbir fayda sağlamadı. işlemcim ile herhangi bir OC yönüne çabam amacım yok.

Sizce bu soğutucuyu çıkarıp yerine intelin stok fanını takmalı mıyım? taksam ultra ayarlarda işlemcinin ısınması gibi bir problemle karşılaşır mıyım?

Not: Termal macunum bitti direk üzerine koysam sorun olur mu yoksa bu işlemi macun alıp mı yapmalıyım?

Edit: Bu ve bunun gibi sorunlarin guc kaynagindan kaynaklandigini anlamam icin bircok parca kaybettim. (29 Haziran 2015)
    Edit: sorun bilgisayar oyun esnasında bir süre hareketsiz kaldığımda meydana geliyor. yardım edebilecek yok mu? (14 Temmuz 2015)

Edit: Görsel eklendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yukokano -- 14 Temmuz 2015; 0:02:18 >

• ekran kartın nedir?ramleri olması gereken yerlere takamadığın için en fazla dual-single olayı olmuştur ve bu oyunlarda pek performans farkettirmez.4gb yeten bir oyuna 8gb takınca fark olmamış olabilir ya da ekran kartın yüzünden fark olmamış olabilir yani macunun da yokmuş şu dediğini yaptığın zaman bir fayda elde edeceğine inanmıyorum ama gözümle göreyim dersen yap.low profile ram almalıydın corsair'in var soğutucuda sorun olmazdı.
  • ekran kartını güncelledim. ramlerin sorun olacağı alırken inanın aklıma gelmemişti kutusunu da açtıktan sonra tekrar geri almayacakları için kullanmak zorunda kaldım. şöyle söyleyeyim oyun 4 gb minimum istiyor 8 gb tavsiye edilen ram miktarı şöyle de linkini vereyim.

http://www.systemrequirementslab.com/cyri?gameName=h1z1&itemId=12449&p=r

ekran kartı oyuna göre üstün, işlemci tam önerilenlerde sorunun ramden yaşandığının farkındayım. medium, high ve ultra ayarlarda bunu görebiliyorum.

Extra bir sorum olacak oyun esnasında ısınmadan ötürü (sanırsam) ramler kitleniyor pc kullanılmaz hala geliyor ekran çizgi çizgi oluyor ve sesler donuyor. ramleri daha fazla nasıl soğutabilirim işlemci soğutucu hemen ramlerin dibinde altta 1, önde 1, üstte 2, arkada 1 ve camda 1 fan var. hava akımı da doğru yönlendirilmiş durumda. (önden alttan ve yandan alıyor, üstten ve arkadan atıyor.)

• ramler ısındığı için sistem kilitlenmez anlattığın şey işlemci ya da ekran kartı ısınması yüzünden olabilir ram ekranı çizgi çizgi yapmaz direkt mavi ekran verir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuoni

ramler ısındığı için sistem kilitlenmez anlattığın şey işlemci ya da ekran kartı ısınması yüzünden olabilir ram ekranı çizgi çizgi yapmaz direkt mavi ekran verir.

o zaman rotamiz direk bu iki parcaya mi dondu? ekran karti ve islemcinin takilmasinda calismasinda herhangi bir sorun yok ama bunu nasil anlayabilirim? bazen 20 saat kesintisiz oynarken sorun olmuyor bazen 1 saat ardindan bu sekilde kitleniyor. anlamis degilim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • illa donanımsal hata olması gerekmiyor ekran kartının yazılımında da sorun olabilir ya da başka yazılımsal sorun.herhangi bir parçada ısınma kaynaklı sorun olsa 20 saat kesintisiz oynayamazsın.yazılımsal sorunlara da bakmalısın windows dahil ya da ayarlarda sorun olabilir.windows'u hızlandırmak adına ayarlar yapıyor musun ya da windows hızlandırdığını söyleyen programlar kullanıyor musun?işlemcide stabil olmayan overclock mu var?kartta overclock var mı?
  • quote:

illa donanımsal hata olması gerekmiyor ekran kartının yazılımında da sorun olabilir ya da başka yazılımsal sorun.herhangi bir parçada ısınma kaynaklı sorun olsa 20 saat kesintisiz oynayamazsın.yazılımsal sorunlara da bakmalısın windows dahil ya da ayarlarda sorun olabilir.windows'u hızlandırmak adına ayarlar yapıyor musun ya da windows hızlandırdığını söyleyen programlar kullanıyor musun?işlemcide stabil olmayan overclock mu var?kartta overclock var mı?

Yazılımsal olabilir sorun. Windowsu veya parçaları hızlandırmak adına birşey yapmadım. Fakat bilgisayarda Advanced System Care 8 yüklü ve sürümü full. onun da turbo modu veya herhangi bir OC seçeneği açık değil. Son günlerde azalmaya başladı.

Not: bir ara bilgisayar kitlendikten sonra reset tuşuna bastığımda siyah ekranda çıkan boot sorunu oluyordu sürekli SSD ve HDD nin sırasını değiştirerek sorunu gidermeye çalıştım bir şekilde o da ortadan kalktı. Bir şekilde virüs tarzı bir yazılım da bunlara sebep olmuş olabilir mi? Yanlış hatırlamıyorsam genel taramadan sonra bu sorunlar kayboldu gibi?

• donanımsal sorun olsa günden güne azalmaz aynı şekilde devam eder ama bazı programlar yardımı ile sorun azalıyor diyorsan yazılımsal bir sorun var demektir bu iyi bir şey çünkü çözebilirsin.mining virüsüne karşı malwarebytes anti malware isimli programla taratabilirsin normal virüs programları bulamıyor malware programı kurmak gerekiyor.bitcoin virüsü de denen bu virüs makineyi boşta bıkarırsan(klavye mouse) diyelim benchmark yaparken devreye giriyor ve ekran kartını %100 kullanıyor.sende olan bu demiyorum ama yazılımsal olarak bu tür şeyler de olabiliyor.
  • quote:

donanımsal sorun olsa günden güne azalmaz aynı şekilde devam eder ama bazı programlar yardımı ile sorun azalıyor diyorsan yazılımsal bir sorun var demektir bu iyi bir şey çünkü çözebilirsin.mining virüsüne karşı malwarebytes anti malware isimli programla taratabilirsin normal virüs programları bulamıyor malware programı kurmak gerekiyor.bitcoin virüsü de denen bu virüs makineyi boşta bıkarırsan(klavye mouse) diyelim benchmark yaparken devreye giriyor ve ekran kartını %100 kullanıyor.sende olan bu demiyorum ama yazılımsal olarak bu tür şeyler de olabiliyor.

Durumlar çok acayip gelişti, çarşıya inip termal macunumu aldım daha sonra soğutucuyu söküp yerine stok fanı taktım.

Bilgisayar 2 ram takılıyken açılmıyor, 1-3 veya 2-4 şeklinde.

Daha önceden ramler 3-4de takılıydı ben de tek tek takarak denedim.

Ramlerin ikisi de sorunsuz çalışıyor.

Anakartımdaki 3. ve 4. ram slotları çalışmıyor. Bu nedenle şimdilik 1. ve 2. slota ramleri takmak zorunda kaldım.

Hiçbirşey değişmemiş oldu ama söyleyebileceğim tek şey şudur ki MSI anakarta sakın para vermeyin. Bu anakart önceden de bozulmuştu elektrik almıyordu. Garantiye gitti açılmamış yeni kutu aldım mağazadan bozulduğu için. Şimdi ise bunun da 2 slotu kafasına göre yandı. soğutucuyu değiştirmek için sökmeseydim belki yanmayacaktı. MSI benim için bitmiştir.

Not: bundan önce de Msi P67A G55 anakartım vardı ve onun da ram slotları usb slotları yanmıştı.

• geçmiş olsun.bu durumda stok fan'a devam edeceksin 1-2 slot olacak ya da low profile ram alabilirsin soğutucuya çarpmayan.stok soğutucu ile idare edebiliyorsan masraf yapma bence.
  • Gidişat anakartın tekrar servise gitmesi gibi görünüyor zaten soğutucuyu forumda satışa koydum stok fan işimi görüyor OC yapmıyorum. Bir bios update deneyeceğim arkadaşımın tavsiyesi üzerine. o da olmazsa elveda anakart.
  • Segment bilgisayar benden garantili olmasına rağmen 100 tl para almıştı şimdi faturayla birlikte tekrar servise yollacağım gibi görünüyor son bir kez yardımcı olabilecek olan var mı? oyun esnasında ekran fotoğraftaki gibi oluyor kitleniyor ve reset dışında birşey elinizden gelmiyor. Ekran kartı mı? Hdd mi? Ram mi? Psu mu? sorun nedir artık çözemedim. Çözen kişiye adımları tek tek uyguladıktan sonra sonunda sorunsuz ramlerimi xmp yapabilip pc kitlenmediğini gördüğüm takdirde 840 rp, steamde 10 tl oyun veya herhangi bir yerde 10 tlyi geçmeyen bir ödül vaad ediyorum.

Gerçekten bıktım. 2 tane anakartım bozuldu bu şekilde ve ram slotlarından bozuldu anakartlar.
  • Prime95 ile 1 saat işlemciyi test et ve HWMonitor ile ısıları takip et.
    Furmark ile 30 dakika ekran kartına stress test yap.
    Hd tune den error scan yap, health sekmesinde sarı veya kırmızı renk varmı kontrol et.
    Memtest86 ile ramleri test et.

hocam bunları yapıp sonucu yazar mısın?
  • Blackankas kullanıcısına yanıt
    tamamdir bu aksam iftardan sonra sonuclari atacagim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blackankas

Prime95 ile 1 saat işlemciyi test et ve HWMonitor ile ısıları takip et.
    Furmark ile 30 dakika ekran kartına stress test yap.
    Hd tune den error scan yap, health sekmesinde sarı veya kırmızı renk varmı kontrol et.
    Memtest86 ile ramleri test et.

hocam bunları yapıp sonucu yazar mısın?

Prime 95 ile 1 saat işlemci test sonuçları (min-max):

Furmark ile kendi benchmark test görseli:

Furmark 1080p 30 dk anti allaising 8x de 14-17 fps arası, min 49 derece, max 68 derece sıcaklık. max fan hızı %35 ve %99 ekran kartı kullanımı.

Hd Tune Ssd error scan sonuçları: Yeşil

Hd Tune Hdd error scan sonuçları: Yeşil

Memtest86 tamamlandı ve hiçbir sorun yok.

Ram Kitlenmesi, Güç Kaynağı yetersizliği, Sorun nedir? Ram Kitlenmesi, Güç Kaynağı yetersizliği, Sorun nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yukokano -- 14 Temmuz 2015; 22:17:36 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.