Şimdi Ara

Ram Yükseltme hakkında ( şuan dual 8×2 var)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
911
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Crucial ballistix dual kıt 8×2 kullanıyorum toplam 16gb.

3200mhz

1.35v

Ddr4

Cl16

8gb

İki slot daha ram takma yerim var ve ram arttırmak istiyorum. Aynı ramden buldum fakat nedense hem 6 ay önceki aldığım fiyatının 2 katı olmuş hem de yarı fiyatına Kingston vs marka ram bulabildim. Sormak istediğim nasıl bir yol izlemeliyim hata ve sorun yaşamamak için?

Kingston fury bendeki ramle aynı değerlere sahip ram buldum fakat single olarak. Bundan iki tane alsam boş slotlara taksam sıkıntı çıkar mi ?

• sorun çıkmaz. ileriye dönük 8x2 yerine 16x2 ye geçmeniz de mantıklı bir alternatif olacaktır. bazı ürünler karaborsa sıfır fiyatları abartı olabiliyor
  • Farklı marka bellek olmaz.Kingstonların chipleri geneli hynix, Crucial belleklerin ise micron.Yani uyumlu olmayacakları %100 belli. Yarı fiyatına diye paranı çöpe atmış olursun :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 27 Aralık 2022; 5:38:39 >
  • Vallahi şunun kesin cevabını vereni bulamadım belki 30 yıldır soruluyodur bu soru hala net cevap vereni görmedim. Kimisi cl değeri felan aynı olması lazım diyor kimisi gerek yok diğer yüksek olana göre çalışıt diyor.

Benimde bilgisayarımda şu an kullandığım Crucial 2x8 DDR4 3200 MHz CL22 RAM var. Bu RAM Corsair 2x8 DDR4 3200 MHz CL16 RGB Pro ile uyumlu çalışır mı? Bir sıkıntı yaşar mıyım?
  • crank444 kullanıcısına yanıt

Hocam alıp denemeden bilemicez. Üretim durdurmuş crucial bilsem almazdım zamanında. Yarı yarıya şans var işin özü  

• DeepBlue_ kullanıcısına yanıt
    😀 Bekleyelim biraz daha illaki bizden önce birileri denemiştir

Zaten bakmadığım forum kalmadı elindeki ramlerden alsan bile uyumsuz çıkma ihtimali var diyeni de gördüm , hayır yıllarca farklı ramlaeri aynı ayna kullandım diyeni de. En iyisi alıp denemek ve görmek. Vatanı aradım oem bölümü. 4 senedir sistemde farklı ramler kullanıyorum hiç sorun olmaz dedi mesela çalışan kişi  e ne yapmak ne demek lazım şimdi herkes kendine göre bisey diyor, ben de alıp denicem

Aşırı saçma ya ilaç değilki bu yan etkisi kişiden kişiye göre değişsin. Eskiden forum böyle değildi, ram dediğin zaman ram’in icadından başlarlardı anlatmaya şimdi bilen yok soru soran çok. Bu videoda marka farklı, mhz farklı, cl farklı ama sorunsuz çalışıyorhttps://www.youtube.com/watch?v=TldkvHFaPtk&feature=youtu.be
    Kardeşim ben vatana gittim sordum, sorduğum kişide bilgili birisi boş biri değil diyorki zaten ram’lerin üreticisi crucial eğer yeni alacağın ram samsung chipset kullanmıyorsa uyum sağlar çalışır diyor.
  • Arkadaşlar benim ekran kartı rx 570 ram ise 8gb. Bilgisayar arada yavaşlıyor sanki bunun sebebi ram midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: crank444

Kardeşim ben vatana gittim sordum, sorduğum kişide bilgili birisi boş biri değil diyorki zaten ram’lerin üreticisi crucial eğer yeni alacağın ram samsung chipset kullanmıyorsa uyum sağlar çalışır diyor.

Niye crucial ramlerin samsung a alerjisi mi varmış diğerleriyle uyumlu anlamına geliyor bu. İnanma hocam beş kuruş bilgisi yok çalışanların bile

Kullandıkları çipler farklıymış o yüzden sıkıntı olur dedi doğruysa tabi

tamam samsung dan baska marka da var çipset üreten :)) diğerleriye uyumlu bi samsungla mı uyumlu olmuyormus. hiç inandırıcı gelmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeepBlue_ -- 30 Aralık 2022; 14:50:26 >
    Yabancı forumlara baktım birşey olmaz diyorlar kullananlarda varmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: crank444

Yabancı forumlara baktım birşey olmaz diyorlar kullananlarda varmış

denemeden bilemeyiz.

bendeki ramler micron çip. micron çipe sahip ram buldum ama cl mhz değerleri uymuyor. eğer çipset uyum konusunda olmazsa olmaz ise değerleri farklı olmasına rağmen micron çipli rami alıcam. birebir aynı değerlerde ram buldum ama çipseti samsung. arada kaldım ilk hangi seçeneği deneme konusunda.

• zaten 4 slot 2 bağımsız çift kanal olarak çalışıyor. RAM lerin çakışması gibi bilgiye dayanmayan yorum yapıp insanları yanlış yönlendirmezseniz iyi olur. 4 slota 4 farklı marka ram 4 farklı hızda takarsanız hepsinin aynı cl ve uygun saatte çalışması için en fazla bios tan ayar yaparsınız. 3200mhz cl14-16-18 RAM ler mevcut. siz cl14 le cl18 i birlikte takar bios ta cl14 te bırakırsanız ayarı cl18 aşırı oc olur sorun yaşarsınız. hepsini cl18 çalıştıtırsanız hiç bir sorun olmaz. RAM leri üreticiler kafalarına göre üretmiyorlar. Piyasa standardı neyse ona göre üretiyorlar. Memory markası bu bahsettiğim CL yi düşürme, daha yüksek performansta çalışma gibi durumlarda fark ediyor.
  • SailorTurkey kullanıcısına yanıt
    Mantıklı bir cevap yazan oldu sonunda sağolasın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atayigis

Arkadaşlar benim ekran kartı rx 570 ram ise 8gb. Bilgisayar arada yavaşlıyor sanki bunun sebebi ram midir?
    Benim soru arada kaynadı 😃 biri yardımcı olabilir mi?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.