Şimdi Ara

Realistik Direksiyon Seti Yapımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
6
Favori
10.967
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhaba. Uzun zamandır düşündüğüm ancak yeni başladığım projeyle karşınızdayım. Adım adım fotoğraflayarak yapmakta olduğum projeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Elektronik kısımda Arduino Uno kullanılacak, siparişin gelmesini bekliyorum. Sınav dönemi yaklaştığı için bir süre güncelleme gelmeyecek ama en yakın zamanda burada olacağım..

Öncelikle direksiyon için parçaları kesmeye başlıyoruz. Malzeme olarak galvanizli sac levha ve 10 luk inşaat demiri kullanıldı.

Gerekli delikleri deliyoruz.

Kaynak işleri halledildiğinde direksiyonumuz şekillenmeye başlıyor.

Boyadan önce.

Boyadan sonra yolda bulduğum (şaka değil cidden yolda buldum) BMW logosunun konumunu kontrol ediyorum.

Bu işlemlerden sonra fotoğraflamayı unuttum ancak kısaca anlatacak olursam boyanan iskeletin etrafına ince şeritler halinde polar bez sardık. Ardından sıcak silikon kullanarak annemin malzemeleri arasından yürütülen saten kurdele tarzı malzemeyi düzenli şekilde doladık. Direksiyonumuzun son hali bu şekilde. Logo henüz yerine yapıştırılmadı çünkü alt tarafına bir buton yerleştirilerek korna işlevi görmesi sağlanacak.

Sıra geldi pedalları yapmaya.. Yeniden direksiyonda olduğu gibi parçaları kesmekle başlıyoruz işe.Realistik Direksiyon Seti Yapımı

Pedallardan sonra keseceğimiz parçalar ise pedal kolları.(Çorap ve parmak arası terliğin mükemmel uyumu)

Pedallara biraz eğim verdikten sonra bu şekilde görünüyorlar.

Kolların üst tarafları delindi, rahatça hareket etmelerini sağlayacak uzun bi civata yerleştirildi ve pedallar kollara perçin kullanılarak sabitlendi.

Bu işlemden sonra ise bisiklet iç lastiğinden kesilen yuvarlak parçalar hem kaydırmazlık sağlamak hem de görsellik kazandırmak için bally kullanılarak pedallara yapıştırıldı.

Direksiyon ve pedalların son hali.

En yakın zamanda görüşmek üzere. Soru ve tavsiyelere açığım. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DirtJumper -- 22 Mayıs 2017; 1:45:20 >

• Adam akıllı direksiyon setleri gerçekten çok pahalı.

Ben beğendim , başarılarınızın devamını dilerim.
  • dfk24 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler :)
  • çok güzel olmuş elinize sağlık böyle konuları okumaktan çok zevk alıyorum
  • Kolay gelsin.
  • Teşekkür ederim :)
  • Kolay gelsin, güzel işçilik çıkacak gibi duruyor. Bekliyorum.
  • Yeniden merhaba. Bugün biraz daha ilerleme kaydettim. Fazla uzatmadan hemen yapılanlara geçiyorum.

Direksiyon sistemini içinde barındıracak olan konsolun yapımına başladım. Önceki hayatında bir dolabı oluşturan sunta levhalar artık daha farklı bir yapıda.

İşaretlediğimiz sunta levhaları ahşap kesici takılmış spiral ile kesiyoruz. Daha sonra üstüne kaplama yapılacağı için görsel olarak fazla özenmiyorum.

Direksiyonun biraz daha ergonomik olması ve gelecekte yapacağım sisteme uyması için yan parçalar yaklaşık 15 derecelik açıyla kesildi. Böylece direksiyon biraz daha yukarı doğru eğilmiş oluyor.

Birleştirmeden hemen önceki hali.

Bir tuhafiyeciden aldığım 1 metrekarelik siyah keçeyi yere serip ölçümleri yapıyor ve bir parça sabun kullanarak işaretliyorum.

Gerekli şekilde kesildi ve sıcak slikon kullanılarak yapıştırıldı.
    Realistik Direksiyon Seti YapımıRealistik Direksiyon Seti Yapımı

Kaplanan konsolumuz hazır. Buton ve rulman takılacağı için ön panel henüz kaplanmadı. Resimde görünen arka kısmı.

Bu da alt tarafı oluyor.

Son hali bu şekilde.

Bu cumartesi direksiyon için rulman almaya çıktım ancak biraz geç kalmış olmalıyım ki tüm dükkanlar kapalıydı. Bu yüzden ön konsola işlem yapamadım. Butonlar için resimdeki modelleri seçtim ama tanesi 2 TL olduğu için pahalı geldi birazcık. Öğrenciyiz malum . Ufak bir araştırma ile bire bir aynı modeli Aliexpress üzerinden 10 tanesi 5 TL gibi bir fiyata buldum. Aynı zamanda H vites ve sinyallerde kullanmak üzere yine aynı fiyata 10 adet de limitör switch sipariş ettim.

Bir sonraki bölümde H vitesin yapımına başlıyorum. Siparişler gelene kadar boş durmamak lazım.

@KontrolKey Elimden geldiğince uğraşıyorum teşekkür ederim :)

• Bu bölümde H vites yapımına başlıyoruz. Kullanılacak malzemeler:
    -Sunta parçaları
    -Tahta çıta
    -Pencere tellerinde kullanılan çıt çıt ya da bir tür menteşe
    -Bolca vida
    -Kol için çelikten bir çubuk parçası.

Hemen başlıyoruz. İlk olarak uygun bir boyutta kesilen sunta parçasına plastik çıtçıtları bir platform oluşturacak şekilde vidalıyoruz. Platformun bu ilk katı sadece tek eksenli bir hareket sağlıyor.

Vites kolumuz bu şekilde bağlanırsa sadece sağa ve sola hareket edebilir. Bu yüzden aynı sistemi 90 derece döndürüp oluşturduğumuz platforma ekliyoruz.

Kolu da delinen bir tahta parçasına yerleştirdik mi tamamdır.

Vitesimizin hareketli kısmı bu şekilde. Platformlara vitesi ortada tutması için karşılıklı birer yay eklemek gerekiyor ancak uygun bir yay bulamadım henüz.

Vites bölgelerini oluşturacak olan yolların bir şablonunu oluşturdum. Metal levha üzerine yapıştırılıp kesilecek. Daha kolay vites geçişleri için uç kısımlar üçgen şeklinde çizildi

Vites düzeni 7 ileri 1 geri şeklinde olacak. Oyukların uç kısımlarına limitör switchler yerleştirilecek. Neden 6 değil de 7 derseniz Euro Truck Simulator 2 gibi tır oyunlarında fazladan vites önem arz ediyor. Hem de fazla vites göz çıkarmaz

En yakın zamanda görüşmek üzere. Malum LYS ye az kaldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DirtJumper -- 28 Mayıs 2017; 20:58:47 >

• Tebrikler eline sağlık. PC bağlantısı nasıl olacak?
  • ali2255 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle teşekkürler. Arduino Uno yu bilgisayara Joystick gibi gösterip üzerindeki analog girişlerine gaz fren debriyaj ve direksiyon olmak üzere 4 adet potansiyometre bağlayacağım. Kalan pinler de buton görevi görecek.
  • Okurken keyif aldım eline emeğine sağlık.Bu arada Kesimleri çok temiz yapmışsın hocam sırrın nedir
  • Bir de benden tavsiye vitesin altına bir helezon monte et hem vites , atıyorum 1deyken geri çektiğinde (ortaya kadar) otomatik nötre gitmesini sağlar hem de tepki kuvveti oluşturarak gerçekçi bir efekt oluşturur. X eksenine bir yay koysan yeter z'ye koyunca viteste durmaz
  • Yorumlarınız için teşekkür ederim öncelikle. Spiral kullanma konusunda pek deneyimli değilim Vites konusuna gelince de iki eksende de karşılıklı yaylar kullanmayı düşünüyorum resimdeki gibi. Vitesten düşmemesi için de z ekseninde aynı hareketli yerlerde olduğu gibi bi sistem düşünüyorum. Çamaşır mandalı gibi bir şey kolu gerekli yerde tutacak. Biraz sert olması da gerçekçi hissettirmesi için önemli. Planlar böyle

• aynen kemikli olsun

bu arada beyaz parçalar pimapen sinekliği parçaları mı hocam valla çok iyi denk getirmişsin helal olsun

sonuçları da bekliyorum takipteyim
  • RX 480 kullanıcısına yanıt
    Hissiyat önemli

Beyazlar aynen dediğiniz gibi sineklik parçaları. Lys geçsin siparişler gelsin daha neler neler olacak

İlginiz için teşekkürler bu arada
  • Selamlar herkese. Yeni part zamanı geldi. Bu hafta H vites neredeyse tamamlandı, Arduino kartımız geldi ve uygun şekilde programlandı.Hemen başlayalım.

H vitesin bilgisayar ile bağlantısında Arduino kullanmak yerine eski bir joystickten faydalandım. Devre kartındaki tuşların pinlerine kablolar lehimleyerek uzaktan erişim sağladım.

Vites yollarını yapmak için resimdeki alüminyum plakaları kullandım. Bir arkadaşımın da yardımı ile (kendisinin ufak bir atölyesi var) işaretlendi ve önce delik delerek sonra da spiral kullanarak kesildi. 6 adet buton için de uygun delikler açıldı.
    Realistik Direksiyon Seti YapımıRealistik Direksiyon Seti YapımıRealistik Direksiyon Seti Yapımı

Eveet. Asıl zor olan kısım şimdi başlıyor. Vitesi uygun yerde tutması gereken tutturgaçları yapmak ve ayarlamak. Oldukça basit bir sistem düşündüm. Plastik su borularından ufak parçalar kestim ve kestiğim silindir şeklindeki parçaları ortadan ikiye böldüm. Böylece kolu uygun yerde tatlı sert tutacak yapılar elde ettim.

Bu plastik parçaları alüminyum levhadan kalan ufak parçalarla vitesin X eksenine sabitledim. Bu şekilde vitesin konumu ne olursa olsun ileri ya da geri şeklinde kol ile beraber hareket ediyor.

Vitesimizin çalışma mekanizmasını saklayacak olan kutunun gerekli parçalarını da kestim. Aynı direksiyon konsolunda yaptığım gibi bunu da siyah keçe ile kaplayacağım. Neden iç içe iki parça var diye sorarsanız ufak bir hesap hatasının bedeli

Yay arayışlarımın sonunda (hırdavatçılarda satılan uzun kapı yaylarından) evde bir adet buldum. Bu uzun yaydan iki ufak parça kestim ve karşılıklı olarak platforma vidaladım. Diğer eksen için yay kullanma gereği duymadım.

İşte tam burada bir sorunla daha karşılaştım. Yaylar sert olduğu için plastik hareketli parçalar sürekli yerlerinden çıkıyor ve vites kolu elimde kalıyordu. Bu sorunu da parçaların üstüne V şeklinde bükülmüş lastikli pul ve vida ekleyerek çözdüm. Aynı zamanda bu sistem parçaları sıkıştırıp biraz daha sert ve tatminkar bir his yarattı.(Bir alttaki resimde görebilirsiniz)

Artık elektronik kısmına başlamanın vakti geldi. Joystick kartını yerine yapıştırdım, kabloların ucuna lehimlediğim switchleri alüminyum levhaya yapıştırdım ve uçlarındaki metal yayları kol vitese geçtiğinde tetikleyecek şekilde büktüm. Aynı zamanda kolun alt kısmına bir delik delerek vites topuzuna ekleyeceğim buton için bir çift kablo geçirdim. Biliyorum çok çirkin görünüyor ama kapalı bir kutu içinde olacağı için pek de umrumda değil
    Realistik Direksiyon Seti YapımıRealistik Direksiyon Seti YapımıRealistik Direksiyon Seti Yapımı

Üst taraftaki alüminyum parça denemek için sabitlendi ve kozmetik olarak oldukça kötü görünüyor. Bu yüzden de siyah karbon fiber kaplama ile kaplamaya karar verdim.
    Ufak bir test sonrasında vites geçişlerinde yollardan dolayı birazcık takılma olduğunu fark ettim. Bunu da uç kısımları üçgen şeklinde zımparalayarak çözmeye çalışacağım. Henüz işi bitmediği için tamamen kapatmıyorum kutuyu. Lakin butonlarımız hala gelmedi Evet vites için şimdilik bu kadar diyebiliriz.

Sırada gaz, fren, debriyaj ve direksiyon hareketlerini bilgisayara aktaracak olan Arduino Uno kartımızda. Deneme amaçlı olarak 3 adet 10k ve bir adet 100k lık potansiyometreyi kenardaki bacakları +5v ve GND, ortadaki bacakları da birbirinden ayrı şekilde kart üzerindeki analog giriş pinlerine bağladım.

Ardından @enemeywalker'ın konusundan edindiğim bilgilerle gerekli işlemleri yaparak PC nin kartı bir joystick olarak görmesini sağladım. Test sonrasında yaptığım gözlemler şunları gösteriyor:
    -Sistem sorunsuz şekilde ve oldukça hassas çalışıyor.
    -Her potansın uç noktalarında bir miktar ölü bölge var.
    -10k lık potlarda sorun yok ancak 100k olan potta biraz titreme var. Çok turlu potansiyometre kullanacağım için sonuç ne olur bilemiyorum.

Bir sonraki partta video eklemeye çalışacağım. Şimdilik bu kadar. Görüşmek üzere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DirtJumper -- 6 Haziran 2017; 0:48:52 >

• kolay gelsin baya güzel gidiyor çalışmalar. Bende vakit buldukça yapmaya çalışıyorum ama çok yavaş ilerliyor. bende ilk başta direksiyon için normal pot kullandım ama daha sonra çok turlu pot ile yaptım daha hassas çalışıyor
  • Türkayemre kullanıcısına yanıt
    İlginiz için teşekkür ederim. En büyük problem hassasiyet ve titreme olması zaten. Çok turlu potansiyometre ile çözülebilirse oldukça iyi olur. Sizin projenizi de gördüm oldukça güzel görünüyor elinize sağlık.
  • DirtJumper kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. normal pota göre çok turlu ile daha hassas ve titreme çok daha az. tamamen geçmiyor elbette ama sorun oluşturmaz bence :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.