Şimdi Ara

Realistik Direksiyon Seti Yapımı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
6
Favori
10.967
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Aslında kondansatör bağlanarak titreme azaltılabiliyormuş. Öyle okumuştum bir yerde.
  • Uzun bir aradan sonra merhabalar. Şimdi aklınızda birkaç soru vardır muhtemelen. Bu çocuk öldü mü proje ne alemde gibi Hemen başlayalım. Çok turlu potans geldiğinde direkt olarak direksiyona bağladım (bağlama konusunda biraz sorun yaşadım ve forumdaki bir arkadaştan yardım aldım) ancak hassasiyet adına hiç bir şey yoktu. Sağa sola çevirdiğimde sanki fare tekerleği çeviriyormuş gibi tepki veriyordu.Bunun üzerine 1/4 oranlı bir dişli sistemi ekledim böylece direksiyon 1 tur döndüğünde potans 4 tur dönmüş oluyor haliyle hassasiyet oldukça artıyor. Geri toplamayı sağlamak için bir adet kapı yayı var.
    (Önceki ve sonraki hali.)
    Realistik Direksiyon Seti Yapımı

Gönül isterdi ki yapım aşamasına dair daha fazla içerik eklemek ama çektiğim çoğu fotoğraf ve video kayıp. Geliştirme için de parçaladığım için maalesef yenisini çekemiyorum. Bunların dışında H vites bitti. Araka kapağı kolay müdahale etmek için açık bırakıldı. Çalışması oldukça tatminkar. Tek sorunu biraz gürültü çıkarması

Bugün ise hazır elim değmişken biraz daha geliştireyim diye düşündüm ve Direksiyon arkasına vites kulakçıkları ekledim. İki adet switch ile çalışıyor. Video mevcut.
    Video

Son olarak da test aşamasından bir fotoğraf. Test eden kuzenim Ütü masası da geçici platformum

En yakın zamanda görüşmek üzere. Hoşçakalın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DirtJumper -- 14 Eylül 2017; 21:43:41 >

• Eline Sağlık güzel çalışma olmuş. hangi oyunlarda denedin sistemi bide oyunlarda video çekersen çok güzel olur. Kolay gelsin
  • Türkayemre kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Project Cars, Life For Speed, ETS2 ve Dirt 3'te denedim ve performansından memnun kaldım. Ama direksiyonu biraz sertleştirmem gerek çok yumuşak kalıyor. ETS2 de ufak bir sorun var belli bir noktadan sonra direksiyon sınıra ulaşmamasına rağmen oyunda tam sağ ya da tam sol yapıyor büyük ihtimalle oyun içi ayarlardan düzeltilebilir. Oyunu aynı zamanda Dirt Rally'de de denedim ancak oyunun yapısı gereği zorlandım ve oyun sadece resmi olarak tanımlı direksiyon seti ve shifterları desteklediği için H vitesi kullanamadım. (Assetto Corsa'da da denemeye çalıştım ancak pedallar bitmediği için ayarlamak mümkün olmadı. Gaz fren ve debriyaj eksenleri yerine buton ayarlanamıyor.) En kısa zamanda video çekmeye çalışacağım.
  • Müthiş, on numara Favorim direksiyon kısmı oldu. Gerek tasarım aşaması, dişliler, geri dönüş sistemi gerek vites kulaçları harika olmuş. Tebrik ederim.

Az zorlasanız sipariş üzerine bile satılır
  • Teşekkür ederim zaman buldukça üzerine bir şeyler eklemeye çalışıyorum Ama henüz satış için uygun kalitede değil :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DirtJumper -- 20 Eylül 2017; 23:33:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biraz hortlatmak gibi olacak ama takip eden varsa öncelikle selamlar. Projeyi iptal ettim ve direksiyon hariç neredeyse tüm parçaları attım. Daha iyisini yaptım. Artık Forcefeedback li bir direksiyon sistemim var. Henüz tamamlanmadı ama en yakın zamanda konusunu açacağım. Esen kalın.

• DirtJumper kullanıcısına yanıt
    Merakla bekliyorum hocam. Şimdiden birkaç soru yönelteyim.

1-) Direksiyon motorlu encoder ile mi yapıldı ?
    2-) Pedal setinde düz pot mu kullanıldı ? Pottaki titreme hareketi nasıl önlendi ?
    3-) Sistem komple arduino üzerinden mi çalışıyor ? Yoksa analog kontrolcü işin içinde mi ?
    4-) Vites yaptıysanız eğer ve arduino kullanıyorsanız Sadece 2 kablo üzerinden tüm vites kontrollerini + butonları arduinoya aktarmanız mümkün eğer öyle yapmadıysanız yapmanızı öneririm.

Edit: Yeni açacağınız konuya bnei etkietleyip haberdar ederseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi linyit43 -- 8 Haziran 2020; 15:29:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: linyit43

Merakla bekliyorum hocam. Şimdiden birkaç soru yönelteyim.

1-) Direksiyon motorlu encoder ile mi yapıldı ?
    2-) Pedal setinde düz pot mu kullanıldı ? Pottaki titreme hareketi nasıl önlendi ?
    3-) Sistem komple arduino üzerinden mi çalışıyor ? Yoksa analog kontrolcü işin içinde mi ?
    4-) Vites yaptıysanız eğer ve arduino kullanıyorsanız Sadece 2 kablo üzerinden tüm vites kontrollerini + butonları arduinoya aktarmanız mümkün eğer öyle yapmadıysanız yapmanızı öneririm.

Edit: Yeni açacağınız konuya bnei etkietleyip haberdar ederseniz sevinirim.
    1)Yazıcı encoderi kullandım. Encoder doğrudan direksiyon miline bağlı, motor ise kayış-kasnak sistemi ile direksiyon miline bağlı.

2)Pedal sisteminin tasarımı devam ediyor. Şimdilik gaz ve debriyaj için standart potansiyometre (uygun fiyatlı bulabilirsem hall effect sensör de olabilir), fren pedalı için ise load cell kullanmayı düşünüyorum.

3)Şu anda sadece Arduino Leonardo var. Elimden geldiğince tek kart kullanmaya çalışacağım ama işin içine H-shifter, button box ve analog el freni girerse durum değişebilir.

4)Tavsiyenizi dikkate alacağım ama henüz H-shifter üzerinde çalışmaya başlamadım. Teşekkür ederim.

Konu açınca haberdar ederim sizi. Fotoğraflarda sistem mevcut

• DirtJumper kullanıcısına yanıt
    Tamamdır hocam, elinize sağlık.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.