Şimdi Ara

Reflü, Ülser vb. Konularda Tecrübesi Olan

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.038
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar özellikle geceleri bastıran uykudan uyandıran üst karın ağrısı ile doktora gittim.

Gün içerisinde ara ara kendini hissettirse de çok etkili değil, ama geceleri bazen uykudan uyandırıyor sabahladığım oluyor.

Yanma değilde direk ağrı şeklinde, nefes alırken sanki batıyor sırtıma vuruyor, kıvrandırıyor.

Doktor reflü olabileceğini söyledi, herhangi bir tetkik yapılmadı anlattıklarımdan bu kanıya vardı. Asit düzeleyici ve mide koruyucu, ikinci gittiğimde mide koruyucu ve gaz düzenleyici verdi.

Şimdi sorum şu reflü veya ülser tarzı bir hastalığı olan tecrübelerini paylaşabilir mi?

Üst karın bölgesinde oluşan sırta vuran ağrı dışında, bulantı kusma iştahsızlık vs birşey yok. Farklı birşey olabilir mi?

• hocam akşamları içinde asit olan şeyler yeme şerbetli bişey yeme meyve yeme.
    yiyebileceğin tek meyve muz.

baklagiller, baharatlar, domates, salça kırmızı et, abur cubur çikolata vsvsvsv gibi ürünleri minimuma indir hatta imkanın varsa hiç yeme.

yeşil sebze ağırlıklı beslenmen gerekiyor.

artı olarak doktorun vermiş olduğu ilaçları muhakkak kullan

doktor sana bir yemek listesi vermiş olması gerekiyor, neleri yemen neleri yememen ile alakalı bir liste
    o listeye muhakkak uy

ben bu şekilde atlattım.
  • Yaş kaç, ne zamandır bu sorunun var ve her gün mü aynı rahatsızlık oluyor?
    Ha bir de
    Yemekten sonra, yediklern üst solunuma doğru ekşimsi tatla beraber çıkıyor hissi oluyor mu?
  • Yaşım 30, 3 ay olacak fakat her gün değil mesela 2-3 gündür birşey yoktu dün gece yine ağrıyla uyandım.

Yemekten sonra yediklerim ağzıma gelmiyor sadece ara sıra boğazımda doygunluk hissi hissetmiştim buda şikayetlerimin başladığından buyana en fazla 4-5 kere oldu.

@Şuan Noluyo ;

Evet bir liste verdi. Akşam çikolata çok az tablet çikolata yemiştim bu bile etki ediyormu?

Siz kesin olarak atlattınız mı tekrarlamadı mı? Şikayetleriniz ne kadar sürdü ve ne gibi şikayetleriniz oluyordu
  • of5 O kullanıcısına yanıt
    Arada bir turşu suyu iç tabi doğal olanından ve günde mutlaka 2-3 bardak kefir iç bunlar iyi gelecektir. ama tabi bu tip hastalıkların net tedavisi yok sadece ilaçlar ile bastırılıyor en etkili yolu iyi beslenmek hazır gıda gazlı içecekler falan bunları hayatınızdan çıkarmak + yapabilirsiniz glutenli yiyecekleri hayatınızda en aza indirin
  • Bana da geçen sene İbs teşhisi konmuştu şuan halen sıkıntılarını çekiyorum ne yazık ki bir tedavisi yok ilaçları da bıraktım çünkü yarardan çok zararları var .mecburen bu hastalıkla yaşamaya alisacagiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: of5

Yaşım 30, 3 ay olacak fakat her gün değil mesela 2-3 gündür birşey yoktu dün gece yine ağrıyla uyandım.

Yemekten sonra yediklerim ağzıma gelmiyor sadece ara sıra boğazımda doygunluk hissi hissetmiştim buda şikayetlerimin başladığından buyana en fazla 4-5 kere oldu.

@Şuan Noluyo ;

Evet bir liste verdi. Akşam çikolata çok az tablet çikolata yemiştim bu bile etki ediyormu?

Siz kesin olarak atlattınız mı tekrarlamadı mı? Şikayetleriniz ne kadar sürdü ve ne gibi şikayetleriniz oluyordu
    Geceleri ızdırap oluyordu midemden agzima kadar bi yanma hissi oluyordu ve beni uyutmuyordu sabaha kdr.
    Simdi tamamen geçti. Ama bazi alışkanlıklar edindim mesela yastigimi yüksek tutuyorum. Bu cok ise yarıyor yastigi yüksek tutmak. 2 yastikla yatıyorum boylece o yanma hissi olmuyor. Simfi iyilestim ama aksamlati serbetli bisey yersem meyve cikolata yersem yine olur. Dikkat etmek lazım

Ciddi birşey değilmiş ki
    Muhtemelen akşam yediklerne dikkat etmediğinden sıkıntı yaşıyorsun, arkadaşların yazdıklarına dikkat et yeter.
    Ha bir de
    Göğüsteki o şiddetli ağrının sebebi kalp sorunu da olabiliyor.
    Stresten, yağlı etten ve ağır akşam yemeklerinden uzak dur
    Çok geçmiş olsun
  • Benim yanma değilde ağrı şeklinde oluyor, özellikle dikkat ettiğiniz başka şeyler, tavsiyeleriniz varmı?

Mesela ben en son acı bir şey yediğimde ağrımıştı, özellikle baharatlı şeyler. Bunu tam olarak geçirebildiniz mi? Ömrümüz boyunca biz çikolata cips yiyemeyecek miyiz :)
  • o ağrıyı acıyı hissetmeye başladığında bol bol su iç.
  • Hocam merhaba. Gittiginiz bolum Dahiliye yada Genel Cerrahi'miydi? Genelde bu tarz klinikler once tedaviye yonelir, lakin Gastroenteroloji bolumu işlem yapmayi ister tam tanı koyabilmek için. Reflü'nün çeşitleri vardir. Boğaz'a kadar cikan (Larengofarengeal Reflü) Alkalen reflü, safra reflüsü gibi. Mide fitigi, ülser vb gibi. Bunun için en doğru tetkik Endoskopi işlemi oluyor iyi bir Gastroentrolog tarafindan. Daha önce ben de bu yanılgıya düşüp dahiliye doktoruna gidip, reflü olabilir, hatta reflü denmişti, endoskopi oldum ve anksiyetemden dolayı tamamen psikolojik cikti yasadigim semptomlar. Tavsiyem özel hastane'de yada mutlaka anestezi altinda endoskopi uygulayan bir hastanede endoskopi olmaniz. Bu şekilde en doğru tanı konmuş olur ve doğru tedaviyi almış olursunuz. Reflü'de ve ülser'de uyulması gereken şeyler bellidir genelde, baharatlı, yağlı, acı şeyler den uzak durmak, asitli içecekler yasak, kahve-çay minimum, akşam 8 den sonra yemek yenmeyecek. Ömür boyunca cikolata cips yemeyecekmiyiz demissiniz, yiyebilirsiniz, lakin önce kesin bir tanı koyulur endoskopi, pHmetre, empedans gibi tetkiklerle durumunuza bakilir, medikal (ilac tedavisi) olursunuz, sonra yavaş yavaş azar azar arada yemeye başlarsınız, lakin sizi hala cok rahatsiz ediyorsa reflü ameliyati olabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rodimus01 -- 7 Şubat 2020; 13:2:8 >

Hocam merhaba,

23 yaşındayım 12 yaşından beri ağzıma acı su gelir zamanında çöp gibi beslenip günde 2 litre kola içtiğimden ötürü,

2 yıl evvel şiddeti artan göğüs ve sırt ağrılarım oldu 1 sene kadar her doktora gittik, nadir genetik hastalıktan tutun ankilozan spondilit bile diyen oldu.

En son endoskopi yaptırdım Özofajit olduğum ortaya çıktı ve bahsettiğiniz ağrı bundan kaynaklı olabilir.

Zaten uzun süre kontrol edilmeyen reflü Özofajit'e ve Özofajit ise Yemek borusu kanserine neden olur.

Endoskopi yaptırmanızda fayda var ne olduğunu net görebilmeniz için.

Az ve lifli besleneceksiniz, kolayı, şekeri, içiyorsanız sigarayı bırakın (şeker, kola vs. hepsini bıraktım ama sigara içiyorum hala) en son endoskopi yaptırdığımda temiz çıkmıştı.

Şimdiden geçmiş olsun.
  • Karın agrisinin sebebi cok
    evet reflu gibi dememek gerek.ilaclar ise yaramadiysa belki reflu degil belkide ilerlemis reflu.karinici ultrason yaptirin belki baska sorun var.ustunkoru hemen reflu demek moda oldu
  • Dahiliye bölümüne gittim, sadece EKG ve Röntgen istemişti temiz çıktı. Reflü dedi ilaç verdi. Ara ara yine sıkıntı yaşıyorum muhtemelen yediklerimden kaynaklı. Dün akşam 9 gibi 1 adet çikolatalı kek yedim. Gece uykumdan uyandırdı bunun etkisi varmı bilmiyorum. Açıkcası endoskopiden korktuğum için doktor sorduğunda hayır dedim. Kan tahlilide istedi kan tutuğu için onada hayır dedim, ancak kan tahlilinde çıkıp çıkmayacağıda meçhul tabi. Ama endoskopi mecbur yapılacak sanırım :)

Değerli yorumlarınız için teşekürler
    Gecmis olsun, belirttigim gibi bulundugunuz il/ilçeye göre doktortakvimi, doktorsitesi gibi yerlerden gastroenteroloji bölümü doktoru araştırması yapabilirsiniz hasta yorumlarini dikkate alarak, gidip muayene olup endoskopi olabilirsiniz. Işlem asla korkulacak bir işlem değil. Anestezi altında yapiliyor, hic birşey hissetmiyorsunuz.
  • poğaça yiyorsanız bırakın. piyasadaki meyve sularını içmeyin.

zehir bunlar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.