Şimdi Ara

reset atma bios da donma yardım? Sorun çözülmüştür

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
4.495
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    asus m4a88td-m evo usb3 anakartım (o.b. kullanıyorum)
    amd phenom II x4 955 cpu
    2*2 kingston 1333 mhz ram li bi pcm var

ISILAR:
    Anakart 19derece, CPU 27-35derece..

Sorun şu ki pc kararsız olarak (bazen 2dk, 10dk, 3sa,6sa zorlanmadan ısınmadan) donuyor reset atıyor, ekranda gökkuşagı tabir ettiğmz renk değişimi ile başladı artık o da olmuyor.. bios da bile dondu rest attı... tüm parçalar uyumludur, anakart hariç tüm parçaları değiştirdim.
    Farklı farklı temiz sistem kurdum düzelmedi, phenom ıı x2 555 işemciyi deneyince cpu yu söküp takmadan açılmadı, herşey default ken dahi oluyor.. yenidir 4 aylıktır ilk ayda başladı.. garantisi oldugu için teknik servise 3 defa gitti her defasında arıza giderildi cevabıyla geri geldi.. (gerçi bios güncellendi dediler yalan güncellenmedi)

*UZAY KASA denedim
    *Her tür kablo değiştirdim..
    *klavye mause eternet vs denedim takmadım olmadı
    *Topraklaması saglam binaya götürdüm
    +* Anakart pc-check programıyla yapılan testleri her seferinde geçmiştir. Fakat 4 farklı işlemciyi test ettirmemiştir..

EV DE YAPILABİLECEK HERŞEY DENENMİŞTİR BÜTÜN DENEME YANILMA YÖNTEMLERİ..

http://img376.yukle.tc/image.php?id=184Goruntu020.jpg
    http://img374.yukle.tc/image.php?id=1195Goruntu026.jpg
    http://img371.yukle.tc/image.php?id=8812121213213543512.jpg

**DON DURUM====> 2dk dan fazla çalışmıyor... Bu lanet bir hastalık gibi ilk başta haftada bir sorun cıkaran tepki veren zamanla belirtileri tepkileri farklılaştı ilerledi ısklaştı.. 2dk ya düştü...
    http://ressim.net/s/upload/b8dcbff9.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rraistlinn -- 27 Haziran 2012; 1:29:06 >

• güncel
  • quote:

Orijinalden alıntı: rraistlinn

güncel
    arkadasım aynı anakartı ve amd nın 6 işlemcili cpu llarını kullanıyorum. basta bende cok sıkıntı cektım. bıos unu guncelle m4a88 tdv evo 3.0 anakarta daha yenı 1702 nolu bıos surumu yayınlandı. bıosu kendın guncellebilirsin flash dıske at yenı bıosu sıstem acılısında
    yanılmıyorsam alt+f2 ye basarak cıkan ekrandan flash dıskındekı bıosu gostererek guncelleyebilirsin. pc nın donma olayına gelınce bendeki sorun internet download managerden cıktı. idm de gelışmiş tarayıcı ilişkilendiemeyi kapat sadece internet explorer seçili olsun.
    bunlara ragmen halen sorun cözülmezse ramlarden kaynaklanıyor olabilir ramlerini test ederek işe baslayabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oysho

arkadasım aynı anakartı ve amd nın 6 işlemcili cpu llarını kullanıyorum. basta bende cok sıkıntı cektım. bıos unu guncelle m4a88 tdv evo 3.0 anakarta daha yenı 1702 nolu bıos surumu yayınlandı. bıosu kendın guncellebilirsin flash dıske at yenı bıosu sıstem acılısında
    yanılmıyorsam alt+f2 ye basarak cıkan ekrandan flash dıskındekı bıosu gostererek guncelleyebilirsin. pc nın donma olayına gelınce bendeki sorun internet download managerden cıktı. idm de gelışmiş tarayıcı ilişkilendiemeyi kapat sadece internet explorer seçili olsun.
    bunlara ragmen halen sorun cözülmezse ramlarden kaynaklanıyor olabilir ramlerini test ederek işe baslayabilirsin.

Alıntıları Göster
    Bios güncelleme ihtimalim yok çünki o kadar sürem yok artık... tam ortasında catt edip gider bu bios da çöker..
    Anakartı profesyonel olarak test ettik anakart testleri geciyor... ama işlemciyi test ettirmiyor 4 çeşit işlemci denedim cpu testine izin vermiyor.. yanlış anlamayın windows ortamında değil bu testler ..
    ramlar de testi gecti HDD de 4 hata var zaten 100 e kadar hakkım var yani onda da sorun yok yani diger parcalarda uyuşmazlık yada sorun yok.. ÇÜNKİ zaten anakartın üzerinde önerdigi işlemciyi kullanamıyorum

Denedigim pcu lar
    Phenom ıı x2 555 black edition (ilk alıp çekirdek açtıgım dı)
    Phenom ıı x4 955 black edition (yeni aldım 0 dı 3 saat sonra resetledi)
    athlon x2.. (arkadaşın dı)
    Farklı 3 ram denedim 1333 kingston

ben teknik servise ne diyeyim ne yapayım anlayamadım... onlar işlemci takmıyor mu benzer bir parca mı takıyor. bazen 6 saat aralıksız calısıyor..

NE DEMEK LAZIM BU TEKNİK SERVİSE BİR FİKİR VERİN_?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rraistlinn -- 12 Nisan 2011; 20:25:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: oysho

---- Lütfen Siz ne tür sıkıntılar çektiniz biraz anlatırmısınız,,,---------
    birde bu idm nedir bios da mı windows da mı 15 çeşit sistem kurdum aynı da..

• quote:

Merhaba,
    amd phenom II x4 955 cpu

Sorun şu ki pc kararsız olarak (bazen 2dk, 10dk, 3sa,6sa zorlanmadan ısınmadan) donuyor reset atıyor, ekranda gökkuşagı tabir ettiğmz renk değişimi ile.. bios da bile dondu rest attı... tüm parçalar uyumludur, anakart hariç tüm parçaları değiştirdim.
    Farklı farklı temiz sistem kurdum düzelmedi, phenom ıı x2 555 işemciyi deneyince cpu yu söküp takmadan açılmadı, herşey default ken dahi oluyor.. yenidir 4 aylıktır ilk ayda başladı.. garantisi oldugu için teknik servise 3 defa gitti her defasında arıza giderildi cevabıyla geri geldi.. (gerçi bios güncellendi dediler yalan güncellenmedi)

sorun nedir karşılaşan varmı yardımcı olursanız sevinirim, anakartı windows ortamı dışında nasıl test edebilirim hertürlü fikre açıgım.

Sevgili Kardeşim bana özelden yazdığınız için cevap veriyorum.

35 yıldır Elektronik Mühendisiyim; "Evde" toplanmış her bilgisayar sorunsuz çalışır diye söylemek gerçekten bilim dışı olur. Şirketlerde yapılan sistemler genellikle deneme yanılma yöntemine de dayansa en azından test edilmiş bileşenlerden oluştuğundan benzer sorunlar daha az rastlanır.

Yapılması gereken basittir. Sistemi komple Çizgi RMA Services şirketine gönderin. Baksınlar ve sorunu söylesinler.

Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Niyazi Saral

quote:

Merhaba,
    amd phenom II x4 955 cpu

Sorun şu ki pc kararsız olarak (bazen 2dk, 10dk, 3sa,6sa zorlanmadan ısınmadan) donuyor reset atıyor, ekranda gökkuşagı tabir ettiğmz renk değişimi ile.. bios da bile dondu rest attı... tüm parçalar uyumludur, anakart hariç tüm parçaları değiştirdim.

sorun nedir karşılaşan varmı yardımcı olursanız sevinirim, anakartı windows ortamı dışında nasıl test edebilirim hertürlü fikre açıgım.

Sevgili Kardeşim bana özelden yazdığınız için cevap veriyorum.

35 yıldır Elektronik Mühendisiyim; "Evde" toplanmış her bilgisayar sorunsuz çalışır diye söylemek gerçekten bilim dışı olur. Şirketlerde yapılan sistemler genellikle deneme yanılma yöntemine de dayansa en azından test edilmiş bileşenlerden oluştuğundan benzer sorunlar daha az rastlanır.

Yapılması gereken basittir. Sistemi komple Çizgi RMA Services şirketine gönderin. Baksınlar ve sorunu söylesinler.

Saygılar.
    Hocam saol da, yok , benim pcyi 4günlügüne bi teknik servise bıraktım baba ogul ugraştılar babası da 30 yıldır işin içinde arkadaşda dogal olarak küçüklükten işin işinde öte bi arkadaşım;
    işin içinden cıkamadılar.. arızayı kanıtlayamıyoruz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rraistlinn -- 16 Nisan 2011; 18:09:09 >

• quote:

Hocam saol da, yok , benim pcyi 4günlügüne bi teknik servise bıraktım baba ogul ugraştılar babası da 30 yıldır işin içinde arkadaşda dogal olarak küçüklükten işin işinde öte bi arkadaşım;
    işin içinden cıkamadılar.. arızayı kanıtlayamıyoruz..

Alıntıları Göster
    bugun 2 farkli kişinin iki aynı anakart var. ikisindede aynı sorunlar var. ikisinede bugün el atıyorum. müsait bir zamanımda çözüm bulursam yazarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: korcekmez

bugun 2 farkli kişinin iki aynı anakart var. ikisindede aynı sorunlar var. ikisinede bugün el atıyorum. müsait bir zamanımda çözüm bulursam yazarım.

Alıntıları Göster
    1-Sistem
    Asus m4a88td-m evo usb3
    AMD Phenom II 965 Black Edition (kendi soğutucusu)
    Kingston KHX1600C9D3/2G 2GB DDR1600 Ram
    Onboard ekran kartı kullanılıyor

1702 versiyonlu Biosa güncelledim. Ramlari biostan dram voltaj 1.71 ve ddr1600 olacak şekilde yaptım.(Dram voltaj kingstonun sitesinde yazan değerdir arttırılabilir.)

Şu ana kadar hiçbirşey yok.reset atma olayı olmadı 3-4 saat test ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korcekmez -- 18 Nisan 2011; 22:09:14 >

• quote:

1-Sistem
    Asus m4a88td-m evo usb3
    AMD Phenom II 965 Black Edition (kendi soğutucusu)
    Kingston KHX1600C9D3/2G 2GB DDR1600 Ram
    Onboard ekran kartı kullanılıyor

1702 versiyonlu Biosa güncelledim. Ramlari biostan dram voltaj 1.71 ve ddr1600 olacak şekilde yaptım.(Dram voltaj kingstonun sitesinde yazan değerdir arttırılabilir.)

Şu ana kadar hiçbirşey yok.reset atma olayı olmadı 3-4 saat test ettim.

Alıntıları Göster
    ram seciyor olma ihtimali yüksek mi diyorsun 1600 le denemedim ama 1333 destekliyor olması gerekir
    desteklemiyorsa bios versiyonla mı çözmüşlerdir.
    12 saat de çalıştıgını gördüm...

• quote:

ram seciyor olma ihtimali yüksek mi diyorsun 1600 le denemedim ama 1333 destekliyor olması gerekir
    desteklemiyorsa bios versiyonla mı çözmüşlerdir.
    12 saat de çalıştıgını gördüm...

Alıntıları Göster
    bence ramle ilgili bir sorun. biosla düzeltmişler . bu arada bios yüklemek hiç bu kadar kolay olmamıştı. açılışta alt + f2 ye basıyorsun bios güncelleme programı cıkıyor flash belleğinden rom dosyasını seçiyorsun.bios guncelleniyor.
  • quote:

bence ramle ilgili bir sorun. biosla düzeltmişler . bu arada bios yüklemek hiç bu kadar kolay olmamıştı. açılışta alt + f2 ye basıyorsun bios güncelleme programı cıkıyor flash belleğinden rom dosyasını seçiyorsun.bios guncelleniyor.

Alıntıları Göster
    Bugun gene reset attı. olay ramlerle alakalı değil . olay atinin sürücüsüyle alakalı. özelliklede oyunlarda reset atma problemi oluyordu. sorunun kaynağı ati2dvag.dll.

Sorunun çöümü basit : ati onboard ekran kartı sürücüsünü kaldır. sonra Driver Sweeper yazlımını indir kur. bu yazılımdan ekran kartının kalan artık dosyalarını sil. onboard ekran kartının yazılımını tekrar kur . bu kadar.

• quote:

Bugun gene reset attı. olay ramlerle alakalı değil . olay atinin sürücüsüyle alakalı. özelliklede oyunlarda reset atma problemi oluyordu. sorunun kaynağı ati2dvag.dll.

Sorunun çöümü basit : ati onboard ekran kartı sürücüsünü kaldır. sonra Driver Sweeper yazlımını indir kur. bu yazılımdan ekran kartının kalan artık dosyalarını sil. onboard ekran kartının yazılımını tekrar kur . bu kadar.

Alıntıları Göster
    hala devam ediyormu, son durum nedir?

• quote:

Bende de aynı sorun var. Konum:http://forum.donanimhaber.com/m_45462008/mpage_1/key_/tm.htm
    Bendekinin ati sürücüsüyle alakalı olduğunu sanmıyorum. @raistlinn'deki gibi biosda bile donuyor bazen. Donanımsal bir arıza olmalı.
    @raistlinn
    Benim sorun da aynen devam ediyor SATA kablosunu değiştirdim, dvd-romu çıkardım, anakartı ve rami pamukla sildim (statik için), ramin giren tarafını silgiyle sildim. Hiçbir değişiklik yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: ÇayLaK KRaL

quote:

Bende de aynı sorun var. Konum:http://forum.donanimhaber.com/m_45462008/mpage_1/key_/tm.htm
    Bendekinin ati sürücüsüyle alakalı olduğunu sanmıyorum. @raistlinn'deki gibi biosda bile donuyor bazen. Donanımsal bir arıza olmalı.
    @raistlinn
    Benim sorun da aynen devam ediyor SATA kablosunu değiştirdim, dvd-romu çıkardım, anakartı ve rami pamukla sildim (statik için), ramin giren tarafını silgiyle sildim. Hiçbir değişiklik yok.

Alıntıları Göster
    MAALESEF GENE RESET OLAYI DEVAM EDİYOR.

Bu anakartta bi sorun var galiba.ısınma problemi yok bilgisayarda .kasa aerocool m40. ama bişey dikkatimi çekti harddisk çok sıkışık kalıyordu kablolar eğilmişti belki ondandır diye dışarda tutuyorum harddiki bende oyle deneyeceğim. olmassa windows xp yi kaldırıp windows 7 x64 deniycem bakalım ne olacak. pek bişey değişeceğini sanmıyorum ama... eğer anakart arızalıysa asus firması derhal geri toplaması lazım anakartı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korcekmez -- 20 Nisan 2011; 21:40:11 >

• quote:

MAALESEF GENE RESET OLAYI DEVAM EDİYOR.

Bu anakartta bi sorun var galiba.ısınma problemi yok bilgisayarda .kasa aerocool m40. ama bişey dikkatimi çekti harddisk çok sıkışık kalıyordu kablolar eğilmişti belki ondandır diye dışarda tutuyorum harddiki bende oyle deneyeceğim. olmassa windows xp yi kaldırıp windows 7 x64 deniycem bakalım ne olacak. pek bişey değişeceğini sanmıyorum ama... eğer anakart arızalıysa asus firması derhal geri toplaması lazım anakartı.

Alıntıları Göster
    korcekmez arkadaşım, ne işle meşkulsün sorma nedenim şu;
    Tamam bu kart ağrızalı ama çizgi bunu bulamıyormu yada farketmiyormu gönderiyorum gönderiyorum tamir edildiyle geri geliyor.
    Bunu oradaki arkadaşlara nasıl ispatlarız nasıl anlatırız. CPU benzeri bir ağlet takıyorlar da ondan mı orda farkedilmiyor.?. 4CPU, 3ram, 3power, 3HDD ile 20 sistemle denedim. 6 aydır bıktım ta ASUS amerikadaki adamlarla yazıştım.. Statik oluşuyor desem değil, masanın üstünde UZAY da yapıyorum yine aynı..
    SENCE NASIL SÖYLEMEK LAZIM...?

• quote:

korcekmez arkadaşım, ne işle meşkulsün sorma nedenim şu;
    Tamam bu kart ağrızalı ama çizgi bunu bulamıyormu yada farketmiyormu gönderiyorum gönderiyorum tamir edildiyle geri geliyor.
    Bunu oradaki arkadaşlara nasıl ispatlarız nasıl anlatırız. CPU benzeri bir ağlet takıyorlar da ondan mı orda farkedilmiyor.?. 4CPU, 3ram, 3power, 3HDD ile 20 sistemle denedim. 6 aydır bıktım ta ASUS amerikadaki adamlarla yazıştım.. Statik oluşuyor desem değil, masanın üstünde UZAY da yapıyorum yine aynı..
    SENCE NASIL SÖYLEMEK LAZIM...?

Alıntıları Göster
    tüm profesyonel yöntemler denenmiş.peki kasa içerisinde farklı bir donanım varmı ses kartı tv kartı wireless adaptör gibi.yada dıştan takılan harici bir bileşen??

• quote:

Orijinalden alıntı: sweetdevil

tüm profesyonel yöntemler denenmiş.peki kasa içerisinde farklı bir donanım varmı ses kartı tv kartı wireless adaptör gibi.yada dıştan takılan harici bir bileşen??

Alıntıları Göster
    USB HDD bile yok sadece kasada bozup bi ses cıkışı vardı onuda iptal ettim takmıyordum.. Dogrusu uzayda (kasasız) bile sorun devam ediyor..
  • quote:

USB HDD bile yok sadece kasada bozup bi ses cıkışı vardı onuda iptal ettim takmıyordum.. Dogrusu uzayda (kasasız) bile sorun devam ediyor..

Alıntıları Göster
    SORUN ÇÖZÜLDÜ

Asus un kendi cd sinden yüklenen onboard ekran kartı drıver ı problemli.o yuzden kullanmayın. amd nin sitesinden en son catalyst driverını indirip kurdum hiçbir sorun yok. (Not:yalnız bu driverda hdmi ses sürücüsü yok.ben kurmadım)

3dmark06 ,occz , sisoft da test ettim .hiçbir sorun yok. ayrıetten bu driverla onboard ekran kartı bayagı hızlandı.

• quote:

SORUN ÇÖZÜLDÜ

Asus un kendi cd sinden yüklenen onboard ekran kartı drıver ı problemli.o yuzden kullanmayın. amd nin sitesinden en son catalyst driverını indirip kurdum hiçbir sorun yok. (Not:yalnız bu driverda hdmi ses sürücüsü yok.ben kurmadım)

3dmark06 ,occz , sisoft da test ettim .hiçbir sorun yok. ayrıetten bu driverla onboard ekran kartı bayagı hızlandı.

Alıntıları Göster
    korcekmez hayırlı olsun öncelikle problemin düzelmiş, ben onboard kullanmıyorum, harici ekran kartı kullanıyorum yine de bu sorunlar oluşuyor. Bir de biosta bile donmasının ekran kartı driveri ile ilgisi olduğunu zannetmiyorum.

+olarak windows yüklenirken bile donma yapmıştı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÇayLaK KRaL -- 25 Nisan 2011; 21:52:40 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.