Şimdi Ara

s6500 Ölü piksel ve noise.. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
3.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ben iyice merak ettim ve araştırdım. Dpreview foroumlarına filan baktım.

Böyle bir sorun 6500 lerde varmış. Sorun sensördeki bazı piksellerin ısınma nedeniyle görevlerini yapmamalarından kaynaklanıyor. Kullanım klavuzunda zaten 4sn nin üstüne çıkıldığında bu tür noktaların oluşabileceği bunun makinede sorun olacağı anlamına gelmediği belirtilmiş. 6500fd de NR yok mu arkadaşlar? Dpreviewde bazıları var diyor bazıları yok diyor....NR olsaydı bu sorun büyük ölçüde kaynaklanırdı. NR olan makinelerde fotoğrafın karta yazılma süresi uzar, çünkü makine iş görmez pikselleri çektiği ikinci simsiyah bir fotoğrafla düzeltir. 6500fd nin NR si iş yapmıyor sanırım.

Uzun pozlamada bu sorunu çözmenin ya da azaltmanın yolu iso100 kullanmak. İsoyu artırmak sensörü daha fazla ısıtacağı için zaten uzun pozlama nedeniyle ısınan sensörü daha fazla ısıtmamak gerek.

• Bende bu konuda Buffalo' ya katılıyorum. Bence bu bir sorun olarak gözüküyor. Ancak menülerden noise-reduction ayarı yapılabiliyormu?? Onu bilmiyorum işte.

@Bipekkan;

Siz fotolar üstünde denemeler yapmışsınız. Ancak sensörün homojen olmama durumu biraz garip geldi bana (belki de öyledir, belki imalattan kaynaklanan durumlar söz konusudur, sadece tahmin, elektronik bilgim yeterli değil) Deneme yaptığınız fotolardan örnekler upload edebilirmisiniz. Ya da biraz daha detaylı tarif ederseniz memnun olurum.

Saygılar...
  • NR ayarı yok s6500'de...
  • quote:

Orjinalden alıntı: buffalo

quote:

Orjinalden alıntı: gimmeluck

cekimin şu 2 saniye görünüp kaybolan ön görünümü simsiyah, temiz.
    sonra resme geri dönüp baktıgımda o noktalardan ben de gördüm. bu farkı anlamadım.

tamam sorun anlaşıldı....

anlamadım, öngörünümle, normal görünüm arasında ne fark var?
  • Arkadaşlar bu büyük bir sorunmu istanbuldayım şu anda sirketiceen makineyi alıcağım bugün korkmaya başladım ve hafıza artı alırken m i almalıyım hızlı yazması için? acil?
  • quote:

Orjinalden alıntı: emrcan

Arkadaşlar bu büyük bir sorunmu istanbuldayım şu anda sirketiceen makineyi alıcağım bugün korkmaya başladım ve hafıza artı alırken m i almalıyım hızlı yazması için? acil?

Benim makinada denedim 15 hatta 30 saniye gecikmede bile yukarıdaki arkadaşın karşılaştığı sorunla karşılaşmadım (Bir card reader alabilirsem fotoğrafları işyerinden yükleyeceğim ama henüz alamadım.)(Bu arada card reader önerilerine açığım). Yanlız çok kumlanma oluyor onuda fotoflitre proğramı ile halledebiliyorum. Hafıza kartına gelince "H" type olanlardan al
  • almanyadan getirtmeyi düşünüyordum gelecek ay içinde bu 6500 den ama bir düşüncedir aldı bu gece resimlerini görünceee
  • @Ahmet1980,
    Bağlantım, şu an dial-up ve upload sürem acayip uzun. Bu nedenle yaptığım çalışmayı yükleyemiyorum. 30 Haziran'da Ankara döneceğim 2-3 Temmuz' da hemen yükleyeceğim. Sensör ısınması ve bu nedenle sensörü meydana getiren fototransistörlerin ısınma nedeniyle gürültüye neden olması istesekte istemesekte kaçınılmaz bir durumdur. Yarı iletken dünyasının kaderi bu. Iso'nun yükseltilmesinin de bu anlamda kazancın yükseltilmesi anlamına gelmekte, Bu ise fototransistörlerin kaynaktan çektiği akımın miroamper bazında da olsa artması demektir. Bu da bize o beyaz veya koyu renkler olarak yansıyor. Verilen örnek resimlerde açıkça belli olan bir konu var. Pozlama gereğinden çok fazla ve ISO da yüksek. Gökyüzü gece siyahtır ve fotografa da öyle yansıması lazım ama lacivert veya mavi olacak çekilde uzun bir enstantane seçtiğinizde gökyüzündeki yıldızlarıda fotografa yansıtıyorsunuz ama 2-3 misli fazla olarak yani sensörde oluşan gürültüde ortaya çıkıyor.ISO'yu 100 seçersek bu olay pek hissedilmiyor.. Tüm örnekleri yüklediğimde göreceksiniz. Birazdan Fotografları CD'ye yükleyeceğim.N eredeyse 4000 fotograf var .....
    quote:

Orjinalden alıntı: Ahmet1980

Bende bu konuda Buffalo' ya katılıyorum. Bence bu bir sorun olarak gözüküyor. Ancak menülerden noise-reduction ayarı yapılabiliyormu?? Onu bilmiyorum işte.

@Bipekkan;

Siz fotolar üstünde denemeler yapmışsınız. Ancak sensörün homojen olmama durumu biraz garip geldi bana (belki de öyledir, belki imalattan kaynaklanan durumlar söz konusudur, sadece tahmin, elektronik bilgim yeterli değil) Deneme yaptığınız fotolardan örnekler upload edebilirmisiniz. Ya da biraz daha detaylı tarif ederseniz memnun olurum.

Saygılar...

• Valla aldım makineyi arkadaşlar bir sürü şekilde fotoğraf çektim dediğiniz noktalardan olmadı.Yanlız çok kurcalamamdan mercek oynar yerinden toz girmiş ekrana kadar gelmiş fotoğraf çekerken akşam sadece o akşam gözüküyor ekranda ama resimlere yansımıyor gerçekten süper makine süper herkeze öneririm
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.