Şimdi Ara

s6500 Ölü piksel ve noise..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
3.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fuji s6500 fotoğraf makinem var gece çekimlerinde iso 200 de bile çok fazla noise oluyor ki bu makinenin artılarından olarak yüksek iso performansı gösterilir.

Aşağıda fotoğrafı yükledim sağdan 2.binanın üzerine bakarsanız bir noktacık görüceksiniz bu ölü piksel midir ve bu kadar noise normal midir?

http://www.niptucktr.com/a.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi armored -- 17 Haziran 2007; 18:07:23 >

• Ölü piksel değil, noise de değil.
    Zannedersem sensörün aşırı ısınmasından kaynaklanmış.
    Ama normal bir durum değil.
  • Çok ilginç fotoğraf olmuş. Bunu her fotoğrafta yapıyormu, buna mı denk geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AKINLASINN -- 17 Haziran 2007; 8:56:49 >
  • Çok ilginç hocam her fotoğrafta yapıyormu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: armored

Fuji s6500 fotoğraf makinem var gece çekimlerinde iso 200 de bile çok fazla noise oluyor ki bu makinenin artılarından olarak yüksek iso performansı gösterilir.

Aşağıda fotoğrafı yükledim sağdan 2.binanın üzerine bakarsanız bir noktacık görüceksiniz bu ölü piksel midir ve bu kadar noise normal midir?

http://www.niptucktr.com/a.jpg

kaç saniye pozladınız?

Uzun pozlamalarda her sensör normal de yapmadığı noiseleri gösterebilir. Çünkü noise sensörün ısınmasıyla doğru orantılıdır. Ama seninki bir garip göründü gözüme, bulb modu varmıydı hatırlamıyorum o makinede, ama yine bi satıcınla görüş veya başka kullanıcılarla aynı koşullarda çekilmiş örnek iste.

• 15sn pozlama süresi ve her resimde oluyor ne yazık ki...
  • noise değil bence onlar.. fakat normal de değil, diğer s6500fdler 15sn poz süresiyle çekilmiş fotolar gördüm, böyle bir problem yoktu.. umarım garantili almışsındır, aldığın yere bir uğra..
  • ne yazık ki ABD'den geldi..
  • yüksek iso performansı yoktur iyi sensör vardır.

grain de çok ama o nokta grain değil. geçmiş olsun.
  • bende de aynı sorun var ama herzaman değil..
    sanyo xacti vpc-05..
    ama benimki iso 100 geçtikten sonra yapıyor geceleri herhalde normaldir..
  • Bu soruna çok şaşırdım çünkü şimdiye kadar bütün s6500 yorumlarını okudum ve böyle bişey hiç karşıma çıkmadı. Bu makineyi kullanan biçok arkadaş var.Eğer konı başlığını fuji s6500 ölü piksel.... şeklinde değiştirirsen arkadaşlar yardımcı olurlar sanırım.Eğer kullanma klavuzunda yazdığı gibi bu durum normal ise bu makineyi bitirir.
  • Ölü piksel sadece lcd ekranardaki piksellerin ölü olmasına verilen isimdir.Noise güzel örnek ise yolladığınız resimdir.
    Bencede çok fazala maa 15 de hiç az bi süre değil.
    Daha düşük saniyelerde de yapıyor mu?
  • hocam bunlar noise değil ama yaw.. noise direk fotonun kalitesine etki eder, böyle açık seçik belirgin nokta nokta olmaz ki foto.. ve bu noktalar birbirlerinden baya uzaktalar noiseli fotolarla karışlaştırıldığında..
    bir de sağdan 2. evin üstündeki sarı ışık, yıldız veya venüs :) zira poz süresinden dolayı kayma olmuş hafif..
    diğer noktacıkların da dediğim gibi benim bildiğim noise görüntüsüyle alakası yok..
  • Hayatımda gördüğüm en garip noise bunlar. Acaba noise mi yoksa sensör mü bozuk diye noise temizleme programı neat image ile temizledim. Neat image noiseyi temizler ama ölü pikseli ya da sensördeki başka şeyleri temizlemez.
    Senin makinende bir tane ölü piksel saydım, ama yanılıyor olabilirim, fotoğraftaki parlayan ışık. Çok önemli değil de makinenin ürettiği noise bana çok garip geldi. İso200 değerinde uzun pozlamada makine noise üretmemeli üretse de çok az olmalı. Ama bunlarda çok garip ve yoğun bir kirlilik var.
    Makineyi kullanan diğer arkadaşlar da bu şekilde çekilmiş bir fotoğraf yüklerse karar vermek kolay olur.
    Benim kişisel tahminim sensörü ısıya çok dayanaksız.

Temizlediğim Fotoğraf burada.
    http://img466.imageshack.us/img466/4497/afilteredwq9.jpg

• ben de sasirdim S6500fd nin bunu yaptığına.
    4 yıl once mintonun siradan 3.1 mp foto makinesini almıstım.(modelini hatılayamadım)
    chip dergisinde f/p oranı yüksek gündüz cekimleri şaşırtıcı derece güsel diyordu , ewt öyle cıkmıstı makine.
    makinede hiçbir manuel ayar yok,
    akşam cekimlerinde %80 bu noktalar oluyordu.
    örnek foto koydum croplu.
    1/5 veya 1/10 sn- iso200 veya iso100 - F2,8
    akşam fotoları flash kullanmadıysam hep boyle oldu ve ben hep kalitesi bu kadar diye düşünmüştüm..

s6500 Ölü piksel ve noise..

• ya bunlar noise deil galiba ya anlamdım
  • bende de 6500 var. gece çekimlerine baktım özellikle 10sn'den uzun pozladıklarıma bende de var. fakat rastgele yerler de oluşmuş gibi geldi. grain olabilir. sonuçta makineler yazılım ile fotoyu sıkıştıtıp gürültü seviyesini ayarlıyor.

bir diğer ihtinalde lesnin kirlenmiş olabilir. temizlik setleri var. çekim yapmadan önce temizlemek çok iyi oluyor. beklerken bile üzerie gelen bir toz parçaçığı özellikle uzun pozlamalarda daha belirgin beyazlıklar yada sihay lekeler olrak göze çarpıyor.

saygılar..
  • Hocam bu sensörler arızalı!...
    Makinalarınızı iade edin bence.
  • quote:

Orjinalden alıntı: armored

15sn pozlama süresi ve her resimde oluyor ne yazık ki...

Önce şunu bir netleştirelim. 15 saniye olan her fotodamı oluyor, yoksa 1/250 saniye gibi veya kısa süreli çekilmiş fotolarda da yapıyormu bunu?? Ben çünkü cevabınızdan hangisi olduğunu çıkartamadım.
  • hocam 1-2 sn den sonra olmaya başlıyor ve enst. süresi arttıkça noktalar da artıyor.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.