Şimdi Ara

Sabahları iştahsızlık sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
27.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sabahları saat 5:45 - 6:00 gibi o günkü derslere ön hazırlık yapmak amacıyla kalkıyorum.

Ancak hem uykumun olması hem de iştahsızlık sorunları yüzünden okula aç karınla gidiyorum.Bu da benım sabah yaptığım önhazırlığı geçersiz kılıyor.

Sabahları iştahımı açmak için ne tür haplar , şuruplar veya karışımlar kullanmam gerekli ? Sabahları kahvaltı masasında neler olmalı ?

Teşekkürler şimdiden

• Yapay Zekanın Yanıtı

Sabahları İştahsızlık: Nedenleri ve Çözümleri

Sabahları iştahsızlık, iştahın normalden daha az olması durumudur. Bu, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilecek yaygın bir sorundur.

Sabahları İştahsızlığın Nedenleri

• Uyku apnesi
    • Stres ve kaygı
    • Hormonal dengesizlikler
    • Bazı ilaçlar
    • Gece geç vakit yemek yemek
    • Yetersiz uyku almak

Sabah İştah Nasıl Açılır?

Sabahları iştahsızlık yaşıyorsan iştahını açmanıza yardımcı olacak bazı stratejiler şunlardır:

• Yeterli Uyku Al: Uyku, iştahı düzenleyen hormonların salınmasını sağlar. Günde 7-9 saat kaliteli uyku almaya çalış.
    • Stresten Uzak Dur: Stres, iştahı baskılayabilir. Yoga, meditasyon veya derin nefes alma gibi stres yönetimi tekniklerini uygula.
    • Güne Sağlıklı Bir Kahvaltı ile Başla: Kahvaltı, metabolizmayı hızlandırmaya ve iştahı artırmaya yardımcı olur. Protein, lif ve sağlıklı yağlar açısından zengin besinler tüket.
    • Düzenli Öğünler Ye: Düzenli öğünler yemek, kan şekeri seviyelerini dengeler ve açlık hissini önler.
    • Yeterli Egzersiz Yap: Egzersiz, iştahı artıran endorfinleri serbest bırakır. Haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedefle.
    • Sıvı Tüket: Dehidrasyon iştahı azaltabilir. Güne bir bardak su içerek başla ve gün boyunca yeterli sıvı al.

Sabahları İştahsızlığın Tedavisi

Sabahları iştahsızlık devam ediyorsa, altta yatan nedeni belirlemek için doktoruna başvur. Duruma bağlı olarak tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

• İlaçlar
    • Hormon replasman tedavisi
    • Uyku apnesi cihazları
    • Psikoterapi

Sabahları iştahsızlık, günlük yaşam kaliteni etkileyebilecek bir durumdur. Yukarıdaki stratejileri uygulayarak ve gerekirse tıbbi yardım alarak iştahını iyileştirebilir ve sabahlarını daha keyifli hale getirebilirsin.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Birkaç şey denenebilir.
    Birinci önerim. sabah kalkar kalkmaz bir yemek kaşığı pekmezi bir bardak su ile karıştırıp içmek.
    diğeri
    yine kalkar kalkmaz yarım limonu bir bardak suyun içine sıkıp içmek. Tansiyon düşüklüğü sorunu olanlarda bazan biraz tansiyon düşüklüğüne neden olabilir ama iştah açmak konusunda yararlı olacaktır. belki de pekmezden daha yararlı.yaklaşık 30 dakka içinde acıkırsınız.

Hiç değilse bir bardak su için. soğuk olmasın.

Biraz daha detaylı

Gece geç saatlerde çok abur cubur yapıyormusunuz? Midenizde hazmedilmemiş şeyler kalıyorsa iştahsızlığa neden olabilir.Ayrıca iştahsızlığınızın nedenlerini tıbbi açıdan da araştırmakta fayda var.Kansızlık filan olmasın.
  • NIL2113 ilginiz için çok teşekkürler , dediğiniz yöntemleri deneyeceğim.

Gece 11-12 gibi genellikle kendıme sucuk yumurta fılan yaparım yanında da kahvaltılık olur.Çünkü aksam ne kadar yemek yesem de mutlaka açıkıyorum sanırım kurt var

Kansızlık olacağını düşünmüyorum çünkü kullandığım ilaç nedeniyle her ay kan tahlili veriyorum ama gene de kontrol etmekte fayda var.
    Yarın mutlaka dediğiniz yöntemlere değerlendireceğim çok teşekkürler

• Gece 11-12 gibi sucuklu yumurta yrdiğinizi söylemişssiniz. Kaçta uyuyorsunuz acaba? Bu soruma cevep verirseniz cevabınıza göre başka birşey söyleyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NIL2113

Gece 11-12 gibi sucuklu yumurta yrdiğinizi söylemişssiniz. Kaçta uyuyorsunuz acaba? Bu soruma cevep verirseniz cevabınıza göre başka birşey söyleyeceğim.

Normalde çok acıkırsam 11-12 gıbı kendıme aparatif birşeyler hazırlayıp 30 dk içinde yatakta olurum.

Ancak son2-3 haftadan beri saat 11'de yatakta oluyorum.En geç 23:30 gibi de uyuyorum
  • Hımm.. Anladım. Geceleri böyle insanın canının hep aynı türde şeyler istemesinin bir amino esit eksikliği ile ilişkisi olabilir. Ben bu aralar bu konuları araştırıyordum da o nedenle biliyorum. mesela birkaç kurabiye yada biraz ekmek ve peynir yeseniz olmuyor mu? illa sucuklu yumurta mı olacak?Ne tür şeyler canınız çekiyor. Eğer hep aynı türden şeyleri canınız çekiyorsa bir kaç araştırma yapacağım ve ne eksikliğiniz olabileceğini size ileteceğim.
    Eğer sabaha karşı uyuyorum demiş olsaydınız sizin uyku saatiniz kaymış diyecektim ve amino asit eksikliğinden bahsetmeyecektim. Ama yatmadan hemen önce birşeyleri canınız çekiyorsa bir eksiklik olabilir. Tabii bir ihtimal. Siz cevap yazın ben daha sonra araştırırım. Birazdan çıkacağım.

Birde bu sabah iştahsızlığı ile ilgili olarak soruyorum. tırnaklarınız mat beyaz mıdır yada üzerinde beyaz noktalar varmıdır?
    İyi günler.
  • Sırayla cevap vereyim gerçekten çok yararlı birirsiniz

Aslında yemek seçen biri değilim ama evde sürekli sebze (karnabahar bezelye fasulye kabak) pişirilmesi beni çileden çıkartıyor.Akşamları 7-8 gibi yemeğimi yerim ödevleri yaparım , 22 - 22:30 gibi de kendime boş zamanım kalır.E tabi sevmediğim yemekler olunca , az yerim ve doğal alarak gece acıkırım.Ben de bu saatlerde sucuk, yumurta, omlet gibi kolay şeyler pişiririm kendime.Başka aparatif şeyler de yapabilsem yerim.YANİ belirli yiyeceklere bağımlılığım yok yeterki o saatte açlığımı yatıştırsın.Dediğiniz gibi sadece kahvaltılıktan bıle yiyebilirim.

23-23:30 gibi yatağa girmiş uyuyor olurum.Bağırsağımda kurt var sanırım arada ağzımın kenarlarında sulanma olur ama sürekli değil.Uzun süredir de taharete daha çok önem verdiğim için anüs çevresindeki kaşıntılar azaldı.

Sabah 5:45 - 6:00 gibi zor da olsa kalkarım.Kitapları veya yazılı varsa notlarımı açar göz gezdiriririm 6:45 gibi de kahvaltılık ve ballı ceviz çıkartıp yerim genellikle yumurta kırarım en basiti o çünkü.İştahsızlık çektiğim için de genellikle dolu dolu bir kahvaltı edemem.Kahvaltıda birşey içersem(çay-kahve-süt-su) karın bölgemde sancılanma ve gaz çıkartma isteği oluyor.Garip ama gerçek

Tırnaklarımda folik asit eksikliğinden çizgi çizgi beyazlıklar vardı.Doktorum FOLBIOL adlı hapı verdı ama fazla özen göstermedim , 2-3 kere kullandım ilacı.Şu anda o beyazlıklar tırnağımın uçlarında yani şu kestikten sonra tırnak ucunda oluşan bölümdeler, onları da kessem hiç bir beyazlık kalmayacak tırnağımda

• quote:

Orijinalden alıntı: HoXLeY

Sırayla cevap vereyim gerçekten çok yararlı birirsiniz

Aslında yemek seçen biri değilim ama evde sürekli sebze (karnabahar bezelye fasulye kabak) pişirilmesi beni çileden çıkartıyor.Akşamları 7-8 gibi yemeğimi yerim ödevleri yaparım , 22 - 22:30 gibi de kendime boş zamanım kalır.E tabi sevmediğim yemekler olunca , az yerim ve doğal alarak gece acıkırım.Ben de bu saatlerde sucuk, yumurta, omlet gibi kolay şeyler pişiririm kendime.Başka aparatif şeyler de yapabilsem yerim.YANİ belirli yiyeceklere bağımlılığım yok yeterki o saatte açlığımı yatıştırsın.Dediğiniz gibi sadece kahvaltılıktan bıle yiyebilirim.

23-23:30 gibi yatağa girmiş uyuyor olurum.Bağırsağımda kurt var sanırım arada ağzımın kenarlarında sulanma olur ama sürekli değil.Uzun süredir de taharete daha çok önem verdiğim için anüs çevresindeki kaşıntılar azaldı.

Sabah 5:45 - 6:00 gibi zor da olsa kalkarım.Kitapları veya yazılı varsa notlarımı açar göz gezdiriririm 6:45 gibi de kahvaltılık ve ballı ceviz çıkartıp yerim genellikle yumurta kırarım en basiti o çünkü.İştahsızlık çektiğim için de genellikle dolu dolu bir kahvaltı edemem.Kahvaltıda birşey içersem(çay-kahve-süt-su) karın bölgemde sancılanma ve gaz çıkartma isteği oluyor.Garip ama gerçek

Tırnaklarımda folik asit eksikliğinden çizgi çizgi beyazlıklar vardı.Doktorum FOLBIOL adlı hapı verdı ama fazla özen göstermedim , 2-3 kere kullandım ilacı.Şu anda o beyazlıklar tırnağımın uçlarında yani şu kestikten sonra tırnak ucunda oluşan bölümdeler, onları da kessem hiç bir beyazlık kalmayacak tırnağımda

Anladım. Sorununuz belli oldu. Zihinsel aktivitesi olan birisisiniz. Sizin proteine ihtiyacınız var. Bu protein işini gündüz saatlerinde halletmeniz gerek. Gece saat 21 den itibaren sindirim sistemi yavaşlar ve durum. Enzim üretilmez vücut dinlenmeye geçer. Bu saatten sonra yediğiniz şeylerin çoğu hazmedilmemiş bir şekilde barsaklarınızda kalır. Bu arada bir çok toksin ürer.Sabah kalktığınızda kanınız toksin dolu olduğu için vücut yemek istemez. Eğer çinko eksikliğiniz yoksa sabah iştahsızlığınız bundan oluyor o zaman. Yemek işini en geç 21 de tamamlamaya çalışın. gece geç saatlerde yediğiniz ağır gıdalar ileride karşınıza yorgun bir karaciğer,böbrek yada muhtelif hastalıklar şeklinde karşınıza çıkabilir.
    Hazım problemi olan insanlarda ağızdan akıntı olur. Gece 9 da yemek işinizi halletmeyi denerseniz bir bakın bakalım akıntı durumu ne olacak.Ağız akıntısı tenya da olur. Tenya önemli bir problemdir ve vücutta zayıflık,kansızlık yapar. ne yerseniz yiyin bir türlü kendinizi güçlü hissedemezsiniz. tenya için eğer şüpheniz varsa doktora gitmek gerekir. Dışkı analizi yapılıyor. ama tek analizde çıkmayabilir birkaç kez tekrarlamak gerekebilir. Anüsdeki kaşıntıyı oksiyur kıl kurdu yapar. Ama kaşıntı çok rahatsız edicidir. Sizi doktora gitmeye zorlar. Yıkamakla pek geçmez. Onun da ilacı var.
    Tırnaklardaki beyaz lekeler folik asit eksikliğinden ziyade çinko eksikliğinden kaynaklanır. Çinko eksikliği olanlarda sabah iştahsızlığı olur,tat ve koku alma duyguları zayıflar(Tabii sigara içiyorsanız bu durum ondan da olabilir),yaralarda geç iyileşme olur. cilt problemleri olabilir,strese dayanıksızlık ortaya çıkar. Bu durumlar varsa bir süre çinko almayı deneyin.bakın düzelme olacak mı.
    Çok geçmiş olsun.

• Çok teşekkür ederim hocam.

Dediğim gibi öğrenci olduğum gibi erken kalkmak zorundayım.Bundan sonra talimatlarınızı gerçekleştireceğim birkaç gün bakalım sonuç ne olacak.

Roaccutane adlı sivilce ilacı kullanıyorum.İçeriğinde bol miktarda A vitamini bulunduruyormus.Ayrıca ilacın yan etkısı Karacigere etki ediyormus ancak sonuçlarımda doktorum bana böyle birşey söylemedi.

Büyük olasılık haftaya ilaçta 5. aya devam eetmek için doktora tahlilimi vereceğim.bu rhatsızlıklarımı onun yanında da tekrarlayacağım.
    Ayrıca kurt vs baktırmak için de hastaneye ayrıyettten gıdeceğim kontrolleri yaptırmak için . Gerçi kaşıntı ve ağızda akıntı o kadar aşırı değil hatta hiç olmuyor.

bir kaç ay önce saçlarımda dökülme olurdu bunun da bir etkisi vardır sanırım olanlarda.
  • Estafirullah kardeşim.
    İlacınıza internette bir baktım. Çok ciddi yan etkileri varmış. Bir sürü davalar açılmış bu ilacın yan etileri ile ilgili olarak.Hatta insanlar bir karşı grup bile kurmuşlar web de.
    http://www.accutaneaction.com/

önemli yan etkiler şöyle

• ülseratif kolit
    crohn hastalığı
    ödemli barsak hastalığı
    ciddi depresyon
    intihar düşünceleri
    özürlü doğumlar
    karaciğer hasarı
    ana maddesine allerjik reaksiyon nedeni ile ortaya çıkan diğer problemler.

ABD de bu yan etkiler nedeni ile 2009 yılından bu yana ilaç yasaklanmış.

" Pharmaceutical company Roche stops selling acne drug Roaccutane (Accutane in US). The last date for distribution in the United States was June 25 2009. “Roche, the world’s biggest maker of cancer drugs, is pulling its Roaccutane / Accutane acne medicine from the U.S. market after juries awarded at least $33 million in damages to users who blamed the drug for bowel disease.Click here for our updated 2009 Press Section, where you can read more"

Aslında kanser ilecı imiş fakat diğer ilaçlarla çözümlenemeyen inatcı akne vakalarında kullanılıyormuş.

ABD de yasaklanmış bir ilaç bizde halen kullanılıyor. Yasaklansa daha iyi olmaz mı?Eskiden cilt sorunları için vitaminler basit cilt ilaçları verilirdi. Sizde bunlar denendi mi? Üstelik te 5 ay gibi uzun bir zaman dır kullanıyorsunuz?

Hiç tavsiye etmiyorum arkadaşım..Başka şeyler araşırın. Sorununuz muhtemelen hormonal kaynaklı veya belki sindirim sistemi problemleri ile ilgili. Homonal kaynaklı sorunlar zaman içinde geçer. Sindirim sistemi için yiyip içtiklerinizi düzene sokmak gerekir. Başka sebepten olan bir sorun için ne olduğu belli olmayan bir şey kullanıyorsunuz. İlaç firmaları üçüncü dünya ülkelerini deneme tahtası olarak kullanıyor. BU oyunun kurbanı olmayın. İşinize çok karışmak istemedim.Sadece bildiklerimi yazıyorum. İnşallah hayırlı bir karar veririsiniz. Çok geçmiş olsun.

• Hocam aslında ilacı ben de araştırdım .

Doktor ne yaptı etti verdi bu ilacı bana.Ben de oldukça istekliydim aslında bu ilaç geçsin diye.

Siz şimdi gerçekleri yazdınız bin kat daha pişman oldum.Bıraksam mı diyorum bu yüzümde kalan sivilce kırmızılıkları kalacak bu sefer de
  • Bana sorarsan bırak kardeşim. Bu kadar riskli bir ilacı alma.Yüzündeki lekeler mutlaka geçecek. Gençsin. Doku yenilenmesi hızlı. lekeler için eczanede jel kapsül içinde satılan sıvı e vitamini varsa ondan al. Ucunu del. Akşamları cildine sür öyle yat.Yalnız ilacı bırakırken yavaş bırakmak gerekiyormu yoksa birden bırakılabilir mi onu araştır,öyle bırak.Yemene içmene dikkat et. Geceleri yediğin sucuklu yumurta gibi şeyler bile bu durumu azdırmış olabilir. Sabahları kalkar kalkmaz limonlu su iç. Sonra acıkınca kahvaltını et.Katkı maddeli şeyleri yeme. Kola vs den uzak dur.Bir süre süt içmemeyi denemekta fayda var. Kaliteli beslen.Barsaklarının düzenlı çalışmasına dikkat et. Çalışmıyorsa tedbir al. Arada sırada annen sana aç karnına sebze suyu hazırlayıp içirtsin.Arada havuç kemir.. Olmazsa başka bir doktora git. Klasik ilaçlarla tedavi yapsın.Dediğim gibi bu sorun ya hormonal dir yada yiyip içtiğin şeylerle, karaciğerinin,böbreklerinin durumu ile ilgilidir. Sen kanını temizle,karaciğerini dinlendir. Yakında kaplıca varsa suyu ile yüzünü yıka.Doğal yöntemleri araştır.Çok geçmiş olsun. İnşallah şifa bulursun.

• Aklıma birşey daha geldi. Sabahları ne yesem gaz oluyor demiştin ya. Belki de bu ilacın yan etkisidir.İlacı kullanmaya başladıktan sonra mı bu sorun başladı? İlaç zaten barsakta sorun yaratıyormuş.belki bu gaz durumu o sorunun başlangıç belirtisidir.Crohn hastası olmuş bazı kullanıcılar ki çok önemli bir rahatsızlıktır. geçmiş olsun.
  • Vallaha hocam o barsak sorunlarını fılan hıc bilmiyorum ama araştıracağım.Doktora gidince de hemen yazdıklarını soracağım

Ne diyeceğimi bilemiyorum hocam sizin gibi yardımsever kişiler bulmak zor uzun uzun yazmşsınız teşekkürler herşey için
  • Hiç problem değil.Bir işe yarayabilirsek ne mutlu bize. Allah işinizi rast getirsin.
  • Sigara kullanıyorsanız sabahları iştahsızlık olur, hatta genel olarak iştahsızlık olur. Hele sabah uyanır uyanmaz sigara yakıyorsanız durum daha da fena.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NIL2113

Hiç problem değil.Bir işe yarayabilirsek ne mutlu bize. Allah işinizi rast getirsin.

Çok teşekkürler hocam

quote:

Orijinalden alıntı: CdrcX

Sigara kullanıyorsanız sabahları iştahsızlık olur, hatta genel olarak iştahsızlık olur. Hele sabah uyanır uyanmaz sigara yakıyorsanız durum daha da fena.

yok hocam , liseli bir ergenim ben ne sigarası

• iştahsızlık yanında hemen açıkma sorunum da var
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.