Şimdi Ara

sac dokulmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • gecenlerde osman muftüoglu ntv'de sağlık programında amerikada satılan ve sac dokulmesini onleyen bir hap oldugunu, bunun %100 dogal oldugunu soyledi. Fakat ben bu ilacın ismini duyamadım duyan var mı acaba???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi indiana222 -- 17 Şubat 2005, 22:25:47 >

• bilen yok mu???
  • sac dokulmesini onleyen pahali bir sampuan al eczaneden
    bide bepanthene E vitamini ampuleri al, 5 tane yeter
    sampuanin icine karistir ve onu kullan
    hap hikaye
  • Dostum benim saçlarda problemli. Birtane krem var, her eczanede satılır. 1 haftadır bu kremi saçımın ön tarafına sürüyorum. Şuan elimi saçıma attığımda hiçbir tel elimde kalmıyor. Saç dökülmesi için üretilmemiş, ama galiba bende işe yarıyor. Saçları çok canlı göstermesi ve yağsız oluşuda bir başka artısı. Birkaç hafta daha kullanayım sonuç kesinleşince ismini verebilirim.
  • ben zaten vichy kullanıyorum ama bu hap ise yarıyomus
  • ???
  • bende kel olacam galiba yokmu kesin care
  • hapların genelde bi dunya yan etkisi oluyo hap falan alma bence..
  • bir yerde okumuştum o konuda daha bilgili arkadaşlar kaynak belirtebilir ama ben hatırlayamıyorum.şöyle diyordu saça harici uygulanan her bakım koruma provitamin vs. sadece %15 oranında etki ediyormuş.kalan %85 lik kısıma ise ağızdan alınan (başka yerden zaten alınmaz) yiyeceklerdeki vitamin mineral vs nin etki ettiği yazıyordu.yinede ben sana ekşi sözlükten gördüğüm bir formül yazayım.

zeytin yağı ve badem yağı karıştırılp içine bepanthene,bemiks ve evigen ampulleri kırılır.bu işlem haftada bi tekrar edilir ayrıca şampuana çam terebentini damlatmanın da faydalı olduğu söylenmektedir.
  • saç dökülmesi diş çürümesi kalp hastalığı şişmanlık
    falan bunların hepsi genetik özellikler...
    ailedeki önceki kuşaklarda varsa sonraki
    kuşaklardada oluyor....

ilaç-milaç olmaz yani... hiç boşuna kazık yemeyin...

saç ektirme diye bişeyden sözediyordu tv de ....
    bu konuyu inceleyin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barsgan -- 21 Şubat 2005, 12:38:30 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: indiana222

gecenlerde osman muftüoglu ntv'de sağlık programında amerikada satılan ve sac dokulmesini onleyen bir hap oldugunu, bunun %100 dogal oldugunu soyledi. Fakat ben bu ilacın ismini duyamadım duyan var mı acaba???

Dostum izmirdenmisin veya izmire hiç geldin mi bilmem???
    Aynı sorun bende de var saçlarım dökülüyor???
    Ve Alsancak tarafından Karşıyakaya gelirken bir reklam panosu var...Ebatları ise oldukça büyük rahatça okunabiliyor ve neredeyse yüksekliğide 12-13 metre kadar...
    Panoda aynen şu yazıyor "Saç dökülmesi, Kader değildir"
    Ancak senin ve benim gibi hatta bizden daha dertli biri üşenmemiş 12-13 metreye çıkıp yazının üstünü sprey boyayla çizip şunu yazmış..."Saç dökülmesi kaderdir" adam bizden daha dertli yani...
    DOktora gittim, saç dökülmesinin sebebi vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanan bi sorun olduğunu söyledi bana...
    Test yaptırdık demir vücutta fazla çıktı, doktor görünce şaşırdı demir hem normal değerinin üzerinde hemde şaç dökülüyor...Şaşırtıcı dedi...
    İlaç tavsiye etti ancak ilacı tavsiye ederken ilacın şu yan etkilerini söyledi...
    Erkeklik hormonunu öldürdüğünü, Vücutun belirli bölgelerinde büyüme yani kalça ve göğüslerde, vücutu kadınlaştırdığını söyledi...Ben bu ilacı tercih etmeyip kaderime boyun eğdim...
    Ve jöle kullanmayıp her gün şaçlarımı yıkamamı söyledi...Yıkadım gerçektende şaç dökülmesi durdu ancak yıkmadığımda gene aynı sorun oluyo...
    İlk önce aklıma Seda SAYAN geldi kel erkeklerden hoşlandığını söylemişti...Demek ki ben kel ikende birisi beni beğenecek ama işin kötü tarafı benim beğendiğim birimi beni beğenecek...

Ayrıca saç dökülmesine karşı yapılan bi ilaç yok doktorun banada tavsiye ettiği ilaç çok yaygın değil...
    Yaygın ve işe yarayan bi ilaç var ancak oda saç dökülmesini önleme amacıyla üretilmemiş kalp hastalığı için üretilen bi ilaç ve yan etkilerinde kıllanma var bu sayede saçların dökülmüyo...Ancak bu ilaçta türkiyede satılmıyor...
    Hiç olmadı saç ekyireceğiz Bak gs li suata...

• Stres ve Saç Dökülmesi
    Deri hastalıkları ile stres ve ruhsal olaylar arsındaki ilişki öteden beri bilinir. Kişi psikolojik sıkıntılarını kişisel yada ailsel sorunlarını bir dermatolojik problem halinde yansıtabilmektedir. Ayrıca kendiliğinden oluşmuş bir deri problemi (saç dökülmesi) kişide vücut imajını zedeleyecek bireysel, psikolojik bozukluklara ve hatta psikososyal olumsuzluklara yol açabilmektedir. Kısaca anlatılmak istenirse, saç dökülmesi ve stres arasında iki çeşit ilişki söz konusudur:
    Birinci ilişki nörotik bir ruhsal yapının desteklediği görünürde organik bir neden olmaksızın, stresin körüklediği saç dökülmeleri oluşabilir.
    İkinci ilişki ise saç dökülmesi sonucu oluşan görünüme karşı kişinin geliştirdiği psikolojik reaksiyonlardır.
    Stres zemininde gelişen saç dökülmelerine ilişkin çeşitli önlemler çok eski tarihe dayanır. Tıp literatürü ani, ciddi stres sonucu ortaya çıkan dramatik saç kayıpları örnekleri ile doludur. Sevilen birinin ölümü, sevgiliden ayrılık, iş kaybı,? gibi akut, ciddi stres halleri çarpıcı, hızlı, şiddetli saç dökülmelerine yol açabilir ve bu duruma stresle tetiklenen telojen effluvium denir.
    Kronik, sinsi, yavaş gidişli saç dökülmelerinde, dış etkilerin yanında psikonevrozlar ve kronik anksiyete de etkilidir. Burada saç köklerinin anajen evreden telojen evreye prematür presipitasyonu yoluyla strese yanıt oluştuğu düşünülmektedir.
    Alopesi areata (Saç Kıran): Madeni para büyüklüğünde, yani 2-2,5 cm çapında dairesel ? oluşan saç dökülmesidir. Her iki cinste oluşabilir. Çoğu vaka kendiliğinden geçer. Bu hastalığın ortaya çıkışında psikososyal streslerinetkili olduğu gösterilmiştir. Özellikle çocuk hastalarda yapılan incelemeler saç dökülmesi öncesi dönemde çocukların negatif yaşam olaylarıyla karşı karşıya kaldıkları tespit edilmiştir.
    Psikolojik stres sonrası olan saç dökülmelerinin altında yatan esas olay psiko-nöroendokrin sistem ile immun sistem arasındaki karmaşık etkileşmedir. Yani immun sistem psikolojik olayların etkisiyle harekete geçer ve sonuçta saç dökülmesi meydana gelir.
    Stres ile saç dökülmesi arasındaki ikinci ilişki saç dökülmesinin yarattığı psikolojik sorunlar (stres)dır.
    Saçı dökülen insanlarda yapılan çeşitli psikolojik ölçümler benlik duygusu, vücut imajı, öz saygı, kendine güven gibi duyguları etkilediği ortaya çıkmıştır.
    Saç dökülmesi yaşayan kadın ve erkeklerde yapılan çalışmalarda erkeklerde saç kaybının artmasıyla depresyon, içe dönüklük, aşırı sinirlilik, özbenlik duygusunda azalma gibi olumsuz sonuçlar çıkarken, kadınların da günlük yaşamlarını negatif etkilediği ve sosyal problemler yaşadıkları görülmüştür. Erkeklerin aktif olarak bu durumla başa çıkabildikleri ancak kadınlarda saça cinsel kimlik, seksüalite, çekicilik gibi kültürel ve kişisel özel anlamlar verildiğinden başa çıkmaları daha zor olmaktadır. Bu tip kişiler toplum içersinde daha gergin, utangaç davranmakta, boyunlarını daha dik tutmakta (boyun ağrısına yol açan), sık sık saçını yıkamak, kurutmak gibi yöntemlere başvurmaktadırlar. Sonuç olarak stresli, gergin, psikolojik problemleri olan bireyler olmaktadırlar. Tedavi konseptinde bu durum dikkate alınmalıdır. Tedavide bilgilendirme, empatik dinleme ve davranışları iyileştirme gibi psikosoyal destek gerekirse ilaç tedavisi uygulanabilir.

İLAÇLA TEDAVİ (I)
    İlaçla tedavileri anlatmadan önce saç dökülme nedenleri bölümünde anlattığımız saç dökülme tiplerinden hangisinin mevcut olduğunu tespit etmenin önemi bir defa daha vurgulanmalıdır. Zira tedavi seçenekleri nedene yönelik olmalıdır. Örneğin hipotroidi varsa direk bu hastalığın tedavisi yapılmalıdır.
    İlaç sanayi hızla ilerleyen bir sektördür. Saç dökülmesi ergenlik dönemindeki tüm erkeklerin %50sini etkileyen bir rahatsızlık olduğundan bu büyük pazar nedeniyle bir çok araştırma yapılmakta ve çeşit çeşit ilaçlar üretilmektedir. Ne yazıkki bu güne kadar FDA onaylı yalnızca iki ilaç üretilebilmiştir. Bu ilaçlarda başka amaçlı araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır ve dökülen, tamamen yok olan saçlar üzerinde etkili değildirler. Ancak dökülmekte olan cansız saçları kuvvetlendirmekte ve saç dökülme hızını yavaşlatmaktadırlar. Kullanıldıkları sürece etkilidirler ve bazı istenmeyen yan etkileri olabilmektedir.
    Minoxidil (Rogaine® )
    Spironolakton (Aldactone® )
    Azelaik Asit (Azelex® , Skinoren ®)
    Cimetidine (Tagamet® )
    Tretinoin (Retin-A® )
    Ketokonazol (Nizoral®)
    Diane 35®
    Flutamide (Eulexin®)
    Yılan Yağı (Doğal Tedavi)
    Doğal Tedavi Seçenekleri -1(Çinko, Saw Pametto, Radix)
    Doğal Tedavi Seçenekleri -2(B6 vitamini, Bal kabagı, Yesil çay

• Minoxidil
    Minoxidil’in androgenetik saç dökülmesi nedeniyle küçülmüş olan kıl köklerini büyülterek ve yeniden kuvvetlendirerek etki yapar. Ayrıca kılların büyüme fazını süre olarak uzatarak, belli bir uzunluga gelmeden dökülmesini engellemektedir. Minoxidil ilk defa damar genişletici etkisi nedeniyle kullanılmaya başlanmış, kıllanmayı artırıcı etkisi gözlenince saçsızlık tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Damar genişletici etkisi ile saçlı derideki kan akımını artırdığı içinmi yoksa direkt bir etki olarakmı ortaya çıktığı tartışılmalıdır. %2 ve %5’lik konsantrasyonlar halinde piyasada mevcuttur.
    Minoxidil su, alkol ve glycol karışımının içinde, saçsız bölgeye sürülen bir losyon olarak kullanılmaktadır. Minoxidilin
    -Bazı ilaçlarla birlikte,
    -Bazı beslenme bozukluklarında,
    -Kanser tedavisi sırasında,
    -Hipotrioidide,
    -Hamilelikte ve emziren kadınlarda,
    -50 yaşın üzerinde

kullanılması sakıncalıdır.
    Minoxidil istenmeyen bölgelerde kıllanma yapabilir. Üretici firma Minoxidilin alın bölgesinde değil, tepe bölgesindeki saç dökülmelerinde daha etkili olduğunu bildirmektedir. Ayrıca ilacın en az 4 ay kullanılmadan gerçekten faydalı olup olmayacağının bilinemeyeceğini de bildirmişlerdir. Minoxidilin mevcut saçların dökülmesini önleyici ve zayıf olanları kuvvetlendirici bir etkisi vardır.

Spironolakton (Aldactone® )
    Spironolakton yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. Ancak bazı sınırlı sayıda araştırmalarsa saç dökülmesini önlediği tespit edilmiştir. Birincil olarak saç dökülmesi tedavisi için önerilen bir ilaç değildir.

Azeleik Asit (Azelex®, Skinoren® )
    Azelaik piyasada %20lik krem formunda bulunan ve sivilce tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yan etki olarak kıllanmayı artırdığı tespit edildiğinden saç dökülmesi tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Yan etki olarak deride döküntü, dermatit ve deri renginde açılma gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları gözlenmektedir.

Cimetidine (Tagamet® )
    Cimetidine mide asit salgısını azaltığı için ülser tedavisinde kullanılır. Yan etki olarak kıllanmayı artırır.

• Tretinoin (Retin-A® )
    Tretinoin akne ve bazı baska cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu endikasyonlarının yanında saçın damarsal ve hücresel gelişmesini sağladığı için saçsızlık tedavisinde de kullanılabilir.Yan etki olarak deri renginde değişiklik ve derinin ışığa hassasiyetine neden olur.

Ketokonazol (Nizoral® )
    Ketokonazol mantar enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaçtır. Krem, şampuan ve tablet formları vardır. Krem veya şampuan formlarını saça herhangi bir etkisi yoktur. Tablet formunun ise testosteron üretimini azaltıcı anti-androjen etkiye sahip oldugu bilinmektedir. Aşırı kullanım ve hassasiyet sonucu karaciger yetmezligi yapabilir.

DIANE 35®
    Bir doğum kontrol hapıdır. Vücutta kıllanma yapar. Kadınların vücudunda az miktarda bulunan erkeklik hormonlarını bloke eder. Erkek tipi saç dökülmesi olan kadınlarda bu ilaç kullanılabilir. Sarılık, migren, kaşıntı gibi yan etkileri vardır.

Flutamide (Eulexin ®)
    Prostat kanseri gibi bazı hastalıkların tedavisi için geliştirilmiş bir ilaçtır. Hücrelerde androjen moleküllerinin bağlanmasını engeller.

Yılan Yağı
    %40'ı yılan yağı olan ve doğal maddelerden yapılmış yılan yağı saç dökülen alana sürülür. 3 saat sonra yıkanır.
    SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN DOĞAL TEDAVİ SEÇENEKLERİ-1

ÇİNKO
    Çinko aynı zamanda çok etkili bir anti-androjen olan bir vitamin-mineraldir. Çinko, B6 vitaminiyle birlikte kullanıldığında 5 alfa-redüktaz enzimini bloke ederek testosteronun DHT’ye dönüşmesini engeller. Ne var ki çinkonun androgenetik saç dökülmesine karşı etkinliğini ortaya koyan çok az sayıda araştırma mevcuttur.
    Propecia gibi başka 5 alfa-redüktaz inhibitörleriyle karşılaştırıldığında çinko çok daha güvenlidir, çünkü çinko vücudumuzda zaten bulunmakta olan bir vitamindir ve yan etkisi yoktur.

SAW PALMETTO
    Cüce Amerikan hurması olarak da bilinen palmiye türü bir ağacın meyvelerinden elde edilen özütü, tablet haline getirilmiştir. Anti-androjen olarak bilinmektedir. Saç dökülmesi tedavisindeki etkinliğini kanıtlamaya yönelik bir çalışma olmamasına rağmen, bilim adamlarının önerileri doğrultusunda bu ilacın erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde etkili olabileceğini belirlenmiştir.

RADIX
    Cinsiyet hormonlarının kanda taşınabilmesini sağlayan bir proteinin aktivitesini ve testosteron bağlama özelliğini etkileyen bir bitki türüdür. Saw palmetto’yla karşılaştıracak olursa, radix urticae ve onun saç dökülmesi tedavisindeki
    yeri hakkında çok az olduğu bilgisine varılmıştır.

SANIRIM BU KASDAR YETERLİ

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.