Şimdi Ara

'Sana dar gelen,bana bol gelir' NE DEMEK?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
15.297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1 saattir aklıma takıldı, beyler bu tam olarak ne demek "Sana dar gelen,bana bol gelir."

• Yapay Zekanın Yanıtı

Sana Dar Gelen Bana Bol Gelir

"Sana dar gelen bana bol gelir" atasözü, başkalarına zor ve sıkıntılı gelen durumların, kişinin kendi için kolay ve avantajlı olabileceğini ifade eder.

Bu atasözü, insanların farklı bakış açılarına, deneyimlerine ve ihtiyaçlarına sahip olduğunu vurgular. Başkalarını rahatsız eden bir şey, sizin için sorun yaratmayabilir, hatta faydalı olabilir.

Örnekler:

• Bir işe başvururken, diğer adayların yetersiz bulunması, sizin için daha fazla şans anlamına gelebilir. ("Sana dar gelen bana bol gelir.")
    • Bir ürünün yüksek fiyatı, başkalarını satın almaktan caydırabilirken, sizin için uygun bir yatırım olabilir. ("Millete dar gelen bana bol gelir.")
    • Birinin sevmediği bir kıyafet, sizin üzerinizde harika görünebilir. ("Sana kürk olan bana yelek olur.")
    • Birinin kaldıramadığı bir yükü siz kolaylıkla taşıyabilirsiniz. ("Sana yelek olan bana kaftan olur.")

Bu atasözü, herkesin kendi koşullarına ve değerlerine göre hareket etmesi gerektiğini hatırlatır. Başkalarının deneyimlerine takılarak kendi kararlarınızı vermeyin.

Anahtar Kelimeler:

• sana dar gelen bana bol gelir atasözünün anlamı
    • millete dar gelen bana bol gelir
    • sana kürk olan bana yelek olur
    • sana yelek olan bana kaftan olur
    • sana dar gelen bana bol gelir ne demek
    • size dar gelen bana bol gelir
    • herkese dar gelen bana bol gelir
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • elbise
  • küçükmüş
  • Ben senden 10 kat inceyim tarzı bişey.

Not: Diğer anlamları düşünmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-9EC7358F0 -- 3 Nisan 2014; 22:59:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-9EC7358F0

Ben senden 10 kat inceyim tarzı bişey.

Not: Diğer anlamları düşünmedim.
    çapı ufakmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elbiskuha -- 3 Nisan 2014; 23:02:20 >
  • Once you go black, you never go back
  • quote:

Orijinalden alıntı: elbiskuha

çapı ufakmış

Alıntıları Göster
    senin alamadığını ben çok rahat alırım bol bile gelir demek
  • quote:

çapı ufakmış

Alıntıları Göster
    sen genişsin, ben biraz daha sığ görüşlüyüm demek
  • Seninki benimkinden büyük diyor.
  • bu anlamda söyleyebilecek bi arkadaş değil, kesinlikle başka bi anlamda söylemiş olması gerek. Ama ne
  • quote:

çapı ufakmış

Alıntıları Göster
    Herkesin zevki ve tarzı farklıdır. Sana güzel gelebilen bana kötü gelebilir. Bana kötü gelen ise sana güzel gelebilir tarzında bir anlam çıkardım.Direk elbise gibi düşünmek dar bakış açısı gibi geldi bana.

• quote:

Orijinalden alıntı: Wax Neotic

Seninki benimkinden büyük diyor.
    Ne verirsen elinde o da gelir seninle demek istemiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Berkayboys

bu anlamda söyleyebilecek bi arkadaş değil, kesinlikle başka bi anlamda söylemiş olması gerek. Ama ne
    sen giderken, ben dönüyordum demek.
  • Senin zorla yapabilecegin şeyi ben rahatlıkla yaparım demek
  • quote:

çapı ufakmış

Alıntıları Göster
    senin beğenmediğin şeyler bana fazla bile gelir ya da elindekinin kıymetini bilmeyen birisi için söylenebilir kıyafet olarak düşünme mesela adam bir kızı şişman bu diye beğenmiyor ama sen beğeniyorsun ya da 4000 lira maaşı beğenmiyor geçinemiyorum diye.

• quote:

Orijinalden alıntı: Edward Teach

senin beğenmediğin şeyler bana fazla bile gelir ya da elindekinin kıymetini bilmeyen birisi için söylenebilir kıyafet olarak düşünme mesela adam bir kızı şişman bu diye beğenmiyor ama sen beğeniyorsun ya da 4000 lira maaşı beğenmiyor geçinemiyorum diye.

Alıntıları Göster
    Geniş adamsın demek. Düşünce bağlamında.
  • Mesela parayı ele alalım. Fakirin zengine sana dar gelen bana bol gelir demesi gibi.
  • Bunu söylerken muhabbet neydi ona göre?
  • senin yere attigin parayla ben bir ay geciniyom demis
  • En mantıklısı bu galiba hocam şuanlık
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.