Şimdi Ara

saphire hd3870 fandan bağımsız ısı sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ekran kartı 5 aylık arkadaşa almıştık düne kadar sorunu yoktu ama dün 2 kez elektriklerin üst üste kesilip gelmesi ile sorun başlamış gittim kontrol ettim masaüstünde 45 derece olan gpu ısısı oyuna girince 105 e çıkıyor fan hızını %100 yapsanızda sesten başka değişen bişey yok. sıcaklık yine 100 üzerine çıkıyor. Sorunun asıl kaynağı ne olabilir bir fikri olan varmı

• termal macun işlevini yitirmiş olabilir...soğtucu ne kadar iyi olursa olsun ısıyı ona aktaramıyorsa gpu sıcaklığı artacaktır.
  • Elektrik kesilmesi sonrası olduysa muhtemelen kartın üzerindeki fan gitti. Yani normalde %100 iken -atıyorum- 3000rpm de dönen fan, elektrik kesilmesinden sonra %100 halde iken 1000rpm den fazla dönemiyor. Ani dalgalanmalar dahi fanları bazen bozabiliyor.

Fanların % değerinden ziyade dönüş hızlarını kontrol ediniz.
  • tşkler yorumlar için termal macun düşük bir olasılık deneyebilirim ama elk kesintisinden sonra gitti. evet fanın dönüş hızını kontrol ettim hızda sorun yok %100 ayarlanınca ucak motorundan farkı kalmıyor işin tuhaf yanı termal macun temassızlık ve benzeri bir sorun olsa masaüstünde de cok yüksek değerlere ulaşması lazım ama fan hızı %25 ken dahi 45 derecede oyuna girince fan hızı ne olursa olsun 100 dereceyi geçiyor
  • 3870'in malesef stok soğutması berbat... Arkadaşım da almama konusunda ısrar etmeme rağmen aldı, benzer sorun vardı yaptığı ses kadar serinletmiyor kartı... Sizde de sesten anlaşılıyor zaten devirinde sorun olmadığı eğer 1000rpm'de dönse zaten sesini duymak zor olurdu ses ancak 2.500 devir ve sonrası kendini belli ediyor masraf yapmadan önce servise gönderin bence aski halde soğutmasını değiştirmeniz gerekicek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 19 Şubat 2009; 4:32:34 >
  • Sıcaklığı teyit etme adında bir şey yaptınız mı? Elle baskılı devre üzerinde denetim gibi? Veya kartın arkasından üflenen havanın sıcaklığında artış? (Eski 105 derece durumu olmayan zamanda karşılaştırma olanağı sağlayacak bu tür bir gözlem yapılmamışsa bile, şu an "fan devrine göre sıcaklığın değişmemesi" durumu için yapılabilir. Önce fan düşükken kartın sıcaklığına bakılır, sonra fan en yüksek durumdayken bir süre bekleyip tekrar bakılır) (Tabii referans tasarım için konuşuyorum, "arkasından üflenen" derken. Tek slot Sapphire soğutmasıysa değişir o zaman.)
    Yani gerçekten o sıcaklıkta çalışıyor olabileceğine dair elinizde bir şey var mı? Sıcaklık gösterimiyle ilgili basit bir yazılımsal hatayla uğraşıyor olmayasınız da?

Oyuna girince hemen mi çıkıyor 105'e? Kademelerle çıkıyorsa nasıl bir sürede, ne gibi değer aralıklarıyla çıkıyor? 105'ten fazlası görülüyor mu?

Elektrikle ilgili bu tür bir durumun grafik işlemcide ne gibi sorunlara yol açabileceğine dair öngörüde bulunmama yetecek bir bilgi seviyem yok; ama önce, konunun gidişatı açısından bazı şeyleri kesinleştirmeliyiz sanırım.

Bu kartın hatalar vermeye başlayacağı-grafik işlemcisini kapayacağı değer nedir acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 19 Şubat 2009; 8:45:13 >

• bende kullanmıştım , çok ilginçtir 3870 stok fana bakınca üff be dedirtecek gibi duruyor ayrı heatsink ayrı vrm ve ramsinkler falan ama gürültüden öte değil bu atinin stok soğutmaları, bundan sonra kolay kolay atinin stok fanlı modelleri tercih etmiyeceğim
  • Tuğer hocam benimde aklıma yazılımsal olabileceği gelmişti. sıcaklığı elimle test ettim. kart referans tasarım değil tek slot saphire soğutması var üzerinde. oldukça ısınıyor tabi bilimsel bir ölçüm yapılmadı.

Oyuna 45 derece olarak girildiğinde ortalama 10 dakikalık periyotta 100-105 civarını buluyor. 10 dakikalık periyotta kartın sıcaklığındaki artış şablonu normal 45 46 47 46 47 47 48 47 49... gibi

kartla ilgili bildiğim control center overdrive sayfasında yardıma tıklandığında sıcaklık 110 dereceye ulaştığında downclok yapın ibaresi.
    100-105 derece arasında uzun süreli deneme yapmaya cesaret edemediği için arkadaş o aralıkta bir bozunum gözlemleyemedim. ben yokken bir kere masaüstüne döndüğünü hata aldığını ve ondan dolayı çekindiğini söyledi.

Kartın oyun içi sıcaklığı bozulmadan önce max 60 dereceyi buluyordu. Bugün akşam daha kapsamlı deneme yapabilirim.

• Soğutması sanırım bu tip hava akımını da kasa içine atıyor

http://www.netsiparis.com/urunresimleri/12831281063-1.jpg
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.