Şimdi Ara

şarjlı floresanlı ışıldak hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaslar bildigimiz emergency ısıldaklar yani elektrik kesilince kendi kendine devreye giren 6v kurşun asit pille calısan 20w lık ampul yakan ısıldaga paralel 1 batarya daha eklersem herhangi bi sorun olur mu ? daha uzun süre calısması ve pilinde şarj olması için

• aynı pilden takarsan sorun olcanı sanmıyorum yalnız şarj olma süresi artar ama kullanım süreside artar tabi
  • pillerin doluluk oranı farklıysa sorun olur mu?
  • unutmadan bi akün bitik olabilir diğeri dolu bu sefer dolu olan boşu doldurabilir bunu önlemek için bağlantında diyot kullan
  • ya abi sanada zahmet veriom ama diyon olarak 1N4007 mi kullanayım bide nasıl baglayayım yani şekil olarak anlatırsan süper yaparım ama teknik bi bilgim yok
  • sanırım yeterli olması gerek 1 A dataseetine baktım 1 amperin üstünde bi akım çekildini sanmıyorum ama sen yinede 2 tane bağla bağlantıda sonradan ekliyceğin akünün artı ucuna anot kısmı gelecek şekilde bağlicaksın katot kısmıda öteki akünün + ucuna akülerin - uçlarını direk birleştir
  • cok tesekkür ederim ilgilnendigin için saolasın
  •  şarjlı floresanlı ışıldak hakkında

böyle yaptım dogrumudur?
  • bozuldu yaf böle yaptım florasan yanmıo artık ama sarj edio:(
  • geçmis olsun.belki florasan kesmiştir
  • baska florasanlarda dnedim olmuyo inverter trafosu cıkış vermiyo kanımca
  • hoca 1 amperlik diyot işe yaramaz

orada kullanılan bataryalar 6 volt 4 amperdir ve bu bataryalar en fazla 1 saat kadar dayanıyor.bu nedenle o diyot üzerinden geçen akım daha fazla olacaktır tahminen 4 amperin üzerinde bir akım geçebilir.

devrenin çalışmadığını söylemiştin üzerinde bulunan sigortayı kontrol et sorun yok ise invertör trafosunu süren transistörler var onlara bi bak derim
  • Bu tür bir bağlantı yapmalısınız. ışıldağa giden diyotlar 4 amperden aşağı olmasın

• şarj eden diyotlar için 1n400x kullana bilirsin diğer diyotlar en az 4 amper olsun
  • Eğer ikinci batarya devrede sabit kalacaksa, diyot kullanman gerekmez, her ikiside birlikte şarj olur ve birlikte devreyi beslerler. Ama bataryanın biri tamamen zayıfladıysa, en iyi çözüm onu değiştirmektir. Maceraya gerek yok.
    Kolay gelsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: sezer1247

hoca 1 amperlik diyot işe yaramaz

orada kullanılan bataryalar 6 volt 4 amperdir ve bu bataryalar en fazla 1 saat kadar dayanıyor.bu nedenle o diyot üzerinden geçen akım daha fazla olacaktır tahminen 4 amperin üzerinde bir akım geçebilir.

devrenin çalışmadığını söylemiştin üzerinde bulunan sigortayı kontrol et sorun yok ise invertör trafosunu süren transistörler var onlara bi bak derim

sigorta gibi bişi yok . d882 transistörünü deiştirdim yine calısmıo ne yanık kokusu ne de onun gibi bi ses koku vb bişi gelmedi birden lamba yanmamaya basladı bu devreler hep böle adi mi oluyo ya

• eski haline getirince yine çalışmıyorsa mutlaka bir parçada sorun vardır bence kendin yapıp bi denemelisin.forumda daha önce bu tip basit devreler verilmişti
  • Bataryadaki diyotu söktünmü, problem oradan olmasın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: turguttatli

böyle yaptım dogrumudur?

Şu an çalışıyor bile olsaydı zaten sağdaki aküyü şarj etmezdi...

Tek çözüm eşit eskilikte iki akü kullanmak...

Edit: Pardon tek çözüm değil, Dağcı-85 'in önerdiği yol da gayet mantıklı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djoz -- 5 Şubat 2007; 15:11:19 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.