Şimdi Ara

Segate Hardiskim Sorunlumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Benim bilgisayarımda şöyle bir sorunum var.

Bilgisayarımın harddiski SEAGETE BARRACUDA 7200.11 (ST3640323AS) 640 GB.

Bazen bilgisayar açılırken veya Windows açıldıktan bir iki dakika sonra bilgisayar bir den windowsdan çıkıyor, siyah bir ekran geliyor.
    Bu ekranda

Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key

uyarı yazısı yazıyor.

Resetlersem yine açılmıyor ve aynı uyarı mesajını veriyor.Biosa girdiğimde hardisk gözükmüyor.
    Ancak bilgisayarı açma kapama düğmesinden açarsam Windows sorunsuz olarak açılabiliyor.

Bilgisayarı düğmeden her 5-6 açma denememin ancak 2 veya 3 tanesinde Windows açıldıktan sonra sorunsuz çalışmaya devam ediyor.
    Windowsun Sorunsuz çalıştığı durumlarda 4-5 saat bilgisayar açık kalsada bir sorun olmuyor. Ancak yeniden aç kapa yaparsam açılmama sorunu ortaya çıkabiliyor.
    Bu arıza esnasında Biosa her girdiğimde hardiski gözükmüyor.
    Tekrar reset yapınca bir süre sonra yine aynı hata mesajı ile karşılaşıyorum.
    Bilgisayarı power tuşundan komple kapatıp yeniden açınca Bazen sorunsuz olarak Windows yüklenebiliyor ve bilgisayar açılıyor veya yine açılmayıp yine aynı hata mesajını veriyor.
    Bilgisayarın 4-5 açılışının ancak birinde sorunsuz bilgisayar çalışıyor.Diğerlerinde bu uyarı ile karşılaşıyorum.

Bilgisayarı Ekim 2008 tarihinde aldım.

Sistem özellikleri
    İŞLEMCİ İNTEL CORE 2 DUO 8500 (3.16GHz,1333MHz,6MB,LGA775) BOX
    ANAKART Asus P5Q-3 DELUXE / WiFi-AP
    RAM OCZ DDR3 -1333 MHZ PC3 CL7- PLATINIUM - 2 GB * 2
    HARDDİSK SEAGETE BARRACUDA 7200.11 (ST3640323AS) 640 GB
    EKRAN KARTI POWERCOLOR ATI RADEON HD4870, 512 MB
    KASA GİGABYTE 3D AURORA 570 S GÜMÜŞ
    POWER SUPLY OCZ - GAME X STREAM SLİ- 600 WATT
    DVD WRİTER Asus DRW-2014S1T SATA
    Asus DRW-1612S1T IDE
    CD writer Asus 52*24*52 CD IDE
    FLOPY ALP 1.44 MB
    İşletim Sistemi Windows XP- Service Pack 2

Bilgisayarı 3 kere servise götürdüm. Onlar açılışında Bir sorun olmadığını belirtmişlerdi. Sadece anakartın biosunu güncellediklerini belirttiler.Ayrıca Hardisk kablolarıda değişti. Ama bilgisayarı her eve getirdiğimde aynı sorun yine meydana geldi, bende artık götürmekten sıkıldım)

Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key .

Bu hata mesajının çözümü ve nedeni nedir?
    Hata hardiskdenmi kaynaklanıyor?

Harddiskim SEAGETE BARRACUDA 7200.11 (ST3640323AS) 640 GB.

Nasıl çözebilirim.

Şimdiden Teşekkür ederim.

• Seagate 7200.11 serisi HDD'lerde genel olarak sorunlar var. Forumda bununla ilgili bir sürü konu var. Çoğunlukla bu konuyu açtığın bölümde ilgili mesajları bulabilirsin. Öncelikle onları bir gözden geçir derim. Bunun dışında elindeki disk, soruna neden olan genel semptomları gösteriyor. diskin kaybolması ve BIOS'ta bile gözükmemesi vs. Bir arkadaşımız seagate'in konu ile ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin linki yine bir mesaj içeriği olarak sunmuştu. Bir başka linkte de diskin seri numarasına göre sorunlu olup olmadığının kontrolüne ilişkin bilgiler mevcuttu ama forumda o linke bugün ulaşılamadığını yazmışlar.

Çözüm olarak diskin firmware (Türkçe'ye gözden geçirme sürümü olarak çevirmişler)'inin güncellenmesi gerektiği belirtilmiş ki bunu daha yapabilen yok heralde. Dün birkaç deneme yapan arkadaş olmuş yanlış hatırlamıyorsam. Onlar da bu mesajı görünce bir cevap atarlar zaten.

Bir alıntı:

quote:

Orjinalden alıntı: kjetlee

Bu adreste model no listesi var kontrol edebilirsin. Sen şanslısın galiba listede göremedim.
    http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207931&Hilite=

açılmazsa bunu dene
    http://forum.donanimhaber.com/m_29129651/tm.htm

quote:

Orjinalden alıntı: naten

Verilen seagate linklerine suan ulaşılamıyor.

Model: ST3250410AS, Serial: 6RY2ZEZ8, Firmware: 3.AAC

Sorun yok sanırım. Kontrol edebileceğimiz başka bir adres mevcut mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TA2LSM -- 20 Ocak 2009; 12:18:49 >

• kardeşim sizin şu anki sorununuz genel sorundan farklı,

firmvareden gidenler ne yaparsan yapsın bi daha diskleri geri gelmiyor. cache bekllekleri kadar disk kapasiteleri gözüküyor.

sizde ise ısınınca yada bi nedenle bir süre sonra iş görmeyen bir komponent nedeniyle fiziksel hatanız var.

tabi firmware sorununuz olmayacak anlamına gelmiyor bu durum firmware problemi sizi de ziyaret ederse elektiği keserek falan tekrar diski göremezsiniz.
  • hdd sorun var bence başka bi hdd takıp sistemi kur dene bakalımm
  • seagate bitmiştir...

samsung almayan aklıma sıçayım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.