Şimdi Ara

Sessiz HTPC için gerekli donanımlar...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.013
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    kısa süre içinde toplamayı düşündüğüm HTPC için aşağıdaki donanımları düşünüyorum...

-- Aopen G325 kasa
    -- AMD X2 4400
    -- 780G m-atx anakart
    -- Ninja pasif soğutucu (fansız kullanacağım)
    -- Seagate 250gb
    -- 2gb ram

Ekran kartı almayı düşünmüyorum...
    PSU olarak da kasanın standart PSU'sunu kullanmak istiyorum...

burada en önemli konu sessizlik...internet, mkv film ve dizi, müzik, download için kullanılacak sadece...

sorularıma gelince...

1- Pasif soğutma düşündüğüm için en az ısınan AMD işlemcisi olarak önerileriniz? (1080p mkv de izlenebilecek kapasitede)

2- Standart PSU tahminimce beni tatmin edecek seviyede sessiz olmayacaktır. düşüncem sessiz bir fanla değiştirip, devrini düşürmek... fan tavsiyesi ve devir düşürme için ne yapabilirim?? forumda araştırdım ama direnç bağlama ve kabloları farklı bağlama ile voltaj düşürme seçenekleri var galiba..Hangisini yapmalı?? ya da başka öneriniz??

teşekkürler...

• deli mi ne??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 21 Mart 2008; 23:13:26 >
  • Arkadaşım, aynı olayı bende aylarca araştırıp denemelerden sonra yapabileceğimin en
    sessiz ve performanslısını yapmış bulunmaktayım.Şu anda gecelerin sessizliğinde bile kulak
    dayamadıkça duyulmayan (toplamda 5 adet(3 kasa fanı, 1 güç kaynağı ve 1 soğutucu)
    fan olmasına rağmen) ve görenleri çatlatan :)
    bir ÇokluOrtam bilgisayarına sahibim (inan abartı değil :). Hatta şu anda piyasadaki
    birçok Dizüstü bilgisayar ile bile boy ölçüşebilir :) ).

Deneyimlerimi kısacası şöyle paylaşabilirim.
    Bildiğin üzere bu tip sistemlerde sıcaklık yayan herşeyden kaçınmak gerekiyor onun için disk ve
    dvd yazıcıyı dizüstü bilgisayar için üretilenlerden kullandım.

Sistemde kullandığım mjalzemeler ve çalışma şekilleri:

-Aerocool M40 Kasa

-Seasonic S12 420W güç kaynağı (sessislikte inan başarılı)

-Gigabyte Ma69GM anakart

-WD 320GB 2.5 inç SATA dizüstü diski.Hem az ısınıyor hemde çıt çıkmıyor.
    Önce normal 3.5 inç bir disk taktım. Ben fan gürültüsü beklerken diskin
    gürültüsü herşeyi bastırdı.
    Hatta 2.5 inç diski, şu ambalajların içinden çıkan köpüklerden yaptığım ve sadace uç taraflarını
    alacak biçimde raylı ufak bir yatak içine yerleştirdim (Ambalaj köpüklerinde keserken şu hertarafa saçılan değilde
    plastik tipli olanlarından buldum)

-Slim DVD Yazıcı (normal 5.25 inç DVD yazıcılar çok ısınıyorlar). 2.5 inç disk için kullandığım köpüklerden
    benzer bir yatak yaptım. Böylece titreşimleri de önlemiş oldum

-AMD Athlon x2 5000+ Black edition. Normal saat hızında çalıştırıyorum
    (bunun en önemli özelliği 65nm ve 65W olması (diğerleri 89W) ayrıca çarpan kilidi yok.
    Stok soğutucu kutuya dahil değil)

-Noctua NH-U9F işlemci soğutucu 92 mm fan direkt olarak anakarta takılı
    Bu soğutucunun uzunluğu 3-4mm fazla geldi. Onun için kasa içindeki ızgaralarda hafif bir kesme işlemi yaptım)
    .45 ACP nin önerdiği soğutucu ise 92mm fan ile harika şekilde herhangi bir
    kesme biçmeye maruz kalmadan bu kasada kullanılabiliyor.

-Önde Noctua 800 d/dak 120mm fan, 600 devir ile sabit çalışmakta. İçeri hava almakta.

-Arka altta içeri üfleyen Noctua 80mm fan LNA modülü ile çalışmakta (direkt işlemci soğutucu üzerine denk gelmekte)

-Arka üstte dışarı üfleyen AC 80mm fan Noctua fan içinden çıkan ULNA modülü ile çalışmakta
    (Güç kaynağı da sıcak havayı dışarı attığı için 2 adet içeri hava alan, 2 adet dışarı hava tahliye eden
    fanlar birbirlerini dengeleyebilmekte)

NOT: Noctua fanlar içinde vida yerine kullanılabilecek silikon tutacaklar ve LNA - ULNA (7V, 5V)
    adaptörleri çıkmakta.

Şimdi gelelim verilere:
    AMD "Sessiz ve Serin" özelliği açık durumda. Onun için genelde 1Ghz civarı çalışıyor.
    Üzerinde MediaPortal yazılımı çalışmakta (MCE Uzaktan kumanda ile).
    mkv ve divx filmler seyredilmekte, mp3 dinlenmekte. TV ye DVI üzerinden 1360x768 çözünürlükte bağlı.
    Son 1 aydır evde herhangi bir ısıtma sistemi çalışmamakta (sıcaklığa biraz alerjim var :) ).
    Yaklaşık film izlemenin 4.- 5. saati sonrası
    kasa içi sıcaklığı 24-25 derece (kasanın kendi alıcısı bulunmakta ve anakart üzerine Güney köprüsü yakınlarına kovuşlandırdım). İşlemci sıcaklıkları Core1:16 derece, Core2:9 derece göstermekte (Özellikle son bir aydır en yüksek olan değerleri verdim). Disk 37 derece.
    Durum böyle olunca işlemci fanı minimum seviyede dönüyor.

Bugün bu değerlere ulaşan sistemin, yaz aylarında da problem yaratmayacağını değerlendirmekteyim.

ÖNEMLİ NOT: Hangi fan olursa olsun kasaya mutlaka silikon tutacaklar ile tutturulmalı, normal vidalar
    ile bağlandığında muazzam bir titreşim sesi oluşmakta.

Şimdilerdeki hobim ise, sadece ne kadar sessiz bir bilgisayar yaptığımı kendi kendime ispatlamak için
    gece yarısı filim izlerken, ortamın sessizliğinde uzaktan kumandanın ses kapatma düğmesine basmak :)

Ses düzeyi karşılaştırmasına referans olması için:
    Evdeki 160 GB disk takılı Vestel DVDR-600 ün fanını bile çıkarmama rağmen daha fazla ses çıkarmakta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trfsz -- 21 Mart 2008; 12:20:01 >

• deneyimlerini paylaştığın için saol...

evdeki psuyu açtım deneme maçlı...
    forumda yaptığım araştırmalara göre şöyle yapsam olur mu??
    fandan çıkan kabloları (1), yine psu'dan gelen kablolar (2) ile bağlasam, forumda bahsedildiği gibi fanın devrini düşürebilir miyim??

http://img337.imageshack.us/img337/8328/grnt086wz3.jpg

biri bunu anlatsa çok klas olur...
    benim kafa basmadı bu işe...
    fanların devrini muhakkak düşürmem lazım...

• cevap yok mu dostlar??
  • http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=1125&productid=bd95143

ben aldım taktım üstelik psuya çok sessiz ayrıca istediğin devire ayarlayabiliyorsunuz..psu için çok ideal kulağınızı yaklaştırırsanız anca duyuluyor..
  • Bir tane de ben toplamıştım geçen ay ama malesef biraz erken toplamışım zira :

Yeni 790 chipsetli anakartların entegre grafik kartı harikalar yaratıyor ek olarak ses için optik çıkışta var.AMD 5200 öneririm harika bir kombinasyon olurlar 2 gb ram ile(Yada biraz daha iler gidebilirm dersenizde bahsi geçen -AMD Athlon x2 5000+ Black edition da olur).Diğer bileşenleri yazmış arkadaşlar.Benim tavsiyem böyle bir anakart almanız yönünde.Bahsi geçen soğutucu ilede gayette iyi randıman verirler ve fiyat performans gerçekten çok iyi olur (Bilidğiniz gibi mkv formatlı filimleri hiç bir ekran kartı şu an için hızlandıramıyor yük nerede ise tamami ile cpu da.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vipracing -- 8 Nisan 2008; 4:17:33 >
  • tavsiyelerin için teşekkürler vipracing..

ben de zaten 780g anakartları bekliyorum...

burada dikkat etmem gereken m-atx anakart...
    ecs'nin çıktı bildiğim kadarıyla ama atx bu kart...
    galiba şimdi de gigabyte'ın çıkıyor...
    o m-atx diye biliyorum...

işlemci için max. 100$ ayırdım...x2 4800 bana yeter diye düşünüyorum...
    herhalde 1080p mkvlerde (k-lite standart codec ile) sıkıntı yaşamam değil mi bu sistemle???

bir de şöyle bir durum var bende...
    şimdi benim stereo sistemimle sinema sistemim ayrı...
    ben bu htpc'yi ikisine de bağlamak istiyorum...

yani diyeceğim şudur ki...
    bilgisayardan 2 adet ses çıkışı olsa....
    biri stereo NAD C370'e, diğeri Pioneer vsx512 AVR'ye...
    AVR'ye çıkan dijital olsa, aynı zamanda 5.1 ses alsam fim izlerken...
    NAD'a çıkan analog olsa, müziklerimi buradan dinlesem...

böyle birşey mümkün mü bu anakartlarla...ya da hangi ses kartını almak lazım...
    konu biraz saptı galiba ama yardımcı olan olabilirse sevinirim...

• Hangi anakartı alıcağınıza bağlı olarak olur ama yanılmıyor isem çıkışları her seferinde yazılım ile yönlendirmeniz gerekebilir (Optik ile stereo) .Benimki sadece optikten Denon AVR ye bağlı.4800 yeter.Bende 5000 var 1080 p lmkv lerde hiç sorun yok.2 gb ram tavsiye ederim birde htpc olucağı için mümkün mertebe 'boş' bırakmakta yarar var sistemi (Ne pdf görüntüleyicisi ve nativirüs vb) Bende sadece codecler yüklü ve bir kaç ufak program.
    PC renk gamutu (Windows native gamma 2.2 desteklidir) biraz farklıdır.Ufak tefek renk ayarlarını pc den yapın derim.(TV de tüm ayarları ortaya getirin ilk önce) daha sonra ufak tefek ip uçları ile açarım olayı isterseniz.Son ayarlarıda tv den yaparsınız.
    Bu arada TV de en güzel görüntüyüde KMplayer ile aldım.Gerçekten çok fonksiyonel ve güzel bir yazılım tavsiye ederim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: trfsz

Şimdilerdeki hobim ise, sadece ne kadar sessiz bir bilgisayar yaptığımı kendi kendime ispatlamak için
    gece yarısı filim izlerken, ortamın sessizliğinde uzaktan kumandanın ses kapatma düğmesine basmak :)

sayın trfsz,

böyle sistemler için, sessizlik gerçekten önemli. topladığım htpc sistemim seninki gibi oldukça sessiz çalışıyor. sadece kasanın dibine gelip, kulağımı dayadığımda fan seslerini duyabiliyorum. ayrıca iki şey sormak istiyorum:

kullandığınız uzaktan kumanda nedir? işletim sisteminiz nedir?

henüz uzaktan kumanda ayarlayamadım kendime. şimdilik mecburen, uzaktan kumanda yerine kablosuz klavye (üzerinde mouse için tracball var) kullanıyorum. hala uzaktan kumanda araştırıyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: trfsz

Arkadaşım, aynı olayı bende aylarca araştırıp denemelerden sonra yapabileceğimin en
    sessiz ve performanslısını yapmış bulunmaktayım.Şu anda gecelerin sessizliğinde bile kulak
    dayamadıkça duyulmayan (toplamda 5 adet(3 kasa fanı, 1 güç kaynağı ve 1 soğutucu)
    fan olmasına rağmen) ve görenleri çatlatan :)
    bir ÇokluOrtam bilgisayarına sahibim (inan abartı değil :). Hatta şu anda piyasadaki
    birçok Dizüstü bilgisayar ile bile boy ölçüşebilir :) ).

Deneyimlerimi kısacası şöyle paylaşabilirim.
    Bildiğin üzere bu tip sistemlerde sıcaklık yayan herşeyden kaçınmak gerekiyor onun için disk ve
    dvd yazıcıyı dizüstü bilgisayar için üretilenlerden kullandım.

Sistemde kullandığım mjalzemeler ve çalışma şekilleri:

-Aerocool M40 Kasa

-Seasonic S12 420W güç kaynağı (sessislikte inan başarılı)

-Gigabyte Ma69GM anakart

-WD 320GB 2.5 inç SATA dizüstü diski.Hem az ısınıyor hemde çıt çıkmıyor.
    Önce normal 3.5 inç bir disk taktım. Ben fan gürültüsü beklerken diskin
    gürültüsü herşeyi bastırdı.
    Hatta 2.5 inç diski, şu ambalajların içinden çıkan köpüklerden yaptığım ve sadace uç taraflarını
    alacak biçimde raylı ufak bir yatak içine yerleştirdim (Ambalaj köpüklerinde keserken şu hertarafa saçılan değilde
    plastik tipli olanlarından buldum)

-Slim DVD Yazıcı (normal 5.25 inç DVD yazıcılar çok ısınıyorlar). 2.5 inç disk için kullandığım köpüklerden
    benzer bir yatak yaptım. Böylece titreşimleri de önlemiş oldum

-AMD Athlon x2 5000+ Black edition. Normal saat hızında çalıştırıyorum
    (bunun en önemli özelliği 65nm ve 65W olması (diğerleri 89W) ayrıca çarpan kilidi yok.
    Stok soğutucu kutuya dahil değil)

-Noctua NH-U9F işlemci soğutucu 92 mm fan direkt olarak anakarta takılı
    Bu soğutucunun uzunluğu 3-4mm fazla geldi. Onun için kasa içindeki ızgaralarda hafif bir kesme işlemi yaptım)
    .45 ACP nin önerdiği soğutucu ise 92mm fan ile harika şekilde herhangi bir
    kesme biçmeye maruz kalmadan bu kasada kullanılabiliyor.

-Önde Noctua 800 d/dak 120mm fan, 600 devir ile sabit çalışmakta. İçeri hava almakta.

-Arka altta içeri üfleyen Noctua 80mm fan LNA modülü ile çalışmakta (direkt işlemci soğutucu üzerine denk gelmekte)

-Arka üstte dışarı üfleyen AC 80mm fan Noctua fan içinden çıkan ULNA modülü ile çalışmakta
    (Güç kaynağı da sıcak havayı dışarı attığı için 2 adet içeri hava alan, 2 adet dışarı hava tahliye eden
    fanlar birbirlerini dengeleyebilmekte)

NOT: Noctua fanlar içinde vida yerine kullanılabilecek silikon tutacaklar ve LNA - ULNA (7V, 5V)
    adaptörleri çıkmakta.

Şimdi gelelim verilere:
    AMD "Sessiz ve Serin" özelliği açık durumda. Onun için genelde 1Ghz civarı çalışıyor.
    Üzerinde MediaPortal yazılımı çalışmakta (MCE Uzaktan kumanda ile).
    mkv ve divx filmler seyredilmekte, mp3 dinlenmekte. TV ye DVI üzerinden 1360x768 çözünürlükte bağlı.
    Son 1 aydır evde herhangi bir ısıtma sistemi çalışmamakta (sıcaklığa biraz alerjim var :) ).
    Yaklaşık film izlemenin 4.- 5. saati sonrası
    kasa içi sıcaklığı 24-25 derece (kasanın kendi alıcısı bulunmakta ve anakart üzerine Güney köprüsü yakınlarına kovuşlandırdım). İşlemci sıcaklıkları Core1:16 derece, Core2:9 derece göstermekte (Özellikle son bir aydır en yüksek olan değerleri verdim). Disk 37 derece.
    Durum böyle olunca işlemci fanı minimum seviyede dönüyor.

Bugün bu değerlere ulaşan sistemin, yaz aylarında da problem yaratmayacağını değerlendirmekteyim.

ÖNEMLİ NOT: Hangi fan olursa olsun kasaya mutlaka silikon tutacaklar ile tutturulmalı, normal vidalar
    ile bağlandığında muazzam bir titreşim sesi oluşmakta.

Ses düzeyi karşılaştırmasına referans olması için:
    Evdeki 160 GB disk takılı Vestel DVDR-600 ün fanını bile çıkarmama rağmen daha fazla ses çıkarmakta.

Helal olsun valla çok güzel açıklamşıssın

• Aynı kasayı kullanıyorum. Dün Firebal'den linkteki soğutucu aldım. takmaya çalışınca şok oldum resmen.

kasamın yüksekliği soğutucu için yeterli değil. yarın iade ediyorum. yüksekliği daha düşük soğutucu almayı sakın gözardı etme. tahminice bizim kasalara takılabilecek en uygun soğutucu ZEROTERM BTF95 kelebek soğutucudur.

ayrıca güç kaynağı içinde birkaç kelam edeyim. güç kaynağı kasaya 2 cm giriyor o nedenle her güç kaynağını kullanamazsın. güç kaynağı ölçülerinin 150x140 olmasına özellikle dikkat et. gerçi stok gelen güç kaynağı gerçek watt değerini veren kaliteli bir güç kaynağı ve seside çok rahatsız edici değil (ama duyuluyor tabiki) bu konuda bir topic açmıştım, ismimden bulabilirsin. illa güç kaynağı almak istersen HIGH POWER 500W HP-500-A12S modelini tavsiye ederim. bende bunu almak istiyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: nordica

öncelikle herkese selam....
    kısa süre içinde toplamayı düşündüğüm HTPC için aşağıdaki donanımları düşünüyorum...

-- Aopen G325 kasa
    -- AMD X2 4400
    -- 780G m-atx anakart
    -- Ninja pasif soğutucu (fansız kullanacağım)
    -- Seagate 250gb
    -- 2gb ram

Ekran kartı almayı düşünmüyorum...
    PSU olarak da kasanın standart PSU'sunu kullanmak istiyorum...

burada en önemli konu sessizlik...internet, mkv film ve dizi, müzik, download için kullanılacak sadece...

sorularıma gelince...

1- Pasif soğutma düşündüğüm için en az ısınan AMD işlemcisi olarak önerileriniz? (1080p mkv de izlenebilecek kapasitede)

2- Standart PSU tahminimce beni tatmin edecek seviyede sessiz olmayacaktır. düşüncem sessiz bir fanla değiştirip, devrini düşürmek... fan tavsiyesi ve devir düşürme için ne yapabilirim?? forumda araştırdım ama direnç bağlama ve kabloları farklı bağlama ile voltaj düşürme seçenekleri var galiba..Hangisini yapmalı?? ya da başka öneriniz??

teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simetri -- 21 Mayıs 2008; 18:05:35 >

• Benden de küçük bir tavsiye. Kasa içi hava akımını sağlayacak aynı zamanda da harddiskleri de soğutacak dikey bir cpu soğutucu alman. Tavsiyem ise ARCTIC COOLING FREEZER 64 PRO. Hem boyu diğer dikey soğutuculara nazaran kısa hemde PWM olmasından dolayı istersen gayet sessiz bir soğutucu.

edit: Ama sen yinede cpu soğutucunun sığacağından emin olduktan sonra sipariş et.

Birde imzamdaki sistemde benim kullandığım HTPC sistem. Fikir vermesi açısından ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blitz -- 22 Mayıs 2008; 12:24:09 >
  • Sn. simetri...
    teşekkürler tavsiyelerin için...
    linkte de göreceğin G325 sahibinin (drfarukay) yaptığı gibi yaparsan belki sığar aldığın soğutucu...
    Hard-diski dvd-romun altındaki 3,5 luk kısma almış...
    hard-disk kısmını sökmüş...
    o zaman cpu soğutucu için bayağı bir yer açılıyo sanki...
    orijnal power-supply'i sessizleştirmek için fanını değiştirip, direnç bağlamayı düşünüyorum...
    herhalde bu şekilde oldukça sessizleşir..
    bir de bu güç kaynaığının fanı 12cm değil mi?teyit edebilir misin?

Sn Blitz...
    sana da teşekkürler tavsiyelerin için...
    arctic cooling'in bu soğutucusu oldukça iyi görnüyor..
    bu soğutucuyu fanlı kullansak düşük devirle oldukça sessiz kullanabilirim herhalde dimi..?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.