Şimdi Ara

silmek istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arma_ardosi -- 18 Aralık 2008; 15:46:30 >

• Koy buraya bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -JigSaw-

Koy buraya bakalım.
    quote:

Orjinalden alıntı: -JigSaw-

Koy buraya bakalım.

evet koy bakalım olmazsa parça parça ceviririz
  • arkadaslar bu 3. cü

Hava Kirliliği

Hava kirliliği; canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve/veya maddi zararlar meydana getiren havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerindeki miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır.

Bir başka deyişle hava kirliliği; havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek miktar, yoğunluk ve sürede atmosferde bulunmasıdır. İnsanların çeşitli faaliyetleri sonucu meydana gelen üretim ve tüketim aktiviteleri sırasında ortaya çıkan atıklarla hava tabakası kirlenerek, yeryüzündeki canlı hayatı olumsuz yönde etkilenmektedir.

Hava kirliliğini kaynaklarına göre 3'e ayırabiliriz;

1 - Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliği:
    Ülkemizde özellikle ısınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın olarak kullanılması ve yanlış yakma tekniklerinin uygulanmasi hava kirliliğine yol açmaktadır.

2 - Motorlu Taşıtlardan Kaynaklanan Hava Kirliliği:
    Nüfus artışı ve gelir düzeyinin yükselmesine paralel olarak, sayısı hızla artan motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazları, hava kirliliğinde önemli bir faktör oluşturmaktadır.

3 - Sanayiden Kaynaklanan Hava Kirliliği:
    Sanayi tesislerinin kuruluşunda yanlış yer seçimi, çevre korunması açısından gerekli tedbirlerin alınmaması (baca filtresi, arıtma tesisi olmaması vb.), uygun teknolojilerin kullanılmaması, enerji üreten yakma ünitelerinde vasıfsız ve yüksek kükürtlü yakıtların kullanılması, hava kirliliğine sebep olan etkenlerin başında gelmektedir.

Hava Kirliliğinin Etkileri

Kirli hava, insanlarda solunum yolu hastalıklarının artmasına sebep olmaktadır. Örneğin; kurşunun kan hücrelerinin gelişmesini ve olgunlaşmasını engellediği, kanda ve idrarda birikerek sağlığı olumsuz yönde etkilediği, karbonmonoksit (CO)'in ise, kandaki hemoglobin ile birleşerek oksijen taşınmasını aksattığı bilinmektedir. Bununla birlikte kükürtdioksit (SO2)'in, üst solunum yollarında keskin, boğucu ve tahriş edici etkileri vardır. Özellikle duman akciğerden alveollere kadar girerek olumsuz etki yapmaktadır. Ayrıca kükürtdioksit ve ozon bitkiler için zararlı olup; özellikle ozon, ürün kayıplarına sebep olmakta ve ormanlara zarar vermektedir.

Sanayi, endüstri ve ısınmada kullanılan fosil yakıtlar ile ormanların tahribi ve arazi değişmesi sonucu, atmosferdeki karbondioksit miktarının %5 oranında arttığı tespit edilmiştir. Bunun ise küresel ısınmaya yol açabileceği öngörülmektedir.

Hava Kirliliğini Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirler:

Sanayi tesislerinin bacalarına filtre takılması sağlanmalı,
    Evleri ısıtmak için yüksek kalorili kömürler kullanılmalı, her yıl bacalar ve soba boruları temizlenmeli,
    Pencere, kapı ve çatıların izolasyonuna önem verilmeli,
    Kullanılan sobaların TSE belgeli olmasına dikkat edilmeli,
    Doğalgaz kullanımı yaygınlaştırılarak, özendirilmeli,
    Kalorisi düşük olan ve havayı daha çok kirleten kaçak kömür kullanımı engellenmeli,
    Kalorifer ve doğalgaz kazanlarının periyodik olarak bakımı yapılmalı,
    Kalorifercilerin ateşçi kurslarına katılımı sağlanmalı,
    Yeni yerleşim yerlerinde merkezi ısıtma sistemleri kullanılmalı,
    Yeşil alanlar arttırılmalı, imar planlarındaki hava kirliliğini azaltıcı tedbirler uygulamaya konulmalı,
    Toplu taşım araçları yaygınlaştırılmalı,
    Bütün bu etkenlerin yanında; atıkların uygun olmayan tesislerde yakılarak bertaraf edilmesinin önlenmesi, sanayi tesisi yer seçiminin yerleşim alanları dışında ve hakim rüzgarlar dikkate alınarak yapılması, imar planlarında bu alanların çevresinde yapılaşmaların önlenmesi ve araçların egzoz emisyon ölçümlerinin periyodik olarak yapılması sağlanmalı, bununla birlikte; alternatif enerji kullanan motorlu taşıtlar geliştirilmeli ve özendirilmelidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: arma_ardosi

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    ARKADASLAR BU SON LÜTFEN SİZDEN RİCAM BUNLARI İNGİLİZCEYE ÇEVİRMENİZ
    KARDEŞİME LAZIM.. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİMMM

Toprak Kirliliği

Toprak, yeryüzünün dışını kaplayan, kayaların ve organik maddelerin türlü ayrışma ürünlerinin karışımından meydana gelen, içerisinde ve üzerinde geniş bir canlı alemi barındıran, bitkilere durak yeri ve besin kaynağı olan, belirli oranlarda su ve hava içeren bir maddedir.

Toprak insan biyosferinin en temel öğesidir. Topraklarda meydana gelecek tüm olumsuz değişimler insan yaşamını kuvvetle etkileyecek güce sahiptir. İnsanların geçmişten gelen ve geçmişte zararları fark edilmemiş olan alışkanlıkları, bu gün toprak kirlenmesi ve bununla birlikte ortaya çıkan yeraltı ve yüzey sularının kirlenmesi sonuçlarını getirmektedir. Toprak kirliliği, katı, sıvı ve radyoaktif artık ve kirleticiler tarafından fiziksel ve kimyasal özelliklerinin bozulmasıdır.

Toprak Kirliliğinin Sebepleri

Toprağın yok olması şu sebeplere bağlıdır:

* Erezyon

* Yorulma

* Çoraklaşma

* Kirlenme

Erezyon ile toprağın kayması, yer değiştirmesi bir toprak kirliliği etkenidir. Kentleşme, sanayileşme ve tarımsal faaliyetler torak kirliliğine neden olan başka faktörlerdir.. Yer seçiminin yanlış yapılamsı, sanayi atık sularından ve fabrika bacalarından çıkan zehirli gaz ve partiküller toprağın kirlenmesine neden olmaktadır. Sadece toprak üzerindeki uygulamalar değil, atmosferden kaynaklanan olumsuzluklar da toprak kirlenmesine ayrı bir etkendir. Tarım topraklarıonın büyük ölçüde sanayide kullanımı, geriye dönüşü zor olankirlenmeler meydana getirmektedir. Tarım teknoolojisindeki gelişmelerin sonucu mineral gübrelerin, tarım ilaçlarının kullanılması, endüstri atıklarının toprağa sızmasıveya atılması da toprak kirliliğini doğurur. Ayrıca gelişigüzel çevreye dökülen çöp, ev küçük işletme artıkları da toprağı kirletmektedir. Ev atıkları dediğimiz yemek, sebze,kağıt, plastik, kumaş artıkları, küçük işletme ve endüstri atıkları, ahır, mezbaha, kombina gibi yerlerin atıkları bilhassa yerleşim birimleri ve civarında toprak kirliliği yaratmaktadır.

Toprak kirliliğinin Etkileri

1* Tarım ilaçlarından ileri gelen toprak kirliliğinin etkileri: Tarım ilaçları; toprağın biyolojik dengesini bozaraak verimliliğini düşürmektedir. Ayrıca birçok zararlıya da direnç kazandırmaktadır. Bu direnç kalıtımla devam etmektedir. Günümüz tarımında bu denli yoğunlaşan tarım ilacı kullanımının çevrede ve tabiatta birikmesi, hayvanlar ve besinler için zararlıdır. Tatbik edilen ilaçların kısa sürede ışık, ısı ve nem tesiri ile parçalanıp kalıntı bırakmayacağını düşünmek imkansızdır. Her ilaç formulasyonunun bitkiye tatbik edildikten sonra, etkili olabileceği bir süresi vardır. İlaçlar hem bitki zararlılarına hem de insan sağlığına etkili olmaktadır. İlaçlanmış sebze ve meyvelerin sonucu, vücuda kalıntı geçtiği gibi, başta süt olmak üzere ilaçlı yemlerden ve otlardan hayvanlara geçen tarım ilaçları kalıntıları da vücuda geçmekte ve birikmektedir. Kalıntı problemlerinin dışında tarım ilaçlarının insan sağlığına etkilerinden başlıcaları; akut, sub, kronik zehirlenme, allerjik, zeka bozuklukları, spesifik olmayan etkiler..

2* Gübrelemeden ileri gelen toprak kirlenmesi etkileri: Toprağın fiziksel özellikleri gübrelemeden elde edilecek sonuçları etkilemektedir.Fiziksel özellikleri iyi olan topraklara yapılan gübrelemelerden yüksek randıman alınmakta, aynı zamanda toprak, gübrelerin zararlı etkisinden de korunmaktadır.Oysa çok ince ve çok kaba tek türlü topraklarla, çok sıkışık veya gevşek topraklara uygulanan gübrelemelerde bitkiler, gübrelerden yeteri kadar istifade edememektedir. Dolayısıyla toprakta gübre birikmekte ve zararlı etkiler ortaya çıkmaktadır. Aşırı gübreleme sonucu toprakta ortaya çıkan problemlerin başında asitlenme gelir.

3* Çöp ve diğer atıklardan ileri gelen toprak kirliliğinin etkileri: Çöp ve diğer atıklardan ileri gelen toprak kirliliği daha çok yerleşim birimleri ve yakın çevrelerde görülmektedir.Bilinçsizce atılan atıklar, zamanında toplanmayan çöpler,çevrenin temizliğini ve güzelliğini bozmakta hoş olmayan koku ve görüntüğe sebep olmaktadır. Ayrıca bu atık ve çöp yığınları mikrop ve haşerelerinçoğalmasına uygun ortamı hazırlamakta, dolayısyla toplum sağlığına olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Ev ve küçük işletme atıkları insanlarda, çocuk felci, sarılık, iltihap, difteri, verem, tifo, paratifo, gıda zehirlenmesi, dizanteri, kolera gibi hastalıklara sebep olan mikroplarla; bağırsak solucanı, şerit, tirişin,amipli dizanteri oluşturan amip gibi bağırsak parazitlerinin ve kara sineklerin yumurta ve larvalarını taşımaktadır. Küçük işletmelerden çıkan atıklar da, hayvanlarda yavru atma hastalığı, verem, kolera, paratifo, şarbon, veba, şap, kuduz gibi hastalıklara sebep olan mikropları taşımaktadır.

Toprak kirliliğine karşı alınacak kişisel tedbirler:

1- Tarım ilaçlarının toprağa zarar vermeyecek şekilde kullanılması,

2- Toprağın gübrelenmesinde bilinçli hareket edilmesi,

3- Çöplerin toprağı kirletemeğeceği bir yerde ve şekilde toplanması,

4- Deterjanlı ve diğer atık suların belirli yerlere dökülmesi

5- Toprağı kirletenlerin ve kirlenmesine sebep olanların uyarılması.

Bitki örtüsünü tahrip eden sebepler ve etkiler

Bitki örtüsünün tahribine hava, su, toprak kirliliği, bilinçsiz kentleşme, orman yangınları,

ormandan bilinçsizce yararlanma, aşırı hayvan otlatma gibi durumlar sebep olmaktadır. Fakat bunların içinde en tahripkar olanları endüstrileşmeden kaynaklanan toprak, hava ve su kirliliğidir. Bir yörenin bitki örtüsü, ortam şartlarının sınırlayıcı etkisi altında yayılış gösterir. Özellikle toprak ve iklim üzerine bitki örtüsünün de önemli etkileri vardır. Bu sebeple her bitki topluluğunun kendine özgü toprak ve iklim koşullarından söz edilir. Bitki örtüsünün tahribi aynı zamanda iklim ve toprak özelliklerini de değiştirdiğinden doğada geri dönüşümü güç bozulmaların ortaya ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, bitki-insan hayatının birbirine çok sıkı bağlarla bağlı olması sebebi ile bitki örtüsünün tahribinin ekonomik ve sosyal yönleri de vardır. Bitki örtüsünün önemli bir sorunu da bazı bitki türlerinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olmasıdır. Bu durum, özellikle çok sınırlı yayılışa sahip türleri daha çok etkilemektedir. Ticari amaçlı toplamaların yanı sıra yangınlar, erezyon ve çevre kirliliğibu türlerin yaşama şansınıgittikçe azaltmakta, böylece çok yönlü amaçlarla kullanılabilecek birer güç kaynağı olan türler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır.

• ARKADASLAR HANİ YARDIM EDECEKTİNİZ... LÜTFEEN
  • quote:

ARKADASLAR HANİ YARDIM EDECEKTİNİZ... LÜTFEEN
    Washh bayağıda azmış dostum bu kadar çeviriyi yapacak zor bulursun benim bazen 4 satır çeviriye ihtiyacım oluyor ona bile yanaşan yok umarım yardımcı olan olur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ercanwins

Washh bayağıda azmış dostum bu kadar çeviriyi yapacak zor bulursun benim bazen 4 satır çeviriye ihtiyacım oluyor ona bile yanaşan yok umarım yardımcı olan olur..

Alıntıları Göster
    bu yıllık ödev felan heralde!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: arma_ardosi

ELİMDE 5 ADET DOSYA VAR AMA ÇOK KISA İÇERİKLERİ VAR SİZDEN RİCAM BUNUN İÇERİSİNDEKİLERİ İNGİLİZCEYE ÇEVİRMENİZ.. LÜÜTFEN KIZKARDEŞİME LAZIM..

İstersen kız kardeşin Türkçesinin özetini çıkarsın, onu koy buraya. Yoksa bu yazdıkların çok uzun. Dışarıda tercüme büroları var bu iş için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BetterBosh

quote:

Orjinalden alıntı: arma_ardosi

ELİMDE 5 ADET DOSYA VAR AMA ÇOK KISA İÇERİKLERİ VAR SİZDEN RİCAM BUNUN İÇERİSİNDEKİLERİ İNGİLİZCEYE ÇEVİRMENİZ.. LÜÜTFEN KIZKARDEŞİME LAZIM..

İstersen kız kardeşin Türkçesinin özetini çıkarsın, onu koy buraya. Yoksa bu yazdıkların çok uzun. Dışarıda tercüme büroları var bu iş için.
    ya ASLINDA BİLEN ARKADASLAR VARDIR DİYE DÜSÜNDÜM

ACABA Bİ TANIDIGI OLAN YOK MU YARDIMCI OLAMAZ MI ACABA LÜTFEN!

• quote:

ya ASLINDA BİLEN ARKADASLAR VARDIR DİYE DÜSÜNDÜM

ACABA Bİ TANIDIGI OLAN YOK MU YARDIMCI OLAMAZ MI ACABA LÜTFEN!

Alıntıları Göster
    ARKADASLAAR YARDIM EDINIZ LÜTFENN BİR TANIDIĞINIZ YOKMU LİTFEN YARIM EDİN..
  • quote:

ARKADASLAAR YARDIM EDINIZ LÜTFENN BİR TANIDIĞINIZ YOKMU LİTFEN YARIM EDİN..

Alıntıları Göster
    ARKADASLAR Bİ EL ATİN YAAAA.. NEYAPİCEZZZ!!???
  • quote:

ARKADASLAR Bİ EL ATİN YAAAA.. NEYAPİCEZZZ!!???

Alıntıları Göster
    Güzelim çok uzun. Bilen vardır da kimse kasmaz şimdi o kadar şeyi çevirmeye. Dedikleri gibi ya bir yazılım falan kullan yada tercüme bürosu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Algol

Güzelim çok uzun. Bilen vardır da kimse kasmaz şimdi o kadar şeyi çevirmeye. Dedikleri gibi ya bir yazılım falan kullan yada tercüme bürosu...

Alıntıları Göster
    Bu kadar şeyi bedavaya çeviren kişi tanımam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Algol

Alıntıları Göster
    Evet, bence de (çok uzun olduğu için) kimse zaman ayırmaz.

İngilizce'yi iyi anlayıp, konuşup, yazabildiğim halde, zaman zaman, kendim yapmaya yetiştiremediğim için dışarıya parayla çeviri yaptırıyorum resmen.

Yüksek lisans yapıp bir yandan da harçlık çıkarmak için çeviri yapan öğrencilere parayla yaptırmak en mantıklı çözüm olur.

Ama burada bunları hayırına çeviren çıkarsa da, o arkadaş(lar)ı gerçekten takdir etmek gerekir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ŞAMAN -- 5 Nisan 2008; 19:28:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Avia

Bu kadar şeyi bedavaya çeviren kişi tanımam...

Alıntıları Göster
    Çok uzun dayanamam ben buna büro anca halleder bu işi maalesef kimse çevirmez bunlaı burda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EleSuDökenSuat

Çok uzun dayanamam ben buna büro anca halleder bu işi maalesef kimse çevirmez bunlaı burda.

Alıntıları Göster
    KARDESLER YAAA ELİNİZDEN GELDİĞİ KADAR BEE... NE OLURSUNUZ PLEASE YAANİİİİ.. EİNİZDEN GELDİĞİ KADAR
    ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
  • quote:

KARDESLER YAAA ELİNİZDEN GELDİĞİ KADAR BEE... NE OLURSUNUZ PLEASE YAANİİİİ.. EİNİZDEN GELDİĞİ KADAR
    ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

Alıntıları Göster
    Ben de belki yapabilirim diye baktım ama biraz teknik kelime içeriyor o yüzden beceremedim.İkincisi de bayağı uzun.
    Çevre Mühendisliğini İngilizce okuyan biri yapabilir belki.
    Bir de bu çeviri nerede kullanılacak;
    lise dönem ödevi falan mı nedir yani?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SBTECH

Ben de belki yapabilirim diye baktım ama biraz teknik kelime içeriyor o yüzden beceremedim.İkincisi de bayağı uzun.
    Çevre Mühendisliğini İngilizce okuyan biri yapabilir belki.
    Bir de bu çeviri nerede kullanılacak;
    lise dönem ödevi falan mı nedir yani?

Alıntıları Göster
    i'm pencil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dursun

i'm pencil

Alıntıları Göster
    Çevirmek için başlamıştım ancak benim kızdığım nokta bu tarz şeylerde hazırlayan kişinin bir kez bile metini kendi hazırlamak için çabaya düşmemesi. Haliyle çeviren kişi bunları çevirmekle mi uğraşacak yoksa cümleyi mi anlayacak şaşırıyor. Doğrusu ben uğraşamam. Kendiniz metni hazırlamak için çaba harcamazken bir başkasının tüm bunları tek tek çevirmesini beklemek bağnazlık olur. Ansiklopedi yazıları olduğundan haliyle herbiriyle uğraşmak gerekiyor. En azından kopyala/yapıştır olmayan bir metin olsa hayrına uğraşacaktım ama çeviren kişi bu halde kendini salak gibi hissediyor. Aşağıda çevirdiğim kadarını yayımlıyorum, ben otururum devamını çeviririm diyen arkadaşlar olursa devam ettirirler. Ben üstüme düşeni yapmış olayım, yine forumda yardım olsun diye çabaladım ama belirttiğim nedenlerden devam edemedim.

A few words on Pollution

Environment is the external world where both mankind and other kind of livings go on their relationships. Air, aqua and earth represent the physical conditions of environment, whereas mankind, animals, plants and other microorganisms are the part of biological environment.

Environmental pollution exists where the physical conditions such as air, aqua and earth are affected by the negative effects and this consequently causes the livings suffer from them.

People participate in economical situations by advancing in technology and using natural resources and this result as people start to create their own artificial environment. While communities are developing in this environment, they are always in a relationship with nature and this relationship is a part of ecological system. Since people on earth started to live and create this artificial environment, balance between nature and people has been hurt. Especially, in the last years, people who spoiled the ecological system started to be conscious until then this became a disastrous way leading to their health.

Categorizing Environmental Pollution
    Nature which is a basic element of environment has its own physical, chemical and biological attributes. When we examine them, there happen the following categories:

1-Physical Pollution
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.