Şimdi Ara

Siz hiç katil gördünüz mü ? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
245
Cevap
0
Favori
10.696
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bence en faydalı topik bu oldu.topiği açanın da katkıda bulunanlarında ellerine saglık.TEŞEKKÜRLER
  • quote:

Orjinalden alıntı: pense.

MUHTEŞEM BİR YAZIYDI... BÖYLE İNSANLAR OLDUU SÜRECE BİZİM GİBİ GENÇLERİN(18) HIZ MERAKLARI DA KÖRELECEK.

VE O AYNADA HER GÜN GÖRDÜĞÜMÜZ YÜZ ,BİR GÜN KATİL YÜZÜ OLMAYACAK.

MAKİF13.

• ellerine yüregine saglık arkadas. burda bu yazıları okuyupda bundan etkilenmemek elde degil. belkide bu yazınla 100 lerce genci hız sevdasından alıkoydun. ne mutlu sana arkadas...
  • bu konu kesinlikle güncel kalmalı !!
  • quote:

Orjinalden alıntı: tedirgin35

çok güzel bir yazı
    ben de 112 acil serviste çalışan bir hekimim.daha geçen hafta tek taraflı bir trafik kazasında, ağır yaralanan, sol bacağı ve kolu kırılan sol kaburgalarda kırıkları olan, kafa kemiğinde kırıkları olan,ve il dışına nakli gereken, 8 yaşındaki bir çocuğun,tüm müdahalelerimize rağmen hayatını kaybettiğini, 13- 14 yaşındaki abisine(o minicik yüreğe)söylediğimde o çocuğun ağlayışlarını unutamam. annesi ve babası da hastenedeydi.1 saat sonra da yaralı babasını da naklederken, adamın bizle hiç konuşmayışı,gözlerini ambulansın tavanına dikip, Allahım ben ne yaptım gibisinden suskunluğunu(oğlunu kaybettiğinden haberi yoktu) unutamam. Tavandaki ve yan camekanlardaki adamın o gözlerini diktiği noktalardaki kan damlalarının, 1 saat kadar önce aynı sedyede yatan kendi oğluna ait olduğunu anlasaydı eğer o adam ne düşünürdü, diye düşünürken gözlerimden 2 damla yaşın süzüldüğünü ve o adam görmesin diye başımı öne eğdiğimi unutamam.
    o adamı ambulansa alırken torununu kaybettiğini bilen babasının gelip oğlunu yanaklarından öperek ona destek olmaya çalışmasını ve tam o sırada okunan ezanı Muhammedinin o ortama kattığı duygusallığı unutamam...
    lütfen trafik kurallarına uyalım.

Yazınız ibret verici...
    Tabi anlayana...

• güzel yazı dostum eline sağlık
  • quote:

Orjinalden alıntı: tedirgin35

çok güzel bir yazı
    ben de 112 acil serviste çalışan bir hekimim.daha geçen hafta tek taraflı bir trafik kazasında, ağır yaralanan, sol bacağı ve kolu kırılan sol kaburgalarda kırıkları olan, kafa kemiğinde kırıkları olan,ve il dışına nakli gereken, 8 yaşındaki bir çocuğun,tüm müdahalelerimize rağmen hayatını kaybettiğini, 13- 14 yaşındaki abisine(o minicik yüreğe)söylediğimde o çocuğun ağlayışlarını unutamam. annesi ve babası da hastenedeydi.1 saat sonra da yaralı babasını da naklederken, adamın bizle hiç konuşmayışı,gözlerini ambulansın tavanına dikip, Allahım ben ne yaptım gibisinden suskunluğunu(oğlunu kaybettiğinden haberi yoktu) unutamam. Tavandaki ve yan camekanlardaki adamın o gözlerini diktiği noktalardaki kan damlalarının, 1 saat kadar önce aynı sedyede yatan kendi oğluna ait olduğunu anlasaydı eğer o adam ne düşünürdü, diye düşünürken gözlerimden 2 damla yaşın süzüldüğünü ve o adam görmesin diye başımı öne eğdiğimi unutamam.
    o adamı ambulansa alırken torununu kaybettiğini bilen babasının gelip oğlunu yanaklarından öperek ona destek olmaya çalışmasını ve tam o sırada okunan ezanı Muhammedinin o ortama kattığı duygusallığı unutamam...
    lütfen trafik kurallarına uyalım.

ağlattın beni be hocam yemin ederim. hala ağlıyorum.
    bir şey yapmalı bu konudakesin bir şey yapmalı
    şehir içi veya dışı nerede olursa olsun kıyalım cep telefonu kontörlerine şaçma sapan araç kullananları 155 arayıp ihbaredelim..ben yapıyorum son kontörüm olsada faturam kabarsada kesinlikle affetmiyorum..

• quote:

Orjinalden alıntı: gordini

Ben 30 yaşındayım,5 yaşında veletken arabalara ve motorsporlarına merakım başladı,kendime ait 3 araba,arkadaşlarıma ait en az 60-70 araba kullandım,sanırım bugüne kadar yaptığım toplam km 400.000 civarındadır..

18 yaşında ehliyet aldığımda arabam vardı (babam sağolsun). O zamanlarda profesyonel olarak yarışan insanlarla beraberliğimzden de dolayı elimizde yol notları,bir arakadaş co-pilot trafiğe açık yolları etap olarak kullanırdık..Karşıyaka-Kuşadası arasını 40 dakikada almak (otoban yoktu o zaman), İzmir-Balıkesir arasını trafiğin yoğun olduğu saatlerde 1 saatin çok az üstünde tamamlamak gibi meraklarımız vardı. Kullandığımız arabaların Ferrari vs değil bildiğimiz 1.4,1.6 motorlu aile arabaları oldugunu da ekleyeyim.. 94 model Renault 11 Rainbow ile çeşme otobanının en açılı virajına yağmur altında 190 km/s gibi bir hızla girip çıkmak gibi becerilere de sahiptik..Öyle ya,biz hanzo değildik,bu işin tekniğini de biliyorduk!!

Yaş 23 civarlarıydı sanırım,birgün Karşıyaka nikah sarayının virajına yaklaşıyorum.. (orayı bilenler bilir,seneler önce o viraj çok kaygandı ve hemen çıkışında yaya geçidi vardı..orada ölümlü dahil birçok kaza oldu) Neyse,hızım 70 km/s kadardı sanırım (normalde 100 üzeri girip denemeler yapardık) viraja girdim ve baktım ki yaya geçidinden yaşı 70 civarlarında oldugunu tahmin ettiğim bir teyze geçiyor,korna çaldım duymadı,sola kaçtım o devam etti ve en nihayetinde 20 km/s gibi bir hızla teyzeye çarptım. Kadıncağız önce kaputun üzerine yuvarlandı,oradan kayarak yere yüz üstü düştü..O birkaç saniyeyi hiç unutmadım,hala gözlerimin önünde..Hemen aşağı indim,etraftan koşanlar kadını kaldırmaya çalıştılar,engel oldum..belki beli,boynu,kaburgaları kırıktı..Ben kadına "teyzecigim,neren ağrıyor" diyorum,toplaşan bir ton öküz bana laf atıyor vs..Neyse,teyzeyi hemen hastaneye gönderdik,ben ifade vermek üzere karakola götürüldüm..Alkol muayenesinde 0 promil alkollü oldugum ortaya çıktı,ölümlü kaza olmadıgı için de sadece "dikkatsiz araç kullanmak"tan para cezası ödedim.. Teyzeye ne mi oldu? Sadece bacağındaki kocaman bir çürükle bu olayı atlattı ve 1 saatte taburcu oldu.. Ertesi gün kocaman bir çiçek yaptırıp evlerine ziyarete gittim. Diş hekimi olan kocası "evladım olur böyle şeyler,benim hanımın da kulakları ağır işitiyor,ben balkondan bakıyordum zaten,sen de pek hatalı sayılmazsın" dese de o an ki mahcubiyetimi unutamam,suratım kıpkırmızıydı..

İki olasılık sunayım size :

1. Bazen yaptığımız gibi o gün de o viraja 100'ün üzerinde bir hızla girseydim muhtemelen teyze bugün yaşamıyordu,ben ise cismen yaşıyor ama ruhen ölü olacaktım..Artık katildim..
    2. O viraja 70km/s yerine kurallara uygun olarak 50 km/s ile girseydim,teyzeye çarpmam mümkün değildi,durmuş olurdum..

Trafikte kullandığımız tekerlekli bombalar bizim o saniyedeki kararımıza göre hareket ediyor ve bazen o 1 saniyeyi geri almak mümkün olmuyor..!

Not : - İki yakın arkadaşımın kanlı kefenine toprak attım (Cesetler o kadar parçalanmıştı ki,yıkanmasına ragmen kefende hala kan vardı)
    - Bir tanıdığımın vücudunun parçalarını ağaç üzerinden tek tek topladılar (motorsiklet kazası)
    - Az tanıdığım 5 kişinin cesetlerinden kalan parçaları kazalı arabanın içinde gördüm,o kesif kan kokusu hala burnumda
    - Yine profesyonel rallici olan bir tanıdıgımın sebep oldugu bir yol kazasında ölen 11 yaşındaki kızın birkaç parçaya ayrılmış bedeni önünde polisi bekledim..

Şimdiki arabam 1.2 motorlu ve 100km'de 5 litre yakıyor çünkü ben eski ben değilim..

sen o kadına bir avrupa ülkesinde veya amerika - canada da çarpsaydın muhtemelen şu an hapiste olucaktın ve en az 20 milyar para cezası ödemek zorunda olucaktın ve bir daha hiç bir zaman ehliyet alamayacaktın.....

Bu arada konu güncel olsun...

• tebrikler güzel ve anlamlı bir topic olmuş hatta üst konu bile olabilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: Makif13

Yazdığım mesaj hakkındaki güzel sözcüklerinize, övgülerinize üzülerek teşekkür ediyorum. Keşke kazalar olmasa, keşke insanlar ölmese ve keşke böylesi yazılara gerek duymasak. Elbette bu yazıyı istediğiniz her yere iletebilirsiniz, bunun için izine gerek yok. Ancak tek bir ricam olacak iletirken kendinizden de bir kaç sözcük ekleyin ki hiç olmazsa bu konuda ortak bir şey yaptım diyelim. Ortak bir bilinç oluşturalım... Hepinize güzel bir gün dilerim.

yazınız o kadar etkili bir yazıydı ki .. sizinde izninizle tanıdığım tanımadığım kim olursa olsun bu yazıyı iletmem gerektiğini düşünüyorum.. ve burdaki tüm arkadaşlarında bunu yapmasını canı gönülden istiyorum.. bazen insanlar düşünür bunu sözcüklere dökemez işte siz yazınızla bize tercüman olmuşsunuz.. bu yüzden teşekkür ediyorum.. ve kendi adıma şunu söyleyebilirim.. hızı sevmem.. heleki şu yazıyı okuduktan sonra istesemde hız yapamam..

• Forumda anladığım kadarıyla yaş ortalaması ağırlıklı bir şekilde 20'nin altında ve hatta ehliyet dahi almamış çocuklarımız var bunları okuyan. Bu nedenle, bu gibi yazıların çok yerinde ve faydalı olacağına inanıyorum.
  • daha az önce arkadaşlarımla hız kurallarından bahsettik. otobanda 120yi geçmem diyince bana "kazaya sebep olursun, 120 ile gidilirmi, en az 160 basman lazım" diyorlar. bir türlü anlatamıyorum insanlara, yüksek hızda araba kullanmak marifet değil. marifet sağ salim yolu tamamlamakta.

ama anlayan yok!!!
  • BENCE SONUNA KADAR HAKLISIN İNSAN OKUDUKÇA NELER YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYOR KAFAYA DANK EDİYOR.AMA İNSAN O KOLTUĞA OTURDUĞUNDA DEĞİŞİYOR.HER SEFERİNDE YAVAŞ OL OLUM NEDEN BASIYON GAZA DİYORUM
    AMA NE OLUYORSA Bİ BAKMIŞIM ARABA SOLLUYORUM Bİ BAKMIŞIM 140 150 GECE İNANIN 180 DİYORSUNUZ HEPİNİZ TARFİK CANAVARINI BULDUK DİE.AMA BENCE ÇOĞU KİŞİ BÖLE .NEDEN BÖYLEYİZ. BEN EĞİTİMSİZ DEĞİLİM ÜNİ MEZUNUYUM.AMA DÜŞÜNCE ARABAMIN VERDİĞİ GÜVEN SANIRIM. NEYSE BİRAZ DAHA DÜŞÜNCELİ OLMALIYIM.GAZA HER BASIŞIMDA AKLIMA BİŞEYLERİN GELMESİ GEREK HİÇ OLMAZSA 11 AYLIK OĞLUM GELMELİ...

• Yazınız için teşekkür ederim. Sanırım yazınızı okuyan herkez acaba ben nasıl gidiyorum diye kendi kendine soru sormuştur benim gibi.

Cok sukur ki boyle bir kazaya karışmadım. Allah sürücüyüde, yayayı da korusun...
  • aslında genç insanlara bunu anlatmak zor ben de dahil ama benim birkaç yaşadığım olay bana ders oldu ki kimseyi allah sınamasın babamı trafik kazasında kaybettim tamamen karşı taraf suçlu idi ki kanunen de öyle oldu arkadaşım arabayla takla attı neyseki kendisine bi şey olmadı bir arkadaşıma araba çarptı 20 gün oldu hala yoğun bakımda kalıyor yoğun bakımda kendisi yoğun bakımdan çıkacak allahın izniyle sonra vücudundaki kırıklar için tedavi görecek daha dün 2 arkadaşım çok samimi olmasam da insan onlarda neticede bir kaza geçirdiler 2 si de hayatı tehlikeyi atlattılar ama ne yazık ki kırıklar kalıcı hasarlar söz konusu 1 ay gib kısa bir sürede sadece a<rkadaş çevremde bu kadar kaza oluyor ama suıçlular ama suçsuzlar bir tarafın hatasından kaynaklanıyor neticede tamam oalcaktan kaçılmaz ama şu da gerçek ki tedbir alınmalı takdir allah ın bence ehliyet alan insanların psikolojik durumları göz önünde bulundurulmalı (burda bir abim var yaşça benden epey büyük der ki bir insana 27-28 yaşından önce araba vermiceksin o insan arabayla mutlaka atraksiyonlar yapar bence ki kendimi de içine alıyorum gençlerin aklına şunu sokmalıyız

mesela 20 yaşındasın altında da güzel güçlü bir araba var ama arabada ailen var annen kardeşin baban çocuğun falan neyse bu durumda kimse hız yapmaz tehlike oluşturcak bir şey yapmaz (genelde şu lafı duyarın arabamda yalnızken hız yaparım başkasının hayatını riske atmam) demek ki bu adam hız yaparak kendi hayatını riske attığının farkında ya karşısındaki nin hayatını nriske attığının farkında olsa karşısındaki arabanın içinde çocuk anne baba bir aile olduğunu bilse acaba böyle söyler mi bence gençlere bunbu aşılamalıyız bir de motorsporları alanında bir girişim yok fazla çoğunluk gidiyor sanayide falan arabasını faça yapıp sokaklara çıkıyor bu bir gerçek kaç hız tutkununun pistlere gittğini düşünüyosunuz 10 hız tutkunu var sa 8 i yollardainsanlara kıymet veren kendi başına gelmesini istemediği bir şeyin başkasına da yapmayan bir toplum olana kadar ne kadar trafiğe kurban vereceğiz

• Bu yazıyı okumam bnm için çk şey deiştirdi öncelikle 18 yaşında bi gncim yaşıtlarım gibi hıza meraklıyım bu kadar ciddi bi yazı okumadan önce bna dinlediklerim masal geliyodu. BEn basarım bu virajı 140la alırım burda yan koyarım bnm araba 136hp snnkini hertürlü yokatlar gibi salakça konuşmalarımdan utanmaya bşladım bu yazıyı bütün arkadaşlarıma yolladım. Artık normal araba kullanmaya çalışıyorum hala öküzlük salaklık var ruhumda ama kendimi mümkün olduğu kadar tutmaya çalışıyorum. Bi anlık zewkim için geride bırakıcaklarımı düşünüyorum....
  • quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

"Eğer birisine çarparsan ve o vicdan azabını kalbine gömebileceksen al anahtarı"

Baban çok doğru söylemiş. Araba isteyen çocuğa söylenebilecek en doğru sözdür herhalde.

Lütfen biraz daha dikkatli olalım.
  • bu forma üye olduktan sonra birçok topic okudum yazdım ben bu kadar yararlı ve anlamlı bir topic görmedim yazan arkadaşlarımızın ne kadar duyarlı olduklarını gördüğüm için çok mutlu oldum isterdim ki topic ğimizi daha birçok insan okusun ve ibret alsın isterim yazanların ellerine sağlık......>:]
  • Eğitim , Bilinç , Kültür ... Bu unsurlar ne yazıkki yurdum insanında yok . Çabalıyoruz. İnşallah Bir Zaman Meyvelerini toplarız . Geç Olmasında ..
  • geçmişte yaptıklarımızı bir ders gibi görüp
    "zamanında dersimizi aldık, artık daha dikkatli ve düşünceliyiz" diyerek vicdanlarımızı rahatlatmayalım
    siz o dersleri yaşarken şanslı olup hayatlara sebep olmamış olabilirsiniz
    fakat aynı dersleri yaşarken hayatından olanlar veya katil olanlar var

kafamızın içinde beyin var onu kullanalım
    aynı düşüncesizliği başkalarının da yapması durumunda ne hissedeceğimizi tartalım
    bugün artık çok dikkatliyim ohh be diyerek sadece geceleri rahat uyumanızı sağlıyorsunuz
    önemli olan vakti zamanında beyninizi kullanıp, bu derslere ihtiyaç olmadan düzgün insanlar olabilmektir
    70 milyon gençlik dönemlerinde aynı hataları yapsa
    70 milyon o yolları kaç saatte alabileceğini,
    viraja kaçla girip kaçla çıkabileceğini denese
    sonra bu 70 milyon 30 lu yaşlarını görebilirmiki, dersini almış olsun

birbirimizin hatalarını affetmeyelim
    kendi hatalarımızı ise hiç affetmeyelim

otomobil bir araçtır
    üstelik kamusal mekanda kullanılan bir araçtır
    onu işlevinin ötesinde düşünmeyelim

ha aracımızı zorlamak mı istiyoruz
    buyrun gidin pistlere
    siz pistlere talebi artırdıkça hem sayıları artacak hemde ulaşılabilirliği kolaylaşacak
    hemde ülkemiz motor sporları konusunda gelişecek
    hatta kendi araçlarımızı yapmaya başlayacağız belki

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.