Şimdi Ara

Super Pi ve Çok Çekirdekli (2/4/...) İşlemcilerde Kullanımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar yeni aldığım çift çekirdekli Opteron 170 işlemciyi test etmek amacıyla Super Pi programını kullandım. Ve beklediğimden çok daha uzun bir sürede (40 küsür saniye) 1M testini bitirebildi. Ama Windows Görev Yöneticisi'nde çekirdek yüküne baktığımda programın işlemcimin iki çekirdeğine de %100 yüklenemediğini farkettim. Windows Görev Yöneticisi'nde program her iki çekirdek üzerinde çalışacak biçimde ayarlanmış durumda. Çalışma önceliğini Normal'den Real-Time'a getirmem de sonucu değiştirmiyor. Zaten Orthos gibi bir programla iki çekirdek de tam yükte çalıştığında CPU sıcaklığı 51-52 C'yi buluyor. Oysa burada gördüğünüz gibi sıcaklık 43 C.

Buradan Super Pi'nin çok çekirdekli (2/4/...) işlemcilerin testi için uygun bir program olmadığı kanaatine vardım. Ancak OC ile CPU frekansını yükselterek Super Pi 1M testini 30 saniyenin altında tamamlayabildim.

Yanılıyorsam veya bir şeyleri yanlış yapıyorsam düzeltin lütfen.

Normal öncelik için ekran görüntüsü

Real-time öncelik için ekran görüntüsü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cyborg -- 18 Mart 2007; 21:42:12 >

• o durum tüm çift çekirdeklilerde mevcut en azıdan bende de öyle
  • O zaman Super Pi'nin çok çekirdekli (2/4/...) işlemcilerin testi için uygun bir program olmadığı anlaşılıyor.
  • süper pi programı tek çekirdeğe abanan bi program.ikinci çekirdeği de kullansın istiyorsan çift süper pi açıp aynı anda başlatmalısın
  • Farketmiyor ben cift yaptim gene full yuklenmiyor ama daha cokramlara full yukleniyor.Acikcasi once 2 tane sp 32m yapacaksiniz sonrada orthos yapacaksiniz.

Ama ilgincdir SPI da bilgisayar acaip kasiyor oyle boyle degil baska bisi yapamiyorsunuz.Ama Orthos ile pc hic kasmiyor buda cok ilginc bir durum yani tek cekirdektede orthos veya prime kasmiyordu test yaparken mesela rahatlikla nete girip gezebiliyorsunuz hatta mame32 bile cok rahat oynadim en ufak takilma vs olmadan iki programda ilginc aslinda ama kesin olan ikiside bilgisayri farkli sekillerde test ediyorlar ikisinide kullanmak sart stabilite kontrolu icin en azindan.
  • sadece tek thread ile tek işlemci olsa bile full yuklenemeyebilir

tek cekirdek olsa dahi full yuklenmek icin multithread olması gerekir

o zaman daha hızlı bitirecektir.hemde baya bir hızlı birde cift cekirdekli ise ucar
  • Bir programın 2 çekirdekte birden veya herhangi bir çekirdekte çalışmasını nereden ayarlıyoruz?
  • @KENSHIN:

Windows XP Pro'nun İngilizce versiyonunda şöyle yapıyorsun: Windows Task Manager'da Processes listesinden ilgili işleme sağ tıklıyorsun ve Set Affinity seçeneğine tıklıyorsun. Karşına çekirdeklerin listesi (CPU 0, CPU 1, ...) çıkıyor. Hangilerinde çalışmasını istiyorsan onları işaretliyorsun.

İşlemin önceliği de aynı menüden ( Set Priority seçeneğiyle) ayarlanabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cyborg -- 22 Mart 2007; 15:37:57 >
  • Peki arkadaşlar bu program iki çekirdeği birden %100 kullanamıyorsa o zaman Super Pi testlerinde elde edilen zamanlarının ne anlamı kalıyor? DH OC VT'de bile bu süre baz alınıyor... Multithreaded bir benchmark programını baz almak daha doğru olmaz mı? Mesela Sisoft Sandra'da tek çekirdekli işlemcilerle çok çekirdekli işlemciler arasındaki fark bariz ortaya çıkıyor.

2800 MHz'e OC edilmiş Opteron 170 ile aldığım sonuçları Opteron 170 konusu altında görebilirsiniz (bu işlemcinin C2 XE X6800, C2D E6600, FX62 ve X2 4800+ ile artimetik işlem gücü olarak karşılaştırmasını merak ediyorsanız bir bakın derim):

http://forum.donanimhaber.com/m_11825236/mpage_4/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cyborg -- 19 Mart 2007; 19:35:21 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.