Şimdi Ara

Telif problemi hakkında uzlaşma önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir filme ait fragman ve afiş tarafıma ait internet sitesinde yayınlandığı için savcılığa şikayet edildim. Fragmanı ben yüklemedim, sinemalar üzerinden embed(gömülü) kod olarak çekilmiş.
    Yapımcı firma, aracı hukuk bürosu ile benimle iletişime geçti ve dava açmamak için 10.000 TL anlaşma bedeli talep etti.(mahkemede çok büyük miktar ceza alacağım, sicilime işleyeceği, kesinlikle anlaşın vs. gibi cümleler kullanıldı)
    Nasıl hareket etmemi önerirsiniz? Olay mahkemeye intikal ederse ve aleyhime sonuçlanırsa karşı taraf tazminat davası açabilir mi?

• Açabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertosman

Açabilir
    peki sonucu ne olur hocam, nasıl hareket etmemi önerirsiniz?
  • FreddyKinger kullanıcısına yanıt
    Ceza davasından ceza alırsanız tazminat davasında %99,9 tazminata hükmedilir. Bir avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam 10.000 TL bana abartılı geldi. Bilişim hukukundan anlayan bir avukatla görüşmeden karar vermeyin derim

Çünkü fragman ve afiş tanıtım amaçlı materyaller. Bir sanat eserini temsil de etse üzerinden para kazanma amaçlı değil de filmin tanıtılması gibi bir amaçla siteye konulduysa sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.(embed olup olmaması önemli değil Türk Hukukuna göre. Hostunuzda yüklü olsa da olmasa da yayın siteden yapıldıysa sorumluluk doğuyor)

Yani ceza alıp almamanız fragman ve afişin Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre sanat eseri sayılıp sayılmamasına göre değişir. Böyle konularda uzman avukat bulmak epey zordur ama. Pazarlıkla 10.000'i makul bir fiyata çekip anlaşmak en kolay yol gibi geliyor bana :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gkhngkhn -- 29 Nisan 2018; 18:24:34 >
  • Öncelikle fragman nedir, afiş nedir, bunların amacı nelerdir gibi soruların cevabını bulalım.
    Fragman bir video sanat eserinin tanıtımı amacıyla o video sanat eserinden küçük kesitlerinden oluşturulmuş ve tanıtım videosudur.
    Tek amacı sanat eserinin tanıtımı ve sanat eserine ilgiyi artırmaktır.
    Afiş yine aynı şekilde bir sanat eseri dahil her türlü görsel fikirlerin tanıtıldığı basılı duyurudur.
    Şimdi bunları sitenizde başka kaynaktan yayınladınız diye ceza alacağınızı sanmam neden derseniz enbed açık bir şekilde verilen sitelerde bu öğeler zaten paylaşıma açık demektir.
    Fragman dışında yayınlanan videoda filmden ayrıca bir kesit var ise o zaman eser sahipleri haklıdır demekten başka birşey kalmıyor.
    Birde size gelen şikayetten sonra size bağlantıyı ve görseli kaldırdıysanızda birşey yapabileceklerini sanmıyorum, sonuçta siz fragman dahi olsa videoyu kendi kaynağınıza kaydedip oradan yayınlamamışsınız.
    Yukarıda yazdıklarım kendi fikirlerim olup, durumunuzu koruyacak ve sizi zarara uğratmayacak şekilde önlem almanızı bu sebeple konusunda uzman bir avukattan yardım almanızı tavsiye ediyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.