Şimdi Ara

Tev üstün başarı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yarın kompozisyon aşaması var. Kompozisyonda genel olarak neye odaklanıyorlar, bundan sonraki aşamalar ve işleyiş nasıl oluyor ? Bunlarla alakalı bilgilendirebilecek var mı ?

• atatürk diyolar haahqıhr

• up

• nerde bu adamlar

• Bizim arkadaşlar da girecek. Ben niye girmedim ya
  • Hocam yarın olduğu bilgisini nereden aldınız? Sıkıntı olmayacaksa eğer atar mısınız
  • Gecisleri unutma hocam.

Furthermore,moreover,in addition, to sum up vs. ozellikle bunlara bakiyorlar

• orientis O kullanıcısına yanıt

Maille linki bile attılar bana kesin yarın, gelmediyse elemisler sizi  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi twk2 -- 14 Ocak 2023; 18:35:51 >
  • Arkadaşıma SMS gelmişti geçtiğine dair de ondan sordum. Ben direkt basvurmadim
  • 23 NİSANNNNN NEŞE DOLUYOR İNSANNNN
  • twk2 T kullanıcısına yanıt

4 soru var diyip niye 3 tane sorarsın ki  

• köftekmek K kullanıcısına yanıt

Kolpaı sıktım sucuklu yumurta yiyom

• Çizgileri değişmiş adamların, o kadar idol hazırlamıştım
  • 1. Aşama – Belge Yükleme

Bu aşamada klasik olarak belgelerinizi yükleyeceksiniz. Ama hiçbir burs başvurusunda bu kadar belge istenildiğini düşünmüyorum. Tapular, bordrolar, kasko bedelleri, sigortalar vs. havada uçuşuyor. Bunun için bayağı velilerinizden belge toplamanız gerekiyor. Üstün başarı bursu olduğundan mütevellit belgelerin çok önemli olmaması gerekirken dikkatli bir şekilde inceliyorlar. Eğer aile şirketiniz varsa şirket bilgilerini ve şirketin faaliyet raporuna kadar istedikleri oluyor.

2. Aşama – Online Sınav TYT

Geçen sene sınav online olarak bir panel üzerinden yapılmıştı. TYT dememin sebebi ise TYT mantığı gibi çok soru az süre ve TYT mantığı sorular vardı. Biraz görsel zekanızı da zorlayan sorular da var. Yanlış hatırlamıyorsam 60 soru 45 dakika gibi bir şey idi. Geçen sene online yapılırken 1. yapılışında sistem çökünce iptal edilip 2.yi yapmışlardı. Sorular basit ama TYT mantığına çok yakın. Görsel sorular yorabilir.

3. Aşama – Kişilik Testi

Bu testin süresi ve soru sayısını hatırlamıyorum ama genel olarak işe girerken yapılan kişilik mülakatlarından. Zaten sınavlar bir tane İK firmasının platformundan oluyordu. Burada sizin mizacınızı çıkartmaya çalışıyorlar ama eğer burs almak istiyorsanız biraz ideal bir tipleme bulmalısınız diye düşünüyorum. Eğer tüm şıkları da olumlu işaretlerseniz (ki bu da çok rahat anlaşılıyor) direkt elenirsiniz. Bir soru farklı şekillerde birden fazla kez soruluyor. O yüzden verdiğiniz her cevabı aklınızda tutun ki diğer sorularla kendinizle çelişmeyin. Eğer çelişirseniz geçmiş olsun.

4. Aşama – Kompozisyon

Bu Aşamayı Google Forms üzerinden yapmışlardı ve önümüzde 4 tane soru vardı. Bir soru “Şu ana kadar sizi en çok etkileyen kitap karakteri kimdir ve neden?”, diğer soru “Sizce ülkemizin en büyük problemi nedir? Nasıl Değiştirmek isterdin?”, diğer soru “Hayalin nedir?” vs. gibi sorular. Bu sorularda genelde Atatürk cevabını vermemeye çalışın çünkü artık sömürüldüğünü düşünüyorlar. Bu yüzden güncel, “popüler kültür” şahıslarını kullanabilirsiniz. Köy enstitüleri hakkında yazılmış kitaplar ve karakterleri iş görebilir. Tabii ki sizin tercihiniz kimi yazacağınız. Sorularda olabildiğince idealist takılmaya çalışın ve yüksekten yazın ne yazabilirseniz.

5. Aşama – 60 sn. Mülakat

Evet bu mülakat gerçekten 60 saniye. Belki de daha kısadır. Bana daha kısa gelmişti. Buradaki daha önceden açıklanmamıştı. Bir ekran açılıyor, kamera sizi kaydediyor ve verilen soruyu 60 saniye içinde cevaplamanız gerekiyor. Geçen sene çıkan soru yanlış hatırlamıyorsam “20 Yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz” gibi bir soruydu. 5 saniye düşünün. Sonra cevaplayın. Yine üstten konuşabilirsiniz.

1. Aşama için sorular verilmişti. Fakat sistem 19.00’da açıldığından dolayı bazı adaylar soruları görmeden girmişlerdi 1 dakikalık mülakata. Saat 19.11’de ise sorular paylaşılmıştı. Biraz kaotik bir ortam. Sorular şu şekilde imiş;
    2. Gelişen dünyada 40 yaşına geldiğinizde kendinizi nerede görmek istiyorsunuz? Bu noktaya ulaşmak için neler yapmanız gerekiyor? Ayrıca hangi birikim ve beceriler bu noktaya gelmenizde pay sahibi olacaktır? Bu birikim ve becerileri nasıl elde ediyorsunuz veya edeceksiniz?

6. Aşama – Online Mülakat

Eğer bu aşamaya kadar geldiyseniz geçmiş olsun. Son 120’ye kaldınız demektir. Size bir mail atılıyor. Burada saatler yazıyor mülakat hakkında. Ortalama 7 dakika sürüyor. Benim mülakatımda 4 kişi vardı. Biraz beklettiler açıkçası. Bir anda odaya alıyorlar ve direkt yapıştırıyorlar soruları. “Neden bu bölümü seçtin, ne yapmak istiyorsun, hayalin ne, şirketin olsa ne üzerine çalışırsın, hangi kitapları okuyorsun” gibisinden sorular soruyorlar.

Burada kesinlikle üstten konuşmayın. Anında anlarlar ve sizi çökertirler. Söylediğiniz her cümlenin, kelimenin dayanağı olsun. Mesela kitap olarak ne okuyorsun diye sorulunca Asimov’un kitaplarını beğeniyorum derseniz “Asimov kim, ne yazmış, neden ünlü?”. Hasan Ali Yücel Serisini okuyorum derseniz “Neden Hasan Ali Yücel, ne yapmış, niye okuyorsun ki, sebep göster” diye anında üzerine gidiyorlar. Hedefim “mass production” derseniz “Neden yazılım değil, neden insanlarla uğraşıyorsun ki, zor iş” gibisinden karşınıza çıkıyorlar. Bir de alanınızla ilgili terimlere hakim olun derim. Ben bölümümü söylediğim zaman “Madem bu bölümü okuyorsun, şu kelimeyi açıkla bakalım” deyip garip bir kelimenin tanımını vs. istemişlerdi. Allah’tan bildiğim yerdi fakat bilmiyorsanız çıkarım yapın derim. Dayanaklı bir çıkarım olsun ki zihninizi kullanabildiğinizi anlasınlar.

6. aşamada mülakata girmeden belgeler yüklüyorsunuz ve bunların arasında bir de “Başarı Yazısı” denilen bir dosya ekliyorsunuz. Buraya o zamana kadar yapmış olduğunuz başardığınız en önemli şeyi ve nedenini vs. yazıyorsunuz.

Yazdığım kaynak:

online yks lgs koçluk - tyt ayt
    TEV Üstün Başarı Bursu Mülakatları - Online YKS LGS Koçluk - TYT AYT
    https://www.unikocum.com/blog/tev-ustun-basari-bursu/

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.