Şimdi Ara

thevenin norton ve süper pozisyon teormleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
4.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • selam arkadaşlar..thevenin, norton ve süper pozisyon teoremlerinin fakları veya üstünlükleri nelerdir????cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

• thevenin gerilim hesaplama yöntemiyle devre cözme norton ise akım hesaplama yöntemiyle devre çözme manasına gelir.
    süperpozisyon ise toplamsallık kuralıdrı. kıısaca böyle uzun yolu ise bunların cözüm yöntemlerni ögrenmek basit seyler zaten
  • Verdiğin cevap için teşekkürler astral32 dostum..Çözüm yöntemlerini biliyorum ama bi türlü karşılaştırma yapacak veya üstünlüğünü belirticek cümlleri kuramıyorum....
  • üstünlük vs belirtemezsin ki zaten,hepsi farklı yöntemler

Thevenin:
    "Doğrusal direnç ve kaynaklardan oluşan bir devre, herhangi iki noktasına göre bir gerilim kaynağı ve ona seri bağlı bir direnç haline dönüştürülebilir."

Norton:
    "Doğrusal bir devre, herhangi iki noktasına göre, bir akım kaynağı ve buna paralel bir direnç haline getirilebilir."

Superpozisyon ise toplamsallık demektir.Lineer elemanlar ve bağımsız kaynaklardan oluşan bir devrede toplam cevap her bir kaynağın diğer kaynaklar sıfırken verdiği cevapların toplamıdır.
  • Borntobewild dostum..Hepsi farklı yöntemler ama aynı işlev için kullanılmıyorlarmı..yani hepsinde de akım veya gerilim bulmak için çözümleme yapmıyormuyuz?
  • Evet sonuçta hepsi birer çözüm yöntemi fakat dediğin gibi bir üstünlük yada karşılaştırma yapılabileceğini sanmıyorum.
  • bana norton thevenin ve superpozısyon yontemlerini öğretecek biri var mı elektroteknik dersini gecmem lazım
  • İngilizcen varsahttp://www.phys.ualberta.ca/~gingrich/phys395/notes/node18.html bu adresten faydalanabilirsin.Onun dışında kitap ya da başka yazılı bir kaynaktan çalışırsan daha yararlı olur kanaatindeyim.
  • Thevenin yönteminde belirlenen herhangi iki uç arası (bu uçlar direç vs gibi elemanların uçlarıdır) açık devre yapılarak bu uçların üzerindeki gerilimi bulma hesabıdır.Theveninde gerilim kaynakları kısa devre akım kaynakları açık devre yapılarak bu durumda belirlenen uçlar arasındaki gerilim hesaplanır.bu gerilim thevenin gerilimidir.daha sonra buna eş deger direnci bulmak için yine aynı durumda iki uç arası eş degeer direnç bulunur.Ve sonuçta devre bir kaynak bir eş deger direnç ve eger uçlar arası bir direnç varsa bu dirençten oluşur.

Süperpozisyon teoremi ise devrede birden fazla kaynak olduğunda bu kaynakların istenen yer üzerinde oluşturdugu gerilim veya akımlar ayrı ayrı (yani iki kaynakta gerilim kaynağı ise biri kısa devre diğeri nin etkisi ve ikinci durum) hesaplanarak toplam deger elde edilir.
  • Thevenin ztn norton un aynisidir tek farki thevenin de esdeger devre gerilim kaynagi ve buna seri bagli bir direnc , nortonda da akim kaynagi ve buna paralel bagli bir direnç var. Bence devreye göre hangsinin avantajlı oldugu degisir. Bagimsiz kaynaklar fazlaysa süperpozisyon cok ii bir secim olmayabilir.
  • Vize Sınavı için Hocanın Sorduğu Soru şu işin içinden çıkamadım yardımcı olursanız sevinirim
    Bir paraşütçü 220kV hattın bir fazına asılı kalsa bu durumu yansıtan norton theven'in eşdeğer devresini çiziniz?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.