Şimdi Ara

TOYOTA D-4D İLE DİZEL FOCUS (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
0
Favori
23.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1.6 109bg 240nm, overboostla 260nm (anlık olarak), Ghia + güvenlik paketinde, ESP, EBA, 6 airbag (toyota hesabıyla 8), sony mp3-cd çalar (ki sonradan taktırılmış imajı vermiyor bu çok önemli), çift bölgeli otomatik klima, 0-100 10.9sn, ortalama tüketim 5.5-6lt arası test verisi (fabrika değil okuduğum tüm yerli yabancı kaynaklar bu aralıkta ölçmüş) ki 109bg gücünde 1.6 motor ve o ağırlığa rağmen çok iyi değer.
  • e daha ne olsun
  • ARAŞTIRDIM EN AZ YAKIT KULLANAN

YARİS D-4 ARTIK KAÇ MOTOR BİLMİYORUM 3.7 litre.. vayy beaa..
  • bir motorun kaliteli olduğu beygir gücünden veya torkundan mı anlaşılır?
    mesela hyundai accent era 1.5, 110bg,ford 1.6, 109bg, demekki hyundai motoru ford tan daha kaliteli diyebilirmiyiz?
  • deee
  • quote:

Orjinalden alıntı: legendrider
    bir motorun kaliteli olduğu beygir gücünden veya torkundan mı anlaşılır?
    mesela hyundai accent era 1.5, 110bg,ford 1.6, 109bg, demekki hyundai motoru ford tan daha kaliteli diyebilirmiyiz?

Rengini belli et, PSA'nın TDCi'yı mı iyi diyorsun D-4D mi? Topic yavaş yavaş Cevizkıran'daki Fahrettin'le Sinan Bey'in tartışmasına dönüyor. En sonunda "ya tamam yaa tamam yaaa, Corolla daha iyi tamam yaaaa" diyeceğiz.
  • sadece motoruna bakılmasa daha çok yardımcı olunur bence. bu iki aracı kullanan varsa eksilerini, problemlerini, servis kalitesini, servis ücretlerini, mesela bütün fordlarda veya toyotalarda olan tipik arızaları yazsa arkadaşa daha çok yardımcı olunabilir.
  • Nedir bu ya? Resmen komedi... Yok tabi ki Focus en iyisi, yok tabi ki Corolla en iyisi. Tamam o zaman, sizin arabanızı almayan herkes aptal, bir siz akıllısınız. Kardeşim, her arabanın artıları vardır, eksileri vardır, birbirlerine karşı üstünlükleri ve zaafları vardır.

Motorda en iyi Ford'muşmuş. Nereden biliyorsun kardeşim? Ford'da, hemen arkasından Toyota'da başmühendis falan mıydın? Buna otoriteler bile cevap veremezken, burada şak diye cevabını yapıştırmışsın. Yuh diyorum sadece. Yuh!!!

Rengini belli etmiş, falanmış, filanmış. Kardeşim siz sempatizan mısınız? Neyin rengini belli etsin, tuttuğu pardon kullandığı arabanın ne olduğunu mu söylesin? Allah Allah yani! Takım tutar gibi araba tutuyorsunuz vesselam...

Adamlar yapıyor, size kavgasını vermek mi düşüyor?.. Siz değil, sırf egonuz konuşuyor. En iyi diye bir şey yoktur. Hiçbir zaman olmadı da...

Kıytırık bir araba için düştüğünüz durumlara bakın yaa. Yakışmıyor beyler...

Unutmayın, bu arabaları siz yapmadınız. Siz sadece parayı bastırıp satın aldınız. Evet sadece bunu yaptınız! Sadece bunu...

• MeE arkadaşım biraz sinirlenmiş olsa da söyledikleri büyük ölçüde doğru.
    Çok ince hesaplar sonucu ortaya çıkan ve Ar-Ge si için milyon dolarlar harcanan araçların her hangi biri çok iyidir demek güç. İki araba arasında kalan arkadaşım... insan bir arabaya aşık olur ve gider direk onu alır. focus veya corolladan birini alınca diğerini niye almadım diye hayiflanmamalisin.
    Zevk alarak binmelisin. Ayrıca şununda altını çizmek lazım. Artık 2.el diye bir şey kalmadı. O yüzden alacağın arabaya uzun yıllar binmeyi düşünüyorsan. basic donanım bir araba alma 36.000 YTL az para değil ama basic olacağına 2-3.000 YTL daha vermek kullanım zevkini çok arttırıyor.
    Ama az bineceksen donanım satarken nerdeyse hiç para etmiyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: MeE

Nedir bu ya? Resmen komedi... Yok tabi ki Focus en iyisi, yok tabi ki Corolla en iyisi. Tamam o zaman, sizin arabanızı almayan herkes aptal, bir siz akıllısınız. Kardeşim, her arabanın artıları vardır, eksileri vardır, birbirlerine karşı üstünlükleri ve zaafları vardır.

Motorda en iyi Ford'muşmuş. Nereden biliyorsun kardeşim? Ford'da, hemen arkasından Toyota'da başmühendis falan mıydın? Buna otoriteler bile cevap veremezken, burada şak diye cevabını yapıştırmışsın. Yuh diyorum sadece. Yuh!!!

Rengini belli etmiş, falanmış, filanmış. Kardeşim siz sempatizan mısınız? Neyin rengini belli etsin, tuttuğu pardon kullandığı arabanın ne olduğunu mu söylesin? Allah Allah yani! Takım tutar gibi araba tutuyorsunuz vesselam...

Adamlar yapıyor, size kavgasını vermek mi düşüyor?.. Siz değil, sırf egonuz konuşuyor. En iyi diye bir şey yoktur. Hiçbir zaman olmadı da...

Unutmayın, bu arabaları siz yapmadınız. Siz sadece parayı bastırıp satın aldınız. Evet sadece bunu yaptınız! Sadece bunu...

1.otoriterler gayet iyi cevap veriyorlar araba karşılaştırmaları hemen hemen bütün dergilerde var işkembeden teorini desteklemek için uydurma...
    2.burası araba donanım forumu burdaki kişiler ya arabadan azda olsa ilgisi sayesinde anlayan gerek donanım gerek motor olarak bunlarla ilgilendiği için az cok bilgisi olan kişilerdir yada araba alıcak ama özellik sıralaması yada görüş isteyen kişilerdir...
    3.üstteki alıntı yaptığım yazının bulunduğu başlıktaki istenilen şeye bak sonra yazı yaz...
    4.burda herkez görüş bildiriyor insanların görüşlerine saygın olmassa senin görüşünede kimse saygılı olmaz ve forumun ne amaçla hizmete sunulduğunu anlaman gerekir... bunuda ben anlatmayayım aklı başında buraya üye olup yazan kişilerin az cok bilgisi olur nereye ne diye üye olduğu hakkında...

• quote:

Orjinalden alıntı: Slazer
    1.otoriterler gayet iyi cevap veriyorlar araba karşılaştırmaları hemen hemen bütün dergilerde var işkembeden teorini desteklemek için uydurma...
    2.burası araba donanım forumu burdaki kişiler ya arabadan azda olsa ilgisi sayesinde anlayan gerek donanım gerek motor olarak bunlarla ilgilendiği için az cok bilgisi olan kişilerdir yada araba alıcak ama özellik sıralaması yada görüş isteyen kişilerdir...
    3.üstteki alıntı yaptığım yazının bulunduğu başlıktaki istenilen şeye bak sonra yazı yaz...
    4.burda herkez görüş bildiriyor insanların görüşlerine saygın olmassa senin görüşünede kimse saygılı olmaz ve forumun ne amaçla hizmete sunulduğunu anlaman gerekir... bunuda ben anlatmayayım aklı başında buraya üye olup yazan kişilerin az cok bilgisi olur nereye ne diye üye olduğu hakkında...

katılıyorum. Zevkler ve renkler tartışılmaz. Fanatikliğe bence de hayır ama bu forum tartışmak için var. Herkes görüşünü bildirecek. Benim fikrime destek ya da ters görüşler gelecek ki ben de bilgi düzeyimi artıracağım.

SAYGILARIMLA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanak -- 18 Ocak 2006 10:52:37 >

• quote:

Nedir bu ya? Resmen komedi... Yok tabi ki Focus en iyisi, yok tabi ki Corolla en iyisi. Tamam o zaman, sizin arabanızı almayan herkes aptal, bir siz akıllısınız. Kardeşim, her arabanın artıları vardır, eksileri vardır, birbirlerine karşı üstünlükleri ve zaafları vardır.

arkadaş abartmışsın sende. uykun vardı heralde

• senin ilgini çekmiyorsa ne işşin var o zaman buralarda Bİ LA DEEERR.
  • quote:

Dağdan gelmiş bağdakini kovuyor, karşılaştırma diye bir şey duydun mu sen? O mu bu mu derlerse bu çünkü budur budur denir. Burada yorumlarını sunan arkadaşlar egolarını tatmin ediyorlarsa, onların düşünme ve düşündüklerini söyleme haklarını kullananlara karşı çıkanlar da ezikliğini gidermeye çalışıyordur.

• Focusum.com sitesindeki forumlara bir göz atın...
    Toyotaclubtr'ye de bir göz atın..

Burada kullanıcı olmayanların da subjektif görüşleri olabilir ama üstteki linklerde kullanıcı görüşleri var.. Benim dikkatimi çeken focus forumlarında araçla ilgili pek çok şikayet var.. Toyota forumunda ise sorunlardan ziyade servis, satış ve diğer muhabbetler ağırlıklı gidiyor..

Araçtan memmun olma kriterleri kişiden kişiye değişir.. Mesela ben 2 adet Broadway kullandım, şu anda da 3. Toyota'mı kullanıyorum.. İlk Toyota'yı 2000 yılında 0 km aldım.. Gölbaşı civarında bariyerlere yaklaşık 100km hızla çarparak pert ettik..(Dalgınlık sonucu frene bile dokunmadan bariyerlere girme..) (Aracı ben kullanmıyordum bu arada..) Aracın kapısını açıp burnumuz bile kanamadan çıktık.. Aracın hem ön hem arkası mahvoldu..(Önce ön sonra arka döne döne, çarparak durduk..) Ama içerde en ufak bir tehlike oluşturacak durum olmadı.. Daha doğrusu içeride hiçbirşey olmadı.. ve tekrar araba alma konusunda marka olarak kesinlikle Toyota kararı verdim.. Sonra 1996 model Corolla XLI aldım, 2 yıl kullandım.. Bu 2 yıl süresince hiç.... tekrar ediyorum hiçbir sorunla karşılaşmadım.. Etrafımda Focus kullanan arkadaşlarım var.. Memmunmusun ? diye sorunca memmunum diyorlar.. Ama herhangi bir problem çıktımı ? diye sorunca tek tek saymaya başlıyorlar.. Bahsettikleri sorunların büyük kısmı ile Toyota'da karşılaşan hiç duymadım.. (Alttaki döşemenin yırtılması, soyulan iç aksam kaplamaları, arızalanan su devir-daim pompası, kabarıp dökülen boya (c-max kullanan arkadaş), arızalanan ve bir türlü tamir edilemeyen sunroof, elektrik-elektronik aksam arızaları, daha 1 haftalık araçta parke döşeli yollarda aracın heryerinden gelen takırtı-çıtırtılar vs...vs..vs..)

Focus kullananlar araçlarını seviyorlardır.. ve mutlaka geçerli pek çok sebebleri vardır.. Ancak aracını alırken sorun çıkarma ihtimali düşük olan bir araç almak istiyorum diyenler için bu iki marka arasında tercih Toyota'dır... ki bunu interneti biraz araştıran herkes görebilir..

Focus kullanmadım.. Ama aracın en çok öne çıkartılan özelliği yol tutuş.. Ben 5. aracımı kullanıyorum.. ve hiç bir virajdan çıkarken savrulup "Focus alsam yoldan çıkmazdım.." demedim.. Ben düşük hızlarda kullanıyorumdur, virajlarda "bakalım ne zaman savrulacak" deyip hız denemeleri yapmıyorumdur bilemem.. Ama sırf "Süper yol tutuşu var.." diye bir aracı almam.. Benim için önemli olan her gün, her saat, her dakikada problemsiz çalışacağına neredeyse emin olabiliceğim bir araçtır.. ki Toyota'lar bu konuda kendi tecrübelerimle söyleyebilirim ki ; "Mükemmel" bir araç.. Toyotanın hemen her modeli y.dışı sitelerde "Reliability" puanlarında tam not alıyor.. Benim de bir otomobilden en büyük beklentim bu "Güvenilirlik"

Yalnız tekrar hatırlatayım; Araba seçimi bir erkek için mantıktan çok duygu işidir.. Bir adam gider, bir Focus'a bakar, test sürüşü yapar, birde Toyota testi yapar.. Dışarıdan tasarımlarına bakar, dokunur "Ben bunu alıcam" der.. Her türlü öneri, yorum, tavsiye 2. planda kalır.. Buna da kimsenin sözü olamaz..

• bence focus un plastik kalitesi kötü.gerçekten toyota bu konuda daha iyi.ama focus da sürüş özellikleri konfor ve güvenlikte daha iyi.ama corolla nında servisleri daha iyi ve daha sorunsuz bir araç.şu da var corolla 1 sene sonra kasa yenilicek.valla ben olsam ikisinide almam.ama bir corolla sahibi olarak bu ikisi arasından sana focusu öneririm.çünkü focus corolla dan daha donanımlı ve daha yeni teknolojilere sahip bir araç.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Reason
    (...)İlk Toyota'yı 2000 yılında 0 km aldım.. Gölbaşı civarında bariyerlere yaklaşık 100km hızla çarparak pert ettik..(Dalgınlık sonucu frene bile dokunmadan bariyerlere girme..) (Aracı ben kullanmıyordum bu arada..) Aracın kapısını açıp burnumuz bile kanamadan çıktık.. Aracın hem ön hem arkası mahvoldu..(Önce ön sonra arka döne döne, çarparak durduk..) Ama içerde en ufak bir tehlike oluşturacak durum olmadı.. Daha doğrusu içeride hiçbirşey olmadı.. (...)

Geçmiş olsun, forumda myk09efe de seninkine benzer bir kaza yapmıştı Focus'la hatta fotoğrafları da var, sonuçta güvenlikte 5 yıldız almış bir araç söz konusu, yeri gelmişken hatırlatmak istedim.

quote:

Orjinalden alıntı: myk09efe

6 ekim Perşembe gecesi saat 22:30 sıralarında Ankara Esenboğa havaalanından Ümitköy istikametine doğru çevre yolunda giderken bir kaza geçirdim.150km hızla en sol şeritten giderken önüme otoyolda bir yaya(sarhoş herifin biri,tabiki kaçtı) çıktı.O sırada orta şeritte giden bir aracı solladığım için kısa farlarla gidiyordum ve bulunduğum bölgede hiç aydınlatma yoktu.Yayayı gördüğümde frenle durma mesafesini çoktan yitirmiştim.Sağa ve sola yaptığım sert hamlelerden sonra yayaya ve orta şeritteki araca çarpmaktan zorlukla kurtuldum.Hafif sola ve aşağı eğiminde etkisiyle kontrolü zorlaşan aracı tam topladım derken aracın sol arka lastiği muhtemelen lastiğin sert hamurundan dolayı yanak atma yaptı.Yani lastik janta oturduğu yüzeyden ayrıldı ve içindeki havanın boşalmasına böylelikledekontolu tamamiyle yitirmeme sebep oldu.Yolun içindeki 180 dercelik dönüşten sonra aracın sağ ön-yan ve arka kısmını gidiş istikametine göre soldaki bariyerlere çarptım.Ne oldu dersiniz???
    Aracın dış aksamında aracı pert ettiren hasarlar vardı.İlk patlayan sol arka lastiğin yanı sıra sağdaki 2 lastikde patladı hatta bu 3 jantta kırıklar oluştu ve sağ arka lastik denge kolları kırıldı.Ön tampon,ön kaput sağ ön çamurluk kapılar ve sağ arka çamurluk, arka kaput berbat halde. Aracın her iki yanındaki yan airbagler açıldı.Bunların ve kaymayı önleyen koltukların (açıkçası nasıl engelliyor bilmiyorum ama resmen koltuğa yapıştım) etkisiyle bana birşey olmadan araçtan çıkabildim.Saydığım bütün bu hasarın yanında aracın içinde kaza olduğuna dair açılan havayastıkları haricinde hiç bir belirti yoktu.Camlarda kırılmadı.
    Kaza sonrasında oturdum düşündüm "Acaba bendeki arac yol tutuşu daha kötü bir arac olsa ve takla atsam halim ne olurdu.Yada 15metre bariyerin yıkıldığı çarpmanın etkisiyle başka bir araçta halim ne olurdu???
    SONUÇ:
    Bende çok şükürki bir yaralanma yok.Eksper aracın pert edildiğini dün onayladı.Şu anda geçici olarak eski kasa hatchback benzinli kullanıyorum.Ve yeni arabamıda yarın sipariş edeceğim.Tabiki YENİ FOCUS.Ama bu sefer konforumdan biraz fedakarlık edip TDCİ motoru seçiyorum.Bu gün denedim ve açıkçası benide çok etkiledi.Gerek yakıt miktarı gerekse sağladığı değerler çok tatmin edici.26 yaşında genç bir Makina Mühendisiyim.Haliylede yine Hatchback.Kapıların gıcırtısı gibi şeyler halledilebilir şeyler.Ama güvenlik konusu bence vazgeçilmez.Eminim sizin içinde öyle.Kendi kendime söz verdim ve artık çokta hızlı araba kullanmıyorum.Ama uzun yollar yapmaya devam etmek zorundayım.
    Araç almayı düşünen arkadaşlara bir tavisyem olacak.Yolların binbir türlü hali var.Siz ne kadar dikkatli olsanızda diğer etkenler çok kötü durumlara sebep olabiliyor.Araba seçerken ilk bakacağınız şey güvenlik olsun ve lütfen hız yapmayın,tabi eğer TDCİ motorun cazibesine kapılmazsanız.Epeyce uzun oldu mesajım.Umarım geç saatin etkisiyle yanlış birşey yazmamış ve başınızı ağrıtmamışımdır.
     TOYOTA D-4D İLE DİZEL FOCUS

• Çok teşekkürler.. Geçmiş olsun dileklerin için..

Benim ki çok daha ağır bir kaza idi...

Becerebilirsem fotoğrafları atayım....

Akşam saatlerinde bulabildiğimiz bir makina ile çekmiştik o zamanlar.. Bu kadar ancak..

• Anlamadım ama fotoğraflara tıklayınca açılmıyor..

Fotoğrafların altındaki linkten açılıyorlar..
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.