Şimdi Ara

Turkiye'deki Ekonomik Krizin Zengin Kesimide Etkilemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
936
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ekonominin hali herkesin malumu. Alt gelir gruplari besininden keserek gecinebiliyor, orta gelir grubunun duzenli sekilde basit tuketim teknolojisi urunlerini (telefon, beyaz esya vb) veya nike gibi kalburustu markalardan kiyafet almasi dahi zorlasti.

Bunlarin olurken zengin yine zengin gibi bir algi var. Pek tabii bu ekonomik durum orta ust veya ust gelir grubunu oyle fakirlik seviyesinde bir darbogaza dusurmuyor, ancak bu grubun dahi eskisiyle ayni zenginlikte yasadigini dusunmek dogru degil.

Basir bir ornek vermek gerekirse cok isim yapmamis ama yinede basarili bir cerrah'in 2010 yilinda 0km range rover almasi kimseyi sasirtmazdi. Su an 0 km range rover'in giris modeli 2.5 milyon tl yuvarlak hesap. 2020 yilinda super ligde kalburustu 11 veya rotasyon oyuncusu olarak oynayan bir futbolcu dahi gidip 0km range rover alamaz. Hatta ve hatta 3 buyuklerin kadrosuna rotasyona girip opsiyon almasi icin getirdigi 1-2 milyon tl arasi senelik para alan futbolcular bile alamaz diger giderlerinden kismadan. Ornek verilen alt tarafi toplu uretimi yapilan luks segment bir araba ki buna ulkenin zengin kast edilen kesminin dahi ulasmasi zor artik, oyle listelere girip alinmasi gereken exotic sinifta bir araba degil yani.

Baska bir ornek vermek gerekirse 2010 yilinda, orta ust sinif kabul edilen kari-koca ozel sektorde 10-20 kisilik birimi yoneten alt seviye mudurluk makamina sahip bir cift, cocugunu kolaylikla ozel okullara gonderebilirdi. Sitesine girip hesap yaptim, Bilfen Camlica'da ilkokul egitim fiyati yemek ve kdv dahil 82,000 tl yuvarlak hesap. Ayda 6,800 liraya tekabul ediyor. Kariyer.net'te bakarsaniz muhasebe muduru maasi ortalama 6,000 & max 9,000 tl olarak verilmis. Pazarlama muduru maasi ise ortalama 8,000 & max 12,680 olarak verilmis. Bu cift dahi toplam 14,000 lira maasin neredeyse yarisini okula verip, hayat standartlarini ciddi derece dusurmek zorunda cocuklarini iyi bir ozel okula vermek istiyorsa. Ki bu Turkiye ortalamasinin cok cok ustu bir profil.

Kisacasi bu ekonomik durumun sadece alt ve orta gelir grubunu etkiledigini dusunmuyorum. Tum ulkenin yasam kalitesi ciddi sekilde dusmus durumda 2010larin baslarina gore, ki bu kulaga geldiginden daha kotu bir durum, nitekim Turkiye geriye giderken, dunya'nin buyuk kismi yerinde saymiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BerkKhan -- 21 Ağustos 2020; 20:24:43 >

• Hocam aylık 14 bin tl almak zenginlik değil bence. Benim zengin anlayışım fabrikası filan olan adamlar aylık 50 bin üstü kazanan kısım zengindir.

• Sürüntü köpek kullanıcısına yanıt

Katiliyorum. O orta ust gelir grubu kabul edilen kesme bir ornekti zaten.

C-seviye yonetici veya daha az hiyerarsili bir yerde genel mudur olmadan maasli isten zengin kabul edilecek seviyeye cikmak mumkun degil.

• Maaş alanlar daha da fakirlesti maaş verenler daha da zenginleşti . Neden mi ? Mesela bir öğretmen düşün enflasyon %50 olsa bile devletin verdiği %10 zam ile yetinmek zorunda . Oysaki bir fabrika sahibi enflasyonun %50 olduğunu görünce ürünlerine anında zammı yapıştırıp enflasyondan gram etkilenmemiş oluyor
  • Valla bu ülkede yaşamanın bedeli çok ağır

Tek dileğim imanla ölmek

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.