Şimdi Ara

tv kumandası iletişim protokolu iletişim şekli yardımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • tv kumandası iletişimi hakında bilgi arıyorum tk19 ile pc seri portuna devre kurdum ama tuşlara basınca sacma sapan rakamlar yazılar yazıyor tv kumandası ile pc kontrol yapmak istiyorum lütfen yardımcı olun bana

hazır programlar internete mevcut ama visual basic kod kaynaklarını yayınlamıyorlar bu yüxden pc yazdığım programa uydurmaya çalışacam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaybolanruh -- 6 Mart 2011; 12:17:19 >

• ingilizce biliyorsan çok kolay işin. İngilizce bilmiyorsan epey uğraşırsın

Googleda yeterli kaynak çıkacaktır. Birkaç arama kelimesini değiştir yeter.
    http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&biw=1366&bih=613&q=remote+control+code&aq=1&aqi=g10&aql=&oq=remote+contro&fp=c5a3c061f32dfc71

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HITM@N -- 6 Mart 2011; 12:21:23 >
  • hiç bişe anlamadım benim istediğim kumandanın tusuna basınca o tusun decimal veya hex decimel değerlerini okuyup işleme tabi tutmak
  • Google da arat diyorum nesini anlamadın. İngilizce bilip bilmedigini de söylesen fena olmaz. İngilizce biliyorsan milyonlarca kaynak vardır bu konu hakkında.

Neyse

Madem bilgisayar ile bağlantısını yaptın. (sanırım hyperterminalden gelen kodlara bakıyorsun)
    Ufak bir program yazıp seri porttan gelen karakterlerin ne olduğunu (decimal değerlerini) ekrana yazdır. Böylece hangi tuşa bastığında hangi karakterlerin geldiğini anlarsın.

Eğer bu programı yazamıyorum dersen, kumanda ile bilgisayar kontrolunu unut
  • googleden aratıyorum ingilizcem okadar iyi değil birde ben akkıllı kumanda kullanmayı kastetmiyorum evede günlük hayatta kullandığımız tv teyp vcd vs... gibi cıhazların kumandasını kullanmaya çalısıyorum ve tk 19 ile devremde tk19 un out bacağına bir transistör bağladım seri portun 2 nolu ucuna bağladım kumandanın tusuna basınca seri porttan aldığım kodlar hep aynı birkere basıyorum 73 yazıyor tekrar basıyorun 96 yazıyor tekrar basıyorum 73 ......diye gidiyor her tuş aynı oluyor
    seri porttan iletişimi kuruyorum programdan dolayı sıkıntım yok sadece kumandanın seri bilgi mi? yoksa pwm mi? wire mi? hangi iletişimi kullandığını iletişim protokolunu öğrenmek istiyorum
  • Kumandanızın modeline göre protokol SIRC (Sony) ya da RC5 (Philips)'dir.

Gelen veri standart bir seri data değildir. Dolayısıyla PC üzerinden IR kontrolü yapan yazılımlar DCD (data carriage detect) pininin durumunu sorgulayarak ilgili algoritmayı uygularlar.
  • TK19 sanırsam active low çıkış veriyor (datasheet e bakmak lazım). Yani sinyal algıladığında 0, sinyal yokken VDD civarında bir çıkış gerilimine sahip. Veri çıkış ucuna pull up direnci tak. Daha sonra çıkış pinini seri portta yazılımla uyumlu ilgili pine (genellikle DCD pinine) bağlayabilirsin. Seri porttan PC kontrolü yapmak istiyorsan WinLIRC, Girder gibi programlara ihtiyacın var. Ya da kod çözme işlemini kendin yazdığın bir programla da gerçekleştirebilirsin. Bunun için en azından sık kullanılan IR protokollerini bilmelisin. IR protokolleri bit sürelerini, bit bazında kodlama türünü, varsa başlık ve kuyruk bitlerini, tuşa sürekli basılması halinde ne yapılacağı gibi bilgileri tanımlar. Veri olarak da genellikle adres ve komut bitlerini taşırlar. Adres bitleri hangi cihazın kontrol edileceğini belirtir. Örneğin RC5 protokollü iki cihazınız olsun. Bunların adresleri çoğunlukla farklıdır. Bu sayede bir tuşa bastığınızda biri ilgiyi tepkiyi gösterirken diğeri etkilenmez. Komut bitleri ise hangi işlevin yapılacağını cihaza aktarır. Kimi zaman aynı protokole sahip cihazlarda X komutu farklı işlevler için kullanılabiliyor. Aşağıdaki linklerde detaylar mevcut.

http://www.lirc.org/receivers.html
    http://sbprojects.com/knowledge/ir/rc5.htm

quote:

Orijinalden alıntı: Hazar

Kumandanızın modeline göre protokol SIRC (Sony) ya da RC5 (Philips)'dir.

Gelen veri standart bir seri data değildir. Dolayısıyla PC üzerinden IR kontrolü yapan yazılımlar DCD (data carriage detect) pininin durumunu sorgulayarak ilgili algoritmayı uygularlar.

Kumandaları IR protokollerine göre sadece SIRC ve RC5 ile sınırlı tutmak yanlış. NEC protokolü de en az bu ikisi kadar yaygın olarak kullanılmakta. Bunun dışında RC6, JVC, Sharp... ve özelleştirilmiş çok sayıda protokol mevcut.

Son olarak USB üzerinden IR ile pc kontrolü yapmak istersen aşağıdaki devreleri inceleyebilirsin.
    http://hackaday.com/2008/10/30/how-to-usb-remote-control-receiver/
    http://forum.donanimhaber.com/m_44127038/tm.htm

• SIRC ve RC5 bir kumandada en sık gördüğümüz protokoller, kafa karıştırmayayım ve soruyu soranın internette yapacağı aramalarına mantıklı keywordlar sunabileyim diye bu ikisini yazdım.. Yazdığınız doğrudur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hazar -- 22 Mart 2011; 16:44:57 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.