Şimdi Ara

Uçaklarla ilgili herşey burada

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
459
Cevap
2
Favori
135.160
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet akadaşlar artık uçaklar içinde bir topic olsun istedim.Bu başlık altında uçaklarla ilgili sorularımızı ve bilgilerimizi paylaşalım.Elimden geldiği kadar cevap vermeye çalışcam sizde bilgiklerinizi paylaşırsanız inanıyorum faydalı bir şeytler ortaya çıkarırız.hadi bkalım

• avrupanın gözde ucaklarından raptormu yoksa rus yapımı migmi cevaplarınız bekliyom
  • quote:

Orijinalden alıntı: bobb

avrupanın gözde ucaklarından raptormu yoksa rus yapımı migmi cevaplarınız bekliyom
    ucak bölümlerinin tutmamasının nedeni ucakların pahalı olusumu yoksa ucak hakkında bişeyler bilenin az olmasımı yada diğer motorlu aracların daha kolay kulanılması alınması felanmı

• quote:

avrupanın gözde ucaklarından raptormu yoksa rus yapımı migmi cevaplarınız bekliyom
    quote:

Orjinalden alıntı: bobb

f-22 (raptor) %100 amerikan teknolijidir...

• quote:

Orijinalden alıntı: gyrmann

quote:

Alıntıları Göster
    ben şunu merak ediyorum. BU yolcu uçakları var ya, mesela THy onur air, fly air...... işte bu gibi firmaların kullandıkları yolcu uçakları. Bunlar hani hızlanıyo hızlanıyo pistten kalkıyorlar aa. işte o kalkış anındaki hızlarını merak ediyorum...Bİlen biri var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: gyrmann

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: gyrmann

quote:

bn amerikan teknolojisi deildir diye bişi sölemedim raptor avrupanın gözde ucaklarından biri dedim

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: gyrmann

quote:

bn amerikan teknolojisi deildir diye bişi sölemedim raptor avrupanın gözde ucaklarından biri dedim

Alıntıları Göster
    bugün23 nisan vatan gazetesinin arka sayfasında air force one ile ilgili birhaber var haberde air force oneın kanadına usame bin ladin ile ilgili not yazılmıs ve o an videoya cekilmiş internette yayınlanmıs bush ve cıa bu videoyu görünce cok sinirlenmiş(fotorafıda olabilir) o kadar ajanın koruduğu hazine gibi korunan air force oneın nasıl olupta bi adam tarafından boyandıına kızmıişlar sonradan saka olduu ortaya cıkmıs adamın teki boeing ucak almıs air force one süsü vermiş arkadaşlarına ajan kostümü giydirmiş ve ajanları atlatıp ucağın kanadına not yazdığı anı videoya cektirmiş

anlatımımı anlamıyanlar veya ayrıntılarla okumak isteyenler bugün vatan gazetesi alabilir

• quote:

ucak bölümlerinin tutmamasının nedeni ucakların pahalı olusumu yoksa ucak hakkında bişeyler bilenin az olmasımı yada diğer motorlu aracların daha kolay kulanılması alınması felanmı

Alıntıları Göster
    aslında uçakları çok merak ediyorum ama hiç anlamıyorum bakalım burda belki bişiler öğreniriz?

• quote:

Orijinalden alıntı: bulmaca_6060

aslında uçakları çok merak ediyorum ama hiç anlamıyorum bakalım burda belki bişiler öğreniriz?

Alıntıları Göster
    BEKİR arkadaşım,

Uçakların Take-off hızı ağırlık,zemin durumuna,verilen trimlere göre değişir.Fakat ortalama 108-167 knots hızla kalkar.Bu da km cinsinden 216-335 km/h hıza eşdeğerdir.
    Cruise uçuşta ise A340-321-320-310 VE B737-400-800 450 knots(900 km/h) hızla uçarlar.
    Canavarlarım benim

• Beyler kusura bakmayın foruma bir kaç gündür uğramıyordum.Ama Kobe_DJ sorunuzun yanıtını vermiş.Aynen katılıyorum verdiği değerler doğru.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gladiatör

Beyler kusura bakmayın foruma bir kaç gündür uğramıyordum.Ama Kobe_DJ sorunuzun yanıtını vermiş.Aynen katılıyorum verdiği değerler doğru.
    Glad nbr kardeşim sen açmasan ben açacaktım bu topici zaten ama benden önce davranmıssınHepimize hayırlı olsun millet.Ama yeterli soru ve ilgiye ulaşamıyoruzUmarım ilgi daha çok artar ve bilgilerimizi paylaşırız.Uçaklarla ilgilenen,merak eden ve aklında soru işareti olan herkesi bekliyoruz.Hayırlı topic'ler arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KOBE-DJ aka GRYPHON -- 27 Nisan 2006; 18:51:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KOBE-DJ aka GRYPHON

Glad nbr kardeşim sen açmasan ben açacaktım bu topici zaten ama benden önce davranmıssınHepimize hayırlı olsun millet.Ama yeterli soru ve ilgiye ulaşamıyoruzUmarım ilgi daha çok artar ve bilgilerimizi paylaşırız.Uçaklarla ilgilenen,merak eden ve aklında soru işareti olan herkesi bekliyoruz.Hayırlı topic'ler arkadaşlar.

Alıntıları Göster
    uçaklarla ilgili herkesin fikri bu kadar mı.ben bi konu açayım bari yeni nesil savaş uçağını duydunuz mu x-35 yada f- 35 de olabilir ( iki isimlede karşılaştım).

• quote:

Orijinalden alıntı: tr_smach

uçaklarla ilgili herkesin fikri bu kadar mı.ben bi konu açayım bari yeni nesil savaş uçağını duydunuz mu x-35 yada f- 35 de olabilir ( iki isimlede karşılaştım).

Alıntıları Göster
    işte bu da resmi

• quote:

işte bu da resmi

Alıntıları Göster
    Harrier'e benziyor biraz.Ha aklıma gelmişken bana harrier'in kalkış ve inişi ile ilgili video bulabilir misiniz ?Bizim bi arkadaş harrier'in helikopter gibi kalkıp indiğine inanmıyor.İddiayı kazanayım bi.

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: tr_smach

tr_smach iyi oku arkadaşım
    1-Uçaklar hakkında buraya yazılanlar fikir değil bilgilerdir.(bakınız:Kobe_DJ)
    2-Bir diğer konu uçaklar hakkında kulaktan dolma saçma sapan uyduruktan iki üç şey bilip açılmış bir topic değil bu.Uçaklar bizim işimiz.
    3-Soru sormuş ama cevap alınamamış kimse yok .Senin sorunada cevap veririrz yeterki soru sorulsun.
    4-İstersem sabaha kadar uçaklar hakkında teknik bilgi veririm.Ama çok spesifik konular olduğu için kafa karıştırır.Tabi mesleğiniz bu değilse.
    Bilmem anlatabildim mi?

Şimdi x-35'e gelirsek uçağın fiyatı 28 M $ ile 38 M$ arasında değişiyor.Bunu sebebi de kalkış yapılacak ortama göre 3 çeşit tipte tasarlanmış olması.Dikey kalkıp inebilenlerin fiyatı 38 M $.(ucuz dimi? hemen alalım)Lockheed-Martin firması tarafından üretilmektedir.Tek mürettebat ile uçar.kanat açıklığı yanılmıyorsam 13,71 metre kanat uzunluğu ise tam olarak 10,97 metre.Supersonic bir uçaktır (sesten hızlı).
    Yaklaşık 1000 kilometrelik görev radiusu vardır.Başka ne bilemk istiyosun???

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: tr_smach

Arkadaşım ne bu şiddet bu celal!

1-Burda yazdıklarım fikir değil bu meslekte elde ettiğim tecrübe ve kitabi bilgilerimdir.Sorusu ya da merakı olan herkese bu doğrultuda fazla spesifik olmadan(arkadaşların kafası karışmaması için) yardımcı olmaya bilgilendirmeye çalışıyorum.
    2-Bu topicten başka bi topic daha var(uçakların kalkış hızları) konu karışıklığı olmasın diye bi yerde toplamak istiyoruz.Ama uyarmama rağmen arada arkadaşlar oraya atıyor dolayısıyla oraya da cevap yazıyoruz.Oradakileri de bi oku ondan sonra yorumda bulun

X-35'E GELİNCE!GLAD ARKADAŞIMIN YAZDIKLARINA KATILIYORUM.SANIRIM MOTOR VE YAPIYI BANA BIRAKMIŞ!F-35 JOINT STRIKE FIGHTER OLARAK DA BİLİNİR!GLAD ARKADAŞIMIN DEDİĞİ GİBİ ÜRETİCİSİ LOCKHEED MARTIN'DİR.
    MOTORU BİLDİĞİNİZ F-22 RAPTOR MOTORUNUN GELİŞTİRİLMİŞ HALİDİR!TURBOJET,LOW-BYPASS BİR MOTORDUR!JSF'DE BU TURBOJET MOTOR UÇUŞ KOMPARTMANIN ARKASINA YERLEŞTİRİLMİŞ BİR LİFT FAN'INA TAHRİK VERİR!BU FAN DİKEY KALKIŞ VE İNİŞLERDE UÇAĞIN BURNUNDAKİ YÜK DENGESİNİN SAĞLANMASI İÇİN KULLANILIR!AYRICA HER İKİ KANADA MOTORUN HPC(HIGH PRESSURE COMPRESSOR) KADEMESİNDEN ALINAN Bİ MİKTAR HAVA DUCT'LAR ARACILIĞIYLA KANADA BİNEN YÜKÜ AZALTMASI VE DENGE SAĞLAMASI AMACIYLA YÖNLENDİRİLİR BU SAYEDE UÇAK HPC'NİN YÜKSEK BASINÇLI HAVASIYLA TEPKİ SAĞLANIP UÇAK KANATLARDAN DA YUKARI KALDIRILIR!
    VE SON OLARAK ASIL TEPKİYİ SAĞLAYAN EGZOST NOZZLE ARACILIĞIYLA UÇAK DİKEY KALKIP İNEBİLİR.BUNU UÇAĞIN NOZZLE'NA AŞAĞA YÖNDE KUMANDA VERİLEREK YAPILIR!BU İŞLEMLE TEPKİYİ YERE VERİR!BU TEPKİYLE DE UÇAK DİKEY YÖNDE AŞAĞA VE YUKARI HAREKET EDEBİLİR.BU UÇAKLARDA NOZZLE TELESKOBİK Bİ YAPIYA SAHİP OLUP TÜM UÇAKLARDAKİ GİBİ TİTANYUM ALAŞIMDIR.(NORMALDE EGZOST NOZZLE DİĞER UÇAKLARDA SABİT OLUP HAREKET ETMEZ)

BU ARADA GÖVDE YAPISI KOMPOZİT AĞIRLIKLIDIR!VE AYRICA BU UÇAKTA SİLAH ÇEŞİTLİLİĞİ AZALTILMIŞ DURUMDADIR BUNUN DA SEBEBİ RADARA YAKALANMA OLASILIĞINI AZALTMAKTIR!

tr_smach arkadaşım ordan bakınca bunlar fikir gibi mi yoksa bilgi ve tecrübe gibi mi geliyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KOBE-DJ aka GRYPHON -- 2 Mayıs 2006; 16:14:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Razer

Harrier'e benziyor biraz.Ha aklıma gelmişken bana harrier'in kalkış ve inişi ile ilgili video bulabilir misiniz ?Bizim bi arkadaş harrier'in helikopter gibi kalkıp indiğine inanmıyor.İddiayı kazanayım bi.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Bindalmg

Cevap Bekliyorum.Please

• quote:

Orijinalden alıntı: Razer

quote:

Orjinalden alıntı: Bindalmg

Cevap Bekliyorum.Please

Alıntıları Göster
    ben şunu merak ediyorum. BU yolcu uçakları var ya, mesela THy onur air, fly air...... işte bu gibi firmaların kullandıkları yolcu uçakları. Bunlar hani hızlanıyo hızlanıyo pistten kalkıyorlar aa. işte o kalkış anındaki hızlarını merak ediyorum...Bİlen biri var mı?

hava harp okulunun seçmelerinde t-41d kullanmıştım orada 60 km/h hıza gelince uçak havalanabiliyordu yanlış hatırlanamıyorsam tabi üstünden 5 yıl geçti Mühendislikte okuyanlar için mezun olduktan sonra 1,5 yıl eğitim görüp sivil havayollarında pilot olunabiliniyormuş sanıyorsam.Bu konu hakkında fikri olan varsa,paylaşırsa sevinirim

• Son Dakika

Ermenistan'daki en büyük havayolu şirketi Armavia Havayolları'na ait 100 kişi taşıyan yolcu uçağının Rusya'nın Kara Deniz kıyısındaki Soçi kenti yakınlarında düştüğü bildirildi.
    Rus RIA ajansı, Ermenistan'ın başkenti Erivan'dan, Rusya'nın deniz kıyısındaki Soçi kentine gitmek için havalanan uçağın enkazının bölgeye gönderilen amfibi bir uçakla tespit edildiğini duyurdu.
    Rusya Olağanüstü Haller Bakanlığı sözcüsü Viktor Beltsov konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Airbus 320 tipi uçağın, TSİ 01.15'te Soçi kenti yakınlarında radar ekranlarından kaybolduğunu belirtti. Uçakta en az 5 çocuğun bulunduğunu söyleyen Beltsov, kötü hava koşullarının kurtarma çalışmalarını güçleştirdiğini kaydetti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: highkinetic

hava harp okulunun seçmelerinde t-41d kullanmıştım orada 60 km/h hıza gelince uçak havalanabiliyordu yanlış hatırlanamıyorsam tabi üstünden 5 yıl geçti Mühendislikte okuyanlar için mezun olduktan sonra 1,5 yıl eğitim görüp sivil havayollarında pilot olunabiliniyormuş sanıyorsam.Bu konu hakkında fikri olan varsa,paylaşırsa sevinirim

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: highkinetic

Bekir arkadaşımız da sormuştu açıklamıştım!Bu topicte yazıyor dikkatli okursan farkedeceksindir!
    Ama yine de yazayım;

Uçakların Take-off hızı ağırlık,zemin durumuna,verilen trimlere göre değişir.Fakat ortalama 108-167 knots hızla kalkar.Bu da km cinsinden 216-335 km/h hıza eşdeğerdir.
    Cruise uçuşta ise A340-321-320-310 VE B737-400-800 450 knots(900 km/h) hızla uçarlar.
    Canavarlarım benim

Bu arada 1,5 yıllık eğitimi alınca pilot olabiliyorsun!ilk tercih sebebi uçak mühendisliği mezunu olmak!Ama farklı bi mühendislik okuyup sağlam torpilin varsa o da oluyor ne yazıkki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KOBE-DJ aka GRYPHON -- 3 Mayıs 2006; 10:32:25 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.