Şimdi Ara

VDSL2 destekli Airties 5650 veya Zyxel 3312? (Zyxel 3312 alındı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
8.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

VDSL2 destekli bir modem arayışı içerisine girdim ve başlıkta belirttiğim iki Airties 5650 ve Zyxel 3312 cihazları arasında kararsız kaldım.
    Her iki modemin de fiyatı yaklaşık olarak aynı.

http://www.vatanbilgisayar.com/air-5650-300mbps-kablosuz-n-adsl2--4-port-modem-_-vdsl2-router.html (239 TL)
    http://www.vatanbilgisayar.com/vmg3312-300mbps-vdsl2_vpn_fiber-destekli-kablosuz-n-4-port-adsl2--modem.html#genel-bakis (236 TL)

Benim için aşağıdaki iki özellik önemlidir:
    - VDSL2 desteği
    - Geniş kapsama alanı

Örneğin 5650'de torrent desteği var, fakat kullanmayacağım bir özellik olduğundan benim için bir artı teşkil etmemektedir.

Sizce hangisini tercih etmeliyim ve neden?
    Veya bu fiyatlara yakın daha iyi bir alternatif var mıdır?

Değerli yardımlarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pixelcik -- 13 Mayıs 2014; 11:27:27 >

• pixelcik P kullanıcısına yanıt
    Her ikiside dahili anteninden dolayı pek kablosuz performansı olmaz. Elinizde VDSL modem varsa Access Pointlere yönelin..

Bu arada illaki Vatandan almanıza gerek yok.. Buralarda pahalı satıyorlar.

5650 209TL http://www.akakce.com/modem-adsl/en-ucuz-airties-air-5650-fiyati,874121.html
    3312 190TLhttp://www.akakce.com/router/en-ucuz-zyxel-vmg-3312-vdsl-adsl2-ve-fiber-300-mbps-4-port-kablosuz-modem-fiyati,2252238,,,,2.html

5650 usbsi DLNA HDD den mkv flimleri stream edemiyor..
    3312 de mkv leri stream edebiliyor.

5650 de Torrent var
    3312 de yok

bunlar dışından pek fark yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 1 Mayıs 2014; 12:52:22 >

• mehmet_alp M kullanıcısına yanıt
    Yanlisiniz var, airties 5650 dlna ile filmleri tv ye aktarabiliyor.

@pixelcik

zyxel yerine, kesinlikle airties 5650 alin.
  • alierr A kullanıcısına yanıt
    5650 nin usb si üzerinden mkv flim izledinizmi? Ben LG tv de ne yaptıysam olmadı. Ama zyxel de çatır çatır açtı. Ayrıca Airties firması ile de bunu görüştüm doğrulandı. Sanırım bu yüzden 5650ni V2 si yolda..

5650 de chip inden ses geliyor (Çok mühim değil, hassas kulak gerekiyor, Ama ses varsa titreşim yapan bişi vardır. buda ömrü kısaltır).. Arkadaş Torrent deseydi kesinlikle 5650 ama Torrent önemsizmiş o zaman 3312 yi tavsiye ediyorum. Elbette N66 (Bu cihazda tecrübem yok) daha güzel olduğuna eminim. Bu sorunlar üzerine acaba elimdeki 5650 de bir sıkıntı olabilir diye ikinci bir 5650 yi de test ettim.

5650 de upnp problemi var. xbox live de bağlantı sorunu var illa DMZ ayarı yapmak gerekiyor.. LG tv lere smart phone üzerinden kontrol sıkıntıları var. VDSL bağlantının Trafik türü ATM ise yandın, hatta bağlanmıyor. Bunlar bendeki tecrübeler.

İnternet performansları 5650 ile 3312 aynı. Her ikisini de kullandım.

Evet, 5650'nin usb portundan 1080p yify riplerini izledim. filmi ileri geri sarma hizida cok hizliydi. gerci film 2gb ti.

tv lg LM660s

benim 5650'den de cok az bir tiz ses geliyor.

upnp icin bir fiktim yok.

smart phone uzerinden kontrol de hic bir problem yasamadim. gerek ios, gerek androidte...
    yasadiginiz problem telefonunuz yada tv nizden kaynakli olabilir. bence bu sorunun neyden kaynaklandigini tespit etmek zor. hele ki telefonunuz android ise...
    lg'nin yazilimi problemli olabilir, marketteki yazilim problemli olabilir, sizin tlfnu tam olarak desteklemiyor olabilir vb........
    bu sorunu 5650'de aramak dogru gelmedi bana. cunku ucu cok acik :) tv yi telefondan kontrol etmek cok muhim degil zaten. 10 liralik fare de is gorur.

gelelim vdsl sorununa, evet haklisiniz bazi hatlarda, baska modemlerin baglandigi vdsl hattina 5650 baglanamiyor(muş). cihazin kutusunun ustunde turkiye deki tum vdsl/adsl hatlarina uyumludur yazmasina ragmen!!!

5650'yi islemcisi, ram ve vdsl icin almistim.
    zyxel'in yeni cikan vdsl modemi VMG8924 (450tl) ile ayni islemciyi kullaniyorlar.

ayrica 5650 v2 suan sadece ttnet firmwareli. ileride standart yazilim icin 5650v2 cikar mi gorecegiz artik.

son olarak asus dsl-n66u da daha cok problem var.
    zirt pirt firmware cikartiyorlar ve tivibu ev desteklemiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alierr -- 1 Mayıs 2014; 21:44:43 >

bende HTC DesireS, GM Discovery, LG LN575s, LG LW5500 var. 5650 de çalışmadı, 3312 de problem yok. 5650 de TV de eşleştirme şifre kurusu geliyor ama içi - rakam yok.
    xBox 5650 live ye bağlanamadı, 3312 de sorun olmadı.

2TB lık hdd MKV filmler de 5650 ile bağlandığımda TV DLNA tv de tanınmayan format dedi ve oynatmadı. 3312 de problem olmadı.

VDSL ile 5650 hattıma bağlanmadı, 3312 de bağlandı. Bunlar benim şahsen yaşadığım problemler.

3312 in işlemcisini bilmiyorum ama torrent, download çoklu bağlantılarda her iki modemde şişme yapmadı. Yani ara sıra modemi kapat aç gerek yok. Her ikiside LAN dan WLAN dan MAC kontrolü var.

Ben müşteri hizmetlerini VDSL bağlantı problemi için aramıştım. Diğer sorunları bir şekilde hallederdim. Torrent, server vs için zaten atom pc mevcut. Ağ yönetimimi için RB450G de mevcut. (Mikrotik demişken denemedim ama forumlarda 5650 nin VDSL bağlantıda Bridge modda çalışmadığını okudum) Şimdilik Bridge ile uğraşmıyorum. VDSL modemin kablosuzlarını kullanmıyorum çünkü ağın mikrotik frewaldan kontrol etmem gerekiyor. buradan da zaten 3 adet ev içi 1 adet çatı access pointine dağılıyor.

ama Airties e karşı sempatim var. 5650 de VDSL modda bağlanabilseydim bu modem ile devam ederdim.

Bir soru. Önceleri Torrent için Ducki NAS ve Popcornhour A200 kullandım, elektrikler gidip geldiğinde aktif torrent lerin kontrol edilmesi çok uzun sürüyordu. indirilen filmlerin ağ üzerinden aktarılması 4MB/sn ile aktarım oluyordu bunlarda durum nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmet_alp

bende HTC DesireS, GM Discovery, LG LN575s, LG LW5500 var. 5650 de çalışmadı, 3312 de problem yok. 5650 de TV de eşleştirme şifre kurusu geliyor ama içi - rakam yok.
    xBox 5650 live ye bağlanamadı, 3312 de sorun olmadı.

2TB lık hdd MKV filmler de 5650 ile bağlandığımda TV DLNA tv de tanınmayan format dedi ve oynatmadı. 3312 de problem olmadı.

VDSL ile 5650 hattıma bağlanmadı, 3312 de bağlandı. Bunlar benim şahsen yaşadığım problemler.

3312 in işlemcisini bilmiyorum ama torrent, download çoklu bağlantılarda her iki modemde şişme yapmadı. Yani ara sıra modemi kapat aç gerek yok. Her ikiside LAN dan WLAN dan MAC kontrolü var.

Ben müşteri hizmetlerini VDSL bağlantı problemi için aramıştım. Diğer sorunları bir şekilde hallederdim. Torrent, server vs için zaten atom pc mevcut. Ağ yönetimimi için RB450G de mevcut. (Mikrotik demişken denemedim ama forumlarda 5650 nin VDSL bağlantıda Bridge modda çalışmadığını okudum) Şimdilik Bridge ile uğraşmıyorum. VDSL modemin kablosuzlarını kullanmıyorum çünkü ağın mikrotik frewaldan kontrol etmem gerekiyor. buradan da zaten 3 adet ev içi 1 adet çatı access pointine dağılıyor.

ama Airties e karşı sempatim var. 5650 de VDSL modda bağlanabilseydim bu modem ile devam ederdim.

Bir soru. Önceleri Torrent için Ducki NAS ve Popcornhour A200 kullandım, elektrikler gidip geldiğinde aktif torrent lerin kontrol edilmesi çok uzun sürüyordu. indirilen filmlerin ağ üzerinden aktarılması 4MB/sn ile aktarım oluyordu bunlarda durum nedir?
    mehmet_alp ve alierr,
    verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Her iki modem de dahili anten olduğundan çok fazla verim alamayacağım galiba, çok ihtiyaç duyarsam bir tane de ap alırım.
    3312'nin anten kazanımı 3dBi, 5650'nin anten kazanımı 2dBi. Bu benim farkedebileceğim bir fark mıdır?

Bir de anladığım kadarı ile 5650'nin işlemcisi daha iyi, ama marka olarak Zyxel kafamda bir tık önde.
    Bu modeme:
    - 5 adet notebook,
    - 1 adet TV,
    - 1 adet PS3,
    - 5 adet telefon,
    - 1 adet ses sistemi,
    - 2 adet ipad,
    - 1 adet media player,
    - 1 adet apple tv
    olmak üzere toplamda 17 adet cihaz bağlanacak, dolayısıyla 3312 alsam bu yükü kaldırabilecek mi?

Şu an kullandığım Airties RT205 bu yükü kaldıramıyor, zaten 8 yıldır kahrımı çekti, sürekli resetlemek zorunda kalıyorum.
    Modemi değiştirince hattımı da VDSL2'ye taşımayı planlıyorum.

AIR 5650 işini görecekir . ben kullanıyorum memnumum.
    Siz bayagi network kurmussunuz :)

Bu arada airtes servisi size ne dedi? ozellikle vdsl baglantisi sorunu hakkinda? servise hic yolladiniz mi? (airties size ne dedi cok merak ediyorum)

bridge mod calisiyor artik. duzeltileli uzun zaman oldu.

kaynak:
    https://forum.pfsense.org/index.php?topic=68480.0
    VDSL konusunda, daha önce boyle bir kaç şikayet aldiklarini ama sebebini bilmediklerini söyledi. Zyxel modem ara yüzünden sebebinin hattima ATM kodunda trafik protokulu uygulandigini gördüm. Normalde VDSL ptm protokolunden calisir.5650 bence bu yüzden baglanamadi. Aslında telekomun sucu denilebilir. Fakat zyxel ve huawei VDSL olarak baglaniyor.
    Ayrica dlna uzerinden mkv problemi oldugunu teyit etti. Fakat sizde problem yokmus. Airties yetkiliside celiski oldu. Bu tur debeplerden cip set ses vs.. 5650 v2 piyadaya girecegini belirtti. Ama sizin 5650 tecrubesinden sonra bu yetkili den suphe duymaya basladim. Asil olan son kullanici tecrubesidir dimi.
    Bu arada telden yazim karakteri baya kotuboldu. Note3 reklami cakmislar..
    Dlna den, sadece birkac tane mkv denedim. Baktim tv de film acildi, 3-5 dk izledim kapattim. amacim kisa bir test idi. ileri geri alinca da sorun olmadi.
    (hepsi 2gblik 1080p yify ripi idi)

belki dlna gercekten sorunludur.
    kesinlikle zyxel 3312 tavsiyem olur çekim alanı gayet iyi birde ac modem olan yeni ürün VMG8924 300MBPS-1300MBPS VDSL2/VPN/3G DESTEKLİ KABLOSUZ-AC 4 PORT ADSL2+ MODEM bu ürün ise şuan ülkemizde 1 numara
    @pixelcik
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasan tab

kesinlikle zyxel 3312 tavsiyem olur çekim alanı gayet iyi birde ac modem olan yeni ürün VMG8924 300MBPS-1300MBPS VDSL2/VPN/3G DESTEKLİ KABLOSUZ-AC 4 PORT ADSL2+ MODEM bu ürün ise şuan ülkemizde 1 numara
    @pixelcik

noktasından virgülüne kadar katılıyorum ZyXEL VMG8924 modeli şuan piyasadaki en iyi modemdir
  • quote:

Orijinalden alıntı: laxi

quote:

Orijinalden alıntı: hasan tab

@pixelcik

noktasından virgülüne kadar katılıyorum ZyXEL VMG8924 modeli şuan piyasadaki en iyi modemdir

Alıntıları Göster
    Evet size hak veriyorum, Zyxel 8924 piyasadaki en iyi modemlerden biri, belki de en iyisi, fakat ciddi anlamda fiyatı yüksek.

Önerilerinizi dikkate alarak marka seçimi olarak Zyxel ve dolayısıyla model olarak 3312'yi tercih ettim.
    Şu an itibari ile modemin siparişini vermiş bulunmaktayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: pixelcik

Evet size hak veriyorum, Zyxel 8924 piyasadaki en iyi modemlerden biri, belki de en iyisi, fakat ciddi anlamda fiyatı yüksek.

Önerilerinizi dikkate alarak marka seçimi olarak Zyxel ve dolayısıyla model olarak 3312'yi tercih ettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: laxi

quote:

Alıntıları Göster
    Dün Zyxel 3312 modemim geldi, kurulumunu geç bir saatte yaptığım için çok fazla kurcalayamadım.

WiFi kapsama alanını WiFi Analyzer programı ile ölçtüm, dahili anten olmasına rağmen yeterli seviyede.
    Önceki modemim olan Airties RT-205 çift antenli ile aynı kapsama alanına sahip.

Bir de hız testlerinde Airties RT-205 ile 10Mbit'i geçemezken Zyxel 3312 ise 12Mbit civarlarında.
    Bu testi peş peşe ve bir kaç kez denememe rağmen aynı sonuçları aldım.
    Demek ki hızın artışında modem de etki edebiliyormuş.

Şimdi sıra hattımı VDSL'e geçirmeye geldi

• quote:

Dün Zyxel 3312 modemim geldi, kurulumunu geç bir saatte yaptığım için çok fazla kurcalayamadım.

WiFi kapsama alanını WiFi Analyzer programı ile ölçtüm, dahili anten olmasına rağmen yeterli seviyede.
    Önceki modemim olan Airties RT-205 çift antenli ile aynı kapsama alanına sahip.

Bir de hız testlerinde Airties RT-205 ile 10Mbit'i geçemezken Zyxel 3312 ise 12Mbit civarlarında.
    Bu testi peş peşe ve bir kaç kez denememe rağmen aynı sonuçları aldım.
    Demek ki hızın artışında modem de etki edebiliyormuş.

Şimdi sıra hattımı VDSL'e geçirmeye geldi

Alıntıları Göster
    Geçiş öncesi tarifem Ultranet 16'ya kadar dı, şimdi Hipernet 24'e kadar tarifesine geçiş yaptım.
    Her ikisi arasındaki hat değerleri aşağıdaki gibidir.

• quote:

Geçiş öncesi tarifem Ultranet 16'ya kadar dı, şimdi Hipernet 24'e kadar tarifesine geçiş yaptım.
    Her ikisi arasındaki hat değerleri aşağıdaki gibidir.

Alıntıları Göster
    modem 5650 vdsl2 degerlerım

• quote:

Orijinalden alıntı: aycin

modem 5650 vdsl2 degerlerım

Alıntıları Göster
    benda bugün zyxel vmg3312 b10b modelini aldım ttnet ten şuan güzele benzior daha önce airties 5452 vardı gerçekten güzeldi aratmıyacağın inanıyorum yanlız bunun kasası beyaz ve dik duruyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmet_alp

5650 nin usb si üzerinden mkv flim izledinizmi? Ben LG tv de ne yaptıysam olmadı. Ama zyxel de çatır çatır açtı. Ayrıca Airties firması ile de bunu görüştüm doğrulandı. Sanırım bu yüzden 5650ni V2 si yolda..

5650 de chip inden ses geliyor (Çok mühim değil, hassas kulak gerekiyor, Ama ses varsa titreşim yapan bişi vardır. buda ömrü kısaltır).. Arkadaş Torrent deseydi kesinlikle 5650 ama Torrent önemsizmiş o zaman 3312 yi tavsiye ediyorum. Elbette N66 (Bu cihazda tecrübem yok) daha güzel olduğuna eminim. Bu sorunlar üzerine acaba elimdeki 5650 de bir sıkıntı olabilir diye ikinci bir 5650 yi de test ettim.

5650 de upnp problemi var. xbox live de bağlantı sorunu var illa DMZ ayarı yapmak gerekiyor.. LG tv lere smart phone üzerinden kontrol sıkıntıları var. VDSL bağlantının Trafik türü ATM ise yandın, hatta bağlanmıyor. Bunlar bendeki tecrübeler.

İnternet performansları 5650 ile 3312 aynı. Her ikisini de kullandım.

Sizin sorununuz sanirim modem ayarlarinda bulunan kullanici izolasyonu secenegi. Ben baska bir modemde upnp dlna vs sistemlerde bu secenegin aktif olmasi yuzunden baglanma ve kontrol sorunu yasamistim. Bir deneyin.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.