Şimdi Ara

Wingspan Oyunu Dil Dosyalarını Açma ve Paketleme (Resimli)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
6
Favori
600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Wingspan Oyunu Dil Dosyalarını Açma ve Paketleme (Resimli)

ÇEVİRİ KONUSU TAŞINMIŞTIR. ÇEVİRİ KONUSUNA GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Bu oyunun masaüstü kutu oyunu versiyonunu eşimle oynuyoruz ve şimdiye kadar oynadığım en güzel kutu oyunlarındandır kendileri.

Bende oyunu Türkçeye çevirmeye karar verdim.

Oyunun yapımcılarına dil dosyaları için mesaj attım fakat yardımcı olmadılar ve çok zor işlem olduğunu, yeni diller eklemeyi planlamadıklarını belirttiler.

Buradan tanıştığım Nicola arkadaşım 2-3 gün uğraştıktan sonra dil dosyalarına ulaşıp paketlemeyi çözdü ve bende oyunu çevirmeye başladım.

Buradan kendisine çok teşekkür ediyorum çok zaman harcadı dosyalara ulaşabilmek için.

Toplam satır sayısı: 42205

Wingspan Steam Sayfası

------------------------------

25.07.2024 Arkadaşlar dil dosyası çok sıkıntılı olduğundan ancak yeni sorunları çözebildim ve şu anda çeviriye başladım. Çok fazla satır var ve oyunun bütünlüğünü bozmayacak şekilde çeviri yapmam gerektiğinden çeviri yavaş ilerliyor. Özellikle kuş isimlerini çevirmeye geçtiğimde araştırmalarda yapıp yanlış bir çeviri yapmamak adına çok zaman harcayacağım gibi duruyor. Bakalım şu anda sıkıntıları çözmüş bir şekilde çeviri yapmanın tadını çıkarmaya çalışıyorum :)

09.08.2024 Arkadaşlar çeviriye tam gaz devam ediyorum fakat bu kadar emek bir güncelleme çıktığında boşa gidecek diye de canım sıkılıyor. Yeni güncelleme gelirse tüm çevirdiğim bu satırları ancak tek tek yeni dosyaya taşınırsa yeni sürüme uyarlanabilir. Yeni sürümle gelen satırları bu dil dosyasına eklemeye kalkarsam dosya çalışmaz. Dil dosyası çok sıkıntılı. Buna bir çözüm bulabilen olursa yazsın.

10.08.2024 Çeviri an itibariyle bitti (saat 01:26). Özellikle oyundaki bonus kartlarında belirtilen hedefleri ayarlamak için çok fazla uğraştım. 446 tane kuş ismini oyun görevlerini bozmadan Türkçeleştirmek gerçekten şu ana kadar yaptığım en zor çeviri işiydi. Test ettikten sonra yamayı herkesle paylaşacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MOSAD -- 10 Ağustos 2024; 20:38:21 >

• Başka oyunlarda da dil dosyalarına erişmede problem yaşayan arkadaşlar olabilir diye burada hangi programları kullandım ve dosyaları nasıl açtım görselleriyle paylaşıyorum. Belki birilerinin işine yarar.

Kullandığım Program Linkleri

UABEA

Unity Text 2

1. DİL DOSYASINI ÇIKARTMAK

İlk olarak oyun dizinindeki data.unity3d dosyasını UABEA ile açıyoruz. Oyunun yüklü olduğu dizinde Wingspan_Data klasöründedir.

Açılır menüden resources.assets seçip Export deyip istediğimiz yere kaydediyoruz assets dosyasını.

Oyunun yüklü olduğu dizinde Wingspan_Data klasöründeki data.unity3d dosyasını seçip açıyoruz.

Memory seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Açılır menüden resources.assets seçiyoruz.

Daha sonra Info butonuna tıklıyoruz.

Açılan pencereden View>Search by name yapıyoruz (Kısayol tuşu Ctrl+F)

I2Languages yazıp Ok diyoruz.

I2Languages seçili iken sağ menüden Export Raw yapıyoruz.

İstediğimiz klasöre dat uzantılı dosyamızı kaydediyoruz. Ben masaüstünde Dil Dosyaları adlı klasöre kaydettim.

2. DİL DOSYASINI DÜZENLEME

Unity Text 2 programını açıyoruz ve ilk olarak en alt sol köşeden O ve F yazan kutucukları aktifleştiriyoruz. Aktifleştirince sağ ve solda menüler açılacak görüntüdeki gibi.

Max File Size yazan yere 3986556 yazıyoruz. Big Endian ve Esc-Sequences seçeneklerinin No olmasına dikkat edin.

Daha sonra sağ üst köşedeki ... noktaya tıklıyoruz ve açılan pencerenin sol altındaki Type kısmından dat seçip dil dosyamızı kaydettiğimiz klasörü seçiyoruz.

Biraz bekliyoruz dil dosyasını yüklüyor program.

Evet dil dosyamız artık açıldı. Aşağıdaki Search kutucuğundan istediğimiz kelimeleri aratıp direk bu program üzerinden çeviri yapabiliriz.

Fakat ben not defteri ile düzenlemek istiyorum.

Programın sağ altındaki Export butonuna tıklayıp dosyamıza isim veriyoruz ve istediğimiz klasöre csv uzantılı olarak kaydediyoruz.

Kaydettiğimiz dizinde aynı dosya ismiyle bin uzantılısı da kaydediliyor otomatik olarak. Bu bin dosyasını silmeyin yoksa geri paketleyemezsiniz.

Kaydettiğimiz dosyayı istediğimiz düzenleme programı ile açıp çevirilerimizi yapabiliriz. Ben Notepad++ kullanmayı tercih ettim.

3. ÇEVİRİ YAPTIĞIMIZ DİL DOSYASINI GERİ PAKETLEME

Çevirimizi yaptık bitirdik şimdi geri paketleyelim.

Unity Text 2 programımızı yeniden açıyoruz ve sağ üst köşeden CSV butonuna tıklıyoruz.

Daha sonra kaydettiğimiz ve çeviri yaptığımız csv uzantılı dil dosyamızı seçiyoruz.

Sağ alttaki Pack yazan butona tıklıyoruz ve dil dosyamız paketlenmiş oluyor.

Dil Dosyaları klasörümde gördüğünüz gibi cvs dosyasına verdiğim isimde bir klasör oluştu. Buraya giriyoruz.

Evet görüldüğü üzere yeni ve çeviri yapılmış dat dosyamız burada ve hazır.

Şimdi tekrardan UABEA programını açıyoruz ve yukarıda ilk anlattığım şekilde dil dosyasına erişir gibi Export Raw kısmına kadar tekrarlıyoruz ama Export Raw yerine Import Raw yapıyoruz.

En son oluşan dat uzantılı dil dosyamızı seçiyoruz.

Görüldüğü gibi dil dosyamızın I2Languages yazan yerin yanında * işareti var. Yani dosyamızı şu anda yenisiyle değiştirmişiz demek.

Şimdi File>Save diyoruz.

Çıkan uyarı penceresine OK diyoruz ve ardından bu büyük Info penceresini kapatıyoruz.

UABEA ana pencerede ilk olarak File>Save yapıyoruz.

Daha sonra File>Compress diyoruz.

Çıkan uyarı penceresine OK diyoruz.

İlk açmış olduğumuz ana dosyamızın adını data.unity3d verip istediğimiz klasöre Kaydet diyoruz. Ben yine Dil Dosyaları klasörüme kaydediyorum.

Açılan pencereden LZ4 veya LZMA sıkıştırma yöntemini seçiyoruz. LZ4 yaparsanız daha hızlı fakat daha büyük dosya boyutuna sahip olursunuz. LZMA ise daha yavaş paketleme işlemi gerçekleştirilir fakat dosya boyutu daha ufak olur. Seçim size kalmış. LZ4 ile yaptığımda 900mb olan dosya LZMA ile 600mb oldu. Fakat işlem baya uzun sürüyor ve bu Wingspan oyununda LZMA ile sıkıştırdığım dosya çalışmadı. LZ4 ile sıkıştırmakta fayda var.

Paketleme işlemi devam ediyor. Dosyanın boyutuna bağlı olarak bu işlem biraz süre alacaktır.

Son olarak Dil Dosyaları klasörüme giriyorum ve yeni paketlediğim data.unity3d dosyamı kopyalayıp orijinal oyunun içerisindeki orijinal dosya ile değiştiriyorum. (Orijinal dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın her ihtimale karşı.)

Dat Dosyası çekme ayarları. dat dosyasını açtıktan sonra csv export edip programdan export ettiğiniz csv dosyasını açıp tekrar exportlayabilirsiniz daha düzgün bir çıktı alabilirsiniz.

Ve sonuç :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MOSAD -- 10 Ağustos 2024; 20:2:51 >

• Hadi hayirlisi👍
  • Kolaylıklar dilerim, ayrıyeten bilgilerinizi de detaylı bir şekilde paylaştığınız için teşekkür ederim.

• Oyun sırf Türkçe olmadığı için indirmediğim/almadığım bir oyundu. Beklemedeyim. Başarılar dilerim.

• Steam'de uzun zaman önce satın aldığım oyundu. Unity çeviri uzantısı ile türkçeye çeviri için denemiştim ama maalesef olmamıştı.

Bu ara indirip birazcık anlayarak tutorialı tamamlayıp biraz oynadım. Ama türkçe olmayınca keyfi çıkmıyor. Bu konuyu görünce hakikaten sevindim. Şimdiden elinize, emeğinize sağlık. Umarım en kısa zamanda tamamlanır.
  • Çeviri bittikten sonra çeviriyi test etmek isteyen arkadaşlar varsa parmak kaldırsınlar.

(Tüm öğreticiyi oynayıp eksik yada anlaşılmayan çevirileri not alıp paylaşacak kişiler aranıyor.)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.