Şimdi Ara

Yağ değişiminden sonra motordan gelen ses (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
165
Cevap
4
Favori
35.217
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: intikam91

Yağsız kalmadığı sürece bir motor, yanlış yağ seçiminden yada katkı kullanımından 10-15 km de motoru öldürecek kadar zarar görmez. Ancak şu olabilir kullanılan katkı yağlama sisteminde biryerleri tıkayıpta motora yeterli yağ gitmesini engelledi ise bir sıkıntı olmuş olabilir ama bu durumda da aracın düşük yağ basıncı uyarısı vermesi gerekirdi ki sizde vermemiş sanırım bir hata

Evet yağ lambası yanmadı
  • Auqmen kullanıcısına yanıt
    Hocam dediğim gibi muhtemelen yağdan dolayı değil sizden dolayı bir suç bulacaklar, ancak servise bu duman atma problemiyle ilgili daha önce geldiğini ancak buhar olduğunu söylediklerini de iletirseniz belki bir şans iyi niyet indirimi vs yaparlar...

Bu arada peki egzosttan çiğ benzin kokusu geliyor muydu ? Yani benzinimsi bir koku ?

İşin asıl ilginç tarafı arabanın hiç motor arıza lambası yakmamış olması..
  • Üzüldüm hocam okuyunca ya, inşallah sizi masrafa sokmadan çözülür, Allah yardımcınız olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlancpaiN

Hocam dediğim gibi muhtemelen yağdan dolayı değil sizden dolayı bir suç bulacaklar, ancak servise bu duman atma problemiyle ilgili daha önce geldiğini ancak buhar olduğunu söylediklerini de iletirseniz belki bir şans iyi niyet indirimi vs yaparlar...

Bu arada peki egzosttan çiğ benzin kokusu geliyor muydu ? Yani benzinimsi bir koku ?

İşin asıl ilginç tarafı arabanın hiç motor arıza lambası yakmamış olması..

Aracı ilk çalıştırdığımda çiğ benzin kokusu geliyordu 2-3 dakika sonra düzeliyordu
  • Yağ ile alakası yoktur zaten özel servisinde suçu yok burda yağ değişimi sonrası isabet olmuş bu durum adamlar 5w30 motül yağ koymuşlar daha ne yapacaklar
  • 2008 1.4 tdci ford fiesta sahibiyim. Geçen 10.000 rutin bakımından sonra benim araçta da rölanti de vuruntu başladı. Filtrelerin hepsini bosch marka n11 den epey satış yapmış bir satıcıdan aldım. Motor yağını ford tavsiyesi olduğu için mobil 1 aldım . Hava polen yağ ve yakıt filtresi değişti. Fakat bakımdan aldıktan 2 gün sonra bu vuruntuyu farkedince değişimi yapan ustaya götürdüm tekrar. Tabi ki usta bizlik birşey yok zaten filtreleri kendin getirdin daha önce varmıştır filan dedi geçti. Mazot da pislik varmıştır o da enjektöre zarar vermiştir dedi ve 30 lira ya depoya dizel enjektör temizleyici attık. 500 km git vuruntu giderse iyi gitmezse enjektör temizlemek lazım dedi. 2-3 defa daha kullandım enjektör temizleyici fakat hiç faydası olmadı. Araç soğuk sıcak farketmiyor, rölantide vuruntu yapıyor 3-4 sn de bir. Daha önceki filteleri piyasadan almıştım. Yakıt filtresinin orjinali ufi marka imiş. Bu sefer ufi alacağım. Zaten 10.000 bakımı geldi.

Bu arada unutmadan bakımdan 1-2 hafta sonra bir sabah aracı çalıştırdığımda araç da olağanüstü bir sese şahit oldum. Şaşmazdaki farklı bir ustaya götüdüm. Şarj dinamosu arızalanmış ses o yüzdenmiş. 200 liraya değişti. İnşallah bu bakımda da vuruntu sorunundan kurtulurum. Araçtan olağandışı ses vuruntu gelmesi gerçekten çok can sıkıcı oluyor.

• beyler bu ses bildiğin itici sesi. sanayi dilinde kadeh, fincan filan da derler. yağ değişiminden sonra olması iticilerde sorun olduğunu gösteriyor.
  • Durumun yağla alakası yok. Hatta o motora koyabileceğiniz en uygun yağlardan birini koymuşsunuz. Sizin sıkıntınız yağ filtreniz. Orjinal filtre kullanmadığınız için filtrenin yağ geçirgenliği azalmış ve motorun yağ basıncı düşmüştür. Muhtemelen bu sırada arıza ışığıda yakmıştır. Bu şekilde kullandıysanız motor yağsız kalarak zarar görmüştür. Tsi motorlarda filtre çok önemli. Bosch veya hengst olmalıydı. Parçaları servisten alıp dışarda değiştirmek lazım.
  • Merakla takipteyiz, yağdan olduğunu düşünmüyorum bende ki motor yağsız kalsa dahi içerde yağ lambasını yakar elbet bir işaret verirdi ilginç bir durum.
  • yağdan böyle bir arıza çıkmaz yahu ,en fazla motor düzensiz çalışabilir ,o da çok ilgisiz bir yağ koyarsanız
    yağ katkısı yapabilir mi onu bilmem ama sanki o da bu kadar büyük hasara sebep olmaz diye düşünüyorum (bu kadar az kullanımda)
    bakımda kim bilir neyi yanlış yaptılar
  • İnce yağ kullanmayın 10w40 ideal
  • Yagdan boyle bir ariza bu kadar kisa surede cikmaz ki,ariza uzun surede gorulur.Iyi yag ile kotu arasindaki fark daha fazla titresim,ses ve devirlenmedeki isteksizlik olarak ortaya cikar heleki aracin bosalttiginiz yagi ne olursa olsun 15.000km gibi ki efsafinin durumu daha kotudur.

Sonuc olarak buyuk ihtimal yag basinci ve filtre ile ilgili sorun vardir ki subaplar direkt yaglanan bir parca degil.
  • froster2006 kullanıcısına yanıt
    hocam bilgi açısından sübaplar neden direkt yağlanmıyor
  • Subaylardan olabilir
  • Arkadaşlar servisin bana ilettiği cevap 5w30 yağ ince geldiği için sübapları ve lifterleri zorlamış egzantrik miline zarar vermiş pistonlarda bişey yok dediler bu parçalar değişecek bunun maliyeti çok olur mu?
  • https://www.turkyilmazoto.com/Search/Volkswagen/Golf5+05-10/1,4+Tsi-benzin/Motor+Aksami/Eksantrik+Mili-iticiler+Ve+Bilesenleri/-/-/0

ben lifterleein yağ değişimi ile düzeldiğini forumdan okumuştum

16V motorda lifter maliyeti 2.000 tl
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeyKalDa

https://www.turkyilmazoto.com/Search/Volkswagen/Golf5+05-10/1,4+Tsi-benzin/Motor+Aksami/Eksantrik+Mili-iticiler+Ve+Bilesenleri/-/-/0

ben lifterleein yağ değişimi ile düzeldiğini forumdan okumuştum

16V motorda lifter maliyeti 2.000 tl

Lifterler yağ değişimiyle nasıl düzelir peki servis 11 valf zarar görmüş dedi 11 valfin değişmesi lazım dedi hatta sordum başka yolu yokmu diye yok denildi

• quote:

Orijinalden alıntı: CeyKalDa

https://forum.donanimhaber.com/lifter-sesi-sorunu--130246419

Ne anlatılıyorki burda anlamadım bişey
  • Auqmen kullanıcısına yanıt
    Hocam 11 valf nasıl zarar görmüş söylemediler mi? Neden kaynaklanmış valflerin zarar görmesi? Ben halen daha yağ ile alakalı olmadığı kanaatindeyim.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.