Şimdi Ara

Yağmur sensörü sorunu???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
22.999
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aracıma düğmesi ayrı olan yağmur sensörü taktırdım, yapan usta çok güzel bağladı, herşey yolundaydı başlarda ancak şimdi birtakım sorunlar yaşıyorum. Sorunun kesinlikle cihazla ilgili olduğunu, bağlantıda veya ustanın montajında sorun olmadığını düşünüyorum. Çünkü ilk başlarda bu sorunlar olmuyordu.

Şöyle ki,

Yağmur yağarken cihaz silecekleri devreye sokmuyor, bunun olması için mutlaka benim cihazın sensörünü elimle cama doğru ittirmem, yani sıkıştırmam gerekiyor cama özel filmi altına yapıştırdığımız yerden. Bir süre cihaz sağlam çalışıyor ancak sonrasında yine duruyor, dokunduğum gibi yine çalışıyor ama bir süre sonra yağmura rağmen yine duruyor. Bu böyle devam ediyor, yani sensörün çalışması için benim dokunmam yeterli oluyor ama o şekilde 2-3 kez silecekler çalışıyor, bastırdığım zaman 3-4dk. şahane çalışıyor, sonra yine duruyor.

Bir arızası var mı diye söktüm, jeline felan baktım, bişey göremedim, sağlam yapışkan bant kullanıp geri yapıştırdığım halde sorun geçmedi. Sanırım zamanla sensördeki bantlar gevşiyor ve jel geri geliyor. Sorunun bu olduğunu düşünüyorum, sizce de öyleyse camdaki filmine en sıkı şekilde nasıl yapıştırabilirim bu sensörü? Sorun başkaysa, mesela jelde derseniz ne yapmalıyım?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Yağmur Sensörü Sorunları ve Çözümleri

Yağmur sensörleri, yağmur damlacıklarını tespit ederek silecekleri otomatik olarak etkinleştirir ve sürüş güvenliğini artırır. Ancak zamanla bu sensörler sorun yaşayabilir.

Yağmur Sensörü Jeli Değişimi

Yağmur sensörlerinin içinde yağmur damlalarını algılayan bir jel bulunur. Bu jel zamanla kuruyabilir veya hasar görebilir ve sensörün çalışmamasına neden olabilir. Jelin değiştirilmesi, sensörün düzgün çalışmasını sağlamak için gereklidir.

Yağmur Sensörü Çalışmıyor

Sensörün çalışmamasının nedeni jelin yanı sıra elektriksel bağlantılar veya sensörün kendisindeki arızalar da olabilir. Sensörün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için, yağmurlu bir günde silecekleri manuel olarak etkinleştirip etkinleştirmediğine bakabilirsin. Çalışmıyorlarsa, sensörde bir sorun olabilir.

Yağmur Sensörü Tamiri

Sensörün çalışmaması durumunda, bir oto elektrikçisine götürerek tamir ettirebilirsin. Oto elektrikçisi, sensörün elektriksel bağlantılarını kontrol edecek ve gerekirse tamiri veya değiştirilmesini yapacaktır.

Cam Değişti Yağmur Sensörü Çalışmıyor

Cam değiştiğinde yağmur sensörü çalışmıyorsa, sensörün cama düzgün yapıştırılmamış olması muhtemeldir. Sensörün cama düzgün yapıştırılması için özel bir yapıştırıcı kullanılmalıdır. Sensörün yapıştırıcıyı kurumaya bırakmadan önce sıkıca bastırılması gerekir.

Yağmur Sensörü Cama Yapıştırma

Yağmur sensörünü cama yapıştırmak için şu adımları izleyebilirsin:

• Camı iyice temizle ve kurula.
    • Sensörün arkasına özel yapıştırıcıyı sür.
    • Sensörü cama yerleştir ve sıkıca bastır.
    • Yapıştırıcının iyice kurumasını bekle.

Ford Focus Yağmur Sensörü Arızası

Ford Focus araçlarında, yağmur sensörleri zamanla arızalanabilir. Bu arızanın nedeni genellikle sensörün içindeki jelin kurumasıdır. Jelin değiştirilmesi, sensörün tekrar düzgün çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca, elektriksel bağlantılar da kontrol edilmeli ve gerekirse onarılmalıdır.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • yapıştırma olayında taktik verebilirim fakat cihazı bilmiyorum söyleyeceklerim cihazın çalışmasına engel olabilir.

soğuk silikon deneyebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 35efu

yapıştırma olayında taktik verebilirim fakat cihazı bilmiyorum söyleyeceklerim cihazın çalışmasına engel olabilir.

soğuk silikon deneyebilirsin.
    Camla sensör arasında bir jel oluyor, katı şekilde ama yumuşak.. o jel kirlenmişse bundan yapabilir mi, nasıl temizlenir bu tarz jeller?

@Zivro, öyle şekilde yapmak lazım ki tekrar sökülebilsin gerektiğinde..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wolverine

Camla sensör arasında bir jel oluyor, katı şekilde ama yumuşak.. o jel kirlenmişse bundan yapabilir mi, nasıl temizlenir bu tarz jeller?

Alıntıları Göster
    Arkadaşımın focusunun orjinal sensörünü söküp, camı, sensörü ve o jeli temizlemiştim, sorun düzelmişti. Sizde deneyin, olmazsa çıkarın atın

• quote:

Alıntıları Göster
    İlk defa duydum sonradan takılan yağmur sensörünü. Vallahi yağmur sensörlü 3 tane araç kullandım ve halen kullanıyorum, orjinal sensörler bile çalışması gereken zamanda doğru dürüst çalışmıyor. Sürekli elle müdahale etmem gerekiyor. O zaman ne anladım sensörün faydasını? Bunun için bir de extra ücret ödüyoruz. Bir daha araç alırsam mümkünse yağmur sensörü olmayanını tercih edeceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: PAXMAHNHOB

Arkadaşımın focusunun orjinal sensörünü söküp, camı, sensörü ve o jeli temizlemiştim, sorun düzelmişti. Sizde deneyin, olmazsa çıkarın atın

170TL sensöre + 40 tl de ustaya montajı için yani 210 tl verdim, başlarda iyi ki taktırdım diyordum, sonra böyle oldu, çıkarıp atmam kolay kolay, sonuna kadar gidecem olayın.

Siz jeli neyle temizlemiştiniz? Veya nasıl temizlediniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: resmonse

İlk defa duydum sonradan takılan yağmur sensörünü. Vallahi yağmur sensörlü 3 tane araç kullandım ve halen kullanıyorum, orjinal sensörler bile çalışması gereken zamanda doğru dürüst çalışmıyor. Sürekli elle müdahale etmem gerekiyor. O zaman ne anladım sensörün faydasını? Bunun için bir de extra ücret ödüyoruz. Bir daha araç alırsam mümkünse yağmur sensörü olmayanını tercih edeceğim.

Ben de sonradan takılmaz diyordum ama oluyormuş, hatta far sensörü de taktırdım, ondan memnunum, hassaslık ayarı da var.
    Olmazsa bugün tekrar söküp bakacam..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: PAXMAHNHOB

170TL sensöre + 40 tl de ustaya montajı için yani 210 tl verdim, başlarda iyi ki taktırdım diyordum, sonra böyle oldu, çıkarıp atmam kolay kolay, sonuna kadar gidecem olayın.

Siz jeli neyle temizlemiştiniz? Veya nasıl temizlediniz?

Jel dediğin şey donmuş şeffaf silikon gibi birşey değil mi? Biraz daha yumuşağı? Nemli bezle sildim sadece, jeli, jelin temas ettiği camı ve jelin temas ettiği sensörü.

• quote:

aynı şeyi yazacaktım
  • quote:

Orijinalden alıntı: hunter06

quote:

aynı şeyi yazacaktım

Alıntıları Göster
    Sorunumla ilgili bir servisle görüştüm bu tarz cihazları satıp montajını yapıyorlar.
    Görevli arkadaş bana yaşadığım sorunla ilgili 2 kesin ihtimalden bahsetti.
    Birincisi silikon jelin temiz olması, toz veya kir barındırmaması lazım dedi. Benim cihazdaki silikon jelde toz ve kir var, suda temizleyip kurutup öyle takmam lazımmış.
    İkincisi ise sensörü cama çok iyi yapıştırıp iyice sıkıştırmak gerekiyor dedi.

Bu arada silikona zarar gelirse 40-50 tl civarı bişey olduğunu da söyledi o küçücük silikon parçasının. Çok dikkat etmek lazım.

Söylenenler dahilinde sabah uygulamayı yapacam, inşallah hallederim yoksa verdiğim paraya yazık olacak..

Yalnız hala anlamadığım nokta şurası, sensörü cama bastırdığım zaman camda hiç su olmamasına rağmen neden çalışıyor? Neden camda su varmış veya sensöre su değimiş gibi çalıştırıyor silecekleri? O anda silikon jel veya sensör hareket ediyor olması cihaza yağmur damlası var anlamında sinyal mı gönderiyor ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wolverine -- 4 Mayıs 2010; 3:07:50 >

• quote:

Sorunumla ilgili bir servisle görüştüm bu tarz cihazları satıp montajını yapıyorlar.
    Görevli arkadaş bana yaşadığım sorunla ilgili 2 kesin ihtimalden bahsetti.
    Birincisi silikon jelin temiz olması, toz veya kir barındırmaması lazım dedi. Benim cihazdaki silikon jelde toz ve kir var, suda temizleyip kurutup öyle takmam lazımmış.
    İkincisi ise sensörü cama çok iyi yapıştırıp iyice sıkıştırmak gerekiyor dedi.

Bu arada silikona zarar gelirse 40-50 tl civarı bişey olduğunu da söyledi o küçücük silikon parçasının. Çok dikkat etmek lazım.

Söylenenler dahilinde sabah uygulamayı yapacam, inşallah hallederim yoksa verdiğim paraya yazık olacak..

Yalnız hala anlamadığım nokta şurası, sensörü cama bastırdığım zaman camda hiç su olmamasına rağmen neden çalışıyor? Neden camda su varmış veya sensöre su değimiş gibi çalıştırıyor silecekleri? O anda silikon jel veya sensör hareket ediyor olması cihaza yağmur damlası var anlamında sinyal mı gönderiyor ki?

Alıntıları Göster
    Silikon jel yerine silikon yapıştırıcı koysak aynı işi görmez mi? Maddeleri aynı gibi..

• quote:

Silikon jel yerine silikon yapıştırıcı koysak aynı işi görmez mi? Maddeleri aynı gibi..

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar, yok mu bir bilgisi olan? Silikon jel yerine silikon yapıştırıcı kullansak ne olur? Silikon yapıştırıcının kalınlığı, maddesi tıpkı jel gibi sadece az daha sert.
  • quote:

Arkadaşlar, yok mu bir bilgisi olan? Silikon jel yerine silikon yapıştırıcı kullansak ne olur? Silikon yapıştırıcının kalınlığı, maddesi tıpkı jel gibi sadece az daha sert.

Alıntıları Göster
    Çok enteresan ki silikon jel yerine aynı kalınlıkta ve benzer yapıdaki silikon yapıştırıcı kullandım ve şu an sensör gayet güzel çalışıyor.
    İnşallah da sorun vermez artık..

• quote:

Çok enteresan ki silikon jel yerine aynı kalınlıkta ve benzer yapıdaki silikon yapıştırıcı kullandım ve şu an sensör gayet güzel çalışıyor.

Alıntıları Göster
    hangi şehirdesiniz ve cihaz hangi marka bende ankarada megane II ye taktırmayı düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayrican

hangi şehirdesiniz ve cihaz hangi marka bende ankarada megane II ye taktırmayı düşünüyorum

Trabzon'da ikamet ediyorum. Cihaz Cyclone un zaten piyasada satılan tek yağmur sensörü, 200tl civarında ama ben bir web sitesinden 170küsüre aldım.
    Yalnız çok ayrıntılı işleri var. Öncelikle cihazı taktıracağınız ustanın çok çok iyi bir elektrikçi olması gerekiyor, ben tavsiyeler üzerine böyle bir usta buldum burda, adama gerçekten helal olsun, 2-2,5saat kadar uğraştı ama hatasız şekilde montajını yaptı. Bunula da bitmiyor, son olarak aracın içine takacağınız sensör kısmına sıra geldiğinde hata yapmamanız lazım. Ben yaptım, sonrasında çok uğraştım ama artık neyin ne olduğunu çok iyi öğrendim. O nedenle artık hata yaparsam diye korkmuyorum çünkü bundan sonrasında maliyeti hata yapsam da düşük ödemelerle halledebiliyorum.

Cihazın çok faydası var, yağmurun sensöre vuran şiddetine göre kendisi 3 kademe olan hızdan birini seçiyor ve siz sürekli silecek ayarıyla uğraşmıyorsunuz. Açma kapama düğmesi de olduğundan isterseniz aracın kendi sileceklerini de manuel kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Niyetiniz olursa size yardımcı olmaya çalışırım bu konuda..

Bu arada bir öğretmen arkadaşımın megan II sinde (2006) kendinden yağmur sensörü takılı olduğunu görmüştüm. Sanırım bazı kasalarda var, bazılarında yok bu sensör. O arkadaşımın aracındaki sensörün yeri, fabrika çıkışlı montaj hali daha güzeldi tabii.. belki siz de önce bu şekilde baktırabilirsiniz. Belki serviste takılır ama olmazsa cyclone'un (modacar ana satıcısı ama onlar pahalı satıyor biraz) yağmur sensörü işinizi kesinlikle görecektir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hayrican

Trabzon'da ikamet ediyorum. Cihaz Cyclone un zaten piyasada satılan tek yağmur sensörü, 200tl civarında ama ben bir web sitesinden 170küsüre aldım.
    Yalnız çok ayrıntılı işleri var. Öncelikle cihazı taktıracağınız ustanın çok çok iyi bir elektrikçi olması gerekiyor, ben tavsiyeler üzerine böyle bir usta buldum burda, adama gerçekten helal olsun, 2-2,5saat kadar uğraştı ama hatasız şekilde montajını yaptı. Bunula da bitmiyor, son olarak aracın içine takacağınız sensör kısmına sıra geldiğinde hata yapmamanız lazım. Ben yaptım, sonrasında çok uğraştım ama artık neyin ne olduğunu çok iyi öğrendim. O nedenle artık hata yaparsam diye korkmuyorum çünkü bundan sonrasında maliyeti hata yapsam da düşük ödemelerle halledebiliyorum.

Cihazın çok faydası var, yağmurun sensöre vuran şiddetine göre kendisi 3 kademe olan hızdan birini seçiyor ve siz sürekli silecek ayarıyla uğraşmıyorsunuz. Açma kapama düğmesi de olduğundan isterseniz aracın kendi sileceklerini de manuel kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Niyetiniz olursa size yardımcı olmaya çalışırım bu konuda..

Bu arada bir öğretmen arkadaşımın megan II sinde (2006) kendinden yağmur sensörü takılı olduğunu görmüştüm. Sanırım bazı kasalarda var, bazılarında yok bu sensör. O arkadaşımın aracındaki sensörün yeri, fabrika çıkışlı montaj hali daha güzeldi tabii.. belki siz de önce bu şekilde baktırabilirsiniz. Belki serviste takılır ama olmazsa cyclone'un (modacar ana satıcısı ama onlar pahalı satıyor biraz) yağmur sensörü işinizi kesinlikle görecektir.

Alıntıları Göster
    sonradan takılanı bende yeni duydum hemde iyi paraymış.tebrik ederim sorunu giderdiniz. fakat sensörün çalışma sistemi konusu açık kaldı biraz.anlayabildinizmi acaba nasıl algılıyor suyu.

• quote:

Orijinalden alıntı: kemalefe

sonradan takılanı bende yeni duydum hemde iyi paraymış.tebrik ederim sorunu giderdiniz. fakat sensörün çalışma sistemi konusu açık kaldı biraz.anlayabildinizmi acaba nasıl algılıyor suyu.

Şimdilik sorun yok, umarım ilerde de çıkmaz..
    Bu yağmur sensörleri 45 derecelik açıyla cama doğru sürekli ışın veya ışık gönderiyorlar ve ışığın tekrar geri yansımasındaki kırılmaya bakarak duruma göre silecekleri çalıştırma komutu veriyorlar. Yağmur damlası sensör üzerine denk geldiğinde giden ve gelen ışık farklı açılarda olduğundan cihaz o anda camda bişeylerin ters gittiğini düşünerek devreye giriyor. Benim bildiğim mantık bu..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kemalefe

Şimdilik sorun yok, umarım ilerde de çıkmaz..
    Bu yağmur sensörleri 45 derecelik açıyla cama doğru sürekli ışın veya ışık gönderiyorlar ve ışığın tekrar geri yansımasındaki kırılmaya bakarak duruma göre silecekleri çalıştırma komutu veriyorlar. Yağmur damlası sensör üzerine denk geldiğinde giden ve gelen ışık farklı açılarda olduğundan cihaz o anda camda bişeylerin ters gittiğini düşünerek devreye giriyor. Benim bildiğim mantık bu..

Alıntıları Göster
    teşekkürler

• quote:

Merhaba, mesajın içeriğinde anlattıklarınıza benzer durum benim başaıma da geldi.

CYCLONE marka yağmur sensörü alıp işçiliği ve bilgisine güvendiğim oto elektrikçi arkadaşa bağlantısını yaptırdım faka montajı tamamlayıp çalıştırdığımızda tüm beklentilerim hüsrana dönüştü. Cihazın verdiği tepki şöyle;

Açma kapama düğmesi off konumunda iken aracı çalıştırıyorum daha sonra düğmeyi on konumuna getirdiğimde cam ister ıslak ister kuru olsun farketmeksizin silecek fasılalı (yani 30 saniye bekleme aralıklarıyla çalışıp duruyor) çalışıyor. Bana lütfen bu konuda yardım edin, bağlantısını yaptığınız ustanın telefon numarasını alıp benim bağlantımı kontrol etmem lazım ve bir de sizin yukarıda aldığınız silikon jel yerine kullandığınız yapıştırıcıyı tarif edermisiniz ?

Hatta özelden telefon numaranızı verirseniz daha iyi olur. Saygılarımla..

• quote:

Orijinalden alıntı: tyreal35

quote:

Merhaba, mesajın içeriğinde anlattıklarınıza benzer durum benim başaıma da geldi.

CYCLONE marka yağmur sensörü alıp işçiliği ve bilgisine güvendiğim oto elektrikçi arkadaşa bağlantısını yaptırdım faka montajı tamamlayıp çalıştırdığımızda tüm beklentilerim hüsrana dönüştü. Cihazın verdiği tepki şöyle;

Açma kapama düğmesi off konumunda iken aracı çalıştırıyorum daha sonra düğmeyi on konumuna getirdiğimde cam ister ıslak ister kuru olsun farketmeksizin silecek fasılalı (yani 30 saniye bekleme aralıklarıyla çalışıp duruyor) çalışıyor. Bana lütfen bu konuda yardım edin, bağlantısını yaptığınız ustanın telefon numarasını alıp benim bağlantımı kontrol etmem lazım ve bir de sizin yukarıda aldığınız silikon jel yerine kullandığınız yapıştırıcıyı tarif edermisiniz ?

Hatta özelden telefon numaranızı verirseniz daha iyi olur. Saygılarımla..

Alıntıları Göster
    jel için reno servisi 100 tl istiyor arkadaşlar daha ucuza bulunabilirmi ve nereden bi bilgisi oln varmı acaba !

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.