Şimdi Ara

Yüksek Lisans ve Bakaya Kalma Durumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
10.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar tüm aramalarıma rağmen hiç bir yerde doyurucu bir cevap bulamadım. Şu konuya açıklık getirebilir misiniz?

Temmuz 2007'de 4 yıllık bir üniversiteden mezun olup askerliğini 2 sene tecil ettirip Ağustos 2009'a kadar tecilli olan biri, 2009 - 2010 öğretim yılı için yapacağı yüksek lisans başvurularının sonuçlarını Ekim 2009'da alacağından dolayı, bu Ağustos - Ekim ayları arasında bakaya mı kalmış olur? Cezası var mıdır? Yapılması gereken bir başvuru, yazılması gereken bir dilekçe mevcut mudur?

Daha önce böyle bir durumla karşılaşanımız var mı aramızda?

• ağustos 2009 a tecilli ise yani ağustos 2009 sevkine tabii isen bakaya kalmış olursun bu durumda okulada kayıt yaptıramazsın yaptırsan tecil alamazsın.benzer örnekler de mevcut

mesela bak

Arkadaşlar öncelikle ilgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Gelelim meseleme, yüksek lisans ve doktora arasında 1 dönem öğrenci olmadığımdan mazeretsiz bakaya durumuna düştüm ve yargılandım. mahkeme yaklaşık 9 ay sürdü.hapis cezası aldım fakat hakim bu cezayı 5 sene erteledi. Yanlız 9 ay süresince ben gene 3 dönemden bakaya durumuna düştüm çünkü bakaya durumumu çözdüremediğimden dolayı askeriye bana askerlikle ilişkisi yoktur kağıdı vermedi dolayısıyla okulumda askerliğimi erteletemedi. Askeriye bana tekrar dava açtı savunmamı ve öğrenci belgelerimi dosyama koydum. 3 celp dönemi,nde de öğrenciydim. Tamda bu sırada birkaç üniversiteden kadro şansı yakaladım ama hepsi benden askerlikle ilişkisi yoktur kağıdı istiyor. Savcıya durumu anlattım mazeretlerimi belgelerle sundum fakat beni yinede mahkemeye sevk etti. Sizce benim başıma ne gelir ? Sanırım kadro şansımı kaybettim çünklü mahkeme 1 hafta içinde sonuçlanmaz sonuçlansada beraat edip etmeyeceğimi bilmiyorum. Benim merak ettiğim öğrenci belgesi yasal mazeret değil midir ? Acaba önceden böyle bakaya durumum olduğu için bu haktan yararlanamıyor muyum ? Sizce olaylar nasıl gerçekleşecek kendimi bi sonraki dönemde askerliğe hazırlayım mı ?

http://www.hukuki.net/forum/ bu siteden bak benzer konular var

• arkadaslar bende benzer durumla karsı karsıyayım, bilenler benı bılgılendırsın vallahı ruyalarıma giriyor artık kabus oldu bana bu durum:D

2007 nin 24 agustosunda 4 yıllık universiteden mezun oldum, ve askerligimi tecil ettirdim,

işte sorun şu ki ben bu kagıtta yazan tarıhlerı tam anlamıyla kavrayamadım:D

ilk cumlede

Aşagıda kimligi yazılı yükümlünün, 30.11.2009 tarihine kadar askerlik işlemleri yonunden bir sakıncası yoktur...

sevk edilecegi tarih = 30.11.2009

erteleme bitim tarihi = 24.08.2009

şimdi ben su an fellik fellik yuksek lisans arıyorum ve en son ıhtımal tezssiz yuksek lisansa basvuracagım, bu tezssızlerın donemlıgı 2000 lira:D

her neyse sormak istedigim

ben yukarda ki tarihlerin hangisine kadar yuksek lisansa baslamalıyım ki tecil edilsin?

yani bildiginiz uzere yuksek lisans basvuruları agustos eylul civarı oluyor ve okullarda eylul ekim gibi acılıyor, yani erteleme bitim tarihini ( 24.08.2009 ) dikkate alırsam basvuramıyorums anırım?

ancak sevk edilecegi tarih ( 20.11.2009 ) ten once de kesinlikle baslarım yuksek lisansa

yani sonuc olarak ben hangi tarihi dikkate alıcam?

lutfen acıl yardım en kotu ıhtımalle bu donem kaydolup 2000 ytl verecem , yada 30 kasım 2009 a kadar hakkım varsa bu kulfetten kurtulmus olucam?

cevapları bekliyorum cok tesekkurler...

• quote:

Orjinalden alıntı: kagan06

arkadaslar bende benzer durumla karsı karsıyayım, bilenler benı bılgılendırsın vallahı ruyalarıma giriyor artık kabus oldu bana bu durum:D

2007 nin 24 agustosunda 4 yıllık universiteden mezun oldum, ve askerligimi tecil ettirdim,

ilk cumlede

Aşagıda kimligi yazılı yükümlünün, 30.11.2009 tarihine kadar askerlik işlemleri yonunden bir sakıncası yoktur...

şimdi ben su an fellik fellik yuksek lisans arıyorum ve en son ıhtımal tezssiz yuksek lisansa basvuracagım, bu tezssızlerın donemlıgı 2000 lira:D

ben yukarda ki tarihlerin hangisine kadar yuksek lisansa baslamalıyım ki tecil edilsin?

yani bildiginiz uzere yuksek lisans basvuruları agustos eylul civarı oluyor ve okullarda eylul ekim gibi acılıyor, yani erteleme bitim tarihini ( 24.08.2009 ) dikkate alırsam basvuramıyorums anırım?

ancak sevk edilecegi tarih ( 20.11.2009 ) ten once de kesinlikle baslarım yuksek lisansa

lutfen acıl yardım en kotu ıhtımalle bu donem kaydolup 2000 ytl verecem , yada 30 kasım 2009 a kadar hakkım varsa bu kulfetten kurtulmus olucam?

4 senelik mezunlar aralık,nisan ve ağustos aylarında askere alınırlar.bu yüzden aralık ayına kadar ylisansa kayıt olursan tecil alırsın büyük ihtimalle şubeyi ara sor

• sanırım haziran ayında mezun oldun, keşke tek derse bıraksa ve 2007 temmuz ayında okulu bitirseydin, nedeni diğer arkadaşın durumunda olacağın için 2009 aralık ayında sevke tabi olacaktın.
    şimdi ise 2009 ağustosta sevke tabi birisin, ama herşey bitmiş değil senin için,
    31 temmuz-25 ağustosu kapsayan bir rapor alabilirsen, hemen daha sonra savcılığa savunmanı yazar ve muhtemelen aralık celbine erteletirdin. bunu geçen yıl birçok kişi yaptı ve sorun olmadı.
    ama dediğimi unutma 31 temmuz dan 25 ağustosa kadar aralıksız rapor alacaksın, bir gün bile raporsuz olursa bakaya kalırsın ve bu yaptığın şey boşa gider, üstelik para cezası da ödersin.
    quote:

Orjinalden alıntı: BlaCKwiDoW

Arkadaşlar tüm aramalarıma rağmen hiç bir yerde doyurucu bir cevap bulamadım. Şu konuya açıklık getirebilir misiniz?

Temmuz 2007'de 4 yıllık bir üniversiteden mezun olup askerliğini 2 sene tecil ettirip Ağustos 2009'a kadar tecilli olan biri, 2009 - 2010 öğretim yılı için yapacağı yüksek lisans başvurularının sonuçlarını Ekim 2009'da alacağından dolayı, bu Ağustos - Ekim ayları arasında bakaya mı kalmış olur? Cezası var mıdır? Yapılması gereken bir başvuru, yazılması gereken bir dilekçe mevcut mudur?

• quote:

Orjinalden alıntı: ottocu

quote:

Orjinalden alıntı: kagan06

arkadaslar bende benzer durumla karsı karsıyayım, bilenler benı bılgılendırsın vallahı ruyalarıma giriyor artık kabus oldu bana bu durum:D

ilk cumlede

4 senelik mezunlar aralık,nisan ve ağustos aylarında askere alınırlar.bu yüzden aralık ayına kadar ylisansa kayıt olursan tecil alırsın büyük ihtimalle şubeyi ara sor

kardeş ben 08.24.2007 de mezun oldm ve tecil bitim tarihi tam 2 yıl koyup vermısler 08.24.2009
    ancak sevk edilecegi tarih 30 kasım 2009 yazıyor, şimdi ben hangısınden once yuksek lısansa baslamalıyım 24.08.2009 dan oncemı 30.11.2009 dan oncemı :S

ya vallahi cıldıracam hic bir yerde bulamadım, eger bu ıslerden anlıyorsan cvplarsan cok sevinirim,

• quote:

Orjinalden alıntı: ramcofb

sanırım haziran ayında mezun oldun, keşke tek derse bıraksa ve 2007 temmuz ayında okulu bitirseydin, nedeni diğer arkadaşın durumunda olacağın için 2009 aralık ayında sevke tabi olacaktın.
    şimdi ise 2009 ağustosta sevke tabi birisin, ama herşey bitmiş değil senin için,
    31 temmuz-25 ağustosu kapsayan bir rapor alabilirsen, hemen daha sonra savcılığa savunmanı yazar ve muhtemelen aralık celbine erteletirdin. bunu geçen yıl birçok kişi yaptı ve sorun olmadı.
    ama dediğimi unutma 31 temmuz dan 25 ağustosa kadar aralıksız rapor alacaksın, bir gün bile raporsuz olursa bakaya kalırsın ve bu yaptığın şey boşa gider, üstelik para cezası da ödersin.
    quote:

Orjinalden alıntı: BlaCKwiDoW

Arkadaşlar tüm aramalarıma rağmen hiç bir yerde doyurucu bir cevap bulamadım. Şu konuya açıklık getirebilir misiniz?

kardeş peki benm soruya cvp vermemıssın:D
    anlıyosun bu ıslerden anladgm kadarıyla ben 30 kasım 2009 da seck edılecegım ıcın sence yuksek lısansa basvurabılırmıyım ?

cok tesekkurler sımdıden...

• 30,11,2009 olmalı

kesin sonuç için askerlik şubeni ara sor tel no su asalın sitesinden bulabilirsin.strese gerek yok.

• quote:

30,11,2009 olmalı

kesin sonuç için askerlik şubeni ara sor tel no su asalın sitesinden bulabilirsin.strese gerek yok.

ahh ahhh vallahi bendeki stresi anlatamam:D tamda kurum sınawları o zaman baslıyor o zaman asker olursam varya biterim vallahi:D

2 senem daha gider hayatımdan, bedelini odesek ne wardı yaw:D ben 3 askere bakardım benı kısa surelı alsalardı :D

tesekkurler ben sordum da şubeye sacmaladılar biri farklı digeri farklı soledı o yuzden kararsız kaldm yıne şubeye gidicem ankara da kı hepsıne :D
    baska cozum yok anlasılan
    cok sagol cvp ıcın

• quote:

Orijinalden alıntı: kagan06

quote:

30,11,2009 olmalı

ahh ahhh vallahi bendeki stresi anlatamam:D tamda kurum sınawları o zaman baslıyor o zaman asker olursam varya biterim vallahi:D

2 senem daha gider hayatımdan, bedelini odesek ne wardı yaw:D ben 3 askere bakardım benı kısa surelı alsalardı :D

tesekkurler ben sordum da şubeye sacmaladılar biri farklı digeri farklı soledı o yuzden kararsız kaldm yıne şubeye gidicem ankara da kı hepsıne :D
    baska cozum yok anlasılan
    cok sagol cvp ıcın

kagan hocam aynen senin durumundayım şu anda, bakmadığım yer kalmadı. sen çözüm bulmuş olmalısın sanırım. altındağ şubesini aradım sorun olmaz dediler ama bir de sen bilgilendirirsen çok iyi olur. benim erteleme bitim tarihi ocak 20, sevk tarihi 31 mart. o arada yüksek lisansa kayıt olup derslere başlayabileceğim. şimdiden teşekkürler.

• güzel kardeşim yaşın kaç? biran önce git yap. kısa donem kalkarsa şayet elinde patlar yuksek lisansın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: jonywayt

güzel kardeşim yaşın kaç? biran önce git yap. kısa donem kalkarsa şayet elinde patlar yuksek lisansın...

• Arkadaşlar benim de bu konuda bir sorum var, kısaca şöyle özetlemek isterim;

Ben yüksek lisanstan mezun oluyorum şu an ve önümüzdeki hafta mezuniyet belgesi alacağım. Ancak okul benim ertelememi 24 Eylül 2010'a kadar yapmış dolayısıyla ben Aralık celbine tabiyim. Bu durumda da askerlik şubesinden aradılar ve dediler ki: "En geç 30 Kasım'da mezuniyet belgenizi ve dilekçenizi getirirseniz sizi 1 yıl erteleyebiliriz." Tabi ki benim de en başından beri amacım yüksek lisanstan mezun olduğum gibi 1 yıl ertelemekti. Ancak şu an okuldan mezuniyet belgemi haftaya alabileceğimden dolayı 1 Aralık tarihini geçmiş olacağım ve Bakaya durumunda olacağım. Bakaya durumuna düşüldüğü zaman , artık siz mezuniyet belgesi de götürseniz ertelenmiyor , anlamına geliyormuş. Ancak son çare nedir diye sorduğumda : "29 kasım ile 25 aralık arası hiçbir gün atlamadan tek veya parça parça rapor alırsanız bakaya durumunuz düşer." dedi. Ancak benim kafama takılan şu;

Ben 1 yıllık erteleme hakkımı kaybetmiş oluyor muyum, kesintisiz raporu götürsem dahi? Yoksa hem rapor hem de mezuniyet belgesi götürürsem, beni 2011 Aralık celbine tabi tutarlar mı? (Amacım zaten 2011 aralık celbine tabi tutulmaktı!) Şimdiden teşekkürler.

• yanlış cevap vermek istemem ama asal'ın sayfasına göre bakaya "Grup numarası itibarıyla veya sevk tehiri süresi sona erdiğinden sevke tâbi olanlardan, kanunî bir mazereti olmaksızın çağrıldıkları celpte sevke katılmayanlara" denilmektedir. eğer kanuni bir mazeretinin bulunması halinde sevkin mümkün olamayacağından bakaya kalmanda mümkün olmayacak ve 1 yıllık tecil hakkını elde edebileceksin. ancak 25 günlük doktor raporu alman lazım ki bildiğim kadarıyla heyet raporu olması gerekiyor.

yarın sevk evrak alımı için son gün, iyice araştırıp işlem yapmanı tavsiye ederim, rapor işini sağlama alamayacaksan hiç zorlama ama tabi burdan yorum yapması kolay.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.