Şimdi Ara

ZAMAN AYARLI SAĞ SOL MOTOR DEVRESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
911
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • selam arkadaşlar iş yeri için arduino ile yada elektronik devre ile zaman ayarlı motor yönü değişen devre yapmam gerekli,örneğin start verildiğinde 1 dk bir yöne dönecek sonra 2-3 sn bekleyip diğer yöne 1 dk dönecek bu döngü sürekli yine zaman ayarı ile sonlanacak yani 1 saat olabilir mesela,bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

• Merhaba,

Motorun gücü hakkında bilgi veriniz. kodlamada herhangi bir sorun yok yapılabilir.
  • Oncelikle cevabin icin tesekkur ederim once kucuk rolelerle kontaktorleri besleyeceğim kontaktorlerle 380 v gecirip trifaze motoru besleyecegim,zaman roleleri ile yaptim fakat beklemedenn hemen yon degistirdigi icin faz cakismasi yapmaya basladi ilk zamanlari sorun olmuyordu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tekin1985 T kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Faz koruma rölesi kullandınız mı ?
  • LaOtzi kullanıcısına yanıt
    faz koruma rölesi kullanmadım,ilk yaptıgımda sorun yoktu 2.kontaktorü 1.kontaktör nc uçlarından geçirerek çalıştırdım ama ilk yöne dönüşte sorun yok 2. kontaktor devreye girdiğinde geçiş sırasında fazla çakışıyor ve bu çok kısa bir süre olduğu için araya bekleme zamanı koymam gerekiyor
  • @LaOtzi yardımın ve ilgin için çok teşekkür ederim arkadaşım,sorunu çözdüm konu kilit
  • dc motor için h birdge flip flop ile sürülür.
    ac de bildiğiniz üzere 3 fazdan ikisi yer değiştirecek. Bunu direk yapan kontaktör var. AYrıca mekanik bağlantılı yine bu işi yapan kontaktör var. Basit iki kontaktörle yaparken, kontaktörlerin enerjilenmesi şartını diğer kontaktörün off olma şartına bağlarsınız.

Yani bir kontaktörün enerjilenmesi gereken hattı diğer kontaktörün nc kontağından geçirirsiniz. Diğeri için de. Bu sayede hangi kontaktöre enerji verilirse verilsin, ikisi de off olmadan hareket başlamaz.
  • karafetva K kullanıcısına yanıt
    yardımların için çok teşekkür ederim sorunu geçen hafta çözdüm bildirmeyi unuttum konuyu kapatabiliriz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.