Şimdi Ara

ZOR AÇILMA SORUNU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
387
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • P4 3,0Ghz işlemcim var. 200 Gb SATA Seagate Disk - 1,0 Gb DDR2 Ram- Asus P5ND2-SLI anakart.
    Fakat bilgisayar her winxp home açılışında ( %90 ) 50-60 saniye bekliyor. Hard disk ışığı düzenli yanıp sönüyor. Bu geç açılma çok uzun süredir var. Acaba HardDisk ten mi yapıyor anlamadım. ama çok canımı sıktı. Ayrıca Hard disk için Donanımı güvenle kaldır simgesi var. Lütfen bi çözüm önerir misiniz

• en son ne zaman format attın cok fazla program kuruluysa windows hantallaşmış olabilir. hdd nin cok dolu olmasıda acılısı yavaslatır kanımca
  • 200 Gb nin 50 Gb si dolu. Bu makineyi kuralı 1 yıl oldu. 10-11 aydır böyle aslında. Yani doluluktan olmaması lazım.
    Bir de diski çıkarılabilir olarak görmesi de ilginç ...
  • Kurulumu kendin mi yaptın?
  • Kardeş bir kere XP Home demek problem demek zaten. Sana tavsiyem bir yerden XP Pro bulup yüklemen (Service Pack 2 olması gerektiğini söylemiyorum bile). Bunun dışında bilgisayarın (güle güle kullan) gayet güzel donanımsal bir sorun olduğunu sanmıyorum. Antivirüs olarak Norton kullanıyorsan o da açılışı çok yavaşlatır. Sana tavsiyem şu:

1) Norton varsa kurtul ondan! NOD32 ya da BitDefender şu an en iyiler.
    2) Temizlik ve disk birleştiricisi yap. Temizlik için bilgisayarımdan c:'nın özellikler bölümündeki disk temizlemeyi kullanabilirsin. Disk birleştirici ise Başlat-Programlar-Donatılar-Sistem araçları sekmesinde.
    3) Başlat-Çalıştır'a msconfig yaz, en sağda başlangıç adındaki sekmeye gel ve açılan listedeki tüm ıvırzıvır programları başlangıçtan kaldır. msn messanger falan varsa onlar başlamasın.
    4) Bazı BIOS'larda Super Boot adında bir seçenek var başlangıçtaki sistem testini atlamanı sağlıyor. Belki windows açılışını değil ama genel anlamda açılışı hızlandırabilirsin.
    5) Virüs taraması yaptır. Ama zaten XP Pro'ya geçerken format atman gerekecek o yüzden ilk önceliğin pro'ya geçmek olsun.

Kolay gelsin.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.