Şimdi Ara

2.3mX3.2m bir odaya buzdolabı kompresöründen klima yapmak mantıklı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • herkese iyi forumlar şimdi benim odam güney cephesinde yani çok güneş alıyor ve oda 2.3 metreye 3.2 metre baya küçük yani şimdi ben buzdolabı kompresörü kondenser evaporatör vs. gerekli parçaları bulsam sistemi yapsam bu oda için yeterli olur mu çünkü bildiğim kadarıyla bu motorlar 7.24 çalışmıyor sonuçta küçük bi dolabı soğutuyorlar çalışması durumunda yanıyor yani bu motor bu odaya yeterli gelir mi? yoksa boşa uğraş mı sizce

motor ortalama bu değerlerde olabilir 1/4 170 kcal

konuyu klima bölümüne açamadım ondan bu bölüme açtım yanlış ise uyarın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tommy S. -- 7 Haziran 2024; 16:54:22 >

• Motor fazla ısınabilir. Isınmasını hassas kontrol edip çalışma sınırlandırılabilir. Zaten üzerinde termik oluyor bu sınırlandırma için ama termik atana kadar da motor fazla ısınıyor olabilir, düşük sıcaklıkta kestirecek termik vb hassas eleman ya da elektronik devre düşünülebilir.

EVaporatör kondansatör aramaya gerek yok, buzdolabı dağıtıldıysa, tüm parçaları aynen kullanılabilir.

SOnuç olarak denenebilir. Sıcaklığı azaltacaktır ama çözecek midir muamma.

• teşekkürler. oda baya küçük olduğu için mantıklı geldi ama buzdolabı motoru sonuçta küçükte olsa odaya yeter mi emin değilim bilgili arkadaşlardan bi yardım alayım dedim mantıklı mı diye olmadı biraz daha para verip bi klima dış ünitesi bulup öyle yapmayı düşünüyorum

• başka yorumu olan var mı arkadaşlar bi akıl verseniz

• Kendin De Yapabilirsinyoutube
    Buzdolabı motorundan klima yapımı #buzdolabımotoru #klimayapimi #diy #diycrafts
    https://www.youtube.com/watch?v=BfH4ygTEr6M&feature=youtu.be
  • Gücü yetmez. Kapasitesi yalıtılmış bir buz dolabının iç hacmi kadar o da kapağı kapalı olacak. Lokal serinlik sağlayabilir. 1000W kadar güç gerekir. Kabaca şöyle düşünün orayı ısıtmak için kaç watlık bir ısıtıcı gerekirse soğutmak için de o kadar güçte çıkış verebilecek bir kompresör.

• Sozuak S kullanıcısına yanıt

Isıtırken dış ortam eksilere düşüyor ama soğuturken iç ortamı eksilere düşürmek gerekmiyor.

Ayrıca soğutma için kullanılan cihazlarda (ısı pompası) COP denilen harcanan enerjiye göre kaç kat soğutma sağladığı katsayı. COP = 3 mesela.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.