Şimdi Ara

2015 YGS/LYS Gireceklere Tavsiyelerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
8
Favori
882
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. 2015 tayfasını bilinçlendirmek için böyle bir konu açma girişiminde bulundum. Umarım tavsiyelerim sizlere yardimci olur.
    Öncelikle bu seneki sıralamamdan bahsedeyim. Ygs1 ve 2 52 bin mf4 25 bin. Tavsiyelerimi duzenli olması için başlıklar altinda yazacağım.

ÖNERİLERİM
    1)Sureklilik 
    Ne kadar ders calisirsaniz calisin ister 8 saat isterseniz de 1 saat onemli olan cok calismak degil surekli calismak. Ben bu hataya sene icinde surekli dustum bomboş gecirdigim haftalar oldu. 

2)Moral 
    Moraliniz daima ust seviyede olsun. Hicbir zaman cevrenizdekilere aldanmayin. Ben ilk ygs denememe girdigimde biyolojiden soru yapamamistim. Cevremdeki kisiler biyolojiden yardirirken benim biyoloji yapamamam cok koyuyordu ve haliyle moralim de bozuluyordu. Ayni sey turkce icinde gecerliydi. Hatta bi ara bu sene olmayacak seneye kalayim duzeyine geldim. 

3)Çevre 
    Arkadaslar cevre en onemli faktorlerden biri.Sinif arkadaslariniz dershane arkadaslariniz ve diger arkadaslariniz sizi cok etkiliyor. Kendi okulumdan bahsedeyim. Okulum duz lise. Bizim sinifta oyle ogrenciler varki meslek lisesinde bile okumayi hak etmiyorlar. Surekli dersi boluyorlar bos ders oldugu zamanda ders calismamiza izin vermeyecek sekilde gurultu yapiyorlar. Anadolu lisesi veya fen lisesinde iseniz sanslisiniz demektir. Oralarda boyle seylerin olabilecegini pek zannetmiyorum. Dershanede ise en ust sinifa f1 e1 gibi siniflara girmeye calisin cunku orada derece yapmasi beklenen ogrenciler var ve hocalarda bunlarla daha cok ilgileniyor.

4)Dershane 
    Arkadaslar ben dershaneyi onermem. Ama ben de dershaneye gittim. 
    Ben sene basinda dershaneye yazilmadim. Kendim hazirlanarak dershaneye gidenlerden daha iyi isler yapabilecegimi dusunuyordum. Hatta yazin da hafif tempoda ders calismaya baslamistim. Ilk deneme(zaman beles olani  ) girdigimde 300 u gecememistim. Moralim cok bozulmuştu. Ben de coğu ögrenci gibi dershanesiz olmayacagini dusunmeye başlamiştim. (Malesef)Ygs ye 4 ay kala dershaneye yazildim. Ilk baslarda hersey iyi gidiyordu. Sonradan hem okul hem dershane birlikte cok sıkıci gelmeye baslamisti. Iyice baymisti.
    Dershaneyle ilgili son olarak sunlari soyleyeyim:Para tuzagidir. Eger f1 gibi iyi siniflara cikamazsaniz kaybolur giderseniz. Size bos vaatler verirler(Seni ituye kesin sokariz. Merak etme matematigi halletcez gibi)Rehberlik sisitemi de cok boktan. Gecen gun tercih icin gittim. Bana kendi universitelerini ovduler. ilk siraya yaz felan dediler. Adam akilli ilgilenmiyorlar. Ygs ye kadar ygs ye onem verip ygs den sonra koskoca lys konularini bitirmeye calisiyorlar. Ygs den once en fazla 1-2 tane lys denemesi yaparlar. Kendi dershanem icin soyleyeyim kaynaklari da b*k gibiydi. Bence dershaneye gitmeyip evde kendiniz, piyasadaki en guzel kaynaklari alip teknofem behzat rasuli vs dinleyerek iyi bir calismayla hedeflerinize ulasabilirsiniz. 

5)Aile
     Arkadaslar belkide en kritik virajlardan biri aile. Bu seneki ygs birincisine bakin annesi ogretmen babasi muhendis. Ayni sekilde bizim okul mudur yardimcimizin oglu odtu ee muhendisligi bitirdi. Yani anneniz babaniz okumus kisilerse veya egitim konusunda bilgililerse bu sizin icin cok buyuk bir arti. 

6)Taktik/Plan/Program 
    Ne yazik ki istediginiz kadar zeki olun, isterseniz sabah akşam ders calisin sadece bunlarla hedeflerinize ulasamazsaniz. Kendinize taktikler bulmaniz lazim. Ornek vermek gerekirse ygs denemesinde matematigi diyelimki 70 dk de bitiriyorsunuz ve sure sikintisi yasiyorsunuz. Sure sikintisini asmak icin yeni yollar gelistirin. Mesela surekli deneme cozun. Sizi cok zorlayan konular soru tipleri hakkinda hocalarinizdan bilgi isteyin. Gibi gibi gibi... Ayni seyler turkce icin de gecerli. Eger turkcede zamaninizi cok caliyorsa paragraflari daha hizli cozmek icin cozumler uretmeye calisin. Bunlar en temel ornekler siz de karsiniza cikan sorunlar karşısinda cozum uretmeye calisin. Plan program konusuna gelirsek sakin 7den 8e kadar mat 8 den 9 a kadar biyoloji gibi hocalarinizin da onerdigi programi yapmayin. Soyle bi sistem belirleyin. Haftalara konular koyun ve şu şu şu konular bu hafta bu konular oteki haftaya bitecek gibi birsey belirleyin.

Edit:Biraz da dersler hakkinda bilgi vereyim.
    YGS Matematik:Bol ve farklı sorular çözmek, ayni zamanda sureyi verimli kullanmak ygs matematik de başarıyı getirir. Süre sıkıntısı da denemelerle halledilebilir. Unutulmamalıdır ki ygs matematiğinde cevap soruda gizlidir. Sizden bilgi istemez. Yorumlama gücüne dayalıdır.

LYS Matematik:Aslinda lys denilince akla direk bilgi sinavi geliyor. Boyle birsey yok ozellikle matematik icin. Burada yapmaniz gereken 11. Sinifa kadar olan konularda kalip sorulara bakip bolca soru cozmek. 12. Sinif konulari ise siralamayi belirledigi icin ozellikle turev ve integral den her sene farkli soru modelleri sorulmaktadir. Bunun icin diger konularda cozdugunuz sorularin en az 4-5 kati kadar soru cozmeniz gerekmektedir. Farkli soru modellerini genelde soru bankalarinda bulamazsiniz. Genelde deneme sinavlarinda farkli soru moddellri olur.

YGS ve LYS Geometri:Ygs sınavındaki geometri sorulari lys ye gore daha kolaydir. Temeli olmayan biri konuyu iyice kavradıktan sonra çözümlü kitaplarla devam edip üzerine de bir soru bankasi bitirirse 5/8ve daha uzeri yapabilir. Lys de ise ygs konularini bitirdiyseniz geriye analitik kismi kaliyor demektir. Aslinda hem 12. Sinifta islenmesi hemde ogrencilere karmasik gelmesi yuzunden analitik sorulari bos birakilmaktadir. Oysaki ucgen dortgen cember kati cisimlere gore daha kolaydir. Kalıp soruları bilirseniz analitik sorularini yaparsiniz.

YGS Fizik:Bence sayisallarin en cok korkmasi gereken derstir. Çünkü beklemediğiniz, çalışmadığınız veya hiç rastgelmediğiniz yerlerden soru gelebilir. Onun icin konu calismasi cok iyi yapilmalidir. Hiçbir konu bolum kacirilmamalidir. Ygs fizik sorulari bilgi ve yorumlama gucunun birlikte bulunduğu soru tipleridir. Bunun için soru bankasindaki farkli soru modellerine bakilmalidir.

LYS Fizik:Ygs ile ortak konusu coktur. Ygs konulari halledildikten sonra lys konularindan olan modern fizik, atomlar, yildizlar vs buralara çok iyi calisilmalidir. Gerekirse konu anlatimi olarak iki farkli kaynak kullanilmalidir. Yoksa sinavdan sonra "keske buraya baksaydim" diye uzulebilrsiniz.

YGS Kimya:Yazdiklarim arasinda en kolay olan bolumdur. Sizden sadece bilgi ister. Yorumlama gucune gerek duyulmaz. Düzgun bir sekilde konu anlatimli kitap bitirilmesi durumunda full bile cekilebilir.

LYS Kimya:Ygs de oldugu gibi lys kimyası da cok zor degildir. 11. Sinifa kadar olan konular standart calismayla halledilebilirr. Organik kimya ise burada belirleyicidir. Bunun icin cok iyi bir sekilde konu anlatimi halledidikten sonra bolca soru cozulmelidir.

YGS ve LYS Biyoloji:Ygs ve lys de ortak konulari cok oldugu icin ygs ye kadar biyoloji konulari bitirilmelidir(Ygsye kadar Sistemleri yuzeysel olarak bilseniz size yeter.)Ygsden sonrada sistemleri iyi bir sekilde calismayla guzel neticeler elde edilebilir. Hem ygs hem de lys de bilgi ve yorumlama gucu istendiginden bolca ve farkli modellerde soru cozmek yarariniza olacaktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi napacanla -- 11 Temmuz 2014; 23:01:35 >

• Tercihlerin neler? Taktikler gayet iyi cok teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tembelkiz -- 11 Temmuz 2014; 21:12:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tembelkiz

Tercihlerin neler? Taktikler gayet iyi cok teşekkürler
    Tavsiyelerin için teşekkürler....
  • tembelkiz T kullanıcısına yanıt
    Yukarida yaziyor ama tekrarlayayim bir daha. Ygs 1 ve 2 52 k mf4 25k. Yorumunuz icin tesekkurler.
  • Tesekkurler faydali devami gelirse daha ıyi olur
  • mesajım bulunsun
  • tembelkiz T kullanıcısına yanıt
    Makine veya insaattan birini istiyorum. Ytu makine suan digeelerine gore bir adim onde ama teecih listemde insaatta olacak.
  • condrad C kullanıcısına yanıt
    Hocam bunlar şuan aklima gelenler. Eger sizin de takildiginiz yerler varsa sorun elimden geldigince cevaplarim.
  • Yorumlariniz icin ben de tesekkur ederim.
  • Güncel
  • Yeni bilgiler eklendi.
  • Gormeyenler icin up
  • quote:

Orijinalden alıntı: napacanla

Gormeyenler icin up
    hocam 12 ye gectım ygs çalışıyorum suan 110 120 arası genelde yapıyorum nasıl program ızlemelıyım
  • Hocam yazınızı beğendim. Birde şöyle diyorlar : Konuları halledip bi soru bankası bitirince başka soru bankası almayın full deneme alın çözün.

Bana mantıklı geldi denediniz mi acaba?
  • uuuuppppp
  • Hocam aşık olmayın yeter 2000 deydim 6500 e geriledim hem onca param gitti hem de emeklerim bi kız hayatınızı ne kadar b.k eder bu sene anladım bu sene gönül işlerini boşlayın ben yandım siz yanmayın
  • Eger konuyu tam olarak hallettiyseniz neredeyse soru kacirmayacak seviyede iseniz deneme ile devam edebilirsiniz. Ama turev ve integral organik kimya gibi kisimlarda 1 soru bankasi yetmeyebilir. Farkli aoru modellerimi gormek lazim
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Silik Hesap -- 12 Temmuz 2014; 13:39:21 >
  • SewerusS S kullanıcısına yanıt
    Eger ygs komularini bitirdiyseniz denemelerle ygs yi devam ettirir lys calismaya da baslarsiniz.
  • Hocam daha ygs bitmedi yaz sonuna kadar bitirmeye caliscam
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.