Şimdi Ara

55-18 mm ile porte

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhaba canon eos 1100d+18-55 kullanıyorum porte çekmek istiyorum fakat bi yere kadar ters bağlama ile çekebilirmiyim ?çekersem nasıl olur arka plan bulanıklığı ne kadar olur ? boydan çekebilirmiyim bunları sizden öğrenmek istiyorum şimdiden çok teşekkürler

• ters bağlayıp, makro çekiyorlar diye biliyorum. 1-2 cm mesafeden odaklıyorlar.

tam boy portre için nerden baksan 5-6 metre lazım.

olabiliyorsa, bilen biri yazar öğrenmiş oluruz.
  • Karıncanın portresini çekecekseniz olur tabi.

İnsan portresi kasar, bir kaç yüz fotoğraf çekip birleştirmeniz lazım. (Şimdi merak ettim vallahi, acaba bu dediğimi deneyen olmuş mudur, sanırım sonuç açılmış bir dünya haritası gibi olur :) )

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

Karıncanın portresini çekecekseniz olur tabi.

İnsan portresi kasar, bir kaç yüz fotoğraf çekip birleştirmeniz lazım. (Şimdi merak ettim vallahi, acaba bu dediğimi deneyen olmuş mudur, sanırım sonuç açılmış bir dünya haritası gibi olur :) )

Bokeh stacking yapıp dünyada bir ilke imza atılmış olur. :) iyi fikir aslında. :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • anladımki çekilmez yardımlarınızdan dolayı teşekürrler
  • Neden çekilmiceğini anlamadım.Yada neden çekmeyesin.al 50mm ye ayarlar f11 e çek işte. neden çekmeyesin.Portreye özel lensin ana nedeni fotoğrafın genişlemesi,yani bu lensler yüzü köşelere doğru çeker,ama portrede özellikle birebir çekebilmek önemli olduğu için,özellikle işi görücek lensler alınır.ha paran mı yok,ama 50-100 liraya bi fd 50mm lens. 30-50 lira arasıda bi adaptör bulursun çekersin.netlemenin manual olmasının sana bi zorluk çıkarıcıağını sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzhanozturk

Neden çekilmiceğini anlamadım.Yada neden çekmeyesin.al 50mm ye ayarlar f11 e çek işte. neden çekmeyesin.Portreye özel lensin ana nedeni fotoğrafın genişlemesi,yani bu lensler yüzü köşelere doğru çeker,ama portrede özellikle birebir çekebilmek önemli olduğu için,özellikle işi görücek lensler alınır.ha paran mı yok,ama 50-100 liraya bi fd 50mm lens. 30-50 lira arasıda bi adaptör bulursun çekersin.netlemenin manual olmasının sana bi zorluk çıkarıcıağını sanmıyorum.

Hocam ilk mesajı atan arkadaş, "18-55 ile portre çekebilir miyim?" diye sormuyor ki, onu sorsa tabi ki çeker. Ancak arkadaş ters bağlayarak çekebilir miyim diyor. Ters bağlanınca bir lens sadece bir kaç cm önünü netler ve alan derinliği de çok az olur 0.1-0.5 mm falan gibi. Ancak çok yüksek büyütme verir. Lensi gövdenin önünde ters tutarak deneyebilirsiniz (tozsuz bir ortamda yapın, sensöre toz kaçırmayın). Bu şekilde anca makro çekim yapılabilir. Portre çekilemez.

• benim amacım arkayı mümkün oldukça flu yapmak paramda yok o yüzden size böyle bir soru sordum genede teşekkürler başka tavsiyelerinizi bekleriyorum
  • First_Person kullanıcısına yanıt
    doğrudur dikkatli okumamışım heralde.bu ters bağlama işine de aklım pek ermiyo.al bi tüp olsun bitsin.bi elle lens tutup öbür elle makina mı olurmuş.
  • arka planı olabilidiğince flu yapmak için 55mm e getirin.
    en açık diyafram olan f5.6 yapın.
    modele yakın olun ancak arka plan ise oldukça uzak mesafe olmalı kısa alanda arka planı flu yapmak zor.

makine.....model................................arka plan

eğer 50mm lensiniz olursa işiniz daha kolay biri yukarıda f11 demiş f11 ile arka plan bulanıklaşması zor olur.

50mm ile f1.8 olursa

makine.....model......arka plan arka planı uzaklaştırmadan rahatça flu olur.

bu konuyu incele istersen.

http://forum.donanimhaber.com/m_56776146/tm.htm
  • o konuları biliyorumda ama 5.6 boydan alınca bulanık yapmıyor genede teşekkürler
  • Portre çekicem deyince f11 dedim.ama asıl olayı arka bulanıklaştırmakmış.200 lira bütceyle 1.8 50mm önerdim.Toplam 60-79 liraya denk getirirse 1.4 50mm fd+adaptörde işini görür. stop u 1.6 ya düşürmüş olur.
  • neyse en iyisi ben para biriktirip af1.8 alıyım tşkler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.