Şimdi Ara

Al-Satçı 1 hafta içinde 22 bin TL fazlasına koymuş. (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
272
Cevap
1
Favori
19.808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
164 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: theVerge

Japonic abiminde değidi gibi: "Araba almak-satmak bedava olmamalı! Araç satmak paralı olursa keyfi koyulan ilanlar olmaz.."

Adam haklı. Elin Kapitalist Amerika'sında bile Al-sat vergisi uygulanıyor.

• Amerika'daki Mortgage krizine doğru gidişat. Aşırı şişen emlak ve otomobil piyasası en ufak bir yerde tıkandığı an feci gümleme getirir. Herkes kendi yarattığı enflasyonun altında feci şekilde ezilir. Sonucunda büyük bir ülke olmadığımızdan bunun acısını hep beraber çekeriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tekkral34

Amerika'daki Mortgage krizine doğru gidişat. Aşırı şişen emlak ve otomobil piyasası en ufak bir yerde tıkandığı an feci gümleme getirir. Herkes kendi yarattığı enflasyonun altında feci şekilde ezilir. Sonucunda büyük bir ülke olmadığımızdan bunun acısını hep beraber çekeriz.
    Otomobil fiyatları farklı, direkt arz-talep ilişkisine göre gidiyor ikinci el piyasası şekilleniyor. Sıfır konusu ise vergiler ve döviz kuruyla ilişkili. Gayrimenkul ise tamamen aç gözlü müteahhitlere bağlı. Düşük faizli kredilere millet abanıyor şimdi, bilmiyorlar ki sene sonuna kadar ortalama 8 milyon insanın daha işsiz kalacağını, en sonunda o kredilerde de patlama yaşanınca cebinde nakit parası olanlar piyasasının hakimi olacak. 90'lara dönüyoruz kısacası.
  • Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama düşmez. 2.5 senedir hiç düştüğünü görmedim.
    Cebinizdeki parayı başka türlü değerlendirin derim. Onun bari değeri düşmesin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Serbest piyasa diyenler ' malum parti den değilse başka birşey bilmiyorum'.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • herkes uyanıklık peşinde anasını sattğımın yerinde...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenkee

temel ekonomi kuralları siz araba alamıyorsunuz diye değişecek değil. siz araba fiyatlarının bu kadar artmasını ya da diğer bir değişle alım gücünüzün bu kadar düşmesini sebeplerini anlayamadığınız sürece sahibinden.com gibi sadece ilan yayınlayan siteleri ve alım satım yapanları suçlamaya devam edersiniz.

burada anahtar kelimeler: hukuk, bilime dayalı eğitim, nüfus politikaları, katma değerli üretim, gelir dağılımında eşitlik, liyakat.

bunlar olmadan olmaz. bu devasa sorunlarla araba fiyatları arasındaki bağlantıyı kurabildiği zaman çoğunluk belki o zaman bir şeyler değişmeye başlar. 2006 -2016 arası yaşanan sahte refah döneminde herkes haketmediği lükslere alıştı şimdi acı gerçeklerle yüz yüze geldiniz. evde satacak eşya kalmadı. kalan bir kaç parçayı da işte mutlu azınlık yiyor.

bir malın arzı az o mala olan talep çoksa o malın fiyatı artar. bu kadar basit.
    Kesinlikle katılıyorum ' şimdi bedel ödeme zamanı'. Serbest piyasa ekonomisinin dibini yaşayıp bir süreliğine refaha erdiğini sandı insanlar 'halbuki serbest piyasa ekonomisinde başta herşey güzel gider' daha sonra ufak ufak krizler başlar daha sonra da en büyük kriz veya krizler yaşanır. Bu çoğu ürün için geçerli sadece araba için değil telefon elektronik eşyalar vs vs. Ve tekrar araba o konusuna dönersek serbest diyorlar evet serbest piyasa ama çakal piyasası aynı zamanda. Bir arabanın fiyatı 2 gün sonra 10 bin TL artmaz. Kur farkı nedeniyle Doğana zam yapan insanları gördü bu gözler 😂 Disaridaki insanlar şu sitedeki adamlar kadar akilli olsa belki çok şey değişir. Türk halkı yardımsever vs diyorlar ya evet öyle olanlar var ama fırsatçı da çok içimizde. Müteahhit al satci ve galericiler piyasanın içinden geçiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DFABFCB25

Araç 150.000₺ diyelim piyasa ise 145-155 bin arası olsun.

Aldığı araca 22.000₺ koyarak 172.000₺ bine satıyorsa, bu ahlaka uygun bir ticaret midir?

Tabiki serbest piyasada göz göre göre bu fiyata satılmaz.

Şahısı aklamaya kalkma

Alıntıları Göster
    Anlamadığın ya da ısrarla anlamak istemediğin kısım 2. el araç fiyatlarını belirleyenlerin araç satıcıları olduğunu düşünmen.

Kişi, piyasası 155 iken 22.000 ekleyip aracını satabiliyorsa demek ki bu aracın olması gereken 2.el piyasa değeri 155+22 İMİŞ. Eğer fiyatı ederinden fazla belirlemiş ise satamamış olacak, fiyatı aşağıya indirmek zorunda kalacak, araç otomatik olarak piyasada yerini bulacaktır. Bir malın değerini ALICISI belirler.

Eee bunun tavan fiyatı yok mu, her satan üstüne 22.000 mi koyacak?
    Sıfırı 150bin olan aracı 170bine satabilir misin? Hayır.
    Demekki 2.el fiyatlarının ipleri sıfır araç satış fiyatlarına bağlı değil mi? Peki sıfır araç fiyatlarının şuan bu durumda olmasının sebepleri ne?
    Bir ülkede 1 asgari ücretle alınan araç diğer ülkede neden anca 5 asgari ücret ile alınır? Sorman gereken sorular bunlar.

Anlıyorum istediğin, belki de hayalindeki araca sahip olmak istiyorsun herkes gibi. Ama sorunun ile ilgili çözümü yanlış yerde arıyorsun.
    Haklı olduğunu düşünüyorsan gel sende elindeki aracı piyasa değerinin 22bin altına ver? Yapmazsın dimi? 150bine alıcı bulabiliyorken neden bana 130bine veresin? E o adamda 170e alıcı buluyorken neden 150ye satsın?

DH gibi en azından ülkenin ortalama iq sundan daha yüksek, okumuş etmiş insanların bulunduğu bir ortamda böyle basit bir konuyu ısrarla anlamak istememek art niyetten başka birşey değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zoldan -- 15 Haziran 2020; 18:18:9 >

• Araca bir türlü değer biçemiyorum. Geçen gün 120k yazayım dedim. Baktım 125 130k arası olmuş. Eğer bu hızla artarsa bir araç ile 2 3 tane ev alırım

• quote:

Orijinalden alıntı: Zoldan

Anlamadığın ya da ısrarla anlamak istemediğin kısım 2. el araç fiyatlarını belirleyenlerin araç satıcıları olduğunu düşünmen.

Kişi, piyasası 155 iken 22.000 ekleyip aracını satabiliyorsa demek ki bu aracın olması gereken 2.el piyasa değeri 155+22 İMİŞ. Eğer fiyatı ederinden fazla belirlemiş ise satamamış olacak, fiyatı aşağıya indirmek zorunda kalacak, araç otomatik olarak piyasada yerini bulacaktır. Bir malın değerini ALICISI belirler.

Eee bunun tavan fiyatı yok mu, her satan üstüne 22.000 mi koyacak?
    Sıfırı 150bin olan aracı 170bine satabilir misin? Hayır.
    Demekki 2.el fiyatlarının ipleri sıfır araç satış fiyatlarına bağlı değil mi? Peki sıfır araç fiyatlarının şuan bu durumda olmasının sebepleri ne?
    Bir ülkede 1 asgari ücretle alınan araç diğer ülkede neden anca 5 asgari ücret ile alınır? Sorman gereken sorular bunlar.

Anlıyorum istediğin, belki de hayalindeki araca sahip olmak istiyorsun herkes gibi. Ama sorunun ile ilgili çözümü yanlış yerde arıyorsun.
    Haklı olduğunu düşünüyorsan gel sende elindeki aracı piyasa değerinin 22bin altına ver? Yapmazsın dimi? 150bine alıcı bulabiliyorken neden bana 130bine veresin? E o adamda 170e alıcı buluyorken neden 150ye satsın?

DH gibi en azından ülkenin ortalama iq sundan daha yüksek, okumuş etmiş insanların bulunduğu bir ortamda böyle basit bir konuyu ısrarla anlamak istememek art niyetten başka birşey değildir.

Alıntıları Göster
    Peki 2020 sıfır Haziran fiyatı 118.000₺ olan tek paket opsiyonsuz mirror egea aracı, sarı sitede 2019 model 8k kmdeki aracı 127.000₺ satan şahıslara ne demeli.

Bunun açıklamasını yaparsan kabul edecem ve susacam bir dahada kimsenin sattığı fiyata laf etmeyecem.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Peki 2020 sıfır Haziran fiyatı 118.000₺ olan tek paket opsiyonsuz mirror egea aracı, sarı sitede 2019 model 8k kmdeki aracı 127.000₺ satan şahıslara ne demeli.

Bunun açıklamasını yaparsan kabul edecem ve susacam bir dahada kimsenin sattığı fiyata laf etmeyecem.

Alıntıları Göster
    O aracı o fiyata ilana koyana birşey demem, kanuna aykırı yaptığı birşey yok sonuçta. Şahsi olarak o kişi hakkında düşündüğüm şeyi ise burda dillendirmemin kimseye bir faydası yok. Benim kişi hakkında düşündüğüm şeylerin piyasanın reel şartları üzerinde bir etkisi yok sonuçta. Açıklama yapmayı gerektirecek durum nedir anlamadım. Belli ki 100.000+ para verip alacağı aracın sıfır fiyatına basit bir google arasmasıyla bile bakmayacak kadar beyinden yoksun birini oltaya getirmeye çalışıyor. Bahsettiğin konuda bile problem yine alıcının cahilliğinde yani.

• Ya kardeşim senin elinde bir mal vardır 120 birime alacak enayiler varken neden 100 birime satasın. Hiç mi ekonomi bilmiyorsunuz.

• Serbest piyasa çok serbest piyasaya dönüşmüştür.

• quote:

O aracı o fiyata ilana koyana birşey demem, kanuna aykırı yaptığı birşey yok sonuçta. Şahsi olarak o kişi hakkında düşündüğüm şeyi ise burda dillendirmemin kimseye bir faydası yok. Benim kişi hakkında düşündüğüm şeylerin piyasanın reel şartları üzerinde bir etkisi yok sonuçta. Açıklama yapmayı gerektirecek durum nedir anlamadım. Belli ki 100.000+ para verip alacağı aracın sıfır fiyatına basit bir google arasmasıyla bile bakmayacak kadar beyinden yoksun birini oltaya getirmeye çalışıyor. Bahsettiğin konuda bile problem yine alıcının cahilliğinde yani.

Alıntıları Göster
    Tamamda alıcı kanar yada kanmaz bu problem değil, problem şurada bunu yapanl insanların yaptığı iş sence Allah'ın emri mi veya tüm dinlerdeki peygamberler ümmetlerine böyle mi emretti ?

Bunları düşünsün insanlar, kanan insanın kanıp kanması mühim değil mühim olan bu insanların başta bunu yapması.

Bunu diyor ve konuyu kapatıyorum mümkünse alıntılama konuyu kapattım ben, bu insanlar bunu yapıyor diye cezasını Allah bana çektirmeyecek sonuçta.

İyi forumlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Riven Mı

Ya kardeşim senin elinde bir mal vardır 120 birime alacak enayiler varken neden 100 birime satasın. Hiç mi ekonomi bilmiyorsunuz.
    Sorun tamda bu, ama bu ülke düzelmez, boşver birkaç insan sadece Almanya'nın ahlakına imrenir oraya yerleşmek ister.

Tıpkı sahipsiz bakkal ve marketler.

Boşver kime anlatıyorum

• Soğan patates lobisi, Play Station lobisi, otomobil lobisi... Herkes kendine, kendinden olandan düşman yaratıyor.
    Esnaf suçlu, pazarcı suçlu, galerici suçlu, bakkal suçlu... Meğer bizim dışımızda kalan, evine ekmek götüren her vatandaş bir lobi üyesi vatan hainiymiş.
    Ülkeye inancımı kaybedeli çok oldu. Güzel bir ev-araba almak, evlenmek, tatile gitmek, beslenmek, insan gibi yaşama düşüncesinden uzun süre önce koptum. Baştakiler yüzünden değil. Bunlara çıkarı veya cahilliği sebebiyle destek çıkanlar, dibine kadar batmış olmamıza rağmen hala birbirimizi suçlayacak kadar kör olanlar yüzünden.
  • 100 veren 120 de verir demiştir.

• quote:

Tamamda alıcı kanar yada kanmaz bu problem değil, problem şurada bunu yapanl insanların yaptığı iş sence Allah'ın emri mi veya tüm dinlerdeki peygamberler ümmetlerine böyle mi emretti ?

Bunları düşünsün insanlar, kanan insanın kanıp kanması mühim değil mühim olan bu insanların başta bunu yapması.

Bunu diyor ve konuyu kapatıyorum mümkünse alıntılama konuyu kapattım ben, bu insanlar bunu yapıyor diye cezasını Allah bana çektirmeyecek sonuçta.

İyi forumlar...

Alıntıları Göster
    Ben konuyu 'Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel'de görünce yaptığım yorumda ekonomi ile ilgili oldu. Eğer din başlığı altında açılsaydı aynı konuya yorumum aracı satan kişinin İslam inancına göre günah işlediği olurdu.

quote:

Benim kişi hakkında düşündüğüm şeylerin piyasanın reel şartları üzerinde bir etkisi yok sonuçta.

Özellikle belirttim kişi ile ilgili yaptığım ahlaki yorumumun bir önemi yok diye. Adam belki başka insanları kandırmanın günah sayılmadığı bir dine mensup?
    Siz suç ve günah kavramları karıştırmışsınız.

• Bunlar yüzünden piyasa bu hale geldi ya zaten
    araç temiz ama eski fiyatıda şimdiki fiyatıda kesinlikle etmez satamaz zatenelinde kalır inş

• quote:

Ben konuyu 'Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel'de görünce yaptığım yorumda ekonomi ile ilgili oldu. Eğer din başlığı altında açılsaydı aynı konuya yorumum aracı satan kişinin İslam inancına göre günah işlediği olurdu.

quote:

Benim kişi hakkında düşündüğüm şeylerin piyasanın reel şartları üzerinde bir etkisi yok sonuçta.

Özellikle belirttim kişi ile ilgili yaptığım ahlaki yorumumun bir önemi yok diye. Adam belki başka insanları kandırmanın günah sayılmadığı bir dine mensup?
    Siz suç ve günah kavramları karıştırmışsınız.

Alıntıları Göster
    Bu dünyada herşey dine gidiyor zaten, bu dünyaya boş yere gelmedi kimse doğ büyü eğlen gez toz öl git yok.

Yaptığın herşeyin attığın her adımın bir amacı var hiçbiri boşa gitmez, hepsi için ya mükâfatını alırsın yada kefaretini ödersin.

Niyet önemli, banka soymaya niyet ettiğinde bankaya giderken bile attığın her adım günah olarak defterine yazılır.

Yada ölmek üzere olan birine şifa olarak gidersen giderken attığın her adım defterine sevap olarak yazılır.

Okb vesvese buna dahil değil, gerçekleştirmediğin sürece.

Biz işin dini boyutunu konuştuk ama gerçek olanda bu, o aracı o fiyatlara satanlar çok büyük kâr ettim sanıyor ama toprak altına girdiklerinde yanına gelecek iki melek ettiği kârı anlatacak

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.