Şimdi Ara

Alacağa Karşı İcra Başlatma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba sorunlu bir konumda bilgi ve desteğe ihtiyacım var.

4 yıl önce arkadaşım sandığım birine parça parça 350.000 TL borç verdim.Bunun tamamı hesaba havale ancak yarıya yakınıda AÇIKLAMADA BORÇ OLARAK veya Şu Tarihte Geri Alınmak Üzere toplam borç 350.000 Tl dıyerek yazıp yolladım.Her seferinde benden parayı alırken bunu ödersek geri almaya başlayacagız dedıgı içinde rakam bu boyuta çıktı.Vermiycem demiyor.Sorun yasadıgı sırketlerden parasını almaya calıstıgını ıdda edıyor.Ama mağdurum

Neden yolladın neden yaptım vs. kısmı ben hatam ancak dün bir konu oldu ve bana söylediği şu ;

Bana en fazla İcra takibi başlatırsın bende reddederim kanunen dosya kapanır gider ... Bu bukadar basit mi ? Birinden her seferinde bu bakiyeyi ödersek paramızı alcaz diyerek vaat verıp bu parayı alıyorsun ve karsı tarafa ödemedıgınde adına acılan davada borcu reddedince hersey kapanıp gidiyormu ?

Üstüne kayıtlı birşey yoksa SGK lı bir işi yoksa birine para verirsen geri alamadıgında kanun seni asla korumuyor mu ?

1-) Bu durumu yaşayıp parasını geri alabilen oldu mu ?

2-) Gerçekten bu parayı geri almanın hukuken bir yolu yok mu bu kadar basit mi ?

Eğer bu kadar basitse madem hukuk yok benim içinde yok diyip onun davrandığı gibi davranıcam.

• 2024 yılı itibariyle 23.450 TL ve üzeri para borçları yalnızca senetle ispat olunur. Ancak açıkça borç kaydı düşülmüş banka kayıtları delil başlangıcı niteliği taşır ve bu borçlar tanıkla da ispatlanabilir. Sizin durumunuzda ya alacak davası açıp davayı kazanıp ilamlı icra takibi başlatacaksınız ya da arkadaşınızın elinden senet alacaksınız. İlamsız icra takibi başlattığınız takdirde takibe itiraz ederse takip durur. Bu halde yine icra hukuku yoluyla açılması gereken itirazın kaldırılması veya iptali davalarından birini açıp alacağınızı ispat etmeniz gerekecektir.

• Özkan kullanıcısına yanıt

Merhaba Özkan Bey,

Dava açılırken avukat herhangi avukatlık sözleşmesi yapmadı ödeme yaparken elden yapacağını iletiyor. Alacağı ücret yasal sınırın üstündeyse örneğin yüzde 40 böyle bir durumda ne yapmam gerekiyor? Para almayı kabul etmeyip şikayet yada itiraz edebilir miyim?

• Özkan kullanıcısına yanıt

Merhaba Özkan bey zaten kişide bana icra takibi başlatırsan reddederım dosya kapanır dedi.Benım zaten bekledıgımde ılamlı ıcrayı reddetmesı ama elımde mesela en son gonderdıgım parada bıle Borc Olarak gonderılmıstır toplam tutar şu kadardır yazılı acıklamayla para yolladım.Sanırım benım ısı bu asamada bırtek avukat çözebilir.

Peki avukata vermem bana bırsey kazandırır mı ? Senet olayına hiç sanmam yanasacagını cunku

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.