Şimdi Ara

Alan derinliğini hissetmek için nasıl makine?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar canon 570 is kullanıcısıyım ve kompakt sınıftaki sensör boyutu nedeni ile diafram değerlerini değiştirsemde alan derinliğini net olarak gözlemleyemiyorum. 2. olarak daha gelişmiş bir makine almak istiorum. SLR-like makine almayı planlıyorum ama bu alan derinliğini hissetmek için SLR-like makineler yeterlimdir yoksa DSLR sınıfı makine almak şartmıdır?
    Saygılar

• SLR-like ta alan derinliğinin istediğin gibi olacagını sanmıyorum.Ama genede bütçene baglı olarak düşükte olsa slr alsan daha iyi olur bence,çünkü sende görüceksin ki çok kısa bir süre sonra SLR-like yetmicek daha fazlasını isticeksin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OVERnight -- 26 Ağustos 2009; 0:59:03 >
  • Teşekkür ediyorum cevap için. Dslr body'i taksit yapıp alabilirim ama daha sonrasında lens ve makineyi yanımda taşıma meselesi beni korkutuyor. Ama çekilen fotolara baktıkçada dslr alasım geliyor. Düşünülmesi gereken çok faktör var.
  • Alan derinliginde makineden çok lensinden çok büyük etkeni var..
  • lens ve makinayı taşımaksa derdin komik bi neden bence,hiç düşünme al bitanede büyügünden canta al bi yıla kalmaz dayanama ziknci lensinide alırsın cünkü
  • hocam alan derinliğini yakalaybilmen için öncelikle diyaframı ayarlayabilmen gerekiyor
    a570is bildiğim kadarı ile manuel kullanılabiliyor fakat fotoğraf kalitesi ve sensör boyutu küçük olduğundan dolayı ne kadar diyaframı ayarlasan da o etkiyi görmen de imkansız zaten... o yüzden dslr like da alsan kompakt makine mantığı ile çalıştığından ve lensleri de değiştirelemediğinden dolayı yine güzel bir sonuç alamazsın... onların yerine nikon d40, canon 350d gibi bir giriş seviyesi dslr makine al tadını çıkar derim...
  • Alan derinligi dediginiz gibi kucuk sensorden dolayı cok etkili olmuyor. Ama diger etkenleri kullanırsanız bir miktar alan derinligi yakalayabilirsiniz.

Alan derinligine sensor dısında 3 etken ile kontrol edebilirsiniz.

1. Objeye olan uzaklık:
    Netlediginiz objeye yaklastıkca alan derinligi azalacaktır. Mesela bir objeyi yakından cekin ve 35 mm de diyaframı f 2.6 yapın arka planın flug oldugunu gorursunuz. Makro cekim buna ornektir.

2. Diyafram acıklıgı:
    Diyafram acıldıkca alan derinligi azalır. F2.6 da alan derinligi azken f8 de artar.

3. Objektifin odak uzaklıgı:
    Objektifi teleye aldıgınızda alan derinligi azalır. Tele acı genis acıya gore daha az alan derinligi sunar. Sanırım sizin makinanın telesi 140mm ye denk. 140 mm ye getirin ve bir yakın bir objeyi netleyin diyaframıda en acık f5.5 haline getirin arka plan flug olacaktır. Futbol karsılasmalarında tele ile cekilmis fotolarda alan derinliginin zayıflıgını cok net gorursunuz.

Bu etkenleri kullanarak alan derinligini kontrol altına alabilirsiniz. Sizin makinanın bir guzeligi var pozlamayı lcd de anında gosterebilmesi. Yani siz diyafram ve enstantene ile oynadıgınızda alacagınız sonucu fotoyu cektikten sonra degil lcd den hemen goruyorsunuz. Bu cok kullanıslı. Bu size gercek zamanda alan derinliginide gosterecektir. Birde f degerinizin 2.6 dan baslamasıda bir artı.

Like makinalarda aslında kucuk sensorludurler. Sadece kompaktlara gore biraz daha buyuk. Haliyle biraz daha alan derinligi kontrolu verebilir ama D-SLR gibi olmayacagı acık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 26 Ağustos 2009; 9:50:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Alan derinligi dediginiz gibi kucuk sensorden dolayı cok etkili olmuyor. Ama diger etkenleri kullanırsanız bir miktar alan derinligi yakalayabilirsiniz.

1. Objeye olan uzaklık:
    Netlediginiz objeye yaklastıkca alan derinligi azalacaktır. Mesela bir objeyi yakından cekin ve 35 mm de diyaframı f 2.6 yapın arka planın flug oldugunu gorursunuz. Makro cekim buna ornektir.

2. Diyafram acıklıgı:
    Diyafram acıldıkca alan derinligi azalır. F2.6 da alan derinligi azken f8 de artar.

Objektifi teleye aldıgınızda alan derinligi azalır. Tele acı genis acıya gore daha az alan derinligi sunar. Sanırım sizin makinanın telesi 140mm ye denk. 140 mm ye getirin ve bir yakın bir objeyi netleyin diyaframıda en acık f5.5 haline getirin arka plan flug olacaktır. Futbol karsılasmalarında tele ile cekilmis fotolarda alan derinliginin zayıflıgını cok net gorursunuz.

Bu etkenleri kullanarak alan derinligini kontrol altına alabilirsiniz. Sizin makinanın bir guzeligi var pozlamayı lcd de anında gosterebilmesi. Yani siz diyafram ve enstantene ile oynadıgınızda alacagınız sonucu fotoyu cektikten sonra degil lcd den hemen goruyorsunuz. Bu cok kullanıslı. Bu size gercek zamanda alan derinliginide gosterecektir. Birde f degerinizin 2.6 dan baslamasıda bir artı.

Like makinalarda aslında kucuk sensorludurler. Sadece kompaktlara gore biraz daha buyuk. Haliyle biraz daha alan derinligi kontrolu verebilir ama D-SLR gibi olmayacagı acık.

arkadaşa katılıyorum bende profesyonel amator fotografçıyım. hobi amaçlı çekimler yapıyorum. alan derinliği yaratmak lens ile ilgilidir. 50mm lik prime lens ile alan derinliği yaratamazsın. odak uzunlugu yüksek olan lenslerle alan derinliği o kadar artacaktır. benim kit lensim nikkor 18-135mm alan derinliği çok değilde yinede tahmin ediyorsun. alan derinliği yaratmak için çekeceğin objeden uzaklaşıp lensi 135mm ye getirip objeye odaklandıktan sonra arka plan flu olacaktır. diğer bi yandan 70-300 lens ile yapılınca dahada flulaşıyor. makineyi alalı 8 ay oldu tel lens yetmedi 70-300 aldım :) şimdide 50mm lik prime lens almayı dusunuyorum daha geniş açı ve daha çok ışık alması için. emin ol dslr alırken tırsma tam tersine 3-4 objektif taşımaya başlarsın :)

• quote:

Orijinalden alıntı: vtecpower

arkadaşa katılıyorum bende profesyonel amator fotografçıyım. hobi amaçlı çekimler yapıyorum. alan derinliği yaratmak lens ile ilgilidir. 50mm lik prime lens ile alan derinliği yaratamazsın. odak uzunlugu yüksek olan lenslerle alan derinliği o kadar artacaktır. benim kit lensim nikkor 18-135mm alan derinliği çok değilde yinede tahmin ediyorsun. alan derinliği yaratmak için çekeceğin objeden uzaklaşıp lensi 135mm ye getirip objeye odaklandıktan sonra arka plan flu olacaktır. diğer bi yandan 70-300 lens ile yapılınca dahada flulaşıyor. makineyi alalı 8 ay oldu tel lens yetmedi 70-300 aldım :) şimdide 50mm lik prime lens almayı dusunuyorum daha geniş açı ve daha çok ışık alması için. emin ol dslr alırken tırsma tam tersine 3-4 objektif taşımaya başlarsın :)

yanlış bilgi vermeyelim diyafram değeri 1.4 - 1.8 - 2 - 2.8 olan 50mm objektiflerle çok rahat alan derinliği oluşturulabilir.sizdeki objektifin diyafram değeri yeterli olmadığından zoom ile arayı kapatarak alan derinliği vermişsiniz.

benimgibi alan derinliği hastalığın varsa d slr like işini görmez dslr şart.yanına 50mm objektif alırsın hem keskin hemde alan derinliği olan fotolar elde edebilirsin

• :) uyarın için teşekkürler. alan derinliği için tüm lensleri araştırdım en dusuk fiyatlıdan 2000 liraya kadar tek tek d80 e takıp araştırdım. bencemil arkadaşımızın dediği gibi nikkor 50mm 1/1.8 lens kısa mesafede çok iyi alan derinliği yarattığını öğrenmiş oluyorum. 1 hafta içinde 50mm 1/1.8 lens alıcagım buda 2.ci lensim olacak. 2-3 ay içinde 70-300mm VR lens belkide 2-3 sene sonra belki 14-24 bakarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vtecpower -- 27 Kasım 2009; 21:53:58 >
  • 50mm manuel lens ile cektigim bir örnek alan derinligine.
     Alan derinliğini hissetmek için nasıl makine?
  • ortası net kenarlar derinlik hissi veriyor. yarın media markt a gitcem yine 50mm lensi makineme takıp bi kaç foto daha çekmek istiyorum gerçi 5.cü deneyişim oluyor en azından karışan yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Alan derinligi dediginiz gibi kucuk sensorden dolayı cok etkili olmuyor. Ama diger etkenleri kullanırsanız bir miktar alan derinligi yakalayabilirsiniz.

1. Objeye olan uzaklık:

2. Diyafram acıklıgı:

o lensler varyo o lensler

• alcanmı yoksa
  • Slr-like makinelerin de sensörleri küçük olduğundan alan derinliği oluşmaz veya çok az olur. Sağlıklı bir şekilde alan derinliği elde etmek için DSLR kullanmak, bununla beraber ya açık bir diyaframa sahip ya da yüksek odak uzaklığına sahip bir lens kullanmak gerekli.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.