Şimdi Ara

ANİ FPS DÜŞÜŞÜ CX61 i5 (Bad Sector Değil ! )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
2.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    MSI CX61 serisi bi laptopa sahibim. Laptop 5 6 aylıktır.
    Özellikleri:
    i5 3230m
    GT635m (96 shaders) 2gb
    4GB DDR3 Ram
    500GB HDD vsvs
    AKASA HELIX SOĞUTUCU KULLANIYORUM.

Sorunuma gelecek olursak daha düne kadar hiç en ufak bi problem olmadan oynadığım 'Sleeping Dogs' oyununda oyun birden dondu ben de görev yöneticisini açtım. Yanıt vermiyordu. Olur herhalde arada dedim kapattım tekrar girdim. Fakat yaklaşık 5 dakika sonra tekrar oldu ve hemen hemen oyunun aynı yerinde oldu.(Göreve gidiyodum) Orda mı bi sorun var dedim tekrar girdim başka yere gittim frapsı da açtım. Baktım ki fps 40lardan 6lara 10lara düşüyo birden hiç bişey yokken. Kapattım.

Fifa 14'e girdim sabit 60 fps'de oynanıyordu. Maçın 40. dakikasında tekrar fps 8 falan oldu fakat alt+tab yapınca tekrar 60'a geliyordu.

Çok fazla araştırdım gerek dhden gerek başka sitelerden sıcaklık artışı/ termal macun/ bad sector/ güç seçenekleri/ nvidia denetim masası falan. Tarattım bad sectör yok herşey yemyeşil. Güç seçenekleri normal nvidia denetim masasından herşeyi gt635m de yaptım. Sonra tekrar Sleeping Dogs'a girdim ve kucağımda oynadım soğutucusuz yarım saat 40 dakika oynamışımdır hiç bişey yoktu. Düzeldi galiba dedim arkadaşım bana gelecekti gelince o kapattım laptopu.

Sonra açtım Shift 2'ye girdim frapsı bırakıp MSI Afterburner programından sıcaklıklara bakmak için her zaman oynadığım oyun ve 80 derece max oluyo gpu. Herşey normaldi 79 80 derecelerde seyrederken bi baktım yine dondu alt tab yaptım hemen baktım afterburner'a gpu kullanımı dümdüz bi çizgiyken 99da zigzaglara başlamış 60'a 30'a 50'ye 10'a düşmüş çıkmış falan.( O anda olan olay). Sonra geri oyuna geçtim alt tab'la düzeliyor. Bidaki donmada tekrar dikkat ettim sol üstteki değerlere fps düşerken gpu kullanımı ve gpu sıcaklığı düşmeye başlıyor hızla. 80 dereceden 70 60 50 oluyor. Alt tabla düzeliyor. 3 5 dakikada bir tekrar ediyor bu olay fps düşüyor alt tab yapıyorum gidiyo 3 5 dakka tekrar aynı olaylar...
    Ama Sleeping Dogs'da yanıt vermiyora geçiyor oyun.

Şimdi arkadaşlar bu sorunu gören bilen duyan herhangi birşey önerebilecek olan bi üstadım var mıdır? Tüm önerilerinize açığım. Saatler harcadım araştırmaya inşallah çözebiliriz bu sorunu. Çok çok teşekkür ederim.

NOT: Laptopu hiç temizlemedim. Nası temizleneceği hakkında bi fikrim de yok. Benim tahminim yani bana göre temizlenmesiyle de alakası olmadığı ama çözüm önerilerinizi beklerim.
    NOT 2: Oyunların ağırlıklarıyla alakası yoktur. Sürekli oynadığım oyunlardır.

• .VincentVega. kullanıcısına yanıt
    Büyük ihtimal ısınmadan dolayı, belli bir sıcaklığa ulaşınca sistem kapatıyor. Grafik kartını fazla zorlamamanız gerekir daha ciddi hasarlar vermemek için, maksimum düşük ayarlarda oyunlarınızı oynamayı deneyin, oyunlara özel tasarımla üretilmediği için soğutmadan acizdir bu makineler, bildiğim kadarıyla tek soğutucu vardır kasanın içersin de dolasıyla bu da yeterli olmuyor ve bu sorunları yaşıyorsunuz. Bu makaleyi incelemenizi tavsiye ediyorum belki yararlı olur.http://m.chip.com.tr/makale/dizustunuzun-isinma-sorununu-cozun_24585.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mad -- 18 Aralık 2013; 4:45:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eagle Claw

Büyük ihtimal ısınmadan dolayı, belli bir sıcaklığa ulaşınca sistem kapatıyor. Grafik kartını fazla zorlamamanız gerekir daha ciddi hasarlar vermemek için, maksimum düşük ayarlarda oyunlarınızı oynamayı deneyin, oyunlara özel tasarımla üretilmediği için soğutmadan acizdir bu makineler, bildiğim kadarıyla tek soğutucu vardır kasanın içersin de dolasıyla bu da yeterli olmuyor ve bu sorunları yaşıyorsunuz. Bu makaleyi incelemenizi tavsiye ediyorum belki yararlı olur.http://m.chip.com.tr/makale/dizustunuzun-isinma-sorununu-cozun_24585.html

Evet haklısınız oyun laptopu olmadığı için aciz bi soğutması vardır. Soğutucuyla yardımcı olmaya çalışıyoruz işte. Yalnız benim laptopum kapanmıyor oyun 5 10 fpslere düşüyor alt tab yapınca geri geliyor. Kartı zorladığımı düşünmüyorum çünkü 40 fpslerde hep oynadıklarım ve fifa zaten sabit 60 fps.

Çok teşekkür ederim tekrar okudum makaleyi. Bu temizlik, macun işlerini servis yapıyosa yaptırrız da yaptırmaya. Açıkçası pek güvenmiyorum halledeceklerine format atıp yollayacaklarmış gibi geliyor ve 2 3 hafta laptoptan yoksun kalmak hele ki bi hiç uğruna yoksun kalmak istemiyorum. Belki başka bi nedeni vardır. Ayrıca kullandığım soğutucu AKASA HELIX arkadaşlar uyduruk bi soğutucu değil yani. Bildiğim kadarıyla 80 derece bir gpu için çok yüksek bi sıcaklık değil. Oyun oynarken hep soğutucuyla oynuyorum ve hdmi bağlı tvden. (Soğutucu olmadan 91 92 oluyor denedim.)

• Hw monitor pro indirin
    .
    Nvidia sicakligini gostermesi icin nvidia ile acin ardindan oyuna girin 30 dk filan oynayin
    Sonra programdaki max degerleri bize soyleyin bakalim
  • quote:

Orijinalden alıntı: elano68

Hw monitor pro indirin
    .
    Nvidia sicakligini gostermesi icin nvidia ile acin ardindan oyuna girin 30 dk filan oynayin

Tamamdır üstad indiriyorum. Şimdi evden çıkmam lazım yalnız akşama size söyliyim ben o sıcaklık değerlerini. Yalnız 30 dakika falan bu durumu (fps düşüşünü) yaşamadan alt tab yapmadan devam edeceğini sanmıyorum.

Bi de rica etsem şu üstteki mesajda arkadaşın bana yaptığı gibi @ yapmayı söyleyebilirseniz iyi olur :D Cahillik işte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .VincentVega.

quote:

Hw monitor pro indirin
    .

Tamamdır üstad indiriyorum. Şimdi evden çıkmam lazım yalnız akşama size söyliyim ben o sıcaklık değerlerini. Yalnız 30 dakika falan bu durumu (fps düşüşünü) yaşamadan alt tab yapmadan devam edeceğini sanmıyorum.

Bi de rica etsem şu üstteki mesajda arkadaşın bana yaptığı gibi @ yapmayı söyleyebilirseniz iyi olur :D Cahillik işte.

Hocam mesaj yazdigin kisimda haberdar er diye bir yer var.
    Oraya kullanici nickini yaziyorsun kimi istiyorsan.
    Sonra mesaja ekle diyorsun oluyor
    Ben mobil oldugum hic tam goremiyorum su an

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: .VincentVega.

quote:

Hw monitor pro indirin
    .

Hocam mesaj yazdigin kisimda haberdar er diye bir yer var.
    Oraya kullanici nickini yaziyorsun kimi istiyorsan.
    Sonra mesaja ekle diyorsun oluyor
    Ben mobil oldugum hic tam goremiyorum su an

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim. Buyur sıcaklık değerleri bunlar yalnız 22.50'de açtım sleeping dogs'u 22.55'te dondu. (Sleeping Dogs direk yanıt vermiyora geçiyor yukarda belirtmiştim diğerlerinde alt tab ile düzeliyor.)

http://u1312.hizliresim.com/1j/l/vnvsh.jpg
     ANİ FPS DÜŞÜŞÜ CX61 i5 (Bad Sector Değil ! )

• Sicakliklar iyi.
    -farkli crackler denediniz mi oyunda
    -anti virusu kapatip girin oyuna
    -fise takili mi pc
    -ekran karti driverini silip guncel driveri kurun
  • quote:

Sicakliklar iyi.
    -farkli crackler denediniz mi oyunda
    -anti virusu kapatip girin oyuna
    -fise takili mi pc
    -ekran karti driverini silip guncel driveri kurun
    -Usta farklı crackler denemedim çünkü oyunla alakası yok yani sadece bir oyuna özgü bişey değil ve zaten sorunsuz oynuyodum şuana kadar.
    -Anti virüs kullanmıyorum
    -Evet fişe takılı
    -Driverim güncel değil. İnternetim uydunet onu güncellemeye çalışayım ben biraz zor olacak ama bakalım.
    * Driveri silip güncel driveri kurun demişsiniz. Nerden silebilirim direk yani denetim masası gibi mi yoksa shift+delete mi? Teşekkürler
  • Programi ekle kaldirdan kaldir
    Sonra nvidianin sitesinden uygun driveri indir
    Sıcaklık yetersiz soğutmadan olur ve bunun önüne geçemezsiniz. Notebook'da oyun oynamakta ısrar ediyorum diyorsanız illa bir bütçe ayırın kendinize uygun çift fanlı gamebook almanızı öneriyorum. 80-90 dereceler pc'ler için olmayabilir ama notebook'lar için önemli bir sınırdır
  • quote:

Sıcaklık yetersiz soğutmadan olur ve bunun önüne geçemezsiniz. Notebook'da oyun oynamakta ısrar ediyorum diyorsanız illa bir bütçe ayırın kendinize uygun çift fanlı gamebook almanızı öneriyorum. 80-90 dereceler pc'ler için olmayabilir ama notebook'lar için önemli bir sınırdır

Sicakliklarda bir sorun yok
    Ekran karti 85 islemci 90 i gecmedikce sorun yok
  • elano68 kullanıcısına yanıt
    Notebook'lar için bu sıcaklıklar normal değil kendini zaten kapatır. Gpu ve Cpu farklı modellerde farklı sıcaklıklar gösterebilir, ciddi hasarlar verebilirsiniz zaman içerisinde ve kullanım ömrünü azaltırsınız
  • quote:

Notebook'lar için bu sıcaklıklar normal değil kendini zaten kapatır. Gpu ve Cpu farklı modellerde farklı sıcaklıklar gösterebilir, ciddi hasarlar verebilirsiniz zaman içerisinde ve kullanım ömrünü azaltırsınız

Asil notebooklar icin normal bu degerler.
    Masaustu pcler icin cok asiri yuksek.
    Tabi sicaklik ne kadar dusuk olursa o kadar iyi
    Amaç oyun oynamaksa eğer sıcaklıkların sınırda olması fps düşüşüne ve donanım hasarına mutlaka yol açar, 1 yıl azami sıcaklıklarda sürekli oynayın ne demek istediğimi anlayacaksınız. İntel işlemci için 100 dereceye kadar izin vermiş (işlemciden işlemciye değişkenlik gösterebilir) takılın kafanıza göre demek yanlış olur
  • quote:

Amaç oyun oynamaksa eğer sıcaklıkların sınırda olması fps düşüşüne ve donanım hasarına mutlaka yol açar, 1 yıl azami sıcaklıklarda sürekli oynayın ne demek istediğimi anlayacaksınız. İntel işlemci için 100 dereceye kadar izin vermiş (işlemciden işlemciye değişkenlik gösterebilir) takılın kafanıza göre demek yanlış olur

100 degil 105 derece.105 den sonra kapatiyor zaten.
    Uzun vadede tabiki iyi degil bu sicakliklar ancak yapacak bisey yok.
    Diger turlu oyun oynayamiz.
    Ki arkadasin sicakliklari da zaten cok dusuk .
    4000-5000 lira bütçe ayırmak gerekiyor gerçekten iyi bir gamebook için bu fiyatlar fazla ama taşınabilirlik adına ve kullanım kolaylığı için hep göz yumuyoruz yoksa 2500-3500 lira arasında gayet yeterli sistem toplanabilir. Bütçe

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mad -- 19 Aralık 2013; 20:45:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mad

4000-5000 lira bütçe ayırmak gerekiyor gerçekten iyi bir gamebook için bu fiyatlar fazla ama taşınabilirlik adına ve kullanım kolaylığı için hep göz yumuyoruz yoksa 2500-3500 lira arasında gayet yeterli sistem toplanabilir. Bütçe
    Dostlar teşekkür ederim. Yalnız ben de elanoya katılıyorum. Bence değerler yüksek değil oyun laptopu olmadığının farkındayım ama kusra bakmayın lowda mediumda da orta karar bi oyunu oynatamıyosa çöptür o bilgisayar, içine koyulan karta işlemcilere yazık üretilmese de olur. Ve tekrar ediyorum benim laptopum kapanmıyor hocam, reset falan da atmıyor yani sıcaklıktan.
    Bu arada bundan önce ben de Y580 kullanıyodum üstad. Onda da ufak tefek sıkıntılar oluyodu ama hep ultra denerdim. Onu sattım uyduruk bi laptop+ ps3 alma amacıyla. Fakat bu pcyi 1057 liraya mal ettim ve çoğu oyunda en azından low da olsa bana yettiğini gördüm. Zaten tvye bağlayıp oynuyorum kalite çok kötü gelmiyo. Ama bunu yapması canımı sıktı.Ben o driver işini bu lanet internetle halledip tekrar döneceğim size.
    Konu hala güncelliğini korumakta

@elano68
    @Eagle Claw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .VincentVega. -- 19 Aralık 2013; 23:57:00 >

Cevabını vermiştim ama asus n serisinden bir notebook modelini hatırlayamıyorum ama aynı sorun ondada oluyordu. Far Cry 3'de 20-30 dakika oynadıktan sonra çok ısındığından dolayı ekran donuyordu masaüstüne geçip tekrar oyuna dönünce biraz bekleyerek kaldığı yerden devam ediyordu, zaten hava çıkışlarından ve kasanın aşırı sıcaklığından belli oluyordu. İnanın bana sıcaklıktan kaynaklanıyor bu sorun, belkide izin vermeye kalksanız böyle birşey yapılabilir mi bilmiyorum ama donanımı korumak için yapılmış birşey olabilir. Sorun işlemciden mi grafik kartından mı kaynaklanıyor bunu öğrenmek lazım önce ona göre bir çözüm bulmak gerekir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mad

Cevabını vermiştim ama asus n serisinden bir notebook modelini hatırlayamıyorum ama aynı sorun ondada oluyordu. Far Cry 3'de 20-30 dakika oynadıktan sonra çok ısındığından dolayı ekran donuyordu masaüstüne geçip tekrar oyuna dönünce biraz bekleyerek kaldığı yerden devam ediyordu, zaten hava çıkışlarından ve kasanın aşırı sıcaklığından belli oluyordu. İnanın bana sıcaklıktan kaynaklanıyor bu sorun, belkide izin vermeye kalksanız böyle birşey yapılabilir mi bilmiyorum ama donanımı korumak için yapılmış birşey olabilir. Sorun işlemciden mi grafik kartından mı kaynaklanıyor bunu öğrenmek lazım önce ona göre bir çözüm bulmak gerekir
    Haklı olabilirsiniz tabi ki belki de donanımın korunması için yapılıyodur ama neden şimdi yani ben hep bu sıcaklık değerlerinde oynuyodum zaten hani şimdiye kadar en ufak bi sorunu yoktu en ufak kasma olmamıstı yani birden anlayamadım. Sanki tedbir olarak böyle bişey yapılmış olsa en baştan da bunu yapması gerekirdi gibi geliyor bana. 80 derecede de bunu yapacaksa ayıptır arkadaş ya. Şu driveri halledeyim olmazsa servis yolu göründü gibi ya. Muhtemelen dediğiniz laptop da n56vz :D

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.