Şimdi Ara

Araba Kredisi Kapatma Cezası Yasalmı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
11.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye Finanstan araba kredisi çekmiştim. Erken kapatırken %2 ceza keseceklermiş. Bu yasal mıdır yoksa kafalarından uydurdukları bir şey midir?

Tecrübesi bilgisi olan var mı?

• Yeniden yapılandırıldığı için borcun o parayı keserler.
    Aynı şey taksitlerde de geçerli. Taksitini erken ödersen bile fazladan para alırlar. Ara ödeme diye yeni plan oluşturuyorlar ayağına.

Bunlarında hepsi kredi alırken imzalattıkları kitap gibi sözleşmelerde yazar.

Bankada çalışırken bu olayların yazılım tarafında çalışmıştım. Ordan biliyorum ama ne kadar yasaldır, hala geçerli midir bilemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bLooP

Yeniden yapılandırıldığı için borcun o parayı keserler.
    Aynı şey taksitlerde de geçerli. Taksitini erken ödersen bile fazladan para alırlar. Ara ödeme diye yeni plan oluşturuyorlar ayağına.

Bunlarında hepsi kredi alırken imzalattıkları kitap gibi sözleşmelerde yazar.

Bankada çalışırken bu olayların yazılım tarafında çalışmıştım. Ordan biliyorum ama ne kadar yasaldır, hala geçerli midir bilemiyorum.
    ben bircok kez vdf den kredi aldim
    oyle erken kapama vb odemedim

o erken kapama ..... konut kredilerinde yapılıyor,bunlar da ona ozenmis olabilir ama ustune gidin derim,tekrar kredi alacagim bu sekilde sizden almam vb
  • quote:

Orijinalden alıntı: goofyitu

ben bircok kez vdf den kredi aldim
    oyle erken kapama vb odemedim

o erken kapama ..... konut kredilerinde yapılıyor,bunlar da ona ozenmis olabilir ama ustune gidin derim,tekrar kredi alacagim bu sekilde sizden almam vb

Alıntıları Göster
    yasal dayanağını araştırıyorum, eğer sözleşme harici bir şeyse şubeyi birbirine katarım zaten
  • bireysel nitelikli taşıt kredilerinde kapama, ara ödeme, erken ödeme esnasında herhangi bir komisyon, ceza vs. alamazlar.
    kredi ticari nitelikli ise iş değişir tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: abkartal78

bireysel nitelikli taşıt kredilerinde kapama, ara ödeme, erken ödeme esnasında herhangi bir komisyon, ceza vs. alamazlar.
    kredi ticari nitelikli ise iş değişir tabi.
    yok öyle bir şey.. İtiraz edin daha önce defalarca başka bankalardan araba kredisi aldık ve zamanı gelmeden kapattık. Hiç bir şekilde para kesemezler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FinalVerdict93

yok öyle bir şey.. İtiraz edin daha önce defalarca başka bankalardan araba kredisi aldık ve zamanı gelmeden kapattık. Hiç bir şekilde para kesemezler.

Alıntıları Göster
    Tüketici hakem heyetine danışın..
  • Bu yasal bir komisyondur. Çok büyük bir ihtimalle imzaladığınız sözleşmede yazar. Bu aslında bankaların geliştirmiş oldukları bir taktiktir. Size verdikleri krediden elde etmeyi amaçladıkları karı elde edemeyecekleri için peşinen alınan bir kardır. Ancak temel amacı müşterinin erken kapama komisyonunu ödemek yerine krediyi kapatmasının önüne geçmektir. Bankalar karlı müşterilerini üzmemek/kaçırmamak için bu erken kapama komisyonundan feragat edebiliyorlar. Yani komsiyon ile kar edeceğim diye diğer ürünlerin müşteri tarafından kapatılmasını göze alamıyorlar. Örneğin sürekli müşterisi olduğunuz bankadan aynı anda kredi kartı, otomatik ödeme talimatı, vadeli/vadesiz mevduat, hayat sigortası gibi ürünlerin yanısıra kredi de kullandınız. Erken ödeme komisyonu büyük ihtimalle itirazınız halinde alınmaz. Ancak ilk kez çalıştığınız bankadan sadece taşıt kredisi kullandıysanız, ödemeleriniz süresince diğer ürünlerden kullanmadıysanız bankanın gözünde büyük ihtimalle gel-geç müşterisiniz. Bu durumda sözleşmede yazan komisyon oranı hiç bir indirim yapılmadan alınır.

Önemli olan sözleşmenizde yazan.

• quote:

Orijinalden alıntı: UYAKSOY

Bu yasal bir komisyondur. Çok büyük bir ihtimalle imzaladığınız sözleşmede yazar. Bu aslında bankaların geliştirmiş oldukları bir taktiktir. Size verdikleri krediden elde etmeyi amaçladıkları karı elde edemeyecekleri için peşinen alınan bir kardır. Ancak temel amacı müşterinin erken kapama komisyonunu ödemek yerine krediyi kapatmasının önüne geçmektir. Bankalar karlı müşterilerini üzmemek/kaçırmamak için bu erken kapama komisyonundan feragat edebiliyorlar. Yani komsiyon ile kar edeceğim diye diğer ürünlerin müşteri tarafından kapatılmasını göze alamıyorlar. Örneğin sürekli müşterisi olduğunuz bankadan aynı anda kredi kartı, otomatik ödeme talimatı, vadeli/vadesiz mevduat, hayat sigortası gibi ürünlerin yanısıra kredi de kullandınız. Erken ödeme komisyonu büyük ihtimalle itirazınız halinde alınmaz. Ancak ilk kez çalıştığınız bankadan sadece taşıt kredisi kullandıysanız, ödemeleriniz süresince diğer ürünlerden kullanmadıysanız bankanın gözünde büyük ihtimalle gel-geç müşterisiniz. Bu durumda sözleşmede yazan komisyon oranı hiç bir indirim yapılmadan alınır.

Önemli olan sözleşmenizde yazan.
    vay dostum sende demek aynı hataya düştün. bende seninle aynı nedenlerden(bilmiyorum ama tahmin ediyorum) dolayı kuveyt turk ten kredi çekip araç aldım şimdi krediyi kapatacam benden de aynı cezayı ödememi istiyorlar. Hani siz diğer faizli bankalardan farklıydınız, hani mütedeyin insanlar için çözüm üretmiştiniz,hani müslüman kardeştik. Finans kurumumu değil mi alayına

• quote:

Orijinalden alıntı: Akustik

vay dostum sende demek aynı hataya düştün. bende seninle aynı nedenlerden(bilmiyorum ama tahmin ediyorum) dolayı kuveyt turk ten kredi çekip araç aldım şimdi krediyi kapatacam benden de aynı cezayı ödememi istiyorlar. Hani siz diğer faizli bankalardan farklıydınız, hani mütedeyin insanlar için çözüm üretmiştiniz,hani müslüman kardeştik. Finans kurumumu değil mi alayına

Alıntıları Göster
    Merhaba bende arabamı AKbank ın taşıt krredisi ile almıştım. Yaklaşık 30 ay erken kapattım herhangi bir ücret v.b. istemediler. Rehin kaldırma işlemi içinde herhangi bir ücret istemediler. Krediyi kapattım ertesi gün akşam internetden kontrol ettiğimde aracın rehini kaldırılmıştı. Hayırlı günler.

• Bank asyadan 2 kere taşıt kredisi kapattım. Ceza falan odemedim. Ara ödeme yaparsan kar payı bakımından kara bile geciyorsun hatta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akustik

aynı kapitalist düzen çarkının dişlisi bunlarda, hiç bir fark yok, zaten kredi alırken de hiç bir prosedür diğer bankalardan farklı değildi

• Yasal oldugunu sanmam. Mortgage kredileri icin max %2 erken odeme cezasi yasaldir ancak diger krediler icin degildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dec_chaos

Yasal oldugunu sanmam. Mortgage kredileri icin max %2 erken odeme cezasi yasaldir ancak diger krediler icin degildir.
    tamamen "yersen" parası. sözleşmede yazsa bile matbuu olduğundan itiraz ederseniz ödemezsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cagatay_c

tamamen "yersen" parası. sözleşmede yazsa bile matbuu olduğundan itiraz ederseniz ödemezsiniz.

Alıntıları Göster
    Tam tersi, kapattığınız aydan itibaren geriye kalan faiz farkını da geri vermeleri lazım (alanlara da şahit oldum) En azında diğer bankalarda öyle.

Bahsettiğiniz şey konut kredisi için geçerli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

Bank asyadan 2 kere taşıt kredisi kapattım. Ceza falan odemedim. Ara ödeme yaparsan kar payı bakımından kara bile geciyorsun hatta.

evet bankasya da ceza yok.

ama konut kredilerinin hepsinde erken ödeme cezası var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-AAF6D4207

quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

Bank asyadan 2 kere taşıt kredisi kapattım. Ceza falan odemedim. Ara ödeme yaparsan kar payı bakımından kara bile geciyorsun hatta.

evet bankasya da ceza yok.

ama konut kredilerinin hepsinde erken ödeme cezası var...

Alıntıları Göster
    Zamanında Koç finansdan araç kredisi çekmiş ve erken kapatmış, herhangi bir ceza ödemedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: apollonx

Zamanında Koç finansdan araç kredisi çekmiş ve erken kapatmış, herhangi bir ceza ödemedim.

Alıntıları Göster
    İşe bak, banka parayı erken getirdi diye sevineceğine birde ceza verecekmiş Bu bankadan ziyade o işi yapan personel ile alakalı bence. Çünkü bizde krediyi erken kapatırken, "bayram geliyor kredimi kapatılır, gidin harcayın sağa sola vs" dedi ciddi ciddi. Neden? Çünkü o krediden kendisinin de komisyonu var

• quote:

Orijinalden alıntı: Stones

İşe bak, banka parayı erken getirdi diye sevineceğine birde ceza verecekmiş Bu bankadan ziyade o işi yapan personel ile alakalı bence. Çünkü bizde krediyi erken kapatırken, "bayram geliyor kredimi kapatılır, gidin harcayın sağa sola vs" dedi ciddi ciddi. Neden? Çünkü o krediden kendisinin de komisyonu var

Alıntıları Göster
    Helalmiymiş şimdi bu

BDDK'ya şikayet edin ve tüketici hakem heyetine başvurun mutlaka sonuç alırsınız...

Şu ülkede bankalar ve sigorta şirketlerine tanınan hakların dünyada eşi benzeri yok resmen şımarık çocuk gibi hareket ediyorlar hal böyle olunca... Tabi yurtdışı bankaları ülkeye gelmek için sırada beklerken bizim sözde dev bankalarımız yurtdışına açılamıyor çünkü en basit bir ortadoğu ülkesinde bile böyle serbestçe atını yürütemezsin bunu bildikleir için Türkiye'de kalmak daha cazip geliyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: esenlik

Helalmiymiş şimdi bu

BDDK'ya şikayet edin ve tüketici hakem heyetine başvurun mutlaka sonuç alırsınız...

Şu ülkede bankalar ve sigorta şirketlerine tanınan hakların dünyada eşi benzeri yok resmen şımarık çocuk gibi hareket ediyorlar hal böyle olunca... Tabi yurtdışı bankaları ülkeye gelmek için sırada beklerken bizim sözde dev bankalarımız yurtdışına açılamıyor çünkü en basit bir ortadoğu ülkesinde bile böyle serbestçe atını yürütemezsin bunu bildikleir için Türkiye'de kalmak daha cazip geliyor...

Alıntıları Göster
    Sizin durumun aksine Koçfinans'ta erken kapatma durumunda bir miktar indirim yapılıyor. Hatta krediyi herhangi bir tarihte ne kadar ödeme yaparak kapatabileceğinizi web sayfasından da online olarak hesaplatabiliyorsunuz. Rehin kaldırma işlemi için herhangi bir ücret ödeme veya yazılı kağıt alma olayı da yok. Firmadan "rehin kaldırılmıştır" maili geldiği anda bu durum noterde de online olarak görünüyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.