Şimdi Ara

Aracım Çok Yakmaya Başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
38
Cevap
0
Favori
5.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 1.4 benzinli polo aracım var aracım aşırı çok derecede yakmaya başladı özellikle son 1 aydır çok yakıyor şehiriçi 100 kmde 7.5 litre yakıyordu şimdi 100 kmde 12 litre yakıyor neden olabilir bu aşırı yakıt

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Aracın Fazla Yakıt Tüketmesi

Arabanızın veya aracınızın son zamanlarda normalden daha fazla yakıt tüketmeye başladığını fark ettiniz mi? Bu sorun çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir ve yakıt verimliliğini artırmak için adımlar atmak önemlidir.

Yaygın Sebepler:

• Kötü Yakıt Kalitesi: Kalitesiz yakıt, aracın motorda daha fazla yakıt yakmasına neden olabilir.
    • Kirli Hava Filtresi: Tıkalı bir hava filtresi, aracın verimli çalışmasını engelleyerek yakıt tüketimini artırabilir.
    • Arızalı Oksijen Sensörü: Arızalı bir oksijen sensörü, aracın yakıt-hava karışımını yanlış okumasına neden olarak yakıt verimliliğini düşürebilir.
    • Eski Bujiler: Eski veya hasarlı bujiler, yakıtın eksik yanmasına neden olarak yakıt tüketiminin artmasına yol açabilir.
    • Lastik Hava Basıncı: Düşük lastik hava basıncı, aracın yol direncini artırarak yakıt verimliliğini azaltabilir.
    • Agresif Sürüş Alışkanlıkları: Hızlı hızlanmalar, sert frenler ve yüksek hızlarda yolculuk yapmak yakıt tüketimini olumsuz etkileyebilir.

Önerilen Çözümler:

• Yüksek Kaliteli Yakıt Kullanımı: Aracına önerilen oktan sayısına sahip yüksek kaliteli yakıt kullanmak önemlidir.
    • Hava Filtresinin Değiştirilmesi: Hava filtresini düzenli olarak değiştirmek, aracın verimli çalışmasını ve yakıt tüketiminin azalmasını sağlar.
    • Oksijen Sensörünün Kontrol Edilmesi: Aracın oksijen sensörünü periyodik olarak kontrol ettirerek arızalı olup olmadığını tespit ve onarılmasını sağlamak gerekir.
    • Bujilerin Değiştirilmesi: Bujiler önerilen aralıklarla değiştirilmelidir.
    • Lastik Hava Basıncının Düzenlenmesi: Lastik hava basıncı, üreticinin önerilerine göre düzenli olarak kontrol edilmeli ve ayarlanmalıdır.
    • Agresif Sürüşün Azaltılması: Aracını daha verimli bir şekilde sürmek için hızlanmalarını ve frenlerini yumuşak tutmak, düşük hızlarda seyretmek ve gereksiz hızlanmalardan kaçınmak önemlidir.

Bu adımları takip ederek aracının yakıt tüketimini azaltabilir, yakıt tasarrufu sağlayabilir ve çevresel etkinizi azaltabilirsiniz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Her zaman aldığınız yakıt istasyonunu değiştirdiniz mi? Aracınız kaç kilometrede ve bakımları ne durumda ? Her gün kullandığınız güzergah değişti mi ? Benim aklıma gelen sorular bunlar biraz detaya inilirse sıkıntısı bulunabilir belki. Ben pek anlamam mekaniklerden fakat forumdakiler bunları bilirse çıkarımda bulunabilirler diye düşünüyorum iyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sawyer258

Her zaman aldığınız yakıt istasyonunu değiştirdiniz mi? Aracınız kaç kilometrede ve bakımları ne durumda ? Her gün kullandığınız güzergah değişti mi ? Benim aklıma gelen sorular bunlar biraz detaya inilirse sıkıntısı bulunabilir belki. Ben pek anlamam mekaniklerden fakat forumdakiler bunları bilirse çıkarımda bulunabilirler diye düşünüyorum iyi forumlar.

Gezdiğim guzergahlar aynı

• Oksijen sensörü gibi geldi bana. Son zamanlarda aracın altını bir yere vurdunuz mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Duellist -- 13 Kasım 2017; 13:48:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Duellist

Oksijen sensörü gibi geldi bana. Son zamanlarda aracın altını bir yere vurdunuz mu?

Hayır aracın altını vursam nere hasar alcak ki

• Onurusl kullanıcısına yanıt
    Aracın altını vurup oksijen sensörünü bozan bir sürü insan var.

Oksijen sensörü = Egsozdan çıkan gazın değerlerini okur, ona göre ECU motora ne kadar yakıt gideceğine karar verir. Bozuk oksijen sensörü demek çok yakıt, az performans demek.

• yakıtı eski fiyattan hesaplıyor olmayasınız. ihtimal dahilinde
  • Kışlık lastik taktınız mı? Hava şartları değişimi nasıl oldu?

• quote:

Orijinalden alıntı: TSY

yakıtı eski fiyattan hesaplıyor olmayasınız. ihtimal dahilinde

Evet 1 ay önce benzin 5.20 civarındaydı şuan 5.65 civarında ona dikkat edin öyle hesaplayın

• quote:

Orijinalden alıntı: Duellist

Aracın altını vurup oksijen sensörünü bozan bir sürü insan var.

Oksijen sensörü = Egsozdan çıkan gazın değerlerini okur, ona göre ECU motora ne kadar yakıt gideceğine karar verir. Bozuk oksijen sensörü demek çok yakıt, az performans demek.

Arabanın altını vurmadım

• quote:

Orijinalden alıntı: ayi terbiyecisi

Kışlık lastik taktınız mı? Hava şartları değişimi nasıl oldu?

Kışlık lastik yok hava şartları değişimini anlamadım

• Hava filtresi tıkalı olabilir.

• TSY kullanıcısına yanıt
    litre hesabı yapmış. kuruş hesabı değil.

hükümetin suçu oluyor değil mi kuruş hesabı yapınca. ondan bu keyfiniz
  • 1 ay önce havalar sıcaktı şimdi havalar soğudu ısınana kadar çok yakıt yakar 12 litre gayet normal

• lastik basınçları, dönen aksamların bilyalarının dağılması (alternatör, devirdaim vb.) hava filtresi, buji bunlara bakılabilir.
  • Zamlard.... Pardon güncellemelerdendir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

litre hesabı yapmış. kuruş hesabı değil.

hükümetin suçu oluyor değil mi kuruş hesabı yapınca. ondan bu keyfiniz

Aynen ebemin sucu . Hukumetin sucu yok.

• Ccestr kullanıcısına yanıt
    üstad nesi normal bunun yapma allah aşkına ...
    7,5lt /100km den 12lt /100km olmuş. ve araç 1,4 motor.
    benim aracımda 1,6 motor astra H,LPGde 12,5-13lt/100km (ş.içi) yakıyor .bende bu çok yakmadan şikayetçiyim ama sorun ne çözemedim. (eskiden 10-10,5 lt civarı idi)
  • O aracin 7 litre yakmasi zaten mucize.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • benzinli 1.4 aracın ş.içi tüketimi 7,5 litre hiç sanmıyorum. aynı aracın 2013 model 1,4 benzinlisi 9-10 litreden aşağıya düşüremedik. uzun yolda 5,5-6 litreleri gördük ama..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.