Şimdi Ara

araçlarda tek far yakma.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
13.762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar dün kıbrısta okuyan bir arkadaşım geldi. Arabalar hakkında bilgilerimizi kıyaslarken beni çok şaşırttı arabanın sadece sol farını yaktı. Sağı yakamazsın dedim onuda yaptı. Böyle bir şeyi ilk defa gördüm. ve üstüne laff soyleyemedim. Konu hakkinda bilgisi olan varmı. Üstelik bunu benim aracımdada yaptı. Sportage 2014. Ve vw passat 2014.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Araçlarda Tek Far Yakma

Bir aracın yalnızca bir farının yandığını fark ettiğinde, bunun ciddi bir soruna işaret edebileceğinden endişe duyabilirsin. Tek farlı bir araç, "tek farı olmayan araba" veya "far stop" olarak da bilinir ve çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Tek farı olmayan bir araba, genellikle aşağıdaki anlamlara gelebilir:

• Arızalı Ampul: Genellikle, tek farlı olmanın en yaygın nedeni arızalı bir ampuldür. Ampul basitçe yanmış olabilir veya elektrik bağlantısında bir sorun olabilir.
    • Sigorta Sorunu: Farların gücünü sağlayan sigorta atmış olabilir. Sigortaların konumunu araç kullanım kılavuzunda bulabilirsin ve gerektiğinde değiştirebilirsin.
    • Elektriksel Sorunlar: Ampul ve sigortada bir sorun yoksa, elektrik kablolarında veya far yuvasında elektriksel bir sorun olabilir.

Tek farlı bir araba kullanmak, gece sürüşü sırasında tehlikeli olabilir, çünkü görüş alanın önemli ölçüde azalır. Ayrıca, yasal sorunlara da yol açabilir, çünkü çoğu ülkede araçların iki çalışan far ile donatılması gerekir.

Tek farı olmayan bir araba fark edersen, sorunun kaynağını belirlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsin:

• Ampulü Kontrol Et: Far ampulünü kontrol ederek başlayabilirsin. Yanmış veya hasarlıysa, değiştirmen gerekir.
    • Sigortayı Kontrol Et: Aracın kullanım kılavuzunu kontrol ederek farların sigortasını belirleyebilir ve atıp atmadığını kontrol edebilirsin.
    • Elektriksel Bağlantıları İncele: Ampul ve sigortada bir sorun yoksa, elektrik kablolarını ve far yuvasını hasar veya gevşek bağlantılar açısından incelemelisin.

Kendine güvenmiyorsan veya elektriksel sorunları giderme konusunda deneyimin yoksa, profesyonel bir tamirciye danışmak en iyisidir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Sinyal koluyla yapıyor
  • Park için yapılmış olan bişi
  • vozer kullanıcısına yanıt
    Ama nasıl yapılır. Daha önce ne gördüm nede duydum
  • cenkshn kullanıcısına yanıt
    Ne amaçla yapıldığını bilmiyorum sadece ögrenmek istiyorum. Bence guzel bir şey :)
  • emrecansengul E kullanıcısına yanıt
    Pek çok araçta olan bir özellik. Aracın sinyal kolunu aşağıda bırakırsan sol, yukarıda bırakırsan sağ park yanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrecansengul

Ne amaçla yapıldığını bilmiyorum sadece ögrenmek istiyorum. Bence guzel bir şey :)
    Far değilde park lambası yanmıştır
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrecansengul

araba kapalıyken sinyali sola ver tek sol taraf ön arka parklar yanar sağa ver tek sağ taraf yanar ama her arabada yok bu özellik heralde
  • Deniycem yarın yapabilirim inşallah
  • Benim araçta sinyal kolundan değil, far anahtarından yapılıyor. Far anahtarını sıfırdan sonra ilk sola çevirişte sağ park, ikinci sola çevirişte sol park yanıyor. Anahtarın kontakta takılı olmaması lazım aynı zamanda.
  • Sinyal kolunun mucizesi
  • quote:

Orijinalden alıntı: cetiner19

Sinyal kolunun mucizesi
    Golf 4 te vardı bu özellik .Sis yoktu bu arada aracımda ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: PIERzig

Golf 4 te vardı bu özellik .Sis yoktu bu arada aracımda ...

Alıntıları Göster
    Benim araçta da var çok güzel özellikle önünü görmeyen kör gibi araç kullanan sürücülere ben burdayım demek için kullanılan bir sistem mesela arabayı yarı kaldırıma yarı yola park ettiniz sol sinyal kolunu indirin dışta kalan tarafın hem ön park lambası hemde arka lambası yansın

• quote:

Orijinalden alıntı: extrem_015

Benim araçta da var çok güzel özellikle önünü görmeyen kör gibi araç kullanan sürücülere ben burdayım demek için kullanılan bir sistem mesela arabayı yarı kaldırıma yarı yola park ettiniz sol sinyal kolunu indirin dışta kalan tarafın hem ön park lambası hemde arka lambası yansın

Alıntıları Göster
    Her araçta yoktu bu özellik, eskiden premium arabalarda yaygındı, sonradan yaygınlaştı, ama yinede her arabada yok bu özellik.

• quote:

Orijinalden alıntı: parker48

Her araçta yoktu bu özellik, eskiden premium arabalarda yaygındı, sonradan yaygınlaştı, ama yinede her arabada yok bu özellik.

Alıntıları Göster
    2008 jetta da vardı bu sinyali sola veya sağa indirdiğinizde yönüne göre led ışıklar yanıyordu bu yol kenarlarına araba park edenler için güzel bir özellik reflektör görevi görüyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeremy Klakson

2008 jetta da vardı bu sinyali sola veya sağa indirdiğinizde yönüne göre led ışıklar yanıyordu bu yol kenarlarına araba park edenler için güzel bir özellik reflektör görevi görüyor...

Alıntıları Göster
    91 model Mercedes 190E aracımda bile vardı. Büyütülecek bir özellik değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: raja52

91 model Mercedes 190E aracımda bile vardı. Büyütülecek bir özellik değil.

Alıntıları Göster
    Ford transit Kamyonette bile var bu özellik
  • 73 model Ford Taunusum da bile vardı bu ozellik
  • quote:

Orijinalden alıntı: tefennili

Ford transit Kamyonette bile var bu özellik

Alıntıları Göster
    1978 model W116 kasa Mercedes'de vardı bu özellik. 80'li yılların başıydı bu özelliğe şahit olduğumda. Babam 280 SE ile gelmişti bir gün eve ve camdan bakarken baktım arabanın sağ ön ve sağ arka lambası açık. Aaa dedim babama açık unutmuşun farları. Bilerek öyle bıraktım oğlum, yoldan geçen fark etsin arabayı diye. Sinyal koluna entegre bir özellikmiş.

• Peki bu olayın mantığı nedir bilen var mı? Çözemedim ben. Bütün parkları yakalım yani ne farkı var.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.