Şimdi Ara

Arızalı Sistem - Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimde 2012 yılından beri kullandığım bir kasa var. Geçenlerde arızalandı. Pc açılmıyor. Bilgisayarcı anakartın kuzey köprüsünün yanmış olduğunu söyledi.
    970a-g46 anakart Fx6300 işlemci kullanmaktayım.

Öncelikle arıza tespitinin doğru olup olmadığı bence şüpheli. Bilgisayarcılara güvenmiyorum ve kartta dışarıdan herhangi bir yanık vs gözükmüyor. Yeni bir sistem alma durumum yok. Sırayla parçaları değiştirip 2 sene kadar daha idare edebileceğim bir pc toparlamak planındayım.

Daha fazla detay var aslında ama gerçekten kafam karışık. Yeni bir anakart almalı mıyım? 2. El mi almalıyım?
    Yoksa başka bir bilgisayarcıya daha götürüp arızadan emin olmaya çalışmak daha mı mantıklı?

Bu arada anakartın ram slotlarında da problem olduğunu düşünüyorum çünkü dual channel özelliği çalışmıyor. 4 soketin sadece ilk ikisinde ramler sorunsuz çalışıyor. Diğer soketlerde system reserved sorunu yaşıyorum ve ramlerden birini sistem bağlıyor.

Bununla beraber sistemin sorunu şu şekilde; Power tuşuna basınca elektrik fanlara ve anakartın üzerindeki led'lere gidiyor. Ancak bios sesi gelmiyor ve pc açılmıyor. Bu sorunla ilgili olabilecek tavsiye edilen her şeyi denedim ancak sonuç yok. Sonunda bilgisayarcıya götürdüm ve o da dediğim gibi kuzey köprünün yanmış olduğunu söyledi.

Bu arada daha önce pc'nin takılma problemi vardı. Çalışırken durup dururken takılıp kalıyordu ve reset atmadan düzelmiyordu. Sanırım işlemciden kaynaklı bir problem bu ve bilgisayarı ilk aldığım günden bu yana zaman zaman bunu yaşıyordum. Son zamanlarda çok olmaya başlamıştı ve geçen gün sistem hiç açılmamaya başladı.

Biraz daha detaylandırdım durum bu şekilde. Bilgisayara ihtiyacım var, bu sistemin rahat çalıştırdığı oyunları oynamaktayım. maddi durumum elverişsiz. Ancak 300 350 tl gibi bir bütçe çıkarabiliyorum. Ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.

• Ayni anakarttan alip degistirin bakalim duzelecek mi.

Ya da bilgisayar tamiri yapan birine goturun hangi parcanin sorunlu oldugunu bulsun.
  • Aynı anakarttan satın alayım mı?
  • İşlemcide sorun çıkma olasılığı düşükte olsa var. Sorunlu bileşeni netleştirmeden birşey almayın satmayın. Sistemi teste sokabilecek, hatayı belirleyebilecek bir yer bulup tekrar baktırmakta yarar var. Anlattıklarınıza göre sorunun anakart kaynaklı olduğu düşünülebilir ama emin olmadan boşuna bir alım yapmak da mantıklı değil.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.