Şimdi Ara

AYNI PC'DE İKİ FARKLI HDD'YE WINDOWS KURMA (YARDIM)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
2.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bir sorum olacak. Aynı PC'de iki farklı HDD'ye iki ayrı windows kurarak kullanabilirmiyiz? Mesela bir HDD'yi bağlasam, sonra bu HDD'ye windows kursam, daha sonra ilk HDD'yi çıkarıp ikinci HDD'yi taksam ve bu HDD'ye de windows kursam olur mu acaba? Yani HDD'leri çıkarıp diğerini takmakla iki windows da çalışır mı? Yardımcı olursanız sevinirim...

• Çalışır.
    Ama sadece Windows'u kurduğun bilgisayarda çalışır. Başka bilgisayarlarda Windows'u açamazsın, mavi ekran verir.

Şöyle de bir nüans var. Bios' ta "birincil-ikincil" disk bölümü var. Diyelim ki sen 1A diskini takıp XP kurdun... güzel, sistem açılır. Sonrasında 1A diskini çıkarıp, 2B diskini taktın. Bu durumda az ihtimalde olsa sistem birincil disk olarak görmeyeblir. O nedenle disk yok uyarısı alabilirsiniz.

Bu durumda anlaşılacağı gibi tek yapmanız gereken Bios 'tan 2B diskini birincil yapmaktır... Bunun dışında şöyle bir güzel yanı var. Eğer 2 diskte bilgisayarda sürekli takılıysa, istediğiniz diski bios 'tan birincil yaptığınız takdirde o işletim sistemini açabilirsiniz.

İyi forumlar.
  • Teşekkürler cevap için. Benim bilgisayarın biosunda HDD'yi seçme seçeneği var mı bir bakayım.
  • iki sistemi de kurarken senin dediğin gibi hdd leri çıkartarak kur sonra ikisinde tak sistemi aç

1. hangisinden açacağını seçmek için del ile içeri girip boot sırasını değiştirip kaydedip tekrar başlatmana gerek yok tüm yeni anakartlarda boot menü bulunuyor misal gigabyte için F12 tuşu ile menüye girip açılış hdd sini değiştirebiliyorsun.

2. Win açıldıktan sonra disk yönetimine girip sürücülere harf atamasını her iki sistem içinde aynı yaparsan depo olarak kullandığın bölümlere ulaşman her ikisindede daha kolay olur (misal depo f diski olarak ayarlanır)

ben bu şekilde kullanıyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.