Şimdi Ara

AYT 2021 Edebiyat ve Sözel Değerlendirmem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Edebiyat her zamanki Türkçe sorularıyla açıldı bir iki metni cidden beğendim. Özellikle karaciğer ve Antik Mezopotamya konulu metin çok hoşuma gitti. Yeni bir format mı bilmiyorum ama yazarın öğrenciye tavsiyesine buldurma sorusu da hoştu. Süre derdinin olmadığı bir sınavda ilk 7-8 Türkçe sorusu kekti kısacası. Ardından yaklaşık 14-15 tane düz edebiyat ve bilgi sorusu geldi. Çalışmadığım için yorum ve aklımda kalanlarla hepsini işaretledim bir şekilde ama kaç yanlış gelir bilmiyorum. Bir soruda edebi eserleri sıralayıp kişiyi soruyordu, İslamcı cenahın üstatlarından Necip Fazıl şıklardaydı tak işaretledim ve doğru çıktı tabii ki :) Müstezat vs vardı hiçbir şey bilmeden salladım.Tanzimat'tan 2-3 soru vardı. Cumhuriyetten ise ilginç bir şekilde 1'i yorum 3 soru vardı sanırım, edebiyatın en zorlayıcı kısmı bana kalırsa ama yine es geçilmiş

sos-1 tarihte zorlayıcı soru pek hatırlamıyorum. Karadeniz'deki asayişi sağlamak için kurulan orduyu Kuvva'yı Seyyare yaptım birini ama şık eleyerek yaptığım için emin değilim. 2019'daki Tapo Kağan ayarında bir soru kesinlikle yoktu ama. Coğrafyası klasik coğrafyaydı, harita yorumlamaca. Yayla sorusunda tereddütte kaldım Antalya tarafını işaretledim Toros'ların biraz daha geride olduğunu düşünerek. Volkanik patlama sorusunda da doğrudan dediği için erozyonu işaretledim çünkü erozyon için belli bir süre geçmesi gerekiyor diye biliyorum.

Sos-2 tarihte sıkıntılı bir iki soru vardı. Hangisi Atatürk döneminde çıkarılmış bir kanun değildir sorusu mesela salladım ama tutmamış. Karahanlıların kuruluşunda rol oynayan Türk boyu biraz mantık biraz eleyerek Karluklar yaptım doğru çıktı. Coğrafya sos-1 ile benzeşiyordu. Bor haritasında takıldım onu biraz mantık yürüterek salladım. Ekonomik işbirliği içeren birlikleri OPEC ve BDT yaptım, NATO'yu askeri ağırlıklı olduğu için almadım ama o da alınabilirdi belki. Felsefe ayarında ve bir tık kolaydı. Sembollü mantık sorusu yerine daha basit bir şeklini sormuşlar. Metinleri de ağır değil ve okuması kolaydı. Din kısmında mezhepler falan vardı, hiçbir fikrim olmayarak yine de Ebu Hanife olarak salladım. Sırat-ı müstakim vs anlamadığım şeyler onu da salladım.

Genel olarak böyle. Bence edebiyat cumhuriyetten doğru düzgün soru sormamasıyla ve tarihin biraz 'kek' olmasıyla insanların iyi netler getirecekleri bir alan olacak. Sözel çözen zaten forumda kaç kişi var bilmiyorum ama felsefe metinlerinin kolaylığı ve tarihin orta karar olması sebebiyle bir tık fazla veya aynı netler gelebilir. Değerlendirmem bu şekilde.

• forum sayısal ağırlıklı biliyorum, o yüzden gözden kaçmaması adına up'layalım. Dileyen yorumlarını paylaşabilir belki bana kolay gelen bazı kısımlar başkalarını zorlamıştır, bana zor gelenler kolay gelmiştir gibi.

• Merkez Ordusu olacaktı. Alın size eleyici soru.
  • Yayla turizmi sorusunu yanlış yapmışsınız hocam. Trakya'da yıldız dağlarından başka yükselti yok ki..
  • Gayet te zordu hocam Sos1 baya da eleyiciydi keza Edebiyatta zordu denemelerde full yada 1 2 soru kaçıran biri olarak söylüyorum
  • Yıldız dağlarını işaretlemişti zaten harita. Orası tam olarak.

• Yksmagduruyum Y kullanıcısına yanıt

Edebiyat zordu bence de ona diyeceğim yok ama tarihte bir Tapo Kağan sorusu gelmedi mesela.

• Çok az edebiyat çalışarak yapılabilecek sorular var mıydı?

• aylar öncesinden mezuna bıraktım sözelciler eşit ağırlukçılar ne çözüyo diye baktim coğ 1 den fullemiş bile olabilirim ful yorumdu tytdende 1 sorum yanlış hala aklım almıyor temel düzey coğ sınavı ileri düzeyden nasıl zor olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0alametifarika0 -- 27 Haziran 2021; 13:56:29 >
  • Vardı elbette ama azdı bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: JusteMilieu

Edebiyat zordu bence de ona diyeceğim yok ama tarihte bir Tapo Kağan sorusu gelmedi mesela.

Hocam tapo kaganmis bogu kaganmis ben bunların gram zor soru oldugunu düşünmüyorum çünkü o donemde ezberlenebilecek ne kadar ayrıntı var ki overrated bi soru bence o

Ama inkilap donemi diyince o kadar cok ezberlenecek şey var ki kuvayimilliyenin trabzondaki (Karadeniz mi diyordu onu bile hatırlamıyorum) uzantisinin adıni tesadufen bakmissan bilirsin en fazla 2 boşumdan 1 tanesi o soru

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aznareps ingo etaicsal -- 27 Haziran 2021; 14:0:4 >
  • Bir bakıma haklısınız çünkü ben herhangi bir kaygı taşıyarak girmedim sınava o nedenle de sorulara bakışım farklıdır elbette. Edebiyatta en az 5-6 soruyu şık adedi, yakın gelen cevap numaraları ile salladım zaten. Geçen senekini evde çözdüğümde bu kadar yoktu. Bence 2019'a yakın gelir edebiyat sıralamaları belki bir tık daha iyi.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.