Şimdi Ara

benzin dizel ve lpg LİTRE yakımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
58.681
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    benim düşünceme göre benzini direk eleyim
    genelde arabasının yakıt hesabını yaparken şu kadar liralık benzin koydum şukadar yol gittim şukadar lira yaktı der.Ama mesela 50 liralık yakıt koyduğunda 50 liralık yakıt koymadan önceki depoda olan yakıtı hesap etmez ve depo tam bitmeden yani araba stop etmeden hesapını yapar şukadar yaktım derler.Veyahutta sürüş farkları vardır sert sürer arabayı motor devrini ayarsız kullanır ani hızlanmalar ani frenlemeler yapar sonra tekrar gaza yüklenir veya arabasında fazla yük vardır vs. vs.
    ve hatta okadar abartanlar vardırki katoloğunda yazandan daha az yaktığını sölerler
    (ben pek anlamam belki düşüncelerim yanlış olabilir.benim düşüncem hangi yakıtın ''benzin dizel lpg'' nekadar litre yaktığıdır)
    '' soruma geleyim diyelimki 3 tane araba var 3 üde aynı marka aynı model aynı ağırlık aynı motor ve beygir gücüne sahip her birine 30 litre yakıt koyarsak (benzin-dizel -lpg) herbiri 90 hızında giderse kaç km yol giderler hangisi çabuk biter hangisi en geç biter ve benim düşüncemle yapmak istediğim hesap benzin,dizel ve lpg fiyatlarındaki farkı hesap ederk hangisinin az yaktığını hesaplamak

(ben dizelmi yoksa lpg mi daha çok yol kat eder bilmediğim için ve hangisi daha çok yol kat ederse nekadar km kat eder bilmediğim için hesaplıyamıyorum)

konuyu saptırmayalım zaten bir çok konu var bu konuyla ilgili yazalım lütfen kirlilk olmasın

umarım merak ettiğim soruyu anlata bilmişimdir biraz önce bunun tartışmasını yaptım 2 kişiyle teki dizel kullanıyor teki lpg sinir oldum anlamadılar sorumu birde dalgaya aldılar

• quote:

Orjinalden alıntı: maksoy

s.a arkadaşlar bir sorum var
    benim düşünceme göre benzini direk eleyim
    genelde arabasının yakıt hesabını yaparken şu kadar liralık benzin koydum şukadar yol gittim şukadar lira yaktı der.Ama mesela 50 liralık yakıt koyduğunda 50 liralık yakıt koymadan önceki depoda olan yakıtı hesap etmez ve depo tam bitmeden yani araba stop etmeden hesapını yapar şukadar yaktım derler.Veyahutta sürüş farkları vardır sert sürer arabayı motor devrini ayarsız kullanır ani hızlanmalar ani frenlemeler yapar sonra tekrar gaza yüklenir veya arabasında fazla yük vardır vs. vs.
    ve hatta okadar abartanlar vardırki katoloğunda yazandan daha az yaktığını sölerler
    (ben pek anlamam belki düşüncelerim yanlış olabilir.benim düşüncem hangi yakıtın ''benzin dizel lpg'' nekadar litre yaktığıdır)
    '' soruma geleyim diyelimki 3 tane araba var 3 üde aynı marka aynı model aynı ağırlık aynı motor ve beygir gücüne sahip her birine 30 litre yakıt koyarsak (benzin-dizel -lpg) herbiri 90 hızında giderse kaç km yol giderler hangisi çabuk biter hangisi en geç biter ve benim düşüncemle yapmak istediğim hesap benzin,dizel ve lpg fiyatlarındaki farkı hesap ederk hangisinin az yaktığını hesaplamak

(ben dizelmi yoksa lpg mi daha çok yol kat eder bilmediğim için ve hangisi daha çok yol kat ederse nekadar km kat eder bilmediğim için hesaplıyamıyorum)

konuyu saptırmayalım zaten bir çok konu var bu konuyla ilgili yazalım lütfen kirlilk olmasın

umarım merak ettiğim soruyu anlata bilmişimdir biraz önce bunun tartışmasını yaptım 2 kişiyle teki dizel kullanıyor teki lpg sinir oldum anlamadılar sorumu birde dalgaya aldılar

Her birine 30 lt koyarsanız maliyet hesabını yapamazsınız. Bence her birine 30 YTL koyun.

Sorunuza gelince, dizel her zaman LİTRE BAZINDA daha az yakar. LPG benzinden de çok yakar. LPG'nin tek avantajı fiyatının diğerlerinden ucuz olması.

Litre bazında kaç km fark eder derseniz bence ve kabaca dizel benzinden %20-25 daha fazla, benzin de LPG'den %15-20 daha fazla yol kat eder.

Üçü arasında mukayese yaparsak sürüş maileti dizelin her zaman daha düşüktür. Ancak motor ömrü, bakımları, arıza yaparsa parçaları pahalı vs. vs. dolayısıyla da eğer çok km yapmıyorsan (yılda 10.000 falan diyebiliriz kabaca) senin için en mantıklısı, küçük ve az yakan bir motor için benzin veya motorun da büyük ve çok yakıyorsa LPG olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi catalyst -- 19 Aralık 2008; 18:09:06 >

• şimdi bu sorunun cevabı için hem dizel hem benzinli hemde lpg yakıtlarının kullanabilecek bi araç lazım ki zor ama şöyle olabilir
    1.6 tdci dizel ford focus ile 1.6 ti-cvt benzinli-lpg dönüşümlü focus u ele alırsak
    dizel focus ortalama 4,5 litre euro dizel tüketiyor benzinli focus ise 6,6 litre 97 oktan benzin yada 7.92litre lpg tüketir yani dizel focus benzinli ye benzinli de lpg liye göre litre bazında daha az yakar ama iş km de yaktığı yakıtın fiyat cinsinden değerine göre dizel focus lpgli lpg li focusta benzinliye göre daha ekonomik olmuş olur.

NOT:
    yakıt sarfiyatlarıhttp://www.ford.com.tr/yenifordfocus/ dan alınmıştır
    lpg ile benzin arasındaki fark %20 olarak kabul edilmiştir

• 30 ytl koyarsak olmazzzz 30 litre koyulmalı çünkü ozaman benzin daha az litre olur, dizel biraz daha çok litre olur, lpg en çok litre olur ozaman litre hesabı yapamayız. dizel daha uzun yok kat ediyorsa lpg den litre bazında sizce arasında ki mesafe kaç km olur.buna cevap verilebilirmi veya ölçen varmıdır
    mesela ben 46 litre benzin yaktım 730 km yolda
    46 litre dizelle ne kadar yol yaparım?
    46 litre gaz ile nekadar yol yaparım?

sorum bu yani daha açık bir ifadeyle üçtane aynı motor aynı beygir aynı ağırlıklı kısaca aynı arabayla sürekli 90la gitsem
    40 litre benzinle ne kadar yol katederim
    40 litre dizelle nekadar yol kat ederim
    40 litre lpg ile ne kadar yol kat ederim

yukarıdakinin cevabından anlaşılşacak yoksa hepimiz biliyoruz 40 litre benzin daha pahalı tutacak
    40 litre dizel daha ucuz 40 litre lpg en ucuz tutcak
    önemli olan kat edilen yol belkide dizelle 40 litre dizelle lpg den %30 veya %40 daha fazla yol kat etcen veyada 40 litre lpg ile dizele göre %40 fazla yol kat edicen işte bunun cevabını merak ediyorum
    ( tüm araba katologlarında lt olarak yazar yakıt tüketimi )

• 1litre mazot 1 litre lpg 1 litre benzin ne kadar yok yapar demek istemişsiniz

1.6 bi araba için konuşuyorum
    1litre mazot 22
    1litre benzin 15
    1litre lpg 12 litre yol götürür uzun yolda umarım anlaşılmıştır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dkerem2

1litre mazot 1 litre lpg 1 litre benzin ne kadar yok yapar demek istemişsiniz

1.6 bi araba için konuşuyorum
    1litre mazot 22
    1litre benzin 15
    1litre lpg 12 litre yol götürür uzun yolda umarım anlaşılmıştır.

Mazot ile benzin arasında %50 fark var yazdığınıza göre. Bu kadar olmaması lazım. Tabi motoruna göre falan değişir ama genelde %30'danf azla olmaz fabrika verilerinde. Ben yukarıda %20-25 yazmıştım.

quote:

30 ytl koyarsak olmazzzz 30 litre koyulmalı çünkü ozaman benzin daha az litre olur, dizel biraz daha çok litre olur, lpg en çok litre olur ozaman litre hesabı yapamayız. dizel daha uzun yok kat ediyorsa lpg den litre bazında sizce arasında ki mesafe kaç km olur.buna cevap verilebilirmi veya ölçen varmıdır

Ben yukarıda buna cevap verdim zaten.

• sağolasın dkerem umarım verdiğin oranlar doğrudur hep merak ediyordum öğrenmiş oldum
    ( sen nasıl hesapladın veya nerden öğrendin)
  • quote:

Orjinalden alıntı: maksoy

sağolasın dkerem umarım verdiğin oranlar doğrudur hep merak ediyordum öğrenmiş oldum
    ( sen nasıl hesapladın veya nerden öğrendin)

nasıl hesapladım lpg ve benzini kendi aracıma göre söyledim mazotu ise tahmin ettim sadece 1-2 fazla yada eksik olabilir tabi...
  • skoda fabia için degrlendirme yapacak olursak

uzun yol 90 km sabıt hızda

1,4 75 hp benzinli 100km de 5,4 lt yakar
    1,4 75 hp sgi li 100km de 6,5 lt yakar
    1,4 70 hp motorin 100km de 3,6 lt yakar

pompa fiyatlarını girin hesabınızı yapın

her şekilde mazotlunun karlı oldugunu goreceksınız
    eger arac 1,4 yerıne 2,5 3,0 cc filan olsaydı mazotlu araba daha da az yaktığını solemek gerekır
  • Hocam , bu hesaplar bilimsel olarak böyle yapılabilir belki ama hiç bir zaman evdeki hesap çarşıya uymaz. Özellikle dizel ve benzin için söylüyorum. Araçlar benzin ve dizel için katalog değerlerini çok zor yakalarlar. Ama lpg 1.4 yada 1.6 gibi ortalama bir motorda ne yaktığı ne yakacağı kesindir. Yani görüntüde en ekonomiği dizel gibi görünür her zaman ama eğer dizel ve lpg li aracı kullansan incelesen en ekonomiğinin lpg olduğunu anlarsın. Mesala ben 1.4 megane2 sedan 2008 model aracımla 10 tl lik lpg ile ( lpg=1,83) çok rahat şehir içi 60 km yapabiliyorum. Uzun yolda ise Mersinden Konyaya gittim eylül ayında, giderkende, gelirkende 25 litre lpg yaktı. Mersin Konya arası 400 km. yani 25x1,83=45,75 45,75/400=0,114 yani uzun yolda km de 114 kuruş yakmış. Ben zannetmiyorum ki şu an dizeller uzun yolda km de 114 kuruş yaksın. Mesala Fluence 105 beygir dizeli ele alalım, bu araç benim şu an için almayı düşündüğüm araç. Şehir içi yakıt tüketimi katolog değerlerinde 5.5 olarak belirtiliyor. Ama okuduğum yorumlarda 7 lere kadar çıktığı yazıyo. Eğer 100 de 7 yakarsa 7x3,17=22,19
    Yani şehir içi 22 kuruş yakar ve 10 tl lik dizel şehir içi 10tl lik dizel 45 km gider. Yani sözün özü en uzun km' yi görünüşte dizel, gerçekte ise lpg yapar. Yol bilgisayarı 5 litre lpg alsan 6 küsür litrelere kadar çıkar öle biter lpg.
    Sakin kullanımdada ortalamanı lpg de 10 hatta 9 lara kadar düşürüp şehir içi 10 tl ile 60 ve üzeri km ler görmek mümkün. Benim aracımda bor katkısı var, ayrıca 30000 bakımı yaklaştı, 15000 bakımında bujilerini de çift tırnak buji ile değiştirmiştim yakıt ekonomisi için, bu sefer paraya kıyıp ultrasonic buji takacam. Hedefim aracı 10 tl ile şihir içi 70 km sınırına oturtmak. 70 yaptım daha önce ama çok nadir. Umarım yardımcı olabilmişimdir. En iyi kararı sen verirsin, Bence hem bi dizel aracı hemde bi lpg li aracı sür dene öle karar ver. bide dizelin sesi her zaman rahatsız eder, yeni teknoloji falan hikaye......

• 110 Hp lik düz vites,dizel,benzinli ve lpg li aracı ele alacak olursak, uzun yolda sabit 90 km/s hızla (aralardaki durmalar yavaşlamalar da dahil buna) dizel araç ortalama 4.5 litre /100 km ortalamaya sahip olur.Benzinli araç 6 litre /100 km lik bir ortalama tuttururken lpg li araç ise 7 litre /100 km lik bir ortalama yakalayabilir.Bu veriler ışığında lira hesabı yapacak olursa :

Dizel Araç 10.000 km de: 1.370 TL yakıt tüketir.
    Benzinli Araç (110 hp olduğu için 95 oktan benzin üzerinden hesap yapıyorum) : 2.280 TL yakıt tüketir.
    LPG' li Araç (Türkiye genelinde LPG nin litre fiyatını 1.95 olarak hesap yapıyorum) : 1.365 TL yakıt tüketir.

Tabi bu hesaplamalar oluşabilecek hemen hemen en ekonomik sürüş tarzı içindir.İş şehir içi, bol dur kalklı bir hal alırsa, dizel araç benzinlinin neredeyse yarısı kadar tüketir, lpg li araçtan da bir miktar daha ekonomik olacaktır.Şunu söyleyebiliriz ki iş sadece yakıt tüketimine endekslenirse, dizel araç her zaman en ekonomik olandır.Motor hacimleri ve güç arttıkça, otomatik vites seçeneği gelince dizel araç 200 hp ye kadar 9 litre/100 km lik tüketimin üstüne kolay kolay çıkmazken ,benzinli (bu güçlerde genelde benzin-lpg oranları birbirine çok yakın olduğu için aynı litre değeri üzerinden hesaplıyorum) araçlarda bu değer rahatlıkla 15 litre/100 km dolaylarına çıkabilmektedir.Ayrıca bu güçlerde ki benzinli bir araç için 97 Oktan benzin kullanmanın zorunluluğunu da hesaba katacak olursak(3.93 TL / Litre ), benzinli araç çok can yakar diyebiliriz.

• Ortalama şehir içi olarak bakarsak 1.6 motorlu bir arac Benzinde 9 Litre Lpg de ise 11 litreden aşağı yakmaz. benzin şu anda 3.75 LPG ise 2.10 fiyatında istanbul içi

Yani Benzinli araç 33,7 Kuruş
    Lpg li araç ise 23,1 Kuruş Yakacaktır.

Dizel de ise Ortalama en Fazla 6 Litre Yakıcağını düşünürsek dizel fiyatını da 3.03 den alırsak;

18,1 Kuruş Yakacaktır.

Tabiiki bunlar kullanıma, arac modelini vs göre değişebilir genelden bahsediyoruz.

Şu anda dizel araç kullanmak en mantıklısıdır başka bir yol aramaya gerek yoktur.
  • Son zamlarla birlikte eurodizelin litre fiyatı :3.18
    97 Oktan Litre Fiyatı : 3.93
    İstanbulda Bile 1.97 ye gaz var.Adapazarı Ankara felan 1.75 e satan bir sürü istasyon var.Son zamlarla birlikte en karlısı lpg diyebiliriz.
  • en karlısı ve sorunsuzu düzgün kullanılan modern dizel motorlu araçtır
  • teknik bilgilere göre opel astra ;
    .................1.3 cdti - 1.6 lpg - 1.6 benzin
    şehir dışı 130..... 145..... 195
    ort. ......155 ........ 175 ...... 245
    şehir içi ..195 ........230 .......325

ortalamada en ekonomik dizel, sonra %13 fazla LPG en yüksek benzin % 58 fazla (dizelden)

fabrika verilerine göre hesaplnmıştır.
    lpg verisine km'de 15 bin lira benzin payı ilave edilmiştir.
    lpg'de %20 fazla yakacağı varsayılmıştır

benzin :3,69 lpg 204 dizel:3,12 dan hesaplanmıştır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilal55b -- 1 Aralık 2010; 0:18:36 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.