Şimdi Ara

Bilgisayar DOS ta başlatmak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
2.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • nasıl yapabilirim? başka bir win xp bilgisayar da başlangıç disketi oluşturdum ama bilgisayarı disketten başlatınca i/o error gibi bişeyler diyor.başka bir yolu yok mu?

• önce konuyu bi açalım tam olarak ne yapmak istediğimizi ögrenelim mesela sadece dostan mı açmak istiyorsun? ne iş için kullanacaksın? cd rom yada flash diskten denedinmi dos ortama başlangıçta girmek için ? bios ayarlarını kullanmayı biliyormusun? biraz konuyu açarsan yardımcı olmaya çalışalım...
  • DOS ta fdisk / mbr diye bi komut uygulamam gerekiyormuş. yoksa xp yükleyemiyorum. flash diskle tam yapamadım çünkü şu an ubuntu live cd deyim .EXE dosyaları çalışmıyor. az önce internet cafe ye gittim XP başlangıç disketi oluşturdum. floppy den açılmayı ayarladım bios ta. yine olmadı!! bios u biliyorum daha önce 10 dan fazla format attım. ama linux yükleyipte silince bişeyler değişmiş.
  • öncelikle disketin hasarlı yada kendi bilgisayarının disket sürücüsü o disketi okumuyor i/o hatası o yüzden..XP başlangıç disketini oluştursanda bir işine yaramaz çünkü onun içinde fdisk.exe yok !! peki ne yapacaksın beni iyi dinleyeceksin...
    http://files.frashii.com/~bootdisk/newjersey/boot98se.exe bu dosyayı indirip sağlam bir diskete yaz makineni o disket ile aç ve fdisk /mbr komutunu ver
    yanlız disket sürücünü kullanmadan önce formatla varsa bozuk sektörleri onarsın..bu sorununu çözer yine çözmezse yapacak daha farklı şeyler var onları konuşuruz

• teşekkürler bunları indirdim ama yazamadım sanırım ubuntu live cd den dolayı. 4 tane disket var hiçbiri olmadı. köşelerindeki yazma kilidini de değiştirdim yine olmadı. ben bi internet cafe ye gideyim orda yazayım disketlere. siz bütün çözümleri söyleyinde hepsini hazırlayıp geleyim cafe den.
  • linux altında verdiğim linkde ki exe dosyasını çalıştıramazsın..windows çalıştıran bir bilgisayar lazım, disket sürücün arızalı ise sağlam bir bilgisayardan verdiğim linkdeki dosya ile oluşturulmuş disket kullanarak boot cd de yapılabilir ( nero vs ile ) böylelikle makinanı disketten değil cd den açar fdisk ve formatı oradan halledersin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.