Şimdi Ara

Biri şu Lion'a birşey söylesin de Panic yapmasın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.280
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Problemimi anlatmadan öncesinden bahsediyim.
    Sistemim;

Anakart: Intel® Desktop Board DP55WB (youtube'da bu anakarta sistemi kuranları izledim)
    İşlemci: i5 750
    Ekran Kartı: His HD4850 1gb çift dvi. device,vendor 94421002 bu ,kext de yoktu kurulumdan sonra ekledim.

Windows 7 64 bit de 2. partition açtıktan sonra transmac ile torrentden indirdiğim imajı usb belleğe aktardıktan sonra kuruluma geçtim. ikinci partitionu mac için formatlayıp extralardan gerekli olanları seçtim. kurulumu -v npci=0x2000 cpus=1 busratio=20 koduyla yaptım. Hep değişik kurulumlar denedim. Aldığım hata hep aynı.

panic 0xffffff80005e0ea1

A kext releasing a(n) OSArray has corrupted the registry. "@/SourceCache/xnu/xnu-1699.24-8/libkern/c++/OSObject.cpp:218

Bir de boot ekranındaki harddisk simgelerinin altı yatay çizgiler halinde bozuk gözüküyor. Bir türlü mac kuramadım nerde yanlış yapıyorum acaba. Bir dedektif iz sürebilirmi acaba bu konuda

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

• -f ekleyip dene.
  • tamam eve gidince deniycem onuda
  • Ekran kartının nasıl kurulacağını söyleyebilirim, aynısı var bende ama diğerlerine pek yardımcı olabilceğimi sanmıyorum.
  • evt boot daki sistem özelliklerine baktığımda ekran kartı ve ses kartını tanımadığını gördüm. windowstan transmac ile bulduğum bikaç kexti attım ama olmadı. Nasıl çözebilirim. ekran kartının uyumlu kext sürücü dosyasını verir misiniz?
  • Hoca sen önce cihazı açda sonra bakarsın ekran kartına..
  • 2smoke doğru söylüyo kurulumu başarı ile sonuçlandır, ekran kartından dolayı sistem açılmazsa devreye girerim ben, kolay zaten, çetrefilli bir işlemi yok.
  • intel speedstep i bios tan kapatmam gerekiyo mu? bi de windows tarafından mac in içindeki dosyalara transmac ile müdahale edip sorunu çözme şansım var mı?
  • aldığın hatayla ilgili birşey diyemem ama boot ekranında harddisk bölümlerinin altındaki yazıların bozulmuş olmasının nedeni bölüm adlarından kaynaklanıyor.ı,ş,ç,ö,ğ,ü gibi türkçe karakterler kullanırsan bu sorunla karşılaşırsın.Bizzat benim başımada geldi.şansına denedim olmuştu...:)) büyük ihtimal denersen olduğunu görürsün.Benim yedeklerimi koyduğum harddisk bölümünün adı "dökümanlar"dı "dokuman" diye değiştirdim sorunum çözülmüştü.iatkos l2'yi indirip birde kurulumu öyle dene.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PLar3s3

aldığın hatayla ilgili birşey diyemem ama boot ekranında harddisk bölümlerinin altındaki yazıların bozulmuş olmasının nedeni bölüm adlarından kaynaklanıyor.ı,ş,ç,ö,ğ,ü gibi türkçe karakterler kullanırsan bu sorunla karşılaşırsın.Bizzat benim başımada geldi.şansına denedim olmuştu...:)) büyük ihtimal denersen olduğunu görürsün.Benim yedeklerimi koyduğum harddisk bölümünün adı "dökümanlar"dı "dokuman" diye değiştirdim sorunum çözülmüştü.iatkos l2'yi indirip birde kurulumu öyle dene.

Bunu denediğim sürüm zaten iatkos l2. Türkçe karakter olayını deniycem. Bu iatkosu transmac ile kendi donanımıma göre düzenleyebilirmiyim kext dosyalarını falan. Biri bana bu konuda yardımcı olabilir mi? Özellikle 4850 ekran kartı konusunda. Yani kurulumu yaparken bütün donanımları tanımasını istiyorum.

• kehadamus kardeş dsdt diye bir olay var (baştan söyleyeyim bu konular hakkında pek bilgim yok kurulumu bunlara gerek kalmadan direk iatkos cdsinden yaptığım için)
    Dsdt dedikleri olay yanlış anlamadıysam anakartın modelini bu konuda uzman olan adamlar tek bir yerde kextleri toplayıp orjinal kurulum yaptıktan sonra bir kerede yükleyebilme olayı.Anlayacağın senle aynı anakartı kullanan bir kişi eğer dsdt yapmışsa sende indirip kurulum yapıyorsun.Kext olayına girmene gerek kalmıyor.Tabi yanlış anlamadıysam. Bu arada bir ara lion kurmuştum.Şuan pcde snow leopard var ama hatırladığım kadarıyla multibeast diye bir program var.Googleda multibeast for lion diye aratırsan bulursun.Bu programda ati hd48xx diye senin ekran kartının kext kurulumu vardı.Hem programın kolay bir kullanımı var.Seçeneklerden kendi ekran kartını seçip ileri dedikten sonra otomatik yüklüyor.
    Senin istediğin ben kurulum yaparken kendi donanımlkarımı kurmak istiyorum customize seçeneğinden.Yani kurulum bitince herşey hazır kurulu olsun istiyorsun.Anladım dediğini ama bu konu hakkında pek bilgim yok.Yapılır yapılamaz değil ama iyice araştırman lazım.Tabi bununla uğraşacağına kext olayını çözersen daha kolay olur senin için.Zor değil.
    Kısa bir not dsdt olayı için örneğin anakartının modeli ASUS K50IJ - SX078 ise googleda ASUS K50IJ - SX078 dsdt diye arattır yada psx86.net sitesinden arama yaparsan şansın varsa bulursun.

• psx86.net yazmışım kafam güzel herhalde osx86.net sitesi olacaktı.
  • senin anakartının dsdtsini buldumhttp://depositfiles.com/files/pqcy1ohfx bu adresten indirebilirsin.autopatcher diye bir program var dsdt kurulumu yapmak için kullanılan bir programmış.google da dsdt yükleme diye arattır bulabilirsin.
    Keşke daha fazla yardımcı olsam. zamanında bende hata mesajı almaktan bıkmıştım anlıyorum seni ama sonunda iyiki kurmak için uğraşmışım diyeceksin.
  • quote:

senin anakartının dsdtsini buldumhttp://depositfiles.com/files/pqcy1ohfx bu adresten indirebilirsin.autopatcher diye bir program var dsdt kurulumu yapmak için kullanılan bir programmış.google da dsdt yükleme diye arattır bulabilirsin.
    Keşke daha fazla yardımcı olsam. zamanında bende hata mesajı almaktan bıkmıştım anlıyorum seni ama sonunda iyiki kurmak için uğraşmışım diyeceksin.

Bak sende öğren. DSDT PC lerdeki ACPI tablosunun dosyaya dökülmüş halidir. Yani PC deki BIOS un dosya halidir. MAC lerde BIOS yerine EFI olduğu için bu dosyadan donanım özelliklerini okurlar. Aynı dosya HACINTOSH içinde kullanır ama orjinal DVD den Retail kurulum yapıldysa işe yarar. Aksi takdirde herhangi bir distro dan (iatkos, hazard gibi) kurulum yapıldysa, kurulumda yüklenen bootloader DSDT yi kendisi oluştururur. Tam olarak anakartın ve bileşenlerin bir dökümü olmasada genel anlamda uyumlu olur ve çalışır.

Yani DSDT KEXT falan değildir. Kext, Kernel Extension olarak adlandırılan çekirdek uzantılarıdır. Bunlar windowstan bildiğiniz sürücülerdir yani. Eğer OS X kurulumu sisteminizdeki donanımı tam olarak tanımadıysa, örneğin ekran kartı gibi, bunu DSDT çözmez. DSDT sadece orda bir aygıt olması gerektiğini bildirir. Tıpkı windowsda donanımı bulupta yanına sarı ünlem koymuş gibi sürücü yüklemenizi bekler. Bunun içinde ekran kartının KEXT dosyasını yani sürücüsünü yüklemeniz gerekir.

Bu kısa bilgilerden sonra hala olayı daha çözemediğim için arkadaşa yardımda edemiyorum. Diyor ki kuramıyorum, bir yandan da diyor ki ekran kartı. Yahu sen önce bir kurulumu yap, VGA olarak açılsın ekran 1024x768 de. Baktın herşeyin sağlam o zaman dersin ekran kartı.

Herşeyin tamam bir fıstıki yeşilin kaldı sanki :))

• quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

quote:

senin anakartının dsdtsini buldumhttp://depositfiles.com/files/pqcy1ohfx bu adresten indirebilirsin.autopatcher diye bir program var dsdt kurulumu yapmak için kullanılan bir programmış.google da dsdt yükleme diye arattır bulabilirsin.

Bak sende öğren. DSDT PC lerdeki ACPI tablosunun dosyaya dökülmüş halidir. Yani PC deki BIOS un dosya halidir. MAC lerde BIOS yerine EFI olduğu için bu dosyadan donanım özelliklerini okurlar. Aynı dosya HACINTOSH içinde kullanır ama orjinal DVD den Retail kurulum yapıldysa işe yarar. Aksi takdirde herhangi bir distro dan (iatkos, hazard gibi) kurulum yapıldysa, kurulumda yüklenen bootloader DSDT yi kendisi oluştururur. Tam olarak anakartın ve bileşenlerin bir dökümü olmasada genel anlamda uyumlu olur ve çalışır.

Yani DSDT KEXT falan değildir. Kext, Kernel Extension olarak adlandırılan çekirdek uzantılarıdır. Bunlar windowstan bildiğiniz sürücülerdir yani. Eğer OS X kurulumu sisteminizdeki donanımı tam olarak tanımadıysa, örneğin ekran kartı gibi, bunu DSDT çözmez. DSDT sadece orda bir aygıt olması gerektiğini bildirir. Tıpkı windowsda donanımı bulupta yanına sarı ünlem koymuş gibi sürücü yüklemenizi bekler. Bunun içinde ekran kartının KEXT dosyasını yani sürücüsünü yüklemeniz gerekir.

Bu kısa bilgilerden sonra hala olayı daha çözemediğim için arkadaşa yardımda edemiyorum. Diyor ki kuramıyorum, bir yandan da diyor ki ekran kartı. Yahu sen önce bir kurulumu yap, VGA olarak açılsın ekran 1024x768 de. Baktın herşeyin sağlam o zaman dersin ekran kartı.

İbretlik bir yazı, her Hackintosh konusunun başına eklenmeli.

• Donanımımın uyumluluğu ile alakalı bir java programı buldum ondan aldığım ekran görüntüsü aşağıda. Sanırım işlemci somurtuyo tabloda. İşlemciyle ilgili kernel uyum problemim mi var acaba

• quote:

Plar3s3 verdiğin dsdt dosyası için teşekkürler. Şuan bunun üzerinde dersimi çalışıyorum. Olumlu sonuç alırsam buradan bildiririm. Yanlız bu dsdt her entegrasyonu her os x sürümüne uyar mı acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: ÖzeDönükZeka

quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

quote:

İbretlik bir yazı, her Hackintosh konusunun başına eklenmeli.

teşekkürler 2smoke açıklaman için. zaten dsdt olayı hakkında pek bilgim yok hatta hiç bilgim yok diyebilirim.Zamanında bende kurulum yaparken sürekli hata mesajı almaktan bıkmıştım.Forumlarda sorduğum sorulara pek cevap alamıyordum.Biraz azim biraz inat biraz şansla kurulum yapmıştım.Hatta ekran kartım ati idi sırf sorunsuz kurulum için ati kartımı satıp nvidia 9800gt kart almıştım. O kadar masraf ve çabaya değdimi derseniz kesinlikle değdi.Kendime bunca yıl nasıl win kullanmışım diye soruyorum.
    Kısa bir not forumlarda yazdıklarıma şimdi bakıyorumda asllında bir çoğumuzun problemi olan hazıra alışmaktan kaynaklanıyor.O zamanlar çok kızmıştım neden kimse yardımcı olmuyor diye ama şimdi anladımki aslında sağlam bir araştırma sabır ve gayretle bu iş oluyor. Arkadaşlar tekrar söylemek istiyorum hackintosh konusunda gerçekten bilgim sıfır denecek kadar az.Amacım forumda laf kalabalığı yapmak değil samimi olarak yardımcı olmak.
    Kardeşim sanada tavsiyem önemli olan sistemi yükleyebilmen.Ekran kartı yada ses kartı gibi donanımlarını yükledğin sistem içerisinde rahatça yapabilirsin.Senin şimdi odaklanman gereken nokta bilgisayarına sistemi yükeyebilmen.Yükledikten sonra aldığın hata mesajlarını araştırıp sistemi açabilmen ve en son olarakta tanınmayan donanımlarının kextlerini bulup yüklemen.

• quote:

Orijinalden alıntı: kehadamus

quote:

Plar3s3 verdiğin dsdt dosyası için teşekkürler. Şuan bunun üzerinde dersimi çalışıyorum. Olumlu sonuç alırsam buradan bildiririm. Yanlız bu dsdt her entegrasyonu her os x sürümüne uyar mı acaba?

kehadamus bir forum sitesinde okumuştum snowda çalışan birçok kext ve dsdt liondada çalışıyormuş.Yine şans işi bazılarında sorun oluyormuş anlayacağın tamamen şans işi. Başka bir forum sitesinde senin soruna benzer bir soru sorulmuşhttp://uphuck.ggrn.org/forum/viewtopic.php?f=69&t=18942&sid=15f543021db480081a9192ac3cb05763 linkinden bakabilirsin.Ayrıca bu linkte iatkos dışında orjinal mac cd si ile nasıl kurulum yapılacağıda var.Sana kolay gelsin bol şanslar

• Şimdi aşağıdaki hataları aldım.

Windowsa dönüp elliot acpi family ile ioacpifamily kextlerini silip anakarta uyumlu olabileceğini düşündüğüm başka kext atıp yeniden mac e döndüm. Ve sonunda mac in dönen yuvarlak oturum açma simgesini gördüm. Bir iki dakka yükleme yaptı ama apple simgesinin üzerinde çarpı simgesi çıktı. Kapatıp -x le falan açmayı denediğimde bu sefer de sonunda steel waiting root device deyip deyip duruyor. ahci controller hatası veriyo. PCIRoot=1 denedim olmadı. appleahci.kext hatalı sanırım. biosa girip ide moda dönüp açtım bu sefer de bi saat resetting controller diye bişeyler yapmaya çalıştı. Saat 02:00 olmuştu bekleyemedim. şu ahci kontrollerı da halledebilirsem sanırım kuyruğuna geldik artık. uyacak bir kext nerden bulabilirim acaba?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.