Şimdi Ara

Boyun Kütletmede Yüzmenin Yeri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bildiğimize göre boyun ve bel fıtıklarında/ağrılarında yüzmenin faydası göz ardı edilemez (özellikle sırtüstü yüzmenin).Şimdi kütletme olayının da benim araştırdığım kadarıyla net bir tedavisi ve çözümü yok, yıllarca yapılabiliyor (zararlıdır veya değildir orası tartışılır).Merak ettiğim şey uzun süreli düşünüldüğünde, 3 ay veya daha fazla bir zaman için mesela, yüzme sporu bu durumu tamamen geçirmese bile en aza indirebilir mi?Bu kütletme eyleminin psikolojik olduğu biliniyor, ancak ben tamamen -%100- psikolojik olduğunu düşünmüyorum.Öyle bile olsa yine de yüzme veya farklı spor ve egzersizlerle belli bir vadede bu durumdan kurtulmak mümkün olabilir mi?

Tüm dünyada boyun kütletmeden muzdarip yuzbinlerce/milyonlarca insan olduğunu biliyorum.İleriki yaşlarda daha büyük sorunlara (kireçlenme gibi) sorun olacağı da düşünüldüğünde bunun önüne geçmede başka nasıl ve ne gibi yöntemler vardır?Deneyip görenler, bu rahatsızlıktan mağdur olanlar ancak aşmak için herhangi bir eylemde bulunmayanlar veya hatta sadece fikri olanların bile katkısı önemli bence.Çünkü malesef bırak denince bırakılamayan bir şey.

• TheChosenOne_ kullanıcısına yanıt
    Aynı sorun bende de var.. El, ayak, boyun kutletıyorum.. Bu kütletme olayını Bırakmak cok zor hakikaten... Yuzmeye de gelirsek bana faydası olmadı bırakmada ama agrıları gidermede iyi. .. Bizim bir komşu da 40-45 yaslarında komsu vardı o da gencken boynunu filan kutlediyormus simdi de durmadan boynu hareket ediyor durduramıyor.. Bu kutletme olayana hemen bir cozum bulmasak ileride cok sorun cekeriz....

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kralrep

Aynı sorun bende de var.. El, ayak, boyun kutletıyorum.. Bu kütletme olayını Bırakmak cok zor hakikaten... Yuzmeye de gelirsek bana faydası olmadı bırakmada ama agrıları gidermede iyi. .. Bizim bir komşu da 40-45 yaslarında komsu vardı o da gencken boynunu filan kutlediyormus simdi de durmadan boynu hareket ediyor durduramıyor.. Bu kutletme olayana hemen bir cozum bulmasak ileride cok sorun cekeriz....

Anlıyorum.Ancak sürekli yüzen biri misiniz?Yaz-kış kapalı havuza gider misiniz mesela?Yoksa sadece yazın yüzmeyle mi olmayacağını söylüyorsunuz.Ağrı ve fıtık tedavisinde kullanılabiliyorsa eğer boyunla ilgili doğrudan veya dolaylı da olsa kütletmeyi de etkileyeceğini düşünüyorum nedense ben (uzun vadede denemedim tabiki ama sürekli yüzülürse [misalen haftada 3-4 gün 1-2 saatten] bir şekilde rahatlık vereceği kanısındayım).Düşünceleriniz ve katkınız için teşekkür ederim.

• Geçmiş olsun, boyun kütletme rahatsızlığım yok ama yüzmenin çoğu ağrı ve tutulmalara iyi geldiğini biliyorum.uzun süredir de hafta 2-3 gün yüzüyorum, doğru stilde doğru teknikle yüzüldüğün'de hastalığınıza faydası olacağını düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheChosenOne_

quote:

Orijinalden alıntı: Kralrep

Anlıyorum.Ancak sürekli yüzen biri misiniz?Yaz-kış kapalı havuza gider misiniz mesela?Yoksa sadece yazın yüzmeyle mi olmayacağını söylüyorsunuz.Ağrı ve fıtık tedavisinde kullanılabiliyorsa eğer boyunla ilgili doğrudan veya dolaylı da olsa kütletmeyi de etkileyeceğini düşünüyorum nedense ben (uzun vadede denemedim tabiki ama sürekli yüzülürse [misalen haftada 3-4 gün 1-2 saatten] bir şekilde rahatlık vereceği kanısındayım).Düşünceleriniz ve katkınız için teşekkür ederim.

Sürekli yüzen biri değilim iş guc dersler den zaman bulamıyorum... Belde eğrilik icin doktora basvurdugumda bana yüzmeyi onermişti... Agrılar icin faydalıdır Ama bak sormadım hani bu eğrilik yüzmeyle duzelir mi diye...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.