Şimdi Ara

C# Seri Port Üzerinden Uzaktan Kumandalı Araba Kontrolü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
4.208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Yapmak İstediğim Şey Aslında Basit Gibi Gözüküyor Fakat En Azından Benim İçin Kafa Karıştırıcı Neyse Konuya Geçelim ;

C# ta bir program yazıcam ve bu programla bir oyuncak araba kontrol edicem (kablosuz) oyuncak arabanın uzaktan kumandasına uygulayacağım devre ile pcye uzaktan kumandayı takıtığımda c# ile seri port üzerinden yönetebileyim istiyorum aşağıya bir video koydum aşağı yukarı bunun gibi birşey yapmak istediğim.

Video Linki

http://www.youtube.com/watch?v=FY-AaqqH1dI&feature=youtu.be

Düşündüğüm C# Programıda Buna Benzer...

Şimdiden Sağolun Teşekkürler Yardımlarınızı Bekliyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcbulbul42 -- 4 Mart 2013; 19:05:21 >

• forumda 1 kişinin bile bilgisi yokmu ?

• Hangi konuda ne kadar bilginiz var yazmamışsınız, insanlar yazmaya üşeniyor, beklemeniz normal...

C# la program yazacaksınız, hangi portla haberleşmek istiyorsunuz? Usb mi paralel port mu seri port mu?
    Mikrodenetleyici kullanacak mısınız?
    Program yazma bilginiz ne seviyede, programı az bir destekle yazabilir misiniz yoksa hazır birşey mi bekliyorsunuz?
    Elektronik bilginiz ne seviyede, devreyi az bir destekle kendiniz mi hazırlayacaksınız yoksa hazır birşey mi bekliyorsunuz?

En kısa yoldan, en pratik şekilde paralel porttan pinler açıp kapayarak, bunları da transistörlerle arabanın uzaktan kumandasındaki tuşlara paralel bağlayarak halledebilirsiniz.
  • Olay basit aslında.Yöntemin şu olmalı:

Bir adet seri haberleşmeli bluetooth modül al(5 dolar)
    C# ile program yazıp bluetooth ile yollacaksın o da seri üzerinden mikrodenetleyiciye yollacak
  • aslında hangi portu kullanacağımı belirttim başlıktada görüldüğü gibi seri port ile RC arabanın uzaktan kumandasına uygulayacağım seri port devresi ile yapacağım 11.sınıf teknik servis dalı öğrencisiyim mikrodenetleyicilerle aram iyi bilgim ortaderecede yazılım bilgim (c#) ise biraz amatör ama yardım edecek hocalarım var teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayhan_eee

Olay basit aslında.Yöntemin şu olmalı:

Bir adet seri haberleşmeli bluetooth modül al(5 dolar)
    C# ile program yazıp bluetooth ile yollacaksın o da seri üzerinden mikrodenetleyiciye yollacak

Ben ek bir alıcı verici devresi yapmayacağım uzaktan kumandaya seri port ekleyip onun üzerinden kumanda edeceğim yani kumandaya ek olan devre pc bağlanınca c# yazılımı algılayacak ve klavye kontrolü sağlayacak .
  • quote:

Orijinalden alıntı: nedium

Hangi konuda ne kadar bilginiz var yazmamışsınız, insanlar yazmaya üşeniyor, beklemeniz normal...

C# la program yazacaksınız, hangi portla haberleşmek istiyorsunuz? Usb mi paralel port mu seri port mu?
    Mikrodenetleyici kullanacak mısınız?
    Program yazma bilginiz ne seviyede, programı az bir destekle yazabilir misiniz yoksa hazır birşey mi bekliyorsunuz?
    Elektronik bilginiz ne seviyede, devreyi az bir destekle kendiniz mi hazırlayacaksınız yoksa hazır birşey mi bekliyorsunuz?

En kısa yoldan, en pratik şekilde paralel porttan pinler açıp kapayarak, bunları da transistörlerle arabanın uzaktan kumandasındaki tuşlara paralel bağlayarak halledebilirsiniz.

Devre Seri Port üzerinden çalışacak uzaktan kumandaya eklenen seri port devresiyle c# ı bağdaştıracağım yani uzaktan kumandayı seri portdan pc ye takınca c# yazılımı pcden kumandaya izin verecek mikroişlemci kullanacağım pic serisi olucak (16f877 , 16f84 , 16f628 olabilir.) C# Yazılımında 1 port aç kapa birde ileri geri sağ sol dur butonları olacak o butonlardan araç kontrolü olacak ilgin için teşekkürler.

• O zaman c# ile serialport class ı ile max232 üzerinden pic e komutları göndereceksin, pic gelen komutlara göre vericideki butonlara paralel transistörleri sürecek.
    Kumandadaki tuşlara picle transistör aracılığı ile basmış olacaksın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: nedium

O zaman c# ile serialport class ı ile max232 üzerinden pic e komutları göndereceksin, pic gelen komutlara göre vericideki butonlara paralel transistörleri sürecek.
    Kumandadaki tuşlara picle transistör aracılığı ile basmış olacaksın...

Dediğin şeyi tam olarak anlamadım ama evet yapmak istediğim şey tam olarak onun gibi ben c#tan butonlara sinyol göndericem seri port üzerinden eğer bir bilgin varsa ilgilenirsen sevinirim. Teşekkürler
  • Evet Araştırma Yaparken bir resim buldum c# programından istediğim şey tam olarak böyle birşey yazılım olarak tabiki daha devresi var :)

Eğer Böyle birşey yaparsam birde port aç kapa eklemeyi düşünüyorum.

C# Seri Port Üzerinden Uzaktan Kumandalı Araba Kontrolü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcbulbul42 -- 4 Mart 2013; 21:19:00 >
  • bir de sinyal gücü zayıfladığında en son geldiği yere oto dönüş yapma yazılımı ekle süper olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lifestyle4458

bir de sinyal gücü zayıfladığında en son geldiği yere oto dönüş yapma yazılımı ekle süper olur.

Yapıcamda işte yardımlazım önüne engel çıkınca oto yön değiştir de yapıcam zaten birde pcden çizilen yola göre gitmsini sağlayıcam ama onlar işin teferruat kısmı ben bi oluşturuyum geliştirmesi kolay.
  • Merhaba arkadaşlar,
    Benim de böyle bir şey yapmam gerekiyor.
    C# bilgim çok iyi derecede. Elektronik bilgim 0.
    Hangi malzemeleri temin etmem gerekiyor, bilen arkadaşlar izleyeceğim yolu kısaca anlatırlarsa sevinirim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.